Psihijatar otkriva šta je tehnika SLON za smirivanje besa

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
336.680
ljutnja_260423_tw1024.jpg


Živimo sve brže, obavezama kao da nikad kraja, vremena imamo sve manje i strpljenje se u svemu tome očas posla istopi.
Otuda pitanje kako sebe kontrolisati i izbeći impulsivnu reakciju u kritičnoj situacji, kao i šta je najbolje uraditi u trenutku kad
neko prema nama ima impulsivni izliv besa. O tome govori dr Zoran Ilić, psihijatar.

Kontrolisanje sopstvene impulsivnosti je jedna od najtežih stvari i zahteva vežbu i strpljenje.
Upoznati sebe, prepoznati okidače i imati jasnu nameru za promenom su ključni koraci, kaže za početak,

U tom procesu pomaže SLON, metoda za smirivanje sopstvene ljutnje. Šta to zapravo znači?

S u ovom slučaju predstavlja – stop.
- Prva reakcija treba da bude smirivanje. Ne prekidajte osobu koja pokazuje bes, ne shvatajte stvari lično i obratite pažnju na znakove u telu koji signaliziraju napetost. Pre smirenja druge osobe važno je umiriti sebe jer ljutnja obično ometa jasne i konstruktivne misli. Identifikacija emocija može da pomogne, kao i tehnika poput brojanja unazad koristeći broj mobilnog telefona.

Na redu je slovo L koje znači – lagano dišite.
- Usmerite pažnju na disanje. Udahnite polako i duboko, budite svesni izdisaja. Ova jednostavna tehnika može smiriti telo i um.

O znači – osluškujte misli.
- Pratite svoje misli. Umesto negativnih, fokusirajte se na pozitivne aspekte situacije. Umesto da dozvolite negativnim mislima da vas kontrolišu,
recite sebi: ‚Ja kontrolišem svoje misli i osećanja .

N u ovoj skraćenici SLON znači – nastavite dalje.
- Postavite sebi pitanje: ‚Šta je najbolji korak sada?‘ i sledite to. Ako niste sigurni, zamislite da ste savetnik svom prijatelju i postupite prema tom savetu
ili se zapitajte šta bi najsmireniji prijatelj uradio u ovoj situaciji.

Važno je zapamtiti da kontrola impulsivne reakcije zahteva praksu.
Postepeno usvajanje ovih koraka može pomoći da se izbegne konfrontacija i iznedri smirenija i razumnija reakcija,
link

Da li ste ljutko i da li mozete sebe da kontrolisete u izlivima besa i ljutnje ?
 
Da li ste ljutko i da li mozete sebe da kontrolisete u izlivima besa i ljutnje ?
Od onih ljudi sam koji žele da se, koliko god je to moguće, osećaju dobro i uravoteženo, a ako mogu, da to prenesem i na druge.
Verujem da imam pravo, a i moć da sama i u (skoro) svakom trenutku odlučim kako želim da se osećam bez obzira na to kako bi bilo ko želeo da se osećam, i obzirom da savesno izvršavam sve svoje obaveze i ne bežim od odgovornosti koje sam prihvatila.
Verujem da svi imamo pravo i moć da biramo to kako želimo da se osećamo.
Nisam kavgadžija i sklanjam se od onih koji bez mraka, prebacivanja, procena i ocena, žalopojki, kritika, bockanja, peckanja i rasprave ne mogu da žive.
Nije da bežim, već stvarno uvek imam preča posla od usijanog i rizičnog nadmudrivanja.
dunno.gif
 
Problem je u tome, da kada coveka zahvati bes, samo drugi moze da ga smiri, jer on potpuno gubi kontrolu nad sobom. :heart:
Zašto mi je bes kod ljudi... jedno od posebno infantilnih/nezrelih stanja?
U tinejdž godinama sam bes istresala kroz cepkanje papira, ali kao odrasla osoba... nemam više potrebu za tim. Koji bes?
Šta od besa ima dobro?
Nešto se desilo... i sad, ja sam, kao besna.
Van kontrole. Veća je verovatnoća da se samo gora stvar napravi.
Druga slika: Nešto se desilo. Ok, desilo se. Nisam besna. Hajde da vidim šta može da se popravi ili da se napravi atmosfera da se to više ne dešava.
Koje je ispravnije i bolje?
 
