RELIGIOZNA ISTINA

Prva Biblija u kompletu sa svih 66 knjiga je sklopljena 400 AD od Svetog Jeronima koja je bila pisana na latinskom. Prvi hriscani nisu ni imali celokupnu Bibliju a i ako su imali neke spise to su verovatno bili apokrifi. Biblija inace nija najvaznija nego je Crkva i Hrist. Biblija je kao bitna crkvena literatura kao vama Kula strazara ali nije najbitnija. Pa zasto se pozivate na neku Bibliju koju su sastavili vasi najveci neprijatelji Crkva u Rimu ?
 
Poslednja izmena:
Mislim da bog sigurno ne bi uživao u ulozi koju su mu polupismeni ljudi namenili. Previše tragikomično, patetično, apatično, iskopirano, inferiorno i matoro, i nimalo realno, a opet ni blizu nadrealno, tako reći nakinđureni, loš barok, neproporcionalan, koga bi svaki kvalitetniji umetnik, pa i bog, prezirao, a ne učestvovao u istom... Dno dna.

- - - - - - - - - -

Prva Biblija u kompletu sa svih 66 knjiga je sklopljena 400 AD od Svetog Jeronima koja je bila pisana na latinskom. Prvi hriscani nisu ni imali celokupnu Bibliju a i ako su imali neke spise to su verovatno bili apokrifi. Biblija inace nija najvaznija nego je Crkva i Hrist. Biblija je kao bitna crkvena literatura kao vama Kula strazara ali nije najbitnija. Pa zasto se pozivate na neku Bibliju koju su sastavili vasi najveci neprijatelji Crkva u Rimu ?

Ja sam o ovome naširoko pisao ovde: https://forum.krstarica.com/showthread.php/801526-Biblija-je-falsifikovana . Alio ne dadoše mi da raširim priču. Eto, tebi se dozvoljava...

- - - - - - - - - -

Jeste veliko je znanje naci citate koji odgovaraju temi.
Jer samo onaj ko je izucio celu Bibliju moze to znati.
I ko razume Bibliju.

dakle nemas pojma a kritikujes to samo govori o tebi

Nikakvo. Ne nalaziš citate, već ih skidaš sa Kule stražare.

Ja sam proučio celu Bibliju. Ali i druge "svete spise". Poznajem sve religije i njhova učenja, i to jako dobro.

I razumem Bibliju.

Dakle, itekako imam pojma, i veoma dobro poznajem i Bibliju, i druge "svete spise", možda bolje od većine ljudi ovde. Tako mi bog pomogao kako pravo govorio. A i tebi kako pravo govorila u moje ime. Šta ti imaš da govoriš bilo šta u bilo čije ime? Nije ti ni prvi ni zadnji put. Mnogo zlonamerno.

- - - - - - - - - -

Ne priznaju znanje iz Biblije :aha: samo svetsko :mrgreen: koje ih unistava vodi u propast :)

Znanje iz Biblije svodi se na to da je Zemlja centar svemira, da je stvorena pre oko 7000 godina, da se oko nje vrte sve zvezde i sve planete (a čak se ne nalazi ni u centru jedne beznačajne galaksije), njeni autori nisu znali za Severnu i Južnu Ameriku, Australiju i Antarktik, a svoje neznanje pripisali su bogu, u toj knjizi bog govori kroz magarce... Šta je „rekao“ Bileamu? „Bileame, zašto me tučeš? Šta sam ti skrivila?“ Kakva božanska „mudrost“, izrečena kroz magaricu. O, da, savetovao je Mojsija kako da zakopava izmet iza šatora u pustinji, a žene kako da se čiste od menstruacije. Baš bogovski posao. Mak se, časti ti. Svetsko znanje? Ono sa LJiS-a? Ti si tamo "šampion".
 
Poslednja izmena od moderatora:
Prva Biblija u kompletu sa svih 66 knjiga je sklopljena 400 AD od Svetog Jeronima koja je bila pisana na latinskom. Prvi hriscani nisu ni imali celokupnu Bibliju a i ako su imali neke spise to su verovatno bili apokrifi. Biblija inace nija najvaznija nego je Crkva i Hrist. Biblija je kao bitna crkvena literatura kao vama Kula strazara ali nije najbitnija. Pa zasto se pozivate na neku Bibliju koju su sastavili vasi najveci neprijatelji Crkva u Rimu ?
dobro pitanje

ja bih rekla da je Biblija Bozja rec i zato je jedino ona merodavna.
a JS se drze samo Biblije.
 
