Salate

Jes' da nisam Mileva, ali nadam se da se neće ljutiti.

Moravska salata-

Pečene paprike seckane na kockice (i ljute po želji mmmmmm)
Paradajz seckan na kockice
beli luk
ulje
so
dobro ohladiti i služiti (i razbiti se od iste)

A evo još nekih od mene


Neka salata :hahaha:

Naseckati pola glavice zelene salate, na sitne rezance, dodati crni luk seckan na rebarca ili ako je mlad na kružiće, dva do tri paradajza, seckana na kockice, dva krastavca, sve to posoliti, promešati i začiniti uljem (može i maslinovo) Odozgo naseckati kockice nekog jačeg (starijeg) sira i crne i zelene masline. Fino je kad se dodaju i kuvana jaja.
Dressing možete da napravite od jogurta, mirođije i jedne kašičice majoneza.
Salata je fantastična i super ide uz roštilj. Isprobano

Bugarska snežanka

Iseckati na sitne kocke par krastavaca (može i neljuštenih, dekorativnije je). Posoliti i ostaviti 2-3 sata da puste vodu. Pomešati jednu pavlaku i jedno kiselo mleko, staviti u širu posudu i prekriti gazom. Cediti gazu na pola sata, jedno 5-6 puta. Oceditit krastavac, umešati oceđeno mleko i dodati jednu veliku kašiku majoneza. Začiniti mirođijom i belim lukom. Do služenja držati prekrivenu krpom da bi upila preostalu vodu.

Znam da zvuči komplikovano zbog ovog ceđenja ali tako je najukusnija. U principu može i bez ceđenja i ukusna je i tada ali je nekako mekana. Kada se ocedi može da se vadi i kašikom za sladoled. Salata je fantstična i baš, baš osvežavajuća.

Recept sam provalila, nisam ga dobila u pisanoj formi ali je ovako spremljena identična onoj iz Bugarske. Spremala sam je dugo i uvek mi je nešto falilo a onda sam provalila da je u pitanju majonez koji joj daje poseban šmek.


Meksička

5-6 pečenih crvenih paprika nacepkanih na rezance
kesa obarenog šećerca
4 šargarepe srednje veličine
konzerva pasulja
list celera ili peršun
beli luk, sirće, so

Se izmešati i služiti dobro ohlađeno


Sečuanska

Sitno iseckati glavisu kupusa, dodati kesu kuvanog šećerca, 3-4 kašike pečenog susama , beli luk, posoliti, dodati ulje i sirće

i još jedan

Ovčarska salata

Sastojci za 4 osobe
4 paradajza srednje veličine
1 glavica crnog luka
1 ljuta paprika
2 kuvana jajeta
1 krastavac
2 crvene pečene paprike
4 kašike seckanih mariniranih šampinjona
100 gr šunke
100 gr feta sira
po ukusu ulja, soli
svo povrće isecite na kockice posolite i pomešajte, isecite jaja na četvrtine, Isecite šunku i sir na pločice, servirajte povrće, nalijte ulje, odozgo poređajte šunku i sir a oko salate jaja
Picture011-1.jpg
 
Zaziki salata
500 gr kupusa, 4 tvrdo kuvana jaja, 1 kisela jabuka,50gr oraha, 100gr crnih maslinki, so ,biber, ulje, sirce.
Kupus iseci na rezance, dodati jaja secena na kockice, jabuku secenu na kocke ili rendanu i polovine maslinki. Pomesati 4 kasike ulja, 2 kasike sirceta, so i biber i preliti salatu. Izmesati. Iseckati sitnije orahe i ukrasiti salatu.
 
SALATA OD SIRA I VOCA

100gr kackavalja, 1dcl jogurta, 2 kasike zobenih pahuljica, 1 kasika malo prepecenog susama, sitno iseckana 2-3 jezgra oraha, kasika kornfleksa i veca kisela jabuka ili pomorandza.
Izmesati zobene pahuljice, susam i orahe sa jogurtom. Odozgo posuti kornfleksom, na sitne kocke iseckanim sirom i kockama jabuke ili pomorandze.
 
SARENICA 6 crvenih pecenih paprika 1 belo pilece meso 2 cena belog luka 1 kasika przenog susama 1 kasika majoneza 1 dl. neutralne pavlake so papriku iseci na trake i staviti u ciniju pa dodati skuvano pilece belo meso iseckano na sitne komadice, izgnjecen beli luk i proprzen susam, sipati kasiku majonezai neutralnu pavlaku i sve blago izmesati.
 
