Snovi i o snovima

Nakon sinoćnjeg sna zapitao sam se da li je moguće izvesti suicid u snu. Naime, ja mogu s vremena na vreme da kontrolišem svoje snove i da sanjam ono što unapred odredim. Ili da u snu shvatim da sanjam – pa da sam određujem dešavanja u snu. Tako je bilo i sinoć. Sanjao sam prvo kako prelazim preko drumsko-železničkog mosta na Dunavu, preko onog malog pešačkog dela, i u jednom momentu shvatio da to nije taj most, jer je u snu bio drugačiji, iskarikiran; izgledao je mlitavo, kao muzički instrumenti na čuvenoj Dalijevoj slici „Košmar mlitavih violončela“. Tada sam shvatio da sanjam. I prvo sam zamislio da most nema ogradu – i čim sam to pomislio on je više nije imao. Stajao sam na mostu bez ograde i razmišljao šta bi bilo ako bih skočio na stub ispod sebe. Da li bih poginuo u snu a na javi doživeo infarkt ili pao u komu? Osetio sam užasan strah, kao da sam na javi. Zatim sam zamislio da je most jedna dugačka čelična greda – i on je to istog momenta postao. Hodao sam po njoj teško održavajući ravnotežu. I najzad sam pomislio kako je ta čelična greda zapravo građevinska daska – i ona je to uskoro postala. Tek sad je bilo jako teško hodati po njoj. Poželeo sam da skočim u Dunav, ali da bih se osigurao da to neće biti pâd „postavio“ reku, most i ulice horizontalno. Neverovatan osećaj! Reka teče u svim pravcima a automobili se penju prema nebu. I ja skačem. I pâd traje čitavu večnost. I ja pri padu mlataram rukama i nogama i budim se okupan znojem videvši da zaista u krevetu mlataram rukama i nogama. E, sad, pitam se šta bi bilo da sam u snu pao u vodu. Da li bi to bilo samoubistvo u snu? I da li bih i na javi bio mrtav? Šta vi mislite?

Covece,ja sam pao sa zgrade u snu(probudio sam se tek kad sam pao)pa nisam izvrsio suicide XD ......samo kad sam se probudio bio sam 15-20 cm iznad kreveta :lol:
 
@Tuzni_patak
...i da i ne..mislim dotakao si se pomalo do poente...
...da bi mogli da kntrolisemo snove treba da imamo veci nivo energije....a obicni ljudi imaju taman toliko energije da prezive dan ...i uvece mrtvi umorni zaspe...
dakle prvo treba raditi na svojoj energiji....preraspodela licne energije...kao i upijanje kosmicke energije,ako je to moguce...a jeste..i naravno...stednja energije...
..ali na zalost vecina ljudi svu svoju energiju potrose na najglupsi moguci nacin...trazeci sex-partnera ili sex-m...a kad im ponestane energije za to koriste vijagru...pa odu jos u minus:lol: ...mislim sex je ok kad imas visak energije...ili kad nekog bas volis...dakle kad bas sve pase...inace je jako energetcki gledano neopravdan...
..naravno snovi su jako bitna stvar...to nam je jedna od sansi da napredujemo...i uvecamo svoju energiju....ali treba da imamo pocetnu...
 
možete samo da budete svesni snova - to su lucidni snovi, a ne da ih kontrolišete u doslovnom smislu.... dakle, svesni ste da sanjate. možete da prekinete san, verovatno je većina od vas imala u snu i sopstvenu odluku usred sna "e, ovo neću da sanjam" i prekine se san.... e, ja to mogu, al ne to nije kontrola, niti su svi snovi takvi. snovi nisu unapred zamišljenje, ostvarive priče, nego ih kreirate i vi ste scenarista kod lucidnih snova, tako kako se kroz san krećete. to saznanje da sanjate vam daje mogućnost da usmerite san...u rem fazi um stvara iskustva trenutno aktivnih misli (želje, brige, fantazije)...ne ložite se da kontrolišete snove, čak i pored onog što se zove budna svesnost. možete da poboljšavate samo tehniku pamćenje snova...i da ovladate nekim tehnikama koje vode do lucidnih snova, što kažu ima jako dobar uticaj za usmeravanje koncentracije i umetničko stvaranje i neke oblasti života dok smo budni i stvaramo, utiču na stvaralaštvo. ali ja verujem da i pored sada poznatih gotovih rešenja, lucidni snovi mogu da postoje samo sporadično. u nekom periodu, pa se onda izgube. istina je da ja nemam i dokaze sa to jer se nisam bavio tehnikama, ali i sam povremeno sanjam lucidne snove....
 
