Na koji način? Tako što molim da svi prestanu da, da prostiš, %$du #o!na i da pišu o onome što je tema? Ne, bitnije od toga jeste da rasravljano o nijekanju, o tome da li se ovde neko lažno predstavlja kao ovo ili ono.
Konkretno, kažeš da temi o Srednjovekovnoj Hrvatskoj treba razgovarati o tome da li je forumaš Kotromanicev sin zaista Srbin, kako se ovde predstavio, ili ne. Na stranu što se predstavio kao musliman iz Bosne, pa je svakako za očekivati da ne piše ćirilicom, jerbo оni i pišu latinicom upravo, a ne ćirilicom. Hoćeš da čuješ šta je moje mišljenje? Mogao si me pitati i preko privatne poruke, da ne zagađujemo temu, ali ako je stvarno od presudne važnosti za srednjovekovnu hrvatsku istoriju (baš bih voleo da vidim da ga pojasniš), evo ga: Srba muslimana danas uglavnom da nema; Sulejman Spaho, koji je to zbog radikala i koejg se cela familija odrekla, istoričar Salih Selimović i možda još jedna osoba. Jako je malo verovatno da je neki, očigledno mlad čovek i to ne iz Sandžaka npr. (što bi bilo drastično uverljivije) nego iz Bosne i Hercegovine baš, prihvata srpski nacionalni identitet. Itekako uzimam za moguće da se čovek lažno predstavlja i da je zapravo reč o Bošnjaku koji je iz ovih ili onih razloga odlučio ovde da se predstavi kao Srbin.
I? Šta sad? Ne mogu to nikako da pouzdano dokažem, niti je od ikavkog značaja za temu. I zabole me, totalno, na kraju krajeva. Bilo da je zaista reč o Srbinu muslimanu, ili o Bošnjaku koji se tako samo predstavlja, ili čak i nešto treće, ama baš nikakvog uticaja nema. Neće ni na koji način promeniti da li je tog i tog dana izašao taj i taj naučni članak, neće promeniti nikako ama baš ništa o čemu se diskutuje ovde. I bilo ko ko želi da preokrene diskusijju u tom smeru, samo pravi svinjac od teme, doslovno, odnosno na taj način pokazuje da nema ama baš ništa pametno da kaže na temu, pa mora da se bavi nekim teorijama zavere i drugim forumašima, da bi se pričalo o svemu i izbegla činjenica da jednu jedinu knjigu ili naučni članak o hrvatskoj srednjovekovnoj istoriji u životu nikada pročitao nije, a što je jedino što je bitno i što je suština.
Znaš li ti samo koliko ljudi koji stalno pišu gluposti po internetu? Jedan forumaš je ne tako davno pobegao sa Krste kada su pronašli da sa interneta skida fotke iz teretana i kafića; čovek se lažno predstavljao da vodi lagodan život u Americi negde. Potom, baš ovde ima jedan forumaš koji je možda bukvalno i sve nadmašio svojim lažnim predstavljanjem; menjao je i nacionalnost i veroispovest, pa čak i pol; razmere njegovog (ili njenog) lažnog predstavljanja predstavljanja su ogromne, dosežući do svakojakih adresa. I šta sad? Hajde da pričamo o svemu tome, samo da ne bismo pričali o istoriji?