Šta je uzrok neodlučnosti?

Meni je jedno dete odlučno, drugo neodlučno. Od malena su takvi.
Jedan uđe u prodavnicu, pogleda rafove i kaže, tu nema ništa za
njega. Dobro idemo dalje. Kad ugleda nešto kaže to i nema dalje
priče. Drugi se vraća u radnju iz koje smo krenuli, jer je tamo nešto
video, pa nije siguran hoće li ovo ili ono i na kraju kada nešto izabere
to bude samo zato što smo svi popadali od šetanja.
Kakve su posledice toga na njihove odrasle živote? Nikakve.
Razvijaju se svaki na svoj način i svaki kroz svoje izazove. Prosto
nismo svi isti niti je potrebno da budemo.
 
Naravno da sam pitala, najkonkretniji odgovor je bio "ne želim da pogrešim".
Sa ovom temom nisam želela da usmerim razgovor na jedan primer, okruženi smo svakodnevno sa odlučnim i neodlučnim osobama, zanimala su me druga mišljenja i iskustva....i kako najlakše pomoći detetu da postane odlučniji.
Eno imas na temi pokret za prava muskaraca knjigu o tome kako se donose odluke...imas i terminologiju , decision fatique, o ovome sto hoces da saznas...
 
Nisam neodlučna. Nikada nisam bila. Uvek jasno znam šta želim, bez puno razmišljanja. Viđam puno osoba koje ne mogu da se odluče za najbanalniju stvar. Sada je moj unuk takav, divan dečak, računa, piše, čita....ne ide još u školu. Danas, porodičan ručak, svi na okupu....nekoliko korpica sa jajima i on ne može da se odluči koje jaje da izabere....Uskrs bi nam trajao 3 dana, da mu nismo pomogli....u čemu je problem? Ovo danas je inače svakodnevno....šta decu dovodi do neodlučnosti?
Карактер, Ружице.
 
Ja bi o nečemu drugome mada bi mogao dosta i o neodlučenosti iz osobnog iskustva. Šokiran sam uvodnim postom u kojem se baka brine zbog nekakve neodlucnosti malog djeteta, ja bi to prije nazvao nekakvom igrom nego neodlučenoscu. Stariji očekuju od djece da budu goropadna, praktična, nametljiva, bahata i sl. Nadam se da ovo dijete iz uvoda neće postati takvo unatoč pritisku starijih iz familije.
 
Ja bi o nečemu drugome mada bi mogao dosta i o neodlučenosti iz osobnog iskustva. Šokiran sam uvodnim postom u kojem se baka brine zbog nekakve neodlucnosti malog djeteta, ja bi to prije nazvao nekakvom igrom nego neodlučenoscu. Stariji očekuju od djece da budu goropadna, praktična, nametljiva, bahata i sl. Nadam se da ovo dijete iz uvoda neće postati takvo unatoč pritisku starijih iz familije.
Ova baka sigurno ne želi da dete postane sve što si naveo, naprotiv, trudimo se svi da bude odgovoran, pristojan, vaspitan...što on i jeste. Ova baka je samo sklona da uveća problem gde možda i ne postoji, da previše analizira....ja sam šokirana tvojim šokiranjem:dontunderstand:
 
Izbori pokazuju buducnost....
Upravo to. Nekoliko godina sam imala radno mesto gde sam svakodnevno bila u kontaktu sa studentima. Odmah sam uočila odlučne i neodlučne. Posmatrala ih. Odlučni su uglavnom završavali kao uspešniji. Imali su jasan cilj i stremili su ka tome. Neodlučni su mogli biti i pametniji i vredniji, ali ih je sputavalo to
što nemaju jasnu sliku svog cilja.
 
Nisam neodlučna. Nikada nisam bila. Uvek jasno znam šta želim, bez puno razmišljanja. Viđam puno osoba koje ne mogu da se odluče za najbanalniju stvar. Sada je moj unuk takav, divan dečak, računa, piše, čita....ne ide još u školu. Danas, porodičan ručak, svi na okupu....nekoliko korpica sa jajima i on ne može da se odluči koje jaje da izabere....Uskrs bi nam trajao 3 dana, da mu nismo pomogli....u čemu je problem? Ovo danas je inače svakodnevno....šta decu dovodi do neodlučnosti?
kod odraslih osoba, neodlucnost se definise kao trenutni nedostatak plana B i ostaje se neodlucan dok se ne osmisli plan B kao "izlaz" u slucaju debakla plana A. To je prirodna reakcija i samo je budala odlucna i kategoricna................"pa sta bude nek bude".
Dakle, treba da ostanemo "neodlucni" i da ne prelazimo na akciju sve dok ne pronadjemo rezervno resenje u slucaju eventualne promene uslova. Na zapadu se potencira odlucnost jer ta karakteristika pripada pojmu "rizik" a moto zapada je "rizik donosi profit"............Sa takvom filozofijom zapad je sebe unistio.Oni nikada nisu imali plan B.........zivot ili smrt, profit ili propast...............to je danas svakoj osobi na ovoj planeti jasno.
 

Back
Top