Шта је Божје Краљевство?

КОЈА је била главна тема Исусовог проповедања? Према његовим речима, то је било Божје Краљевство (Лука 4:43). Када је проповедао другима, сигурно се често освртао на њега. Да ли су слушаоци због тога били збуњени или у недоумици? Да ли су га питали шта је то Краљевство? Не. У Јеванђељима се не спомињу таква питања. Да ли је онда Божје Краљевство било нешто познато тим људима?
Чињеница је да су древни списи које су Јевреји сматрали светима описивали то Краљевство, откривајући на живописан и детаљан начин шта је оно и шта ће остварити. Данас о Краљевству можемо сазнати још више и то на исти начин — читајући Библију. Осмотримо седам чињеница које Библија научава о Краљевству. Прве три су биле познате и Јеврејима из Исусовог времена, па и пре тога. Следеће три су обзнанили Христ и његови апостоли у првом веку. Последња је постала очигледна у наше време.

Божје Краљевство је стваран облик владавине и заувек ће трајати. Прво библијско пророчанство открива да ће Бог верним људима послати спаситеља. Тај спаситељ, који се у Библији назива „потомство“, отклониће све зло које је започело побуном Адама, Еве и Сатане (Постанак 3:15). Много касније, верном краљу Давиду је било речено нешто узбудљиво о том „потомству“, то јест Месији. Он ће владати Краљевством. Та владавина ће бити другачија од свих осталих. Она ће заувек постојати (2. Самуилова 7:12-14).

Божје Краљевство ће уништити све људске владавине. Пророк Данило је имао визију о светским силама које су се смењивале кроз историју све до нашег времена. Запазите упечатљив врхунац те визије: „У данима тих [последњих] краљева Бог ће небески подићи краљевство које никада неће пропасти. И то краљевство неће прећи на неки други народ. Оно ће смрвити и уништити сва она краљевства, а само ће стајати довека.“ Тако ће сва краљевства, то јест владавине овог света — заједно с ратовима, тлачењем и корупцијом — заувек нестати. Као што Данилово пророчанство показује, Божје Краљевство ће ускоро завладати над целом земљом (Данило 2:44, 45). Оно је стварна владавина, и њему ће припадати сва власт над нашом планетом.

Божје Краљевство ће окончати ратове, болести, глад, па чак и смрт. Упечатљива библијска пророчанства откривају шта ће Божје Краљевство остварити на земљи. Та владавина ће остварити оно што људске организације никада нису могле нити ће икада моћи. Замислите, заувек ће бити уништено све оружје! „[Јехова] прекида ратове до краја земље“ (Псалам 46:9). Више неће бити лекара, болница нити болести. „Нико од становника неће рећи: ’Болестан сам‘“ (Исаија 33:24). Глад, несташица хране, неисхрањеност и умирање од глади биће ствар прошлости. „На земљи ће богато родити жито“ (Псалам 72:16). Неће више бити сахрана, бдења, гробља, мртвачница нити патње коју проузрокује смрт. Наш немилосрдни непријатељ, смрт, коначно ће бити поражен. „Заувек ће [Бог] уништити смрт. Суверени Господ Јехова обрисаће сузе са сваког лица“ (Исаија 25:8).

Божје Краљевство има владара ког је изабрао Бог. Месија није самозвани владар, нити су га изабрали несавршени људи. Њега је поставио лично Јехова Бог. И саме титуле Месија и Христ говоре у прилог томе. Обе речи значе „Помазаник“. Према томе, тог Краља је помазао, то јест поставио на посебан положај сам Јехова. Бог за њега каже: „Ево мог слуге, кога подупирем, изабраника мога, који је по вољи душе моје. У њега сам ставио свој дух, и он ће народима донети правду“ (Исаија 42:1; Матеј 12:17, 18). Ко зна боље од нашег Створитеља какав нам је владар потребан?