jeste, patak, staviš knjigu pod glavu i sutradan znaš celu enc.britanica ( ;

Simulacije radi lucidnih sugestija (simulirate situacije , opasnosti i reakcije , i posmatrate svoje i tudje reakcije u tom filmu u snu.....)...
Lecenje straha (koristi se metoda freeze, tj u trenutku kad se preplasite do nivo skoro da se probudite, radi se vracanje 10 sek unazad i ponovo pustanje filma.....)
haha...matrix...
...a šta radiš sa trenutno aktivnim mislima koji se reflektuju na snove?? ne možeš da biraš temu snova, niti da u snu rešiš dnevne zadatke (nađeš stan npr), kako rešavaš anksioznost prenetu iz budnog, jave u san, svi je imamo...i kako onda regulišeš tu anksioznost u snu kad sanjaš košmare ...to su nerešena pitanja jave...
 
Pa nije mi jasno sta ti nije jasno.....

Zar nisi procitao da si kontrolom snova vise svestan sta ti je podsvesno , a sta svesno....
Lucidno resavanje realnog problema je moguce u snu....
Takodje je moguce neresavanje vec prozivljavanje problema iz jave....nocna mora....ali ja to tumacim jasnom porukom "oladi" .Znaci momentalno se okrecem prema sebi kao najvecem krivcu....jer ja sam dozvolio da me java dovede do nenormalnog stanja mentalnog zdravlja (a simptom mi je nocna mora koja se javila).
Dakle odgovor bi bio u trenutku ubijanje anksioznosti.
Ako je ne odbacim u trenutku , ode na psihosomatsko....
Mozda zato spavam nasmesen i bezbrizan, mozda zato ne mutim i retko radim protivzakonito, a ako radim to odmah prihvatim kao pojedeno u kafani, a racun stigo ne stigao , to mu je sto mu je....

Svaki kosmar je poruka o preopterecenosti i tacka....
Ne razumem zasto na ljude koji osecaju svoje telo svi gledaju kao na hipohondre ili kao na narcise.
Evo primera iz zivota koji ne mogu da objasnim....
Ako sam na granici da se razbolim od prehlade, ako pojedem beli luk , pomaze mi , ali ako se razbolim i dobijem temperaturu , onda mi beli luk ne pomaze....
Mozete osetiti u svom telu, krvni pritisak, nivo secera, nivo adrenalina, saturaciju kiseonika u krvi, a sve to mozete negirati....
Primer za negiranje koji je cest je negiranje zedji kroz hranu.....pa kad ste zedni uzimate hranu kao da ste gladni....cudno je to mesanje ta dva osecaja ali je moguce i realno....
Vestacko ubijanje osecaja gladi secerom i cokoladom , kofeinom , to svi znaju....
Neaktivnost i uticaj na slabu regulaciju secera poneko oseca, nivo testosterona i nivo estrogena koji mogu da se menjaju koriscenjem i senzacijama penisa i grudi , takodje osecaju ili ne osecaju ljudi....
Nije mi jasno kako ljudi koji ne osecaju tako rigorozno pretvaraju osetljivost drugih ljudi u fantaziju i opsenu.....a opet veruju u meteropatiju.....
 
Za postavljača teme.

Čovjeku se događa ono što je njemu najintimnije urezano u njegovu podvest. (Podsjećam te na moj potpis). Sve čovjekove odluke od važnosti za njegov život urezuju se u podsvest i otud djeluju, materijalizuju čovjekov život onim intenzitetom kojim su i urezane. One iz podsvesti djeluju jednako i na javi i u snu. (Moje mišljnje je da automatika autonomnog nervnog sistema nije u istom području mozga gdje je i podsvest, nego je na drugom mjestu).

