Shopenhauer o nacionalnom ponosu

E sad ponos svojom nacijom jeste slabost I sakrivanje iza najboljih ostvarenja I ostvarilaca te nacije...Po meni-nevredno
pomena,a ako se insistira na tom kukanju sitnih -vredno prezira... Lično ne marim za te kilavce...

+1
Ponositi se sopstvenim dostignućima je jedan padež, a ponositi se nacijom je potpuno drugi.

Glede ovog dela
A svaki bednik dostojan sažaljenja, koji nema ničega na svetu čime bi mogao da se ponosi, poseže za poslednjim sredstvom, ponosi se svojom nacijom kojoj upravo pripada: to mu pruža podršku i sa zahvalnošću je spreman da zasiti sve postojeće nedostatke i gluposti te nacije. Stoga će se, na primer, među pedeset Engleza jedva naći jedan koji će se složiti s vama kada sa odgovarajućim prezrenjem govorite o besmislenom i ponižavajućem licemerstvu njegove nacije: ali taj jedan je obično čovek s glavom."

M...da. U čemu je razlika između naci Deutschland über alles i Srbija do Tokija? Jedino što ja marim dovoljno da mi se gade. Naročito imajući u vidu kakvi su se užasi dešavali kao posledica tih i takvih reči.
 
Poslednja izmena:
+1
Ponositi se sopstvenim dostignućima je jedan padež, a ponositi se nacijom je potpuno drugi.

Glede ovog dela

M...da. U čemu je razlika između naci Deutschland über alles i Srbija do Tokija? Jedino što ja marim dovoljno da mi se gade. Naročito imajući u vidu kakvi su se užasi dešavali kao posledica tih i takvih reči.
Nemoj da se družiš s takima...;)
 
Oziman je fantasticna pojava, on zna sve o idejama i sto je u vezi njih, njihov apstraktan opis, ali tamo gdje se ideje zaista iznose, tamo nije prisutan.

Oziman bi bio sjajan profesor filozofije, ako pod sjajan podrazumevaš onog koji dobro približava gradivo učenicima. Ali ako pod tim podrazumevaš da ih stimuliše da razmišljaju svojom glavom, tu se ne bi nešto naročito istakao.
 
Ovo je kao da si rekao:

"Ovo je opis ZLOG DJAVOLA..

Tebi ne pada na pamet da postoji vise vrsta djavola?

Postoji i PLEMENITI DJAVO..."

:dash:

"Део сам снаге која вазда
жели да твори зло, а увек добро сазда."

Чак ни ђаво није одређен црно-бело ако се утилитаристички посматра...
 
"Део сам снаге која вазда
жели да твори зло, а увек добро сазда."

Чак ни ђаво није одређен црно-бело ако се утилитаристички посматра...

Geteov ''Faust'' pokidao, ali mu je dobar primer dao pošto ovaj kojeg je citirao veruje u apsolutno nepogrešivog boga i apsolutno zlog đavola.
 
E moji internet filozofi...
Obratite pažnju na drugu poruku na ovoj temi, ludački fanatična, slijepi sledbenik, leming koji ne razmišlja.
Šta je loše u nacionalizmu i ponosu?
Vi ćete reći Ozijev Šopen je rekao tačka.

Ja ću da kažem, i dokažem da je taj šopen malo radio u životu i imao dodira sa realnošću i tu je prolupao i počeo da palamudi prostom narodu.

Ovako,

šopen prvo osporava prirodu, osporava JAČINU KOJA SE NALAZI U SOLIDARNOSTI I JEDINSTVU, kada smo iskreni nacionalisti mi smo, pošteni prema bližnjima, mi smo timski igrači, mi smo solidarni, mi smo pravedni, pomažemo se, volimo jedni druge i tako idemo napred i uspješno ka kolektivnom interesu dakle samim tim ispunjavaju se ineresi svake osobe individualno/kolektivno što vodi ka blagostanju društvenom. Šta je tu loše? Ništa naprotiv. taj egoistični individualac šopen traži samo vaše poštovanje i da ga sledite jer će on na tronu biti tako i uživati respekt.

Priroda je koncipirana na tome, i uči nas a ovaj bolesnik to osporava! Priroda uči da postoji, jato, roj, čopor, krdo itd. zato što su tako JAČI I OPSTAJU BOLJE, a taj šaban šopen bi da dijeli na individualce a time se slabimo i lakše nas gutaju ostali. Kada bi sve pčele bile individualci - propale bi, kada bi svi u čoporu bili individualci - propali bi. Tako je i sa ljudima. Danas u našoj zemlji nema ni N od nacionalizma, to je kvazinacionalizam ovih što se busaju u prsa, većina gleda da zaebe bližnjeg svog da ga namjesti, uspjeh je kada pređeš nekoga i nasamariš, to je primitivni individualziam, zato nam je ovako.