Владар Божјег Краљевства је целом свету показао своје врлине. Исус Назарећанин је доказао да је он проречени Месија. Потекао је из породичне лозе коју је Бог изабрао (Постанак 22:18; 1. Летописа 17:11; Матеј 1:1). Док је био на земљи, на њему су се испунила многа месијанска пророчанства која су изречена вековима раније. Такође је с неба потврђено да је он Месија. Како? Бог му се обратио с неба и признао га за свог Сина, анђели су указали на њега као на прореченог Месију, а сам Исус је чинио чуда — често наочиглед стотина, чак хиљада очевидаца — која су била јасан доказ да има помоћ Божје силе. Исус је у свакој прилици показао какав ће владар бити. Он није имао само моћ да помогне људима већ и жељу да то учини (Матеј 8:1-3). Он је био несебичан, саосећајан, одважан и понизан. Извештај о његовом животу на земљи налази се у Библији и сви га могу прочитати.

Божје Краљевство има 144 000 сувладара који ће владати с Христом. Исус је рекао да ће и други, укључујући и његове апостоле, владати на небу с њим. Ту групу је назвао „мало стадо“ (Лука 12:32). Касније је апостол Јован рекао да ће том малом стаду припадати 144 000 особа. Они ће имати посебна задужења на небу и заједно с Христом владаће као краљеви и служиће као свештеници (Откривење 5:9, 10; 14:1, 3).

Божје Краљевство које сада влада на небу ускоро ће владати и над целом земљом. Ова последња чињеница највише нас радује. Библија пружа бројне доказе да је Исусу дата власт и да он већ сада, у наше време, влада као Краљ на небу. Убрзо ће владати и над целом земљом и испунити дивна пророчанства о којима смо већ говорили. Али, како можемо бити сигурни да Божје Краљевство сада влада? И када ће оно почети да влада над земљом?

Пророчанства попут овог показују да Божје Краљевство није нешто у нашем срцу, као што су многи поучени. Видети „Питања читалаца“ на 13. страни.
Видети на пример Матеја 3:17; Луку 2:10-14; Јована 6:5-14.
 
Copy-paste sa Kule stražare? Wow. Kakvo znanje.

Nema ni proroka ni proročanstava. Tajna društva ih naručuju, “proroci” ih pišu, tajna društva ih opet ispunjavaju, a vernici veruju... Kakva genijalna igra. Kao, proročanstvo treba da se ispuni, pa onda se kao ispuni, a kad se kao ispuni, onda se osuđuju njegovi akteri, koji kao treba da ispune proročanstvo, i kao ispune ga, a kad ga ispune onda se osuđuju, kao nisu znali šta čine... Strašno.

Jevrejska elita je veoma davno, verovatno kada su se Jevreji organizovali kao narod, osnovala brojna tajna društva. Jedno od njih, ujedno i najopasnije, bilo je „B'Nai B'Rith”, odnosno „Sinovi zaveta”. Njihov primarni interes i cilj bilo je uspostavljanje što je moguće šire vladavine jevrejske elite; njihov sekundarni cilj bio je da od bistrijih ljudi odaberu „proroke”, kojima će naložiti da pišu proročanstva, koja će oni ispunjavati. I to se i dogodilo. Imali smo gomilu proroka u Starom zavetu koji su pisali „proročanstva“, Sinovi zaveta su ih ispunjavali - a slepe narodne mase su verovale da se proročanstva ispunjavaju do detalja.

Proročanstva ne postoje. Pripadnici tajnih društava ih naručuju, pišu i ispunjavaju, a ljudi sa ispranim mozgom veruju u njih. I to je to.

E, a, kako se to proročanstvo pojavljuje tek posle, a ne pre nekog događaja? Malo je to simptomatično. Nikad se proročanstvo ne oglasi pred sam događaj, nego kad se nešto dogodi onda “proroci” izađu iz mišjih rupa i prde kako su oni to pogodili.

Slične prevare rađene su sa Nostradamusom, koji je pisao stihove bez pominjanja bilo kakvih imena i godina, ali čim se nešto dogodi - “tumači” dođu i kažu kako se “to poklapa sa ovim ili onim”...

Slično je i sa Kremanskim proročanstvom. Čitao sam izdanje iz 1940. i 1992. godine, sredinom 90-tih. U izdanju iz 1940. nigde se ne pominje ni WW II, ni Hitler, ni Tito, ni televizija, ni čovek na Mesecu, ma ništa; u izdanju iz 1992. piše kako su Tarabići sve to pogodili. Pa nisam budala, namerno sam ih paralelno čitao. A u izdanju iz 2001. piše da će u Srbiji na vlast doći čovek koji se preziva slično kao što se zove selo iz koga potiče, te da je Koštunica iz Koštunića, da će “srediti” Srbiju itd. A nije se pominjao tokom 90-tih. A on je došao 2000. I kako je to “sredio Srbiju”?