Nijesam 100% siguran, ali mišljenja sam da se suicid može izvršiti i u snu(!), ako je želja za tim dovoljno jakog intenziteta da nadjača one suprotne. Mislim da bi mozak našao načina da suicidnu odluku materijalizuje u snu. (Gušenje u snu, srčana kap, moždani udar...). Ti si imao suicidne pokušaje na javi a, hvala Bogu, odnosno samom tebi, oni se nijesu ostvarili. A nijesu se ostvarili zato što ipak nijesi imao želju dovoljnog intenziteta da odeš u smrt. Zapravo, imao si više nareza u podsvesti koji su tangirali ka životu nego onih koji su tangirali ka smrti. Da je to tačno potvrđjuješ primjerom iz sna, gdje si jasno naznačio da si se uplašio mogućeg suicida u snu, što znači da je tvoja podsvest mapirana sadržajima koji su okrenuti životu a ne smrti. Dobro bi bilo da generalno premapiraš svoju podsvest!

Patak je doro primijetio da se sa podsvešću ne treba igrati.
 
----! izbegavati sve religiozne i duhovne simbole, simulacije i emulacije.....jer cete otici u zelju, a ne u moc mozga i snova....
Ja bih pre rekao da je suprotno. Vernik zna da razlikuje želju, pogotovu egoističku, od smirenosti tj. nemanja želje. A odakle moći mozgu koje ima skoro svaki čovjek a kojih većina nije ni svjesna?
Evo primera iz zivota koji ne mogu da objasnim....
Ako sam na granici da se razbolim od prehlade, ako pojedem beli luk , pomaze mi , ali ako se razbolim i dobijem temperaturu , onda mi beli luk ne pomaze....
Pomaže i tada koliko je u njegovoj moći. Velika razlika je izeđu početka bolesti i uznapredovale bolesti. Lakše je sprečiti nego lečiti.
 
Pa nije mi jasno sta ti nije jasno.....

Ako je ne odbacim u trenutku , ode na psihosomatsko.........

možeš da odbaciš ako je svesna, a podsvesne, odn. nesvesne, nisam siguran da pali "ubijanje"

a za ovo ostalo, nema potrebe da objašnjavaš, to je sasvim normalno..eo, prosto - deca koja usled nedostatka kalcijuma jedu kredu, ili čak zid (seti se filma tito i ja.. )..ništa neuobičajeno. e, sad, kad bi stalno postojao taj signal, onda ne bismo imali anemičnost, nego bi nedostatak gvožđa ljudi tačno prepoznavali i "samolečii" ishranom...
 
kakve teorije i teme....a sta je sa nama koji "ne sanjamo" tj retko se uopste secamo snova?
a tek kontrola...auuuu sto bi narod reko "sto je babi milo to joj se i snilo"

i ne naravno da ne mozes da se ubijes u snu...probudices se u trenutku pada, skoka...ili cega vec...
 
Mozda nebitno , ali od vojske na dalje sam primetio da pratim sta sanjam , pa ako sanjam miris zagorelog , odmah se budim jer pretpostavljam da nesto gori....i desi mi se da sam nesto zaboravio na sporetu , ali nije stiglo da zagori, vec sam samo osetio neku malu promenu ili zvuka ili mirisa jela koje se sprema...

Nesto nalik kad se majka budi iako dete jos ne place....
Medjutim , kod mene su stvarno bili snovi...dakle secam se sanjanja i u snu mog svesnog komentara (u snovima posle treninga u srednjoj skoli uvek imam mene u snu i mene van sna....telo ima samo onaj u snu , a onaj van sna ima samo misli i odluke....) da mora da nesto gori kad sanjam miris da nesto gori....i dajem naredbu da se budim....onda ide par sekundi ili minut.....(znam da iz najdubljeg sna , kada ne mogu da se pomeraju ruke i noge, treba oko minut da se vrati moc pokretanja delova tela)..

