Da li je starenje placebo ljudskog uma?

Soradze

Elita
Moderator
Poruka
17.319
Neki autori govore o samoostvarujućem proročanstvu starenja...

Govore da sve vreme starimo zapravo svojim umom, jer smo
poverovali da je starenje kakvo je danas - normalan proces...

Tvrde da mnogi stare prema modelima koje gledaju oko sebe
i da su sve te uzore ugradili u svoje nesvesne programe starenja...
Pa onda u predviđenom vremenu stare prema usvojenom
stereotipu...
Ispada da je starenje placebo ljudskog uma...

Analogno tome, možemo pomisliti da smo podložniji gripu
zato što čitamo i slušamo o tome u sezoni gripa...
Čini se da se razboljevamo tada samo zato što gledamo
osobe sa simptomima gripa, ili razmišljamo o tome...

Pitamo se da li smo s godinama podložniji artritisu, slabijem
pamćenju, manjku energije, smanjenju seksualnog nagona
i ostalim bolestima današnjice samo zato što o tome slušamo,
i što nas tim informacijama svi mediji bombarduju?

Koja još druga samoispunjujuća proročanstva stvaramo u svom
umu, a da toga nismo svesni?

Za početak, ako prihvatimo da je starost jedna iluzija, pogrešno
uverenje ljudskog uma ugrađeno u naše nesvesno, onda možemo
uspešno promeniti to uverenje novim mislima i odabirom novih
uverenja...

Isto tako i ostale "neizbežne istine" kojima smo zatrpali naše
nesvesno, možemo uspešno promeniti opet novim
mislima i odabirom novih uverenja...

Moram da dodam da postoje lake tehnike kako se ubacuju
spasonosne misli u našu podsvest...

🔸 🔹🔸🔹

Neki autori govore o samoostvarujućem proročanstvu starenja...

Tvrde da mnogi stare prema modelima koje gledaju oko sebe
i da su sve te uzore ugradili u svoje nesvesne programe starenja...
Pa onda u predviđenom vremenu stare prema usvojenom
stereotipu...
Ispada da je starenje placebo ljudskog uma...

Analogno tome, možemo pomisliti da smo podložniji gripu
zato što čitamo i slušamo o tome u sezoni gripa...
Čini se da se razboljevamo tada samo zato što gledamo
osobe sa simptomima gripa, ili razmišljamo o tome...

Pitamo se da li smo s godinama podložniji artritisu, slabijem
pamćenju, manjku energije, smanjenju seksualnog nagona
i ostalim bolestima današnjice samo zato što o tome slušamo,
i što nas tim informacijama svi mediji bombarduju?

Koja još druga samoispunjujuća proročanstva stvaramo u svom
umu, a da toga nismo svesni?

Za početak, ako prihvatimo da je starost jedna iluzija, pogrešno
uverenje ljudskog uma ugrađeno u naše nesvesno, onda možemo
uspešno promeniti to uverenje novim mislima i odabirom novih
uverenja...

Isto tako i ostale "neizbežne istine" kojima smo zatrpali naše
nesvesno, možemo uspešno promeniti opet novim
mislima i odabirom novih uverenja...

Moram da dodam da postoje lake tehnike kako se ubacuju
spasonosne misli u našu podsvest...

🔸 🔹🔸🔹
Potpuno se slazem sa ovim.
Samosvest i sopstveno usadjivanje uverenja je mnogo mocan "alat" pa i za starenje...regenerisanje...
Mi sami nekad stavimo sebe u neki ograniceni okvir a onda se cudimo sto nam je "skuceno" tu...

Životinje stare, a nemaju uverenja.
Ali nekako ne izgledaju toliko propalo kao stari ljudi? Mozda ne primecujemo.
Uverenje da moramo stariti i to ubrzano naročito kada dođemo u neke vremešne godine bi bio nocebo efekat. Uverenje da ne mora to biti tako bi bio placebo efekat. Ali ne verujem da je to baš tako. Bilo bi suviše jednostavno da je tako.
Naravno nije jednostavno, radi se o kompleksnoj agendi nametnutoj od strane vampiristickih centara moci

Nije tačno. Niko ne stari zbog svog uma..stariji ljudi su podložniji nekim hroničnim bolestima, to bi možda mogao da bude normalan proces.

Stariji ljudi koji su optimisti, pokretni, energični i pozitivni ne stare umom..naprotiv, oni imaju neke poglede na svet kao mladi ljudi.

Postoje i oni koji ne mogu da prihvate da stare, ali o njima može da se napravi nova tema.

Ne treba slusati moderne fore za uzdizanje i eskiviranje nametnutnih zivotnih normi,nego svako za sebe da pronadje mir koji nam bog jel crta ali ne kapiramo,kao procito bibliju pobozan a ima na dusi tuce ubistava,udjes u crkvu sta je mir i tisina,spokoj,sarenilo radosti i ikone dobrocinitelja svetaca,pa tako moze svaki covek biti smiren i ciniti dobra dela koliko je u njegovoj moci,dokle god bi se neko vracao u mladost ili tumarao kroz zivot pogubljen razboljevace se,treba da se smiri nadje spokoj u sebi i okolini,u dobrim ljudima i porodici,neznosti,ljubavi,radosti i sitnicama koje ga oplemenjuju,nema sta da se plasi starosti,izgleda,nemoci,smrti ako svaki dan bude srecan,a vecinu bukvalno jedna rec osakati za ceo zivot

Ne dožive toliko duboku starost da izgledaju tako propalo. Mi smo medicinom produžili životni vek tj. produžili starost.
Nije produzena starost tekovina 20. veka. Evo sta kaze AI
1713613085293.png

Nije tačno. Niko ne stari zbog svog uma..stariji ljudi su podložniji nekim hroničnim bolestima, to bi možda mogao da bude normalan proces.

