Shopenhauer o nacionalnom ponosu

BLAJBI

Zaslužan član
Poruka
103.720
yuo-ponos.jpg


:worth::worth::worth:
 
Већ сам писао овде о томе што је изрекао Шопенахауер о националном поносу одговарајући на пост у коме је неко сав усхићен презентовао једну патриотску песму:

"Najjeftiniji ponos je nacionalni ponos. Jer onaj koji je njime obuzet otkriva time odsustvo individualnih osobina kojima bi mogao da se ponosi, pri čemu inače ne bi posegnuo za onim što deli sa milionima drugih. Onaj koji ima značajna lična sredstva, naprotiv, najjasnije će uvideti nedostatke svoje nacije, jer ih neprestano ima pred očima. A svaki bednik dostojan sažaljenja, koji nema ničega na svetu čime bi mogao da se ponosi, poseže za poslednjim sredstvom, ponosi se svojom nacijom kojoj upravo pripada: to mu pruža podršku i sa zahvalnošću je spreman da zasiti sve postojeće nedostatke i gluposti te nacije. Stoga će se, na primer, među pedeset Engleza jedva naći jedan koji će se složiti s vama kada sa odgovarajućim prezrenjem govorite o besmislenom i ponižavajućem licemerstvu njegove nacije: ali taj jedan je obično čovek s glavom."
citat: Шопенхауер

Ја себе налазим као грађанина света, и то позивање на нацију ми је тако мизерено. То као неко "поносно осећање"? Поносно на шта?

Држава ме једино асоцира на одбојну бирократију и канцеларијске пацове. На безосећајни систем намета, пореза и закона, на корупуцију и криминал. На лажи и искоришћавање приглупих маса. То су ми прве асоцијације.

А још ти који користе национали понос за своје циљеве да би преводили њиме људе жедне преко воде, чак користе уметност за то. Као да је нека композиција репрезент патриотских осећања.

На пример, ова Хајднова композиција делује на душу као свака друга уметност, указујући на метафизичке сфере,

Haydn - "Kaiser" Quartet in C Major - Mov. 2/4

Уопште, то осећање националног поноса гаји се у људима пре свега зарад њихове контроле, зарад њеиховог превођења жедних преко воде.

Јер људи се нису удружили у народ зарад неких естетских узвишених осећања, него зарад чисте потребе тј. опасности које им прете од других група и појединаца. Зато се људи удружују стварајући народ и то је основа тога.
 
Postoje i posledice takvih nadasve istinitih tvrdnji..
Kome se tu Šopenhauer podsmeva..jadnicima?...nadalje se nameće pitanje, šta uraditi sa tim jadnicima..smestiti u torove tj. konc logore?
..pa takvih jadnika puna država i to ne samo naša, svaka ih je puna..svet je njihov..
 
"Ja u svetu" podrazumeva čoveka ili Šopijevim rečnikom mizantropije subjekta koji ima predstavu sebe u predstavi sveta...
Pošto sebe ne vidi dobro uklopljenim u tu predstavu,generalizuje da je štetno I pokušavati tako sagledavati sebe...
Ko sebe ne vidi kao I društveno biće?
Ama ni pustinjak!
Sad...Čovek može biti filantrop pa voleti ljude ili mizantrop pa ih mrzeti,ali može kao ja biti pragmatičan pa "dok voljem-voljem,
dok ne voljem -koljem"!:hahaha:
Šalim se...
Dobra socijalizovanost je zgodna ,a sve vise neophodna jer nas ljudi sve vise I frka je sve veća I opasnija...
Očigledan nedostatak veštine društvenog načina je Šopenhauera činio (odbrana ega!) mizantropom...A ni Niče nije bio bolji,samo
je on tu odbojnost metaforično pokazivao I glumio nadmoć,a u stvari je bio popižđen celog veka zbog pedale koju je od Salome popio...
I Šopi se popravio kad je postao slavan I imućan...Odjednom je počeo da izlazi među ljude,da ceni nemačke vrednosti itd...:mrgreen:
 
Ponos je jedan osecaj koji uvek tezi KONFLIKTU i PROVOKACIJI sa sredinom i pojedincima i zato je uglavnom negativan....;)

Ponos je kompleksna emocija! Prvo je spoljni plašt osečaj zadovoljstva svojim delom,stavom,rečima,izgledom isl.atributima svesti....
Unutar toga je procena realizacije matrice superego u odnosu na ego-podilaženje egu,a što je u društvenoj interakciji I treče,u samoj
nutrini je nivo sediranja strepnje za ego (zabrinutosti za ja!)...

Tako da je samo svojom izraženom individualnošću koja liči dosta na narcisno isticanje sebe-društveno iritantno!

