Србија у Регести папе Иноћентија III

Добро у глобалу се може тако рећи али свакако је било потребно неко признање.
Признање је потребно споља и због тога су нам важни ти контакти с Цариградом и Римом. Због чега је то важно..... Ја или ти можемо владати неком територијом и да се прогласимо да смо Бог Отац. Они који су нам подложни, шта ће, или ће стварно мислити тако или морају због страха... Али, ако би напосали неко писмо владару неке друге земље и потписали се као Бог Отац, шта мислиш да ли би тај владар уважио да смо то (Бог Отац)?
То је цео штос око прихватања од стране других па и око круне из Рима. Ствари-поредак мора да се регулишу и на вишем нивоу од државног.

Poslednja izmena:
@NickFreak
Мислим да је Вукан чак и био свестан, јер ако Стефан постане краљ , он је у том концепту онда само велики кнез, као нпр. Мирослав у Хуму, а не краљ Далмације и Дукље. Некада су људи толико алави и нереални па изгубе и оно што им је загарантовано у животу.
Вукан није располагао војском неком био је јак идеолошки имао је идеју ослањао се на Угре ,Млетке и накрају се преиграо.
Реакао бих према оном што нам је доступно да Сттефан Првовенчани није био јак толико идеолошки његов концепт и све после је осмислио Растко Немањић.

Rama je zapravo Hum?
da
šta je 1197. godine?
1718207393629.png

Normalno da je ta povelja lupetanje. Ugarski Kralj nikada nije vladao kod nas. Mogao je samo vladati na avarskoj zemlji u Lici i Panoniji.

Pa ne znam kakve ima veze je li nečim faktički vladao ili ne. Kao da to da li neko nužno kontroliše neku teritoriju sprečava nekog da se tako tituliše?

Kralj Franja Josif je 1916. godine pred smrt bio čak još i jerusalimski kralj. Je li Palestina ikada bila deo Austrougarske? A prošli smo i to da je u dva dokumenta Milutin bio i hrvatski kralj.

Pa ne znam kakve ima veze je li nečim faktički vladao ili ne. Kao da to da li neko nužno kontroliše neku teritoriju sprečava nekog da se tako tituliše?

Kralj Franja Josif je 1916. godine pred smrt bio čak još i jerusalimski kralj. Je li Palestina ikada bila deo Austrougarske? A prošli smo i to da je u dva dokumenta Milutin i hrvatski kralj.
Milutin za razliku od Franje je nasljednik vladara Hrvatske, primorske, krvno. I kao takav svetac i bozanstvo splitske nadbiskupije. Isto kao sto je i Zvonimir i Tvrtko krvno nasljednik loze i moze biti Kralj i titulisati se kao Kralj Raske i Zete i svih zagorskih i primorskih zemalja, i svetac je i bozanstvo svete stolice podgoricke. A Emerik i Franjo Josip ne mogu nikako.

Milutin za razliku od Franje je nasljednik vladara Hrvatske, primorske, krvno. I kao takav svetac i bozanstvo splitske nadbiskupije. Isto kao sto je i Zvonimir i Tvrtko krvno nasljednik loze i moze biti Kralj i titulisati se kao Kralj Raske i Zete i svih zagorskih i primorskih zemalja, i svetac je i bozanstvo svete stolice podgoricke. A Emerik i Franjo Josip ne mogu nikako.

Kako nije, krvno? Zar nije on direktni potomak vojvode od Lorene, Franca Štefana (1729-1727), koji je stupio u brak sa kraljem Marijom Terezijom da bi obezbedio potomstvo Habzburgovcima i sprečio njihovo izumiranje?

Lorenski vojvoda (kasniji toskanski nadvojvoda Frančesko III) bio je kralj Jerusalima. I bili su svi njegovi naslednici, sve do zadnjeg austrougarskog monarha. Dakle, kralj Franja Josif je nasledio Jerusalim, krvno.

Kako nije, krvno? Zar nije on direktni potomak vojvode od Lorene, Franca Štefana (1729-1727), koji je stupio u brak sa kraljem Marijom Terezijom da bi obezbedio potomstvo Habzburgovcima i sprečio njihovo izumiranje?

Lorenski vojvoda (kasniji toskanski nadvojvoda Frančesko III) bio je kralj Jerusalima.

Ma nase crkve nisu rimske, nadbiskupije nisu rimske ni franacke, nisu ih oni napravili! On kao Car Rimljana i Franaka moze preuzeti Carigrad ali kod nas franacki carevi nemaju nikakvu nadleznost, crkva nije njihova niti rimska niti romejska niti madjarska niti turska niti ruska niti bilo kakva druga osim crkva srpskih Careva koji su je osnovali i gradili i samo oni mogu biti vladari. Franci i Madjari niti imaju nadleznosti nad teritorijama niti su ikada imali.
Mi nismo kao Avarske zemlje ili Ceska ili Poljska.

Poslednja izmena:
Ma nase crkve nisu rimske, nadbiskupije nisu rimske ni franacke, nisu ih oni napravili! On kao Car Rimljana i Franaka moze preuzeti Carigrad ali kod nas franacki carevi nemaju nikakvu nadleznost, crkva nije njihova niti rimska niti romejska niti madjarska niti turska niti ruska niti bilo kakva druga osim crkva srpskih Careva koji su je osnovali i gradili i samo oni mogu biti vladari. Franci i Madjari niti imaju nadleznosti nad teritorijama niti su ikada imali.
Mi nismo kao Avarske zemlje ili Ceska ili Poljska.

