Rupa VII

Svaka cast ZD sto strudlu moze da zavrsi za 20 minuta. :) To prvo. A drugo, njen posao oko mesenja i spremanja strudle smatram daleko obimnijim, nego jedno feniranje.
Ne pranje kose, šišanje ili farbanje, vec samo feniranje.

Ne znam kako ZD pravi strudlu sa makom ili orasima, ja moju pravim od dizanog testa, tako da je to kod mene (sa tim cekanjem, spremanjem i pecenjem) procedura od 2 sata… :)
Jeste od dizanog testa, ali ja u svoj radni sat nisam računala vreme dok mi se diže testo. Nisam računala ni vreme dok se peče, jer ja za to vreme mogu nešto drugo da radim. Pričala samo o vremenu onoliko koliko ja učestvujem.
I upravo sam i ja pisala samo o feniranju, stavljajući akcenat na to da sam sve pripremne radnje odradila sama, sa svojim materijalom. Šamponom, peškirom, strujom, vodom...
 
Zato sto to nije isti sat.

Strudle se umese pa ih pece rerna. Frizerka radi sve vreme. Sat vremena kositi i sat vremena predavati engleski nije isti atak na telo, nije isti sat.

Zarada koju ti dobijes (i neka dobijes, podrzavam) je 1:2. Po komadu.
Tako kaze racun.

Ovo zaista nije nista licno, obe se snalazite u drzavi kakva jeste. Problem je sto je takva kakva jeste.
Zašto nije isti sat, kada ja stojim dok meljem, stojim dok kuvam fil, stojim dok mesim, stojim dok filujem?
Ako mene nešto košta 500 dinara, a ja ga prodam za 1000, kako je to zarada na 1:2?
 
Joooj, šta ću ako mi ponude posao za stalno...a sve vodi ka tome. Što sam bezobraznija i drčnija, oni lepše prema meni.
Meni je u stvari samo bitan dovoljan broj slobodnih dana za putovamje. Zato i ne prihvatam ozbiljne ponude.
 
Jeste od dizanog testa, ali ja u svoj radni sat nisam računala vreme dok mi se diže testo. Nisam računala ni vreme dok se peče, jer ja za to vreme mogu nešto drugo da radim. Pričala samo o vremenu onoliko koliko ja učestvujem.
I upravo sam i ja pisala samo o feniranju, stavljajući akcenat na to da sam sve pripremne radnje odradila sama, sa svojim materijalom. Šamponom, peškirom, strujom, vodom...
Pomislila sam da si mozda pravila onu strudlu od prhkog testa.
U svakom slucaju si brza. :)
I slazem se sto se tice price o frizerki. Meni je tvoj posao spremanja strudle obimniji od feniranja.
 
Moj komšija, 58 godina, nepušač, antialkoholičar, vitak celog života, naizgled zdrav čovek, ode na operaciju tumora na vratnom delu kičme, pošto je prethodno primao injekcije zbog ukočenosti. Pao u kupatilu, žena pozvala hitnu, odvezli ga u KC i operisan posle 3 dana, kada je tumor otkriven. Ph analiza pokaže da je tumor maligni, a naknadni pregledi da ima tumor na debelom crevu, metastaze na jetri, nadbubrežnoj žlezdi i moguće na plućima. Onkološka komisija procenila da ne može biti ni operisan ni ići na hemioterapije. :(
Sve se odigrava od 30. aprila do danas.
 
Mene izludjuje kad ljudi krenu da i dan danas pricaju kao zdrav zivot kao nemoj pusiti nemoj piti i sl...
Rak nema veze s time sta jedes i pijes, toliko smo ozraceni na balkanu da mozes da jedes sta hoces i da izigravas ludilo sa zdravim nacinom zivota, dzaba, mutaciju celija da sprecis ne mozes. Sve se svelo sad samo na to sa koliko godina ce da te spici...
Unistili su nas dobrano
 
Došla Frizerka da me isfenira. Ja oprala kosu mojim šamponom, stavila moj regenerator. Ona uključila fen, trošila moju struju 20 minuta, i naplatila mi 700 dinara.
Sada ja, glupa i isfenirana, sedim i razmišljam gde još ima 2100 dinara na sat da se zaradi. :think:
I opet se vracamo na ono isto
Naplatila ti je znanje i svoje vreme, ne materijal. Znanje i vreme su skuplji od materijala
A vise se vremena potrosi na terenu nego u salonu

I u mom poslu je jeftinije ako dodjes kod mene u studio od izlaska na teren. Tako da je po meni uzela pristojni cifru, u skladu sa mestom gde se radnja desava.
 
Pešaka. Ili biciklom, nisam sigurna.
Ovo je selo sa manje od 1000 stanovnika. S jednog kraja sela na drugi pešaka stigneš za 15 minuta. Biciklom za 5. :lol:
Sto znaci da radi tebe jednu duze za pola sata ako je pesaka ili 10 min ako je bajsom
To ti je jos jedna musterija manje u salonu jer je potrosila na put do tebe

Ti si zanatlija ko i ona, ne razumem kako ne razumes
 
Pešaka. Ili biciklom, nisam sigurna.
Ovo je selo sa manje od 1000 stanovnika. S jednog kraja sela na drugi pešaka stigneš za 15 minuta. Biciklom za 5. :lol:
Svejedno, odvojila je sat za tebe. Na kraju, platila si kućnu uslugu, rad na terenu i znanje. Uglavnom, mogla si da pitaš kad si je pozvala, pre nego što je došla koja je cena. Mogla si neku prijateljicu da zamoliš da te isfenira ili sama da se feniraš ili naviješ viklere.
Ne misleći samo na ovaj slučaj, ljudi su često skloni da sami određuju cenu i vrednost tuđeg rada. I uglavnom je tuđ preskup, a naš suviše jeftin.
 