Takođe i Biblijska proročanstva. Dođe neki propovednik i kaže, otprilike, ovako: “Taj i taj prorok je pre 2700 godina rekao da će se dogoditi to i to, to se dogodilo pre 2300 godina. Eto, to je proročanstvo koje se ispunilo.” Pa nije. Ono što se dogodilo pre, recimo, 2300 godina, a „prorečeno“ je pre 2700 godina, iz današnjeg ugla posmatrano, nije proročanstvo. Želim da vidim “proročanstvo” koje danas govori o sutra... I željno sam iščekivao 21.12.2012. I kad je taj dan došao, i to „proročanstvo“ se nije obistinilo, shvatio sam da je i to histerija i prevara.

Evo ga jedan banalan i blentavi primer disfunkcije proročanstva, pardon, „proročanstva“:

1. “božji” sin je rekao Judi da ide i da ga izda, jer je tako “prorečeno” (a već smo diskutovali o tome kako se proročanstva naručuju, pišu i ispunjavaju i kako lakoverni veruju u njih);

2. zatim avramski bog osuđuje onoga ko je izdao “božjeg” sina za to što je učinio, kao da nije ni bilo “prorečeno”.

Iskaz broj 1 u potpunosti pobija iskaz broj 2, i obrnuto. Nekome ovde nije dobro, a to nisam ja. Ha ha ha.

Dno dna...

Mentalni program, napisan od strane “B'Nai B'Rith”-a, sve što je “prorečeno” je poteklo iz njihove kuhinje. Samo što neće biti ni blizu onoga što vi očekujete.

Ja sam na blogu i na blogovima, ali i na Facebooku i na forumima, izneo mnogo materijala koga “busači u grudi da su jedini u pravu” niste oborili argumentima, a i objasnio sam im šta znači biti vernik i biti lakoveran i naivan. Toliko sam naivan da nikada nisam pripadao nijednoj crkvi, tako da nemam obavezu prema učenju bilo koje, a kad god me neki propovednik napadne sa svojim glupim pričama toliko ga isponižavam argumentima (jer poznajem sve religije) da može samo da obori pogled i trepuće očima, kao semafor, u RL, a na forumima da laže (govori nebuloze) u moje ime.

Ja ću uvek da pođem od toga da ni moje učenje nije 100% tačno, počistiću prvo svoje dvorište, pa onda gledati u tuđe, a ne kao neki (koji vode čak i države), napravili su haos u svom društvu, a hoće da uređuju međunarodne odnose... propovednici koji poznaju samo jednu religiju nastalu pre 130-ak ili 140-ak godina (“bog se krio dotle od ljudi”) hoće bez argumenata da kritikuju religije čija su učenja doktorati za njihovo učenje... a zapravo najviše ih boli istina da to u šta oni veruju nije ništa do obične bajke.
 
Sam sebe blatis samo tako nastavi
sve tvoje je Copy-paste
a ja pisem sve sama uglavnom :)
samo pojedini tekstovi su iz kjnjiga

Ne blatim sebe, nego proroke koji ne mogu da pogode ono što treba da se dogodi. Ja za svojih 40 i nešto godina nisam video nijednog jedinog vidovnjaka, vrača, pogađača, proroka, božjeg čoveka, ili ne znam kakvog već samozvanog šarlatana, koji jede meso, mleko i jaja, pije kafu, puši duvan, pije alkohol, uzima ko zna kakve sve lekove, neretko uživa i u drogama, i laže kao pas, koža mu se raspada od otrovnih isparenja, da mu ne bih dao ni da me izmasira, pa čak se ne bih ni rukovao sa njim, da mi ne prlja kožu i ne remeti auru, da je pogodio bilo šta što će se dogoditi u budućnosti. Nikada. Niko. Nema ih, niti će ih ikada biti. Samo se poturaju "proroci" koji su nešto "pogodili", a to nešto se dogodilo. Čikam nekoga da pogodi bilo šta u budućnosti. Evo, JS recimo već decenijama se brukaju time da hoće da pogode datum Armagedona, koga realno nikada neće ni biti, i uvek promaše. Zašto? Zato što nijedan "prorok" nije sposoban da pogodi bilo šta u budućnosti. Nego kad se nešto dogodi on tvrdi kako je to pogodio.. tra la la...