Za ovo sto pricam nalazio sam potvrde od drugih (i za ovo da treba minut ili dva iz stanja totalne obamrlosti do pokretljivosti) a meni se desilo samo jedanput , kad je neko poceo silovanje devojke u hodniku u domu....i vrisak me probudio, ali nisam mogao da pomerim telo minut vremena...a onda sam izasao i resio stvar....da mi se ne prisiva kukavicluk jer to mi nikad nije bio problem...u takvim situacijama....
 
Naslov nije nikad dovoljno dobra definicija, zar ne? Stoga:

DEFINICIJA TEME

U ovoj temi pišite sopstvene uvide (ukoliko ih imate) o sopstvenim snovima, ili pišite samo neke od snova. Kažite nam šta su to vaši snovi; šta nam vi o njima možete reći? * Argumentujte to.

****________________________
*******To znači da ovo neće biti tema shodno čijoj je definiciji neki post u kome neko od forumaša govori o tome šta je neki naučnik u koga on veruje rekao, ili o tome šta proizilazi iz opšte-poznatih znanja o stvarima koje taj forumaš koji se upravo poziva na tu opšte-poznatost kao argument da je reč o pravoj istini nikada nije ni video. (Tu prvenstveno mislim na čudne mi ljude koji odma počinju sa nečim što se odprilike svodi na "Opšte je poznato da mozak..." i nikad i ne stignu dalje od te priče.)
 
Ne secam se svaki put sta sam sanjala, ali kada se secam svojih snova, uvek su dosta teski.. kada bih morala da biram najsrecniji trenutak u zivotu to bi bio onaj kada sam se jedno jutro probudila i shvatila da je sve bilo samo san.. ne mogu da pisem konkretno sta sanjam, ali mogu da protumacim svoje snove..

Ono sto mi se desava s vremena na vreme, ali dok sam budna, to su neki bljeskovi u glavi za koje ne znam da li sam to nekad sanjala ili se stvarno desilo.. pa se onda nerviram sto ne mogu da se setim.. ponekad i neposredno posle toga (bljeska) ne mogu da se setim sta je bljesnulo.. a ostaje utisak.. glupo zvuci, ali ne znam kako drugacije da objasnim..
 