E sad ponos svojom nacijom jeste slabost I sakrivanje iza najboljih ostvarenja I ostvarilaca te nacije...Po meni-nevredno
pomena,a ako se insistira na tom kukanju sitnih -vredno prezira... Lično ne marim za te kilavce...:mrgreen:
 
Eh, Sopenhauer. I kad nije u pravu, u pravu je. Genijalna misao. Sta li je tek jos genijalniji Nice mislio o ovome. Mada, Nice je prevazisao nacije i coveka, on je avangarda nadcoveka!

Istina. Često sam kao potvrdu o sopstvenoj mudrosti koristio to kako sam do nekog Šopenhauerovog zaključka došao bez čitanja njegovih dela. Doduše, ovaj citat mu i nije neka duboka mudrost. Svako ko ima dva grama mozga i samopoštovanja će doći do istog zaključka.
 
Istina. Često sam kao potvrdu o sopstvenoj mudrosti koristio to kako sam do nekog Šopenhauerovog zaključka došao bez čitanja njegovih dela. Doduše, ovaj citat mu i nije neka duboka mudrost. Svako ko ima dva grama mozga i samopoštovanja će doći do istog zaključka.
Uvek se radije priklanjam trijumfalnom krešendu hegelovsko/geteovskom ostvarenju razuma od mizantropije negacije ljudske volje za životom,
mada mi podsmeh sopstvenim "uspesima"stalno prisutan za podsećanje da smo mini-bogovi na zrnu peska Kopakabane...
 
Osecaj pripadnosti necemu,zasto nam je potreban?
Ko moze biti ravnodusan na gore navedene pesme ,
bez obzira na to sto je nacionalni ponos ono sto nam
se na kraju obije po nosu...
Nacije su uopste glupost sklepana pre oko trista godina
Secam se dok sam citao kako su recimo u slavoniji
Austrougari sprovodili popis i pitaju koje si nacije,a ovi
a sta ti je to?pa jesi li pravoslavac ili katolik,pa katolik
sam,aha onda si hrvat i slicno...
.ebu nas u zdrav mozak jedan te isti narod,ne samo na
ovim prostorima vec u celom svetu,stalno nas dele po
raznim osnovama,jer im to odgovara a mi glupi padamo
na to i zivote dajemo laznim iluzijama a kakve drugacije
i postoje haha.
Vrednovanje necega-zasto nam je potrebno?
Sve te iluzije su nam potrebne jer osim njih nista drugo
i nemamo i one nam daju smisao zivljenja,bez njih smo
izgubljeni...
E sada neka svako sebi izabere iluziju po volji...
Ja znam da ne bi kao Ivo Andric sedeo skrstenih ruku,
vec bi se pridruzio stadu kud god ono islo,pa koliko god
to nekome delovalo glupo bolje biti patriota nego izdajnik...
A masa karakterise sve nase postupke po tom smislu i
masa nas vodi,pa i ako je to u ponor,neka je...
 
Imam dve domovine:jedna je moja porodica,a druga reka I svet ribolova...Imam I mnoge ljubavi I zbog toga I neke
venerične bolesti na srcu...Ybg,život me nije mazio,a bogami sam mu I ja kevu...:mrgreen::lol:
O da...Nemam naročitog razloga za ponos-pre bih svačega mogao da se stidim...da sam stidljiv...:manikir:
 
Uvek se radije priklanjam trijumfalnom krešendu hegelovsko/geteovskom ostvarenju razuma od mizantropije negacije ljudske volje za životom,
mada mi podsmeh sopstvenim "uspesima"stalno prisutan za podsećanje da smo mini-bogovi na zrnu peska Kopakabane...

To što Šopenhauera smatram mudrim ne znači da sam njegov idolopoklonik. Ako je izrekao istinu o nečemu, to ne znači automatski da je sve što je ikada izrekao tačno, pogotovo kada su u pitanju tako subjektivne stvari kao što su vrednosni sudovi o životu. A mini-bogovi definitivno jesmo, bar neki od nas.
 
To što Šopenhauera smatram mudrim ne znači da sam njegov idolopoklonik. Ako je izrekao istinu o nečemu, to ne znači automatski da je sve što je ikada izrekao tačno, pogotovo kada su u pitanju tako subjektivne stvari kao što su vrednosni sudovi o životu. A mini-bogovi definitivno jesmo, bar neki od nas.

Koje su vrednosti bitne i sta je to sto nas izdvaja jedne od drugih ?

Pogledajte ovaj psiho film pa mi recite,sta se na kraju isplati najvise?
I da li treba uopste da se isplati...

http://www.gledajsaprevodom.com/fprevod/2608
 

Back
Top