Ovaj tekst gore sam ja napisao. Tako mi bog pomogao kako pravo govorio. A i tebi kako pravo govorila u moje ime. Nego, šta ti imaš da govoriš bilo šta u moje ili bilo čije ime? Jesu li te tako učili u verskoj zajednici, ili samoinicijativno svesno kršiš 9-tu zapovest?

Ovaj tekst je skinut sa nekog website-a, vidi se po zagradama.

E, žalosti...
 
Religiozna istina je da niko ne ocekuje da moze da radi sta hoce i kad hoce a da ne odgovara za svoja dela ,cak i oni koji ne veruju u Boga ili veruju u nekog drugog "boga" imaju neka moralna nacela ,po kojima se rukovode ,a zbog cega je tako ,ako smatraju da Bog ne kaznjava ??
 
To je tvoja projekcija, imas znaci te neke strahove, pa to izbije iz tebe...
Moze ti pomoci neki psiholog..

Nije. Strahovi se unose u telo preko mesa, jer se u trenutku klanja svi životinjski strahovi nabijaju u mišiće. A može i pretnjama u nekoj religiji. Ja ne jedem meso i ne pripadam religiji u kojoj se nekome preti, tako da ne mogu da gajim u sebvi nikakve strahove.

Nisam ovde tražio nikakvu pomoć ni od koga. Ne treba mi nikakav psiholog, a i ne konzumiram nikakve lekove i ne idem kod mafije u belim mantilima. Ne dam im ni kinte. U stvari ne dam nikome. Pošto govoriš o pomoći, verovatno je potrebna tebi. Imaš projekciju.
 
Evo jedne religiozne istine ,kako pobedjivati gordost u sebi ,tako sto cemo nauciti da trazimo oprostaj ,i oprastati ,jer djavo ne voli kada neko to radi ,pa onda bezi od nas ,on voli kada se raspravljamo ,svadjamo ,....

Nauciti se da prastamo i steci cemo mir u dusama svojim
 
Evo jos jedne istine ,ovaj forum je odlican za testiranje koliko smo gordi ,koliko smo nesmireni ,ali se moze nauciti dosta toga ako znamo kako da to iskoristimo na dobro .

- - - - - - - - - -

Gospod je rekao da uvek prastamo kada nam neko trazi to ...vezbati se u prastanju ,znaci vezbati se u smirenju

- - - - - - - - - -

I ako se desi da se naljutimo ,mnogo je vazno da se brzo razljutimo ,da ne drzimo to u sebi ,taj jed ,taj otrov koji truje dusu i podriva je ,izjeda je iznutra
 
Ima ljudi koji nenamerno isprovociraju ,a ima i koji sa namerom to rade ,da uvrede ,da ponize ,da ismeju coveka ,njih djavo tako uci ,i na njih treba posmatrati ne sa mrznjom ,nego kao na bolesnu bracu koje djavo zeli da unisti ,da im umrtvi duh
 
Evo jedne religiozne istine ,kako pobedjivati gordost u sebi ,tako sto cemo nauciti da trazimo oprostaj ,i oprastati ,jer djavo ne voli kada neko to radi ,pa onda bezi od nas ,on voli kada se raspravljamo ,svadjamo ,....

Nauciti se da prastamo i steci cemo mir u dusama svojim

Ne može se praštati nekome ko namerno, svesno i sa predumišljajem laže u tvoje ime... u bilo čije ime...
 