Tallulah,
Najdivnija stvar i najlepši poklon čoveku su snovi koji su tajni prolaz do najviših tajni života. Lično ih pratim godinama i zapisujem - nekoliko hiljada strana je već složeno. Snovi, u najvećem broju slučajeva govore osobi čega da se oslobodi po pitanju misli, reči i dela (ali i još mnogo toga) ako nisu pozitivni da bi duhovno napredovao i da bi podigao svoju svest i kapacitet ljubavi.
Evo jednog sna (iz mora drugih) koji se dogodio pre desetak godina.
Život je od mene tražio da odnegujem svoje roditelje u njihovim poslednjim godinama života ostavljajući iza sebe svaku pomisao na karijeru, ekonomsku sigurnost i ostalo. U tom periodu negovanja roditelja bio sam ipak zabrinut kako ću dalje voditi normalni, radni život i pripremiti srebi penziju za starost.
Usledio je san: "Našao sam se sa kolegom sa studija a kasnije i kolega sa posla. rebalo je da se slikamo za pasoš pa smo otišli do automata za slikanje. On se slikao i sve slike su bile uspešne. Lepo su se videle i bile su potpuno iste a sa time i upotrebljive za pasoš. Kada sam se ja slikao izašle su slike od kojih je samo prva bila normalna. Naredna je već bila svetlija a svaka naredna svetlija od prethodne. Na poslednjoj sam se jedva nazirao na beloj peloj površini.
Počeo sam brinuti što nisu uspele." Probudio sam se i odmah sam počeo brinuti o ovom snu.
Zašto?
Zato što bi mi u ranijim snovima dobijanje pasoša i vize govorilo da sam dobio propusnicu da slobodno mogu putovati višim svetovima, odnosno da sam zadovoljio sve uslove u tom svom nastojanju i da mogu upoznavati više duhovne svetove kojima i jesam putovao. Nekiada u snovima a nekada potpuno svesno i uglavnom u društvu mog duhovnog učitelja koji je bio prisutan da me vodi, podučava, usmerava i vodi do Hramova Zlatne Mudrosti na odgovarajućim svetovima.
Zbog toga sam se sa ovim snom osećao malo razočaranim pa sam ga ostavio sa takvim razjašnjenjem. Ostalo mi je nejasno zašto je u snu uzet moj kolega koji u svakodnevnom životu nije imao visoke ljudske vrednosti a koji je sada dobio sve fotografije zadovoljavajuće.
Prošle su tri ili četiri godine, ja sam u poslednjim danima života roditelja brinuo o svojim roditeljima koji su doživeli svojih 82 odn 85 godina.
U medjuvremenu su preminuli. Jednog dana je došao komšija koji mi je posle kupovine nekih potrepština ostao dužan nekog sitniša kojeg i nisam hteo uzeti. Medjutim, on je insistirao da mi za taj novac kupi novinu Politika. Istu je doneo narednog dana koju sam otvorio i tamo gde sam je otvorio pogled mi se ukopao na jedan članak. Pisalo je o mom kolegi iz sna kao uspešnom biznismenu. Naravno, ja odavna znam da iza snova stoji svezunajući, sveprisutni i svemogući Svceti Duh koji je hteo da kompletira meni lekciju. Odmah pošto sam pročitao članak bio sam intuitivno podstaknut da otvorim dnevnik snova od nekoliko godina ranijre. Otvorim ga i odmah mi je za oko zapeo upravo san kojeg ovde opisah a kojeg sam tada bio potpuno zaboravio.
Tada shvatih da mi je raniji san rekao sledeće: "Ti si odabrao da se svesno duhovno razvijaš za razliku od tvog kolege koji je odabrao čisto matetrijalnu stranu života. Njegove su sve slike istovetne što znači da on ostaje i dalje u istom stanju svesti. Tvoje slike nisu iste i svaka naredna je svetlija jer se tako menja i tvoja duhovna svest - uz napomenu da se tako menja i kapacitet ljubavi."
Uvideo sam da je sveprisutni, sveznajući i svemogući Sveti Duh podstakao kolegu da mi kupi novinu kako bi dovršio meni dato oibjašnjenje u snu od pre nekoliko godina.
Napomenuću da su snovi i svesna putovanja višim svetovima jednako bogati onih ljudi koji odaberu svestan duhovni razvitak i slediti živa učenja Svetoga Duha.
Jednako dobro znam da za ispravno razumevanje snova sanovnici nemaju mesta ali za ispravan duhpovni razvitak ali i uspešnost u životu osobe neophodno je obratiti pažnju na svoje snove.
 
Poslednja izmena:
Razlikujemo se po pitanju shvatanja snova i nacina njihovog tumacenja.. u tom smislu je i tvoj san mogao da se protumaci i na drugaciji nacin.. ja snove povezujem iskljucivo za svoja osecanja, razmisljanja i opazaje.. nikako kao prorocanstva, poruke sa onog sveta i slicno.. (iako postoji nesto sto bi neko drugi odmah i bez rezerve povezao sa ovim drugim.. ali ja "to" ne posmatram nikada tako, ma koliko "zivo' izgledalo.. za mene je to samo posledica mojih osecanja i znanja da bi stvari bile mnogo drugacije da su drugacije okolnosti)..
 
Sta znace bundeve u snovima ??