Po ludom šopenu ako gledamo neki sportski tim koji manifestuje svoju SNAGU I MOĆ jedinstvom, koju pojedinac individualac nikada ne može dostići, shvatamo da se šopen stavlja na stranu pojedinca, što znači da on nije bio pri zdravoj pameti kada je pisao te knjige.

Ajde sad advokat ozi neka se javi da brani... :]
 
Poslednja izmena:
Pa vidim da ima više pristalica natinacionalizma, koji se jednostavno slažu s tim, i koji ne argumentuju svojim mišljenjem. A i kada argumentuju to su nebuloze uvijek pomješane sa šovinizmom.

Da je Sopen bio dosledan svojim osnovnim postavkama o volji i predstavi ne bi se ni dotakao pitanja prakse, drustva, ponosa...gle ponosa, bitno ljudska kategorija koju onemogucava sama ta filosofija, kao i sve ostalo.
Tako da vec tu moze da se zavrsi sa kritikom.
 
Mislim da pripadnost nekom narodu ne ukljucuje nuzno i svijest o toj pripadnosti. Znaci, mozes biti Srbin a da te se to ne tice. Vec je vise strancima bitno znati sta je to Srbin. I mislim da zbog toga nacionalizam uvijek dolazi is obicnog naroda, jer stranac kad dodje u neku zemlju on mora da pocne od nule, od obicnog covjeka. On pocinje od jezika i ljudi koji ga okruzuju.

E sad, lose je ako takvi preuzmu vlast i pocnu naturati svoje ogranicene vidike i onima koji su oduvijek bili perjanica nekog naroda. Ovi obicni ljudi terorisu najvise takve svojom svijescu o teitorijalnoj i jezickoj pripadnosti, te su vjerovatno medju prvima skloni da prave Srbe optuze za izdaju ako odu izvan granica onog sto obicni ljudi smatraju "nacionalnim". Jer kultura je mnogo dublja od nacionalnog, i najistinskiji pripadnici nekog naroda su njegovi kulturni prosvjetitelji.
 
Svako od nas na putu ličnog duhovnog razvitka prolazi i ovu fazu. Iz tih razloga ne treba na nju gledati ni kao na bolest niti kao manu ali ni kao nešto uzvišeno.
Jednostavno to je faza kada nismo sposobni sagledati kompletnost života niti svojim poimanjem obuhvatiti celinu.
Više od toga ne možemo pa se i bojimo otvoriti se prema nečemu što "preti" da će nas uništiti i progutati.
Isto se odslikava uvek kada god oko sebe postavimo ogradu između "nas" i "njih" pa bilo da je to na porodičnom nivou, klubskom, religijskom, nacionalnom pa i planetarnom što će jednoga dana takođe biti aktuelno.
Ništa drugačije se to ne odslikava niti po pitanju podela na polju nauke, religije i ateizma. U svim tim pojedinostima odslikava se naša lična nesposobnost da prihvatimo i razumemo celinu i kompletnost života.
Tak onda kada naša Svest i Ljubav dovoljno narastu u mogućnosti smo da prevaziđemo ili nadrastemo sva ograničenja i podele. Tada postajemo komopletno ili realizovano Biće.
U osnovi, čak i naše gledanje sa visine na ljude koji su u nekoj fazi ispod našeg nivoa ne predstavlja našu veliku nadmašenost onih koje bismo "disciplinovali" ili "preobraćali" nasilno.
Nezavisno od našeg stanja u kojem smo trenutno mi smo istovetna bića baš kao što su učenici svih mogućih razreda i uzrasta.
Svi mi zaslužujemo ljubav i uvažavanje i svi mi neophodno je da učimo da istu od sebe dajemo u skladu sa dosegnutim kapacitetima.
Pa ipak, ljudi imaju obavezu da svoja društva zaštite od vučenja unazad od strane onih koji su u nekoj od ranijih faza duhovne zrelosti. Tu u takvim slučajevima moralni sistemi i zakonski sistemi imaju obavezu da štite svoje društvo od vučenja unazad ali da istovremeno omoguće stalni progres ka naviše, ka višem stanju svesti i ljubavi. Moral i zakon društva su poput šetalice ili dubka za dete koje još ne može nositi sebe vlastitim nogama.
 