О дужности да опраштамо онима који нам згреше
Зли слуго, сав дуг онај опростио сам Ти,
јер си ме молио. Није ли требало да се и
Ти смилујеш на свога другара?
(Матеј 18, 32-33).
Љубљени верници,
Свето и божанско данашње Јеванђеље нам показује дужност да опраштамо онима који нам греше. Господ наш Исус Христос, нас учи да се цео Закон и пророци темеље на двема заповестима, то јест да љубимо Бога и ближњега свога (Мт 22, 37-40). Милост је једно од добрих дела које извире из љубави, по сведочењу Светог Апостола Павла, који вели:Љубав се умилостивљује(1. Кор 13, 4). Ко нема милости према свом брату знак је да тај нема љубави и пребива у мраку мржње према браћи (1. Јн 2, 9-11; 4, 20).
Љубав Божија према нама подобна је љубави родитеља према својој деци(Поновљени закони 1, 37-45; Исаија 49,15; 66, 13).Као што отац и добра мајка љубе своје синове и, ма колико пута би они погрешили, ако се обрате и траже опроштај, опраштају им и помилују их, таква је и љубав Божија према нама, који смо Његови синови (Јн 1,12) и тако нам пристоји да будемо са љубављу и са милошћу према онима који нам згреше. Спаситељ наш Исус Христос, будући прикован на Крсту, молио се за оне који су Га разапели, говорећи:Оче, опрости им, јер не знају шта чине(Лк 23,34).
Буде ли когод имао сва добра дела, ако љубави нема, ништа нема (1. Кор 13,1-2). Син Божији дошавши у свет, из Своје безграничне доброте, са љубављу и милошћу према нама (Еф 3,18-19), укинуо је разлику између непријатеља и пријатеља и дао нам заповест да љубимо своје непријатеље, да благосиљамо оне који нас куну, да се молимо за добро оних који нас озлеђују и прогоне и да творимо добро онима који нас мрзе (Мт 5, 44). По сведочењу овог учења није нам допуштено никога да мрзимо, него треба да све који нам згреше љубимо и да им опраштамо сагрешења, чак ако би нам творили највеће зло.
Сећајмо се да Бог из своје безграничне доброте:даје дажд и праведнима и неправеднима, и Он својим сунцем обасјава добре и зле(Мт 5,45). Зато смо и ми дужни чинити свима добро и опраштати сагрешења онима који нам згреше (Мт 6,12; 1. Сол 5,15), носећи немоћи других (Гал 6, 2; Еф 4, 2). Тако нас подстиче и Свети апостол Павле говорећи:Будите међу собом благи, милостиви, праштајући један другоме, као што је и Бог у Христу опростио вама(Еф 4, 32). На другом месту вели:Подносите један другога, опраштајући један другоме; а ако ко има тужбу на кога, као што Христос опрости вама, тако и ви(Кол 3,13).
Дакле, браћо моја, сећајући се љубави Божије према нама, који стално грешимо пред Њим, трудимо се и ми по својој моћи да свагда опраштамо онима који нам згреше (Јн 13, 34). Љубав према Богу не може се појавити међу нама без љубави међу нама и без опроштаја онима који нама греше (1. Јн 3,17; 4, 20-21).
Љубљени верници,
Слушајмо сада Светог Јефрема Сиријског, који, говорећи о опраштању онима који нама греше, од чега зависи и опраштање наших грехова, вели овако:“ Добро је рекао Господ:Мој терет је лак!Јер каква је тешкоћа и какав је труд да оставимо брату своме ситне и ничега достојне грехе, да би се и нама опростили наши…“. И даље вели: „Није рекао: Донесите Ми новца или јараца или пост, или бдење, да би рекао: Немам или не могу! Него нам је заповедио оно што је безнапорно и лако и кратко, рекавши: Ти опрости своме брату његова сагрешења и Ја ћу опростити твоја! Ти међутим ни сагрешења не опрашташ, можда мало новца – два или три динара – а Ја ти дарујем безброј таланата. Ти више ништа не опрашташ, дарујући му; а Ја ти дајем исцелење и Царство ти дарујем. И твој дар примам онда, када се помириш с оним који ти непријатељствује, када немаш мржњу ни према коме у свом гневу. Кад имаш мир и љубав према свима, тада је твоја молитва добро примљена и принос твој благоугодан и дом је твој благословен, и ти си блажен. Ако се ти са својим братом не помириш, како тражиш опроштај од Мене? Моје речи преступаш и тражиш опроштај од Мене? Ја, Господар твој, заповедам ти, и ти не обраћаш пажњу? Како ли се онда усуђујеш да Ми приносиш молитву и жртву? Јер као што ти одвраћаш своје лице од брата свога, тако ћу и Ја одвратити очи своје од твоје молитве и од твог Дара“(Слово о љубави,том III, стр. 31-33, манастир Њамц, 1823).