Zašto mi je bes kod ljudi... jedno od posebno infantilnih/nezrelih stanja?
U tinejdž godinama sam bes istresala kroz cepkanje papira, ali kao odrasla osoba... nemam više potrebu za tim. Koji bes?
Šta od besa ima dobro?
Nešto se desilo... i sad, ja sam, kao besna.
Van kontrole. Veća je verovatnoća da se samo gora stvar napravi.
Druga slika: Nešto se desilo. Ok, desilo se. Nisam besna. Hajde da vidim šta može da se popravi ili da se napravi atmosfera da se to više ne dešava.
Koje je ispravnije i bolje?
U SPC se djavoimanost, zove i besovi. Dakle ako te zahvati bes, opseo te demon.
 
U SPC se djavoimanost, zove i besovi. Dakle ako te zahvati bes, opseo te demon.
Pa, znam!
U besu ljudi jedni drugima govore odvratne stvari. Te odvratne stvari su zauvek zvučno zabeležene, materijalizovane, čak i ako se posle jedni drugima izvinimo i oprostimo. Ne želim nikome da govorim odvratnosti.
Prosto... vlada nekultura, vulgarnost, nevaspitanje i nepoštovanje ... sve što SPC pripisuje đavolu/demonima.
 
Pa, znam!
U besu ljudi jedni drugima govore odvratne stvari. Te odvratne stvari su zauvek zvučno zabeležene, materijalizovane, čak i ako se posle jedni drugima izvinimo i oprostimo. Ne želim nikome da govorim odvratnosti.
Prosto... vlada nekultura, vulgarnost, nevaspitanje i nepoštovanje ... sve što SPC pripisuje đavolu/demonima.
po faci poznas sta je unutra. Sve demonske face, su zapravo ljudske face, u besu...
 
po faci poznas sta je unutra. Sve demonske face, su zapravo ljudske face, u besu...
Ima smisla!!!
Interesantno je to da ako se ne žališ ni na šta, podrazumeva se i da te ništa ne muči, i sram te bilo, kako smeš? Ljudi umeju da previde činjenicu da to što se pojedini smešimo i izgledamo opušteno i veselo, ne znači da nemamo nikakvih briga, što bi bilo divno da je istina za kompletnu ljudsku populaciju. Jednostavno, biram za sebe osmeh i mir čak i kad imam na umu problem, neslaganje, veliki konflikt ili nepravdu.
 
Pogledajte prilog 1407358

Živimo sve brže, obavezama kao da nikad kraja, vremena imamo sve manje i strpljenje se u svemu tome očas posla istopi.
Otuda pitanje kako sebe kontrolisati i izbeći impulsivnu reakciju u kritičnoj situacji, kao i šta je najbolje uraditi u trenutku kad
neko prema nama ima impulsivni izliv besa. O tome govori dr Zoran Ilić, psihijatar.

Kontrolisanje sopstvene impulsivnosti je jedna od najtežih stvari i zahteva vežbu i strpljenje.
Upoznati sebe, prepoznati okidače i imati jasnu nameru za promenom su ključni koraci, kaže za početak,

U tom procesu pomaže SLON, metoda za smirivanje sopstvene ljutnje. Šta to zapravo znači?

S u ovom slučaju predstavlja – stop.
- Prva reakcija treba da bude smirivanje. Ne prekidajte osobu koja pokazuje bes, ne shvatajte stvari lično i obratite pažnju na znakove u telu koji signaliziraju napetost. Pre smirenja druge osobe važno je umiriti sebe jer ljutnja obično ometa jasne i konstruktivne misli. Identifikacija emocija može da pomogne, kao i tehnika poput brojanja unazad koristeći broj mobilnog telefona.

Na redu je slovo L koje znači – lagano dišite.
- Usmerite pažnju na disanje. Udahnite polako i duboko, budite svesni izdisaja. Ova jednostavna tehnika može smiriti telo i um.

O znači – osluškujte misli.
- Pratite svoje misli. Umesto negativnih, fokusirajte se na pozitivne aspekte situacije. Umesto da dozvolite negativnim mislima da vas kontrolišu,
recite sebi: ‚Ja kontrolišem svoje misli i osećanja .

N u ovoj skraćenici SLON znači – nastavite dalje.
- Postavite sebi pitanje: ‚Šta je najbolji korak sada?‘ i sledite to. Ako niste sigurni, zamislite da ste savetnik svom prijatelju i postupite prema tom savetu
ili se zapitajte šta bi najsmireniji prijatelj uradio u ovoj situaciji.

Važno je zapamtiti da kontrola impulsivne reakcije zahteva praksu.
Postepeno usvajanje ovih koraka može pomoći da se izbegne konfrontacija i iznedri smirenija i razumnija reakcija,
link

Da li ste ljutko i da li mozete sebe da kontrolisete u izlivima besa i ljutnje ?
Mogu da se kontrolišem, ali od situacije mogu da odgovorim kad procenim da ima smisla.
 

Back
Top