Smisao, svrha i cilj života

Andjela

Elita
Poruka
23.874
Nadam se da nemate nista protiv ove teme. Zelela bih da cujem misljenja drugih. Citajuci razna misljenja na temama tipa, zivot posle smrti, masoni/iluminati, vanzemaljci, druge civilizacije,razna drustva, vlade u senci, zavere, magija...dodjoh na misao o smislu, svrsi i cilju zivota.
Ako slucajno postoji tema sa istom ili slicnom tematikom, molim moderaciju da ovu temu zatvore i izbrisu.
Unapred hvala
 
Nadam se da nemate nista protiv ove teme. Zelela bih da cujem misljenja drugih. Citajuci razna misljenja na temama tipa, zivot posle smrti, masoni/iluminati, vanzemaljci, druge civilizacije,razna drustva, vlade u senci, zavere, magija...dodjoh na misao o smislu, svrsi i cilju zivota.
Ako slucajno postoji tema sa istom ili slicnom tematikom, molim moderaciju da ovu temu zatvore i izbrisu.
Unapred hvala

nekako, moj cilj, smisao, svrha, mozemo to nazvati kako god hocemo, je da ostavim neki trag iza sebe. nekom taj trag moze delovati malo, nekom ne, ali cilj je da te po necemu pamte, da ostavis nesto. ukoliko si na zemlji samo da bi se razmnozavao, u startu si omasio, jer potomstvo nije jedini smisao zivota.
 
nekako, moj cilj, smisao, svrha, mozemo to nazvati kako god hocemo, je da ostavim neki trag iza sebe. nekom taj trag moze delovati malo, nekom ne, ali cilj je da te po necemu pamte, da ostavis nesto. ukoliko si na zemlji samo da bi se razmnozavao, u startu si omasio, jer potomstvo nije jedini smisao zivota.

Obicno i u vecini slucajeva, ljudi ostavljaju malo toga iza sebe, vaznog i vrednog za pamcenje. Obicno i ako pamti neko, pamte samo rodbina, poznanici...
Ali sasvim nesto drugo je, ako je neko veliki "mozak", pa napravi nesto vrlo vazno i korisno pa...
 
Obicno i u vecini slucajeva, ljudi ostavljaju malo toga iza sebe, vaznog i vrednog za pamcenje. Obicno i ako pamti neko, pamte samo rodbina, poznanici...
Ali sasvim nesto drugo je, ako je neko veliki "mozak", pa napravi nesto vrlo vazno i korisno pa...

malo? zavisi kako neko na to gleda... ne moras biti ajnstajn ili gejts da bi te pamtili. pa makar i poznanici. na ovom svetu ima mesta za sve ;)
 
Proziveti isti.Spoznati njegove dobre i lose strane.Uzivati u njemu.Zasluziti taj uzitak radom.Ziveti umereno i pravedno.I na kraju, kao sto je vec i receno na ovoj temi, doprineti njegovom razvoju, tj. reprodukovati se.

To su neki moji kontovi nakon citanja raznih antickih filozofa.
 
nekako, moj cilj, smisao, svrha, mozemo to nazvati kako god hocemo, je da ostavim neki trag iza sebe. nekom taj trag moze delovati malo, nekom ne, ali cilj je da te po necemu pamte, da ostavis nesto. ukoliko si na zemlji samo da bi se razmnozavao, u startu si omasio, jer potomstvo nije jedini smisao zivota.

Trag za tobom u smiraju života neće značiti ništa iz jednog jedinoga razloga a taj je što smrt briše sve što si uradila
a briše zato što ti nikada nećeš saznati da li je taj trag ostao za tobom ili nije. pa se opet vraćamo na moju tezu
jedinu logičnu (po mome mišljenju) gledajući svet oko sebe i sebe u njemu.
Ne produžavanjem vrste svaki smisao gubi smisao jer je sve ostalo čista zabava tj ubijanje vremena.
Amfilohije Radović je zapravo u svoj svojoj izopačenoj pameti to kazao ovako - drvo koje ne rađa treba spaliti -
što je zapravo i stav svih svetkih religija, normalno ne takvim tonom i jezikom
 
Poslednja izmena:
Trag za tobom u smiraju života neće značiti ništa iz jednog jedinoga razloga a taj je što smrt briše sve što si uradila
a briše zato što ti nikada nećeš saznati da li je taj trag ostao za tobom ili nije. pa se opet vraćamo na moju tezu
jedinu logičnu (po mome mišljenju) gledajući svet oko sebe i sebe u njemu.
Ne produžavanjem vrste svaki smisao gubi smisao jer je sve ostalo čista zabava tj ubijanje vremena.
Amfilohije Radović je zapravo u svoj svojoj izopačenoj pameti to kazao ovako - drvo koje ne rađa treba spaliti -
što je zapravo i stav svih svetkih religija, normalno ne takvim tonom i jezikom

pa zar ovo ne vazi i za potomstvo? msm ako smrt brise sve sto sam uradila?
 
pa zar ovo ne vazi i za potomstvo? msm ako smrt brise sve sto sam uradila?