Hajde ponovo pročitaj šta sam ja napisao; nema mi neke veze sa tim ovaj odgovor.

Ja sam ti napisao da Franja Josif jeste nasledio jerusalimsku krunu, krvno. On je potomak lorenskog vojvode Renea II, koji je nosio titulu jerusalimskog kralja od 1493. do 1508. godine, kao i sve vojvode Lorene dalje do spajanja sa kućom Habzburg u vreme Terezije.

Hajde ponovo pročitaj šta sam ja napisao; nema mi neke veze sa tim ovaj odgovor.

Ja sam ti napisao da Franja Josif jeste nasledio jerusalimsku krunu, krvno. On je potomak lorenskog vojvode Renea II, koji je nosio titulu jerusalimskog kralja od 1493. do 1508. godine, kao i sve vojvode Lorene dalje do spajanja sa kućom Habzburg u vreme Terezije.

To je naravno izmisljotina. Ne postoji Jerusalemski Kralj. Kraljevi Jerusalima su Kraljevi Judeje.
Drugo, sto se tice crkve, to je posebna ekumena u raskolu od vremena Sv. Pavla, imaju svoj pravac. Sto se tice rimskog carstva, tamo se vladalo iz Rima pa iz Carigrada. Tako da to naglasavanje da je on neka Jerusalimska kruna je potpuna budalastina. Nikad oni tamo nisu nista ni stvorili ni napravili.

To je naravno izmisljotina. Ne postoji Jerusalemski Kralj. Kraljevi Jerusalima su Kraljevi Judeje.
Drugo, sto se tice crkve, to je posebna ekumena u raskolu od vremena Sv. Pavla, imaju svoj pravac. Sto se tice rimskog carstva, tamo se vladalo iz Rima pa iz Carigrada. Tako da to naglasavanje da je on neka Jerusalimska kruna je potpuna budalastina. Nikad oni tamo nisu nista ni stvorili ni napravili.

Jerusalimsko kraljevstvo jeste postojalo; to je bila istorijska država. Potrajalo je sve do 1291. godine, kada su ga pokorili Mameluci u vreme vlasti sultana Al-Ašrafa Halila (1290-1293).

По ко зна који пут читам ова писма из Иноћентијеве регесте и мислим да запажам неке ствари, надам се исправно....
-Папино totius Serviae у писмима је изгледа једнако оном све Србије, Диоклитије, Далмације, Захумља и Травуније, из повеља наших краљева...
-Вуканова молба за подизање Бара на ранг архиепископије је у ствари покушај одвајања од Стефана, односно из Србије...
-Вукан, када протерује Стефана постаје велики жупан, ко је у том моменту краљ Далмације и Дукље!?

Зато што је Стефан врховни владар Србије, зато, Вукан је хијерархијски испод њега.
Цео штос је у том времену у односима између Србије, Ватикана и Угарске. Све имају неки свој интерес.
Погледај писма , чим Вукан прелази из Дукље у Рашку ослобљава се с велики жупан, јер то је титула оног ко влада из Раса, иако под собом има краља Дукље и Далмације.
Ту 'аномалију:' сви примећују. И Стефан који тражи краљевски ранг и папа. Угарски краљ 'доводи' Вукана на власт, односно помаже. Његов интерес је у томе што ке накратко избоксовао да српског краља крунише калочки архиепископ. Папа и а интерес да то буде легат из Рима, јер онда и наредног краља мора да крунише легат, а Стефан хоће своју архиепископију што се на крају и десило, тако да наредни краљ не мора да чека милост угарског краља да одобри крунисање преко калочког епископа нити легата из Рима.
Цео штос је у политици тог доба.
Da li ti je poznato da Stefan Prvovencani u svom spisu tvrdi da je prestonica njegovog oca Nemanje bila u Kotoru?

Da li ti je poznato da Stefan Prvovencani u svom spisu tvrdi da je prestonica njegovog oca Nemanje bila u Kotoru?

Није престоница него двор, једна од резденција у којој владар борави када је у неком делу своје земље.

Није престоница него двор, једна од резденција у којој владар борави када је у неком делу своје земље.
Da li je prestonica Mihajla Vojislavljevića bila u Kotoru ili je i njemu tamo bila vikendica gde pobegne u slobodno vreme iz svoje prestonice, kao što tvrdiš da je to Nemanji bila?

Da li je prestonica Mihajla Vojislavljevića bila u Kotoru ili je i njemu tamo bila vikendica gde pobegne u slobodno vreme iz svoje prestonice, kao što tvrdiš da je to Nemanji bila?
Мислим да је Скадар. Колико се сећам нешто из историје уметности Немањићи нису имали дворове резиденције си иимао у оквиру рецимо манастира светог Петра и Павла у Расу или Студеници.
Постојао се престолни град или крунидбени Краљево /Жича Рас , Скадар.
Наши краљеви до последњег цара су били на челу војске и кретали се сањоме и градили су летњиковце и привремене резиденције условно од границе коју штите.
Престоница Војислављевића је Скадар. Јован Владимир можда нешто и према Драчу не знам.
Стефан Војислав је имао престоницу у Стону.
Портрет Михајла или неког после је у Стону. Тако да није јасно зашто се преместила престоница у Скадар нека претпостсвка кад су католици заузели манастир Серђа и Ваха и када је ту направљено седиште митрополије а сам град је имао згодну одбрамбену трвђаву.
Нису наши краљеви били попут западних или цариградских они нису правили велелепне дворове већ велелепне цркве и манастире у којима су имали своје просторије. Седиште им се мењало како се војска кретала.

Back