SARENICA 6 crvenih pecenih paprika 1 belo pilece meso 2 cena belog luka 1 kasika przenog susama 1 kasika majoneza 1 dl. neutralne pavlake so papriku iseci na trake i staviti u ciniju pa dodati skuvano pilece belo meso iseckano na sitne komadice, izgnjecen beli luk i proprzen susam, sipati kasiku majonezai neutralnu pavlaku i sve blago izmesati.
Sve kombinacije sa pecenom paprikom su dobrodosle.Jedino sto za mene nisu zdrave!?!? Ne znam kad je dosta!
 
Jes' da nisam Mileva, ali nadam se da se neće ljutiti.

Moravska salata-

Pečene paprike seckane na kockice (i ljute po želji mmmmmm)
Paradajz seckan na kockice
beli luk
ulje
so
dobro ohladiti i služiti (i razbiti se od iste)

A evo još nekih od mene


Neka salata :hahaha:

Naseckati pola glavice zelene salate, na sitne rezance, dodati crni luk seckan na rebarca ili ako je mlad na kružiće, dva do tri paradajza, seckana na kockice, dva krastavca, sve to posoliti, promešati i začiniti uljem (može i maslinovo) Odozgo naseckati kockice nekog jačeg (starijeg) sira i crne i zelene masline. Fino je kad se dodaju i kuvana jaja.
Dressing možete da napravite od jogurta, mirođije i jedne kašičice majoneza.
Salata je fantastična i super ide uz roštilj. Isprobano

Bugarska snežanka

Iseckati na sitne kocke par krastavaca (može i neljuštenih, dekorativnije je). Posoliti i ostaviti 2-3 sata da puste vodu. Pomešati jednu pavlaku i jedno kiselo mleko, staviti u širu posudu i prekriti gazom. Cediti gazu na pola sata, jedno 5-6 puta. Oceditit krastavac, umešati oceđeno mleko i dodati jednu veliku kašiku majoneza. Začiniti mirođijom i belim lukom. Do služenja držati prekrivenu krpom da bi upila preostalu vodu.

Znam da zvuči komplikovano zbog ovog ceđenja ali tako je najukusnija. U principu može i bez ceđenja i ukusna je i tada ali je nekako mekana. Kada se ocedi može da se vadi i kašikom za sladoled. Salata je fantstična i baš, baš osvežavajuća.

Recept sam provalila, nisam ga dobila u pisanoj formi ali je ovako spremljena identična onoj iz Bugarske. Spremala sam je dugo i uvek mi je nešto falilo a onda sam provalila da je u pitanju majonez koji joj daje poseban šmek.


Meksička

5-6 pečenih crvenih paprika nacepkanih na rezance
kesa obarenog šećerca
4 šargarepe srednje veličine
konzerva pasulja
list celera ili peršun
beli luk, sirće, so

Se izmešati i služiti dobro ohlađeno


Sečuanska

Sitno iseckati glavisu kupusa, dodati kesu kuvanog šećerca, 3-4 kašike pečenog susama , beli luk, posoliti, dodati ulje i sirće

i još jedan

Ovčarska salata

Sastojci za 4 osobe
4 paradajza srednje veličine
1 glavica crnog luka
1 ljuta paprika
2 kuvana jajeta
1 krastavac
2 crvene pečene paprike
4 kašike seckanih mariniranih šampinjona
100 gr šunke
100 gr feta sira
po ukusu ulja, soli
svo povrće isecite na kockice posolite i pomešajte, isecite jaja na četvrtine, Isecite šunku i sir na pločice, servirajte povrće, nalijte ulje, odozgo poređajte šunku i sir a oko salate jaja
Picture011-1.jpg

bravo
tačno tako
može i malo peršuna

ali ono o tz utepavanju od iste je obavezno

a i za Snežanku si potpuno upravu:klap::klap::klap:
 
Evo recept za gospodina "Pisac 87" i ostale sve koji vole italijansku kuhinju.

Skuhati makarone u slanoj vodi,procjediti,odmah ih pouljiti maslinovim ulem i ostaviti da se ohladi.

Pripremiti: tunjevinu iz konzerve,
rendane orase,
kiselo mjesano povrce sitno sjeceno na kockice
mladi sir (za pitu,najbolje "ricota" ako imate tamo)
parmigano (rendani tvrdi masni sir)

To sve umjesati zajedno u hladne makarone,po zelji i ukusu jos dodati malo maslinovog ulja,dosoliti ako treba i ko voli malo bibera.Probajte,ukusno je,jednostavno i dobro.

