Sloboda govora na internetu

tab503

Tabana po forumu
Administrator
Poruka
113.348
Ova tema se otvara na politici jer ovde imamo najvise zalbi zasto nesto dopustamo ili ne dopustamo.

Sta je u stvari sloboda govora na drustvenim mrezama?
Da li je ona neogranicena ili ima ogranicenja?
Sta je ono sta moze da se kaze a sta ne moze?
Da li nekad ljudi sebi dopustaju previse pod parolom slobode govora
Da li laz spada u slobodu govora?

free-speech-issue-image.jpg
 
Poslednja izmena:
...
Sta je u stvari sloboda govora na drustvenim mrezama?
Da li je ona neogranicena ili ima ogranicenja?
...

Да је човеку потребна неограничена слобода,
не би Творац измислио гравитацију,
већ би нас пустио да бесловесно лутамо свемиром.

Али пошто је свемир заиста огроман,
никада не бисмо срели једни друге,
и то би било горе од ове наше култивисане слободе ...
 
Ova tema se otvara na politici jer ovde imamo najvise zalbi zasto nesto dopustamo ili ne dopustamo.

Sta je u stvari sloboda govora na drustvenim mrezama?
Da li je ona neogranicena ili ima ogranicenja?
Sta je ono sta moze da se kaze a sta ne moze?
Da li nekad ljudi sebi dopustaju previse pod parolom slobode govora
Da li laz spada u slobodu govora?
E, čuj, kad se radi o toj slobodi govora na tim društvenim mrežama, to je kao kad dobiješ malo suvog hleba i onda ti neko kaže da možeš da ga pospeš malo šećera, ali ne smeš previše da stavljaš, jer će biti preslatko. Znači, imaš slobodu da kažeš šta misliš, ali imaš i neka pravila, kao da si u nekom manjem kavezu. A što se laži tiče, e to je kao kad pričaš bajke deci - možeš da ih mažeš lepim rečima, ali kad preteraš i kažeš nešto što nije istina, onda se to ne računa kao sloboda govora, nego kao muljanje.
 
Ova tema se otvara na politici jer ovde imamo najvise zalbi zasto nesto dopustamo ili ne dopustamo.

Sta je u stvari sloboda govora na drustvenim mrezama?
Da li je ona neogranicena ili ima ogranicenja?
Sta je ono sta moze da se kaze a sta ne moze?
Da li nekad ljudi sebi dopustaju previse pod parolom slobode govora
Da li laz spada u slobodu govora?
Nulta tolerancija mora biti prema pretnjama fizičkim nasiljem koje se upućuju sagovorniku - političkom neistomišljeniku.
S tim ne bi smelo biti šale, to je domen krivične odgovornosti
 
Ova tema se otvara na politici jer ovde imamo najvise zalbi zasto nesto dopustamo ili ne dopustamo.

Sta je u stvari sloboda govora na drustvenim mrezama?
Da li je ona neogranicena ili ima ogranicenja?
Sta je ono sta moze da se kaze a sta ne moze?
Da li nekad ljudi sebi dopustaju previse pod parolom slobode govora
Da li laz spada u slobodu govora?
Pristalica sam apsolutne slobode govora, osim u vrlo ograničenim situacijama, mada je i to rastegljiiv pojam, zamka u koju se upada čim ograničiš slobodu.
Recimo ako kažem Vučića treba okačiti na Terazijama, naravno da ne mislim stvarno nego figurativno.
 
Pristalica sam apsolutne slobode govora, osim u vrlo ograničenim situacijama, mada je i to rastegljiiv pojam, zamka u koju se upada čim ograničiš slobodu.
Recimo ako kažem Vučića treba okačiti na Terazijama, naravno da ne mislim stvarno nego figurativno.
a ko je ovde merodavan da tebe proceni da li si govorio figurativno ili zaista mislio?

takodje, neko drugi nefigurativan moze to da procita i dobije ideju.

zato se pozivi na nasilje makar i u figurativnom smislu ne mogu dopustati.

i ovo je lep primer gde mozda sloboda govora prelazi na onu drugu stranu.
 