Божански отац Исаак Сиријски, говорећи сагласно са Светим Јефремом, показује да Бог не прима нашу молитву, ако имамо мржњу и не опростимо онима који нам згреше, јер ево шта вели: „Семе на камену јесте молитва онога који помиње по злу брата свога“ (Слово 58, стр. 297, манастир Њамц, 1818). Значи, браћо хришћани, пазимо са свеколиким страхом Божијим на речи ових Светих Отаца, које се темеље на речи Спаситеља нашег Исуса Христа, Који је у своме Светом Јеванђељу рекао:Ако опростите људима сагрешења њихова, опростиће и вама Отац, ваш небески. Ако ли не опростите људима сагрешења њихова, ни Отац ваш небески неће опростити вама сагрешења ваша(Мт 6,14).
Браћо моја, ако верујемо да су ово речи и заповести Спаситеља нашег Исуса Христа, и да никада његова уста не могу рећи неистину, будући да је Он биће Истине, онда увидимо, да никада нећемо примити опроштај од Бога, све док будемо у непријатељству с људима, ине будемо опростили из свег срца грехове и грешке наше браће(Мк 11,25). Нека нико не верује да ће моћи својим даровима или службама које даје у Светој Цркви, да се помири са Богом и да ће примити опроштај својих грехова, пре него се помири и измири са онима са којима је био завађен. Ову истину нам показује сам Христос Господ када вели у Светом Јеванђељу:Ако принесеш дар свој жртвенику, и онде се сетиш да брат твој има нешто против тебе, остави онде дар свој пред жртвеником, и иди те се најпре помири са братом својим, па онда дођи и принеси дар свој(Мт 5,23-24).
Не само да Бог не прима наш дар пре но што се помиримо са својим ближњим, него ни молитву нашу не прима јер вели:Кад стојите на молитви, праштајте све што имате против кога; да и Отац ваш који је на небесима опрости вама сагрешења ваша(Мк 11, 25). Исто нас учи Спаситељ и у Молитви Господњој Оче наш, коју читамо свакодневно, јутром и вечером:И oпpocтu нам дугове наше као што u ми опраштамо дужницима својим(Мт 6,12). Ако ли ми не опростимо најпре својој браћи, ни Отац наш небески неће нам опростити грехе наше. Опраштање јесте обавезни услов за спасење човека, целога света. Опраштање стоји на темељу мира срца и савести свакога од нас. Опраштање избавља породицу од развода и уништења, избавља родбину од свађе и суђења, избавља свет од ратова, мржње и смрти.
Међутим, за нас људе ништа није теже, него ли да опростимо онима који су нас увредили, који су нас клеветали или су нас оштетили. За једну реч прекора, за ништавну ствар, за неку малу штету, неки хришћани живе у завади и чак у мржњи, годинама. Стижу чак на суд и на дела освете, да им ни свештеник из парохије, ни родбина, ни сеоски старци, ни болест и страх од смрти не могу омекшати срца да би опростили, да би се помирили једни с другима. Због тога не мало њих умиру завађени међу собом, на њихову вечну осуду. Јер после смрти нико више не може учинити ништа за своје спасење.
Ово тешко стање мржње и освете између људи, које одводи у смрт оне који не опраштају, показује Христос веома јасно у причи из Јеванђеља које је читано данас. Цар коме полажу рачун слуге његове јесте Цар Христос, који ће нам судити свима на крају векова. Дужник који дугује Цару небеском десет хиљада таланата јесте свако од нас, који дугујемо Христу покајање, сузе, милостињу и опраштање за мноштво грехова које смо учинили.
Али док нам Бог, као добри Отац, опрашта цео дуг, то јест све грехе, ми људи не опраштамо онима који су нам мало згрешили, него им тражимо дуг са каматом. А ако нам не врате дуг, светимо им се, тужимо их суду, желимо им зло, не опраштамо им до смрти. Зато се и Бог љути на оне који не опраштају ближњем, него живе у мржњи и освети, и рећи ће им на Суду:Зли слуго, сав дуг онај опростио сам ти –то јест све грехе –јер си ме молио. Није ли требало да се и ти смилујеш на свога другара, као и ја на те што се смиловах? И разгневи се господар његов, и предаде га мучитељима док не врати све што му је дуговао(Мт 18,27-34).
Чујете ли шта говори Христос, господар живота и смрти? Онима који не опраштају своме ближњем, ни Бог неће опростити на великом последњем суду, него ће их бацити у муке пакла – за векове векова. Јер ако се у животу не покајемо, нити опростимо, нити чинимо милостињу и умремо тако, нећемо никада имати опроштај и нико нас више неће избавити вечне осуде.
Љубљени верници,
Највећа хришћанска врлина јесте љубав. Она је наш живот и потребна нам је као ваздух. Зато, вели Св. Јеванђелист Јован,Бог је љубав.А опроштај, помирење, милостиња, посећивање болесника, примање странаца и остало слично јесу највеће кћери хришћанске љубави.
Љубав према Богу и љубав према ближњем јесу највеће заповести из Светог Јеванђеља, које стоје на темељу нашега спасења. Од тога како ћемо умети да праштамо, да помажемо ближњем, да свакога трпимо, да мир творимо, да се не светимо, од тога зависи наш мир, радост нашега живота, спасење свакога од нас.
 