Poslednja izmena:
Svako od nas na putu ličnog duhovnog razvitka prolazi i ovu fazu. Iz tih razloga ne treba na nju gledati ni kao na bolest niti kao manu ali ni kao nešto uzvišeno.
Jednostavno to je faza kada nismo sposobni sagledati kompletnost života niti svojim poimanjem obuhvatiti celinu.
Više od toga ne možemo pa se i bojimo otvoriti se prema nečemu što "preti" da će nas uništiti i progutati.
Isto se odslikava uvek kada god oko sebe postavimo ogradu između "nas" i "njih" pa bilo da je to na porodičnom nivou, klubskom, religijskom, nacionalnom pa i planetarnom što će jednoga dana takođe biti aktuelno.
Ništa drugačije se to ne odslikava niti po pitanju podela na polju nauke, religije i ateizma. U svim tim pojedinostima odslikava se naša lična nesposobnost da prihvatimo i razumemo celinu i kompletnost života.
Tak onda kada naša Svest i Ljubav dovoljno narastu u mogućnosti smo da prevaziđemo ili nadrastemo sva ograničenja i podele. Tada postajemo komopletno ili realizovano Biće.
U osnovi, čak i naše gledanje sa visine na ljude koji su u nekoj fazi ispod našeg nivoa ne predstavlja našu veliku nadmašenost onih koje bismo "disciplinovali" ili "preobraćali" nasilno.
Nezavisno od našeg stanja u kojem smo trenutno mi smo istovetna bića baš kao što su učenici svih mogućih razreda i uzrasta.
Svi mi zaslužujemo ljubav i uvažavanje i svi mi neophodno je da učimo da istu od sebe dajemo u skladu sa dosegnutim kapacitetima.
Pa ipak, ljudi imaju obavezu da svoja društva zaštite od vučenja unazad od strane onih koji su u nekoj od ranijih faza duhovne zrelosti. Tu u takvim slučajevima moralni sistemi i zakonski sistemi imaju obavezu da štite svoje društvo od vučenja unazad ali da istovremeno omoguće stalni progres ka naviše, ka višem stanju festive i ljubavi. Moral i zakon društva su poput šetalice ili dubka za dete koje još ne može nositi sebe vlastitim nogama.

Dosta vas plovi u vodama nadrealizma i utopija tako što se izgubite u knjigama i izgubite osjećaj za realnost i gdje živite tj. u kakvom svijetu.
Shvatam ja tebe, ali to je utopija da će svijet sebe gledati kao cjelinu, treba i ja se slažem, ali to nije tako trenutno niti će ikada biti po mom mišljenju, nacionalizam nije neko veliko produhovljeno stanje, jer ta utopija koju si pomenuo bi bilo veće od toga. Za ovo današnje stanje je dobar, šta mislim pod nacionalizmom gore navedoh, a primjer pravog nacionalizma danas u svijetu se po meni nalazi u Japanu, dakle akcenat dajem na LOJALNOST, SOLIDARNOST i njihovu jačinu.

Ne zaslužujemo mi svi ljubav itd. treba prvo da je damo, jer sve se vraća kao bumerang i stvari funkcionišu uglavnom po prirodnom principu, "kako siješ tako i žanješ"
 
Eh, Sopenhauer. I kad nije u pravu, u pravu je. Genijalna misao. Sta li je tek jos genijalniji Nice mislio o ovome. Mada, Nice je prevazisao nacije i coveka, on je avangarda nadcoveka!

Ma svi ti velikani su za javnost tako mislili !

Lično mislim da je nacionalni ponos ok.
u nekim razumnim količinama
i u nekim dobima odrastanja.

U starijem dobu
čovek ne voli više ceo svet
već mrzi više svoje sunarodnike
i odatle pocenjivanje nacionalnog ponosa.

Velikani pak nacionalni ponos kritikuju
zato što znaju šta on donosi u preteranim količinama.

I tako ...
 
Ponosan možeš biti na ono za što si zaslužan, a besmisleno je biti ponosan na ono za što nisi zaslužan, na što si ponosan ako si rođen u jednom čoporu a ne u drugom, koja je tvoja zasluga u tome? Nikakva, i nesposobna budala se negdje rodi, pa je onda ponosan na to što se rodio baš tu, a ne negdje drugdje... :hahaha:
 

Back
Top