Buon appetito
 
Evo jos jednog recepta sto se meni svidja;

tikvice,paprike i patlidzane isjeci uzduz na snjite,ispeci na rostilju,ostaviti da se ohlade.
(paprike ocistiti)

Pripremiti u jednu zdjelicu smjesu od: nekoliko cesnjeva bijelog luka sitno sjecenog
manji snop persunovog lista " "
so,maslinovo ulje,bijelo sirce (vinsko)

to sve izmjesati,malo nek ostoji.

Uzeti cetkicu za premazivanje i sa ovom smjesom premazati povrce sa obe strane,lijepo poslagati na tanjir,ostatkom smjese preliti malo preko toga.posluziti.

Napominjem da radim sve od oka tj, od prilike u zavisnosti od kolicine koju pravim,zato nisam pisala mjere u ovim receptima.

PRIJATNO!
 
Evo jos jednog recepta sto se meni svidja;

tikvice,paprike i patlidzane isjeci uzduz na snjite,ispeci na rostilju,ostaviti da se ohlade.
(paprike ocistiti)

Pripremiti u jednu zdjelicu smjesu od: nekoliko cesnjeva bijelog luka sitno sjecenog
manji snop persunovog lista " "
so,maslinovo ulje,bijelo sirce (vinsko)

to sve izmjesati,malo nek ostoji.

Uzeti cetkicu za premazivanje i sa ovom smjesom premazati povrce sa obe strane,lijepo poslagati na tanjir,ostatkom smjese preliti malo preko toga.posluziti.

Napominjem da radim sve od oka tj, od prilike u zavisnosti od kolicine koju pravim,zato nisam pisala mjere u ovim receptima.

PRIJATNO!
Sve mi je jasno, samo ne i kakvo je to belo vinsko sirće? :think: (ne šalim se... ozbiljno pitam, jer znam da je vinsko sirće crveno... ima li i belog?)
 
И од мени омиљеног свежег купуса:
САЛАТА ОД СВЕЖЕГ КУПУСА
1 главица купуса, 3 зрела парадајза, 1 главица лука, 4 кашике уља, 1 чен белог лука, кашичица млевеног кима, со, мало шећера.
 Купус очистити од спољних листова, одстранити корен и нарибати. Посолити и лагано изгњечити. Парадајзу огулити љуску, одстранити семе и исећи га на режњеве. Помешати са купусом, додати зачине, поново измешати и оставити да се охлади.
САЛАТА ОД КИНЕСКОГ КУПУСА
1 главица кинеског купуса, шоља кефира, со, бибер, лимунов сок, кари у праху, кашичица шећера, 2 кашике сувог грожђа, 1 осредња јабука.
 Листове купуса опрати и нарезати на резанце, јабуку заједно са кором изрезати на танке кришке. Помешати па прелити преливом: у кефир умешати зачине и суво грожђе опрано у топлој води и просушено. Покрити и оставити да мало одстоји.
 КУПУС И КУКУРУЗ ШЕЋЕРАЦ
Купус ситно исецкати и зачинити, додати кукуруз шећерац, измешати, сипати у чинију и украсити пропрженим сусамом.
 
1. РОЗЕ САЛАТА
Једно кувано пиле или 800g обареног белог меса, ½kg куване шаргарепе, по једна тегла (800g) киселих краставаца, цвекле и маринираних печурака, 2-3dl павлаке и кесица мајонеза, зачини по жељи.
 Све састојке исећи на коцкице и измешати. Додати једну чашу павлаке, измешати, додати мајонез, па преосталу павлаку.
2. САЛАТА ОД СИРОВЕ ЦВЕКЛЕ
Нарибати 300g сирове цвекле и 2 јабуке, додати умак од чаше јогурта, мало шећера, сока од 1 лимуна, 3 кашике мајонеза, главице лука и соли.
3. САЛАТА ОД БАРЕНЕ ЦВЕКЛЕ
Обарити 700g цвекле у 1½ литре слане воде. Обарену цвеклу очистити и нарендати. Исећи на коцкице2 јабуке. По жељи исецкати и мању главицу лука. Направити умак од 4 кашике уља, 2 кашике винског сирћета, кашике сенфа, мало шећера и белог бибера. Помешати поврће и прелити умаком.
4. САЛАТА ОД БАРЕНЕ ЦВЕКЛЕ СА ПРЕЛИВОМ ОД ЈАЈА
Обарити 700g цвекле у 1½ литар слане воде. Обарену цвеклу очистити и исећи на колутове.
На пари кувати 2 жуманца уз постепено додавање маслаца (100g). Када се потроши маслац, додати и треће жуманце, посолити, побиберити и додати лимунов сок. Мешати док се не добије компактан умак. Цвеклу прелити умаком и оставити да се добро охлади.
 

Back
Top