Trpljenjem spasavajte svoje duse ...vezbanjem u trpljenju ,vezbanjem u prastanju ,vezbanjem u molitvi ,drugim vrlinama u neroptanju ,,,dusa se smirava i vidi svoje grehe ,svoje slabosti ,nemoci da bez Boga ne mozemo nista ciniti ,da smo raslabljeni....a kada sve to ucinite kazite da smo nepotrebne sluge kojima je duznost da to cine"

- - - - - - - - - -

Da se ne bi pogordili da ne bi hranili svoju sujetu ,jer sta nam vrede sva dobrocinstva ako ih sebi pripisujemo i ne blagodarimo Bogu i smatramo da vredimo nesto ,kada je u stvari suprotno ,ljudi su prah i pepeo ,crvi?!
 
Ok treba oprastati i hriscanski je oprastati...
i zahtev od Boga
Matej 6

9 Molite se, dakle, ovako:‘Oče naš, koji jesi na nebesima, neka se sveti ime tvoje!
10 Neka dođe kraljevstvo tvoje! Neka bude volja tvoja, kako na nebu tako i na zemlji!
11 Hleb naš za ovaj dan daj nam danas
12 i oprosti nam dugove naše, kao što i mi opraštamo dužnicima svojim!
13 I ne uvedi nas u iskušenje, nego nas izbavi od Zloga!’

14 Jer ako vi oprostite ljudima njihove prestupe, i vaš će Otac nebeski oprostiti vama.
15 Ali ako vi ne oprostite ljudima njihove prestupe, ni Otac vaš neće vama oprostiti vaše prestupe.

Dela Apostolska 3
19 Pokajte se dakle i obratite da se izbrišu gresi vaši, da bi od lica Jehovina došla vremena okrepe

Bog kada prasta brise nase grehe, da li i mi brisemo grehe drugih....
 
Poslednja izmena:
9.A kad čujete ratove i bune, ne plašite se; jer to sve treba najprije da bude; ali još nije tada pošljedak.
10.Tada im reče: ustaće narod na narod i carstvo na carstvo; Mat. 24, 7.
11.I zemlja će se tresti vrlo po svijetu, i biće gladi i pomori i strahote i veliki znaci biće na nebu. Joil 2, 30.
12.A prije svega ovoga metnuće na vas ruke svoje i goniće vas i predavati u zbornice i u tamnice; vodiće vas pred careve i kraljeve imena mojega radi. Dela. 4, 3. Dela. 5, 18. Dela. 25, 23. 1.Pet. 2, 13. Otkr. 2, 10.
13.A to će vam se dogoditi za svjedočanstvo. Fil. 1, 28.
14.Metnite dakle u srca svoja, da se prije ne pripravljate kako ćete odgovarati: Mat. 10, 19.
15.Jer ću vam ja dati usta i premudrost kojoj se neće moći protiviti ni odgovoriti svi vaši protivnici. Jezek. 29, 21. Dela. 6, 10.
16.A predavaće vas i roditelji i braća i rođaci i prijatelji; i pobiće neke od vas. Mih. 7, 6. Dela. 7, 59.
17.I svi će omrznuti na vas imena mojega radi. Mat. 10, 22.
18.I dlaka s glave vaše neće poginuti. Dan. 3, 27.
19.Trpljenjem svojijem spasavajte duše svoje.
20.A kad vidite da Jerusalim opkoli vojska onda znajte da se približilo vrijeme da opusti.
 

Back
Top