Sto znaci da radi tebe jednu duze za pola sata ako je pesaka ili 10 min ako je bajsom
To ti je jos jedna musterija manje u salonu jer je potrosila na put do tebe

Ti si zanatlija ko i ona, ne razumem kako ne razumes
Zena nema salon uopste.Koliko sam ja razumjela domacicu.
I jeste joj skupo,treba u jednacinu ubaciti i to da nije bilo domacicinog poziva,ona uopste ne bi imala musteriju i ne bi zaradila nista.
 
Ja mogu recimo kod kuće da skratim pantalone, ali ako to bude u moje slobodno vreme, a nije neko moj, svakako da ću naplatiti više nego da je došao u radni dan u radnju. Isto i sad za juče, odmah za odmah i slični zahtevi.
Na kraju krajeva, ispada da raspravljano o 200 dinara. A šta da neko poruči tortu, ZD napravi i kaže na primer 5.000. A taj kaže, mnogo je, ja mislim ne više od 4.000, uostalom, kod kuće si radila, šta tu ide, materijal ako je 2.000, ne vredi toliko. Ne bi bilo lepo? Naravno da ne bi.
Ljudi, poštujte vreme i znanje onih koji rade nešto za vas, molim vas.
 
Sto znaci da radi tebe jednu duze za pola sata ako je pesaka ili 10 min ako je bajsom
To ti je jos jedna musterija manje u salonu jer je potrosila na put do tebe

Ti si zanatlija ko i ona, ne razumem kako ne razumes
Ne razumem zato što ja ne bih naplatila više nekom ko je sve pripremio za tortu, ispekao kore i skuvao fil, sve to spojio, i mene pozvao da mu to dekorišem.
Ti uzmeš jaja, izmutiš, isečeš 12 kora za doboš tortu. :zkez: Kuvaš fil, ohladiš, spojiš sa puterom. Upržiš šećer, izliješ na jednu koru. Napraviš ganaš krem za dekoraciju. I zoveš mene da ti ja to sve upakujem.
Ja u tašnu stavim dresir kesu i nastavke, špatulu kojom filujem, sednem na bicikl i dođem kod tebe da to odradim.
Da sam je pravila kod mene kod kuće, naplatila bih je 3000 dinara. Kod tebe, mojih pola sata posla naplatim 4000 dinara. Jer posedujem znanje i veštinu, a i potreban alat. To što si ti odradila sve pripremne radnje, mene ne interesuje.
Mislim, parafraziram, ali tako to funkcioniše kada mi vi ovde pojašnjavate da nisam u pravu.
 
Ja mogu recimo kod kuće da skratim pantalone, ali ako to bude u moje slobodno vreme, a nije neko moj, svakako da ću naplatiti više nego da je došao u radni dan u radnju. Isto i sad za juče, odmah za odmah i slični zahtevi.
Na kraju krajeva, ispada da raspravljano o 200 dinara. A šta da neko poruči tortu, ZD napravi i kaže na primer 5.000. A taj kaže, mnogo je, ja mislim ne više od 4.000, uostalom, kod kuće si radila, šta tu ide, materijal ako je 2.000, ne vredi toliko. Ne bi bilo lepo? Naravno da ne bi.
Ljudi, poštujte vreme i znanje onih koji rade nešto za vas, molim vas.
Ko je rekao da ne postuje?Ali treba postovati i osobu koja vas zove da zaradite,kao u ovom primjeru,a inace nemate posao.
Nije ona ostavila nikakav posao pa dosla domacici.
Mada,po meni je tu najpametnije unaprijed pitati za cijenu,pa ako hoces,hoces.
 
Ja mogu recimo kod kuće da skratim pantalone, ali ako to bude u moje slobodno vreme, a nije neko moj, svakako da ću naplatiti više nego da je došao u radni dan u radnju. Isto i sad za juče, odmah za odmah i slični zahtevi.
Na kraju krajeva, ispada da raspravljano o 200 dinara. A šta da neko poruči tortu, ZD napravi i kaže na primer 5.000. A taj kaže, mnogo je, ja mislim ne više od 4.000, uostalom, kod kuće si radila, šta tu ide, materijal ako je 2.000, ne vredi toliko. Ne bi bilo lepo? Naravno da ne bi.
Ljudi, poštujte vreme i znanje onih koji rade nešto za vas, molim vas.
Ono što je meni smetalo u celoj priči je to što sam ja trošila svoje resurse, a ne njene, pa bilo skuplje. To je ono što je meni zasmetalo. Ne cena kao cena.
Nego što po mom mišljenju ne može biti isto kada pola posla odradim ja, u svojoj kući, sa svojim materijalom.
Ubeđujete me da pogrešno razmišljam.
 
Kad god sam zvala frizerku kuci naplatila mi je manje nego sto je frizura u salonu,jer ona nema salon i njoj dobro dodje da je iko pozove.
U salon ipak trebas uloziti,materijal,porez,doprinosi...a ovako ulozi trud samo da dodje.I to 15 minuta setnje.
I sad to njeno 15 minuta setnje treba vrednovati kao da ima salon i sve troskove oko njega.
Vjestina je ista,u salonu ili van njega,to i naplati.
Po meni,cijena te njene usluge treba biti manja nego u salonu.
Druga stvar je ako vec ima salon i tamo radi i ti je sad zoves specijalno kuci,a ona ostavlja drugi posao.
 

Back
Top