Tema nije zamišljena kao sanovnik, tako da je ljubazno od tebe što želiš da je koristiš u te svrhe,- za koje već postoje druge teme, ali si "nestrpljiva" možda i više nego što si ljubazna,- pa nisi htela da ih tražiš. U svakom slučaju, nadam se da će neko biti tako ljubazan prema tebi (i tako neljubazan prema meni i forumu samom po sebi) pa da odgovori tebi tako ljubaznoj baš na ovoj mojoj temi,- valjda zato što si ti ljubazna a ja nisam. Razmišljaj o svom sistemu vrednosti:lol:
 
Kao što matematika nema crtu dokle se može reći da je vrednija a sa druge strane manje vredna isto je i sa snovima.
Snovi svake osobe odgovaraće ličnom stanju svesti (interesovanja, shvatanja i poimanja života), baš kao što će profesor matematike prilagoditi gradivo učeniku odenosno nivou njegovog znanja i poznavanja matematike da bi mogao vršiti dalju nadogradnju. Nezavisno od toga snovi uvek imaju jedinstveni cilj - da osobu podučavaju i vode kao uzvišenijem stanju svesti (proširenijem).
Čak i onda ako nam san odgovori o našem zdravlju, karijeri ili poslu to je opet istovetan cilj. Tako je zato što svaki životni detalj kojeg proživljavamo kroz život nas podučava da postajemo kompletnijom i odgovornijom tj. svesnijom osobom.
Svakako da pored noćnih snova postoje i budni snovi koji se odigravaju u toku dana dok radimo, idemo ulicom ili razgovaramo sa prijateljima.
Primer ću navesti kasnije.
 
neiscrpna tema...Imao sam i prognostičke snove ( za koje ne shvatam zašto postoje ) i snove koji su mi slali neku poruku...ali najčešće ne umem da shvatim poruku. Jedno vreme sam ih zapisivao, ali nekako sam izgubio volju...Osećam se jalovo, da ne mogu da ih protumačim. Često mi više mogućih tumačenja padne na pamet i tek se onda pogubim...

Ako je neko upoznat sa litetaraturom o snovima bio bih zahvalan za preporuku naslova...
 
neiscrpna tema...Imao sam i prognostičke snove ( za koje ne shvatam zašto postoje ) i snove koji su mi slali neku poruku...ali najčešće ne umem da shvatim poruku. Jedno vreme sam ih zapisivao, ali nekako sam izgubio volju...Osećam se jalovo, da ne mogu da ih protumačim. Često mi više mogućih tumačenja padne na pamet i tek se onda pogubim...

Ako je neko upoznat sa litetaraturom o snovima bio bih zahvalan za preporuku naslova...
Truman,
Put ka ispravnom razumevanju snova zahteva sa svoje strane malo više posvećenosti - bar petnaestak minuta dnevno.
Onaj ko ih želi ispravno razumeti najbolje je da se kloni sanovnika, Frojdovih i njemu sličnih tumačenja.
Takodje je neophodno načiniti u sebi samom promenu pristupa i vidjenje života pogotovu što naši snovi nisu nimalo gole materijalističke prirode . Hoću reći da je neophodno spoznati zašto čovek postoji, koja je svrha življenja i koji je osnovni cilj te sagledati da mi stvarno jesmo duhovna bića koja su ovde na životnom školovanju.
Kada se sve te stvari stave na svoje mesto onda je neophodno raditi redovne duhovne vežbe na svakodnevnoj osnovi. Jer, duhovna vežba podiže naš vibracioni nivo i našu svest te mi imamo bolji uvid u svoje snove ali i u svoje dnevne probleme i ostale dogadjaje. Samim tim bolje sagledavamo rešenja odredjenim životnim situacijama.
Jedan od neophodnih koraka pre svih je nadrasti lična predubedjenja ili predrasude koje su u nama lično ugradjeni.
Definitivno mogu reći da su sanovnici, Frojdove knige i ostale naučne stvari po pitanju snova i duhovnog razvitka čoveka nešto što može koristiti samo deci da uče čitanje naglas.
Tuman, nemoj se obeshrabriti i nastavi zapisivati svoje snove. Jedino što ti mogu preporučiti to je da malo čitaš one knjige koje objašnjavaju pravu prirodu čoveka i života u suštini. bilo bi šteta da propustič najvredniju i najbesplatniju pouku koja dolazi preko snova.
Proročki snovi su tu samo da čoveka malo probude iz učmalosti inače su oni najmanje važni.

Imas od Frojda Tumacenje snova..
 
Poslednja izmena:

Back
Top