Produžiće agoniju, sav smisao je u tome, poslužila si kao stvar i tretirana si kao stvar ne samo
ti, svi mi.
Ne postoji ništa što bi ti na ovome svetu dalo specijalni status, što bi te izdvojilo od
ostatka živoga sveta, što bi tvoje postojanje učinilo smislenijim, prema tome živimo samo zato
da bi obnovili vrstu.
Kotite se, množite se,rađajte to je sva filozofija života
 
Poslednja izmena:
Produžiće agoniju, sav smisao je u tome, poslužila si kao stvar i tretirana si kao stvar ne samo
ti, svi mi.
Ne postoji ništa što bi ti na ovome svetu dalo specijalni status, što bi te izdvojilo od
ostatka živoga sveta, što bi tvoje postojanje učinilo smislenijim, prema tome živimo samo zato
da bi obnovili vrstu.
Kotite se, množite se,rađajte to je sva filozofija života
ne slazem se. svako od nas treba da tezi tome da ostavi trag iza sebe, makar da bi to potomstvo sutra moglo reci "ej moj cale/baba/itd su uradili to i to".
moj deda je umro pre skoro 20 godina, naravno da ga se secam, a seca ga se i citavo selo jer je on taj koji je sagradio crkvu i skolu. ostavio je trag.
 
E svasta kako se ovde "kontemplira" nad pitanjem koje je stvorilo filozofsku misao.

Izgleda da je mnogima svrha zivota ostaviti neki trag u mislima buducih pokoljenja.
To nema nikakvog smisla i necu trositi reci jer je davno filozof car Marko Aurelije sve rekao o tome:

I Kamil, Keso, Volesus, Dentatus; onda Scipion i Katon; zatim Avgust, pa Hadrijan i Antonin. Sve prolazi, i vrlo brzo o tome govori još samo predanje. Najzad se potpuno zaboravi. I to ti govorim o ljudima koji su se divno istakli među mnogim hiljadama ljudi. A svi ostali nestali su i pali u zaborav još sa svojim poslednji dahom. Šta je uopšte „večita uspomena"? Samo prazna reč.

Marko Aurelije "Samom sebi"

Takodje, izgleda da je nekima svrha zivota identicna svrsi koju sledi svaki mrav, svaka ameba ...svaka zivotinja i biljka.. ili razmnozi se i umri.
Vidite, covek ima um i za razliku od zivotinje moze da se zapita zasto bi to radio i zasto bi opstanak vrste bio vazan i sta je pravi smisao nase egzsitencije?
Ali pustimo to jer odgovor na to pitanje nije jednostavan a i nemoguce je da ga razumete ako polazite od realizma kao sto polazite.

Razmisljanje na ovoj temi vrti se oko ovakve konstatacije "Ja nestajem, a ostaje svet"... to je vidite apsurd nad apsurdima. Obrnuto je tacno. Svet kakvog ga opazamo nestaje a ostaje ono sto nalazim u sebi i sto je blisko onome sto zovemo "ja". Tako da su te vasa razmisljanja koja gradite na temelju realizma ... u temelju pogresna.

Mozda ovu temu posecuju ljudi gonjeni metafizicikom potrebom i mozda ocekuju da nadju neke odgovore .
Uputicu ih na ovaj blog gde sam parafrazirao Barklijevu filozofiju a koja moze iz temelja da promeni pogled na svet i zivot onim malobrojnima koji su u stanju da to pojme ..ili koji imaju tkz. "filozofski razbor"..
To je prvi korak ka razumevanju svrhe zivota. To je ono sto je stvorilo filozofiju.Pa ko moze to pojmiti neka pokusa:

Korelativnost subjekta i objekta
http://forum.krstarica.com/entry.php/4886-KORELATIVNOST-SUBJEKTA-I-OBJEKTA?bt=119855
 
Poslednja izmena:
nekako, moj cilj, smisao, svrha, mozemo to nazvati kako god hocemo, je da ostavim neki trag iza sebe. nekom taj trag moze delovati malo, nekom ne, ali cilj je da te po necemu pamte, da ostavis nesto. ukoliko si na zemlji samo da bi se razmnozavao, u startu si omasio, jer potomstvo nije jedini smisao zivota.

jeste da mozda suvise mracno zvuci, ali posle sviju nas ostaje trag, i to u kamenu, mislim na nadgrobnu plocu. to je svojevrsan spomenik po kom te ljudi, koji su te znali pamte, po kom te se secaju... jedin a vrsta materijalne uspomene iliti traga na vaseljeni. i taj trag je svima zagarantovan, pa bio on i u vidu najobicnijeg drvenog krsta ili onih nekadasnjih komunistickih plocica. pitanje je imamo li ustvari nekakvu misiju na svetu ik akvu, ako je na nama da ostavimo jos neki trag iza sebe, kako da to znamo, kako uopste znati sta je nasa misija i imamo li je. mnogi ljudi su ziveli i otisli sa ovog sveta bez ikakvog smisla i veze sa ikakvim misijama. kao da ih nije ni bilo, jedino sto su ostavili iza sebe je porod. i onaj kamen od malo pre...
 
jeste da mozda suvise mracno zvuci, ali posle sviju nas ostaje trag, i to u kamenu, mislim na nadgrobnu plocu....

Ma nemoj? :) Mislis da nadgrobne ploce traju vecno? Grobna mesta stalno menjaju "vlasnike" pa i sama groblja nestaju, bivaju zatrpana, zaboravljena.

Pogeledaj moj prethodni post i citat Marka Aurelija sto se tice tog "ostavljanja traga" a da ne ponvaljam sav apsurd koji stoji u osnovi tog vaseg misljenja a koji kaze da mi nestajemo a ostaje svet ovakav kakav ga opazamo i kakav poznajemo.
 

Back
Top