На твитеру скоро све можеш да пишеш и нико те не дира.
Ovo nije Tviter, ovo je srpski forum i kao takav trebalo bi da štiti svoju državu

Mi, koji nemamo rezervnu državu, treba pored svih muka i problema još i ovde da se nerviramo sa pljuvačima Srbije koji žive na zapadu, ali će se vratiti kada onemoćaju.
Svi bi da vode državu, svi sve najbolje znaju.
Onaj(Srbin?!) sa Kosova 24/7 nema vremena za odmor od pljuvanja Srbije i Srba.

Ne znam po kojim pravilima se uređuje pf Politika ( ne bila im u koži), ali znam da svoju zemlju treba zaštiti.
Dosta je bilo nemaštine, redova, sankcija, rata, huškanja i podmetanja!
 
ovo je zanimljnivo pitanje.

imamo i na religiji situaciju gde se neki zale da im se vredja vera kad se kaze da nije tacno to sta kaze.
To je već domen pasivne agresije, jer osobe, prekomerno uvređene time, poručuju da je preduslov svake diskusije priznanje svih sagovornika da je ta uvređena osoba u pravu u svojim uverenjima.

To ne bi trebalo da je prihvatljivo, jer je domen nametanja volje, a ne pobede argumentom.
ISTINA, ako je istina, nije toliko ranjiva na forumsku debatu.
 
a ko je ovde merodavan da tebe proceni da li si govorio figurativno ili zaista mislio?
Može. Ako ja pretim nekome u privatnim porukama ili mu ovako napišem da ću ga čekati ispred zgrade, znam gde stanuje da ga prebijem, to je osnovana pretnja.
takodje, neko drugi nefigurativan moze to da procita i dobije ideju.
Ma daj baš će ovde dobiti ideju ako je sam nije doneo
zato se pozivi na nasilje makar i u figurativnom smislu ne mogu dopustati.
Ok to je politika Foruma, ja poštujem ali se ne slažem
i ovo je lep primer gde mozda sloboda govora prelazi na onu drugu stranu.
:think:
 
Ovo nije Tviter, ovo je srpski forum i kao takav trebalo bi da štiti svoju državu

Mi, koji nemamo rezervnu državu, treba pored svih muka i problema još i ovde da se nerviramo sa pljuvačima Srbije koji žive na zapadu, ali će se vratiti kada onemoćaju.
Svi bi da vode državu, svi sve najbolje znaju.
Onaj(Srbin?!) sa Kosova 24/7 nema vremena za odmor od pljuvanja Srbije i Srba.

Ne znam po kojim pravilima se uređuje pf Politika ( ne bila im u koži), ali znam da svoju zemlju treba zaštiti.
Dosta je bilo nemaštine, redova, sankcija, rata, huškanja i podmetanja!
Слажем се. Свако ко нешто каже против Републике Србије и Њених Светих Институција, посебно ко дирне на Институцију Председника Републике, тај треба одмах моментално да буде кажњен.

Али, поред тога што је српски, ово је и демократски форум, а у демократији све се скоро дозвољава.

Тако да, поштујеш правила форума и немаш бриге. Треба бити легалиста, то је сигурица. ;)
 
На твитеру скоро све можеш да пишеш и нико те не дира.

Браво Илоне Србине, види се да га краси Српски Слободарски Дух! :D
На твитеру цензуришу
Последњих година је развијен Ностр протокол који омогућава децентрализоване друштвене мреже,практично нико не може да цензурише и брише садржај јер нико нема контролу над објављеним садржајем
Најпознатија таква друштвена мрежа је примал који нуди дизајин попут твитера у комбинацији са ностр протоколом

https://primal.net/
https://play.google.com/store/apps/details?id=net.primal.android
https://apps.apple.com/us/app/primal/id1673134518
 
Pristalica sam apsolutne slobode govora, osim u vrlo ograničenim situacijama, mada je i to rastegljiiv pojam, zamka u koju se upada čim ograničiš slobodu.
Recimo ako kažem Vučića treba okačiti na Terazijama, naravno da ne mislim stvarno nego figurativno.
Pokušaj u bilo kojoj državi napisati tako nešto za predsednika ili premijera. U roku par sati u sve i jednoj bi ti policija bila na vratima. Ne postoji apsolutna sloboda govora. I ne treba i ne može da postoji. Imaš pravo da kažeš tj napišeš šta god hoćeš dok ne kršiš zakon i ne ugrožavaš i/ili vrijeđaš nekoga. Naravno da su i poruke mržnje na verskoj, rasnoj, nacionalnoj osnovi nedopustive.
 

Back
Top