Stariji ljudi koji su optimisti, pokretni, energični i pozitivni ne stare umom..naprotiv, oni imaju neke poglede na svet kao mladi ljudi.

Postoje i oni koji ne mogu da prihvate da stare, ali o njima može da se napravi nova tema.
Baš bih volela da si drugačije shvatila tekst...

Ne treba slusati moderne fore za uzdizanje i eskiviranje nametnutnih zivotnih normi,nego svako za sebe da pronadje mir koji nam bog jel crta ali ne kapiramo,kao procito bibliju pobozan a ima na dusi tuce ubistava,udjes u crkvu sta je mir i tisina,spokoj,sarenilo radosti i ikone dobrocinitelja svetaca,pa tako moze svaki covek biti smiren i ciniti dobra dela koliko je u njegovoj moci,dokle god bi se neko vracao u mladost ili tumarao kroz zivot pogubljen razboljevace se,treba da se smiri nadje spokoj u sebi i okolini,u dobrim ljudima i porodici,neznosti,ljubavi,radosti i sitnicama koje ga oplemenjuju,nema sta da se plasi starosti,izgleda,nemoci,smrti ako svaki dan bude srecan,a vecinu bukvalno jedna rec osakati za ceo zivot
Tekst ne govori o strahu od starenja, ne govori o vraćanju u mladost...
Tekst govori o matrici koju smo nesvesno usvojili, ali i o drugim matricama
koje neosvešćeno ubacujemo u svoje nesvesno,
a ono kasnije vrati to nama nazad...

Da dodam... Jung je govorio da će naše nesvesno da upravlja nama sve dok
ne osvestimo naše nesvesno...

Tekst je pokušaj osvešćivanja različitih matrica našeg nesvesnog...
:vzagrljaj:

Pa sa jedne strane starenje je nešto što objektivno postoji i što se dešava usled bezbroj neprekidnih biohemijskih procesa u organizmu ali sa druge strane i jeste samo psihološki kao placebo efekat i obrazac naučenog ponašanja i na neki način naš izgled i fizičko stanje je odraz stanja duha i psihe, recimo ne znam ja sam se uvek osećao mladje i često su mi govorili kako sam neozbiljan i detinjast za svoje godine i uvek sam i izgledao dosta mladje jer kapiram da kada se osećaš mlado, kada si u tom klinačkom fazonu i kada zračiš tom energijom prosto na neki način ni ne možeš da izgledaš matoro.

Recimo mislim da mnogi ljudi prave grešku jer su skloni nekakvim stereotipima i naučenom obrascu ponašanja pa sad misle da život "prestaje" u 30-oj, u 40-oj, u 50-oj ili već kad i da više nisu sposobni ili ne mogu da rade odredjene stvari samo zato jer su prevalili odredjenu brojku godina (iako je ta brojka zapravo relativna i više iluzorna pojava).
Ili ne znam neki lik od recimo 35 godina je najednom sebe ubdedio kako je on već "mator", kako tu treba da se zapusti, kako više ne može ili nije u stanju da radi neke stvari koje je radio sa 25 i da treba da živi kao neki srednjovečni tata ili matorac i da se mladosti samo priseća i takva osoba će najverovatnije i logično da izgleda starije (i sa 35 izgledaće kao da ima 50).
Tako da donekle sve je to i stvar izbora.

Mislim biološki sat i proces starenja ne možemo da zaustavimo (svako živo biće stari) ali svakako možemo u izvesnoj meri da utičemo na njega i da ga usporimo i da relativno dugo ostanemo mladi,sveži i mladoliki (ne mislim samo spolja i u smislu fizičkog izgleda već i iznutra i u smislu stanja duha, svesti, psihe, životne energije, energije kojom zračimo, itd).

Ako nisam promašila temu - primetila sam da žene kad ranije postanu bake negde sa 40 i nekom godinom počnu da se oblače kao bake ali bukvalno a do tad izgledaju sasvim normalno

Sada sam otvorila temu o onima koji ne priznaju godine i žene se i ne oblače niti se ponašaju da kao da su bake.

@Soradze mi je dala ideju, a primer imam u svom bliskom, bliskom okruženju.

Da li ima udela nacin razmisljanja odnosno percepcija realnosti sa starenjem, da.
Medjutim, naivno je reci da se to moze odloziti na duzi period. Ljudi su smrtni i to se ne moze izbeci.

Isus nas uci da snagom vere mozemo reci planini da se pomeri i ona ce se pomeriti. Snaga uma odnosno vera da ce se nesto odigrati na izvestan nacin u nama itekako moze i dokazano je da moze fizicki da nas leci.

Na temu, slažem se da ne mora da se stari na društveno utvrđen način i da je uobičajen način starenja donekle placebo, ali starenje je objektivan proces, tj akumulacija oštećenja na dnk koja ne mogu da se repariraju istom brzinom kojom nastanu. To se lako vidi pod mikroskopom kad se ćelija kože izloži uv zračenju. Teško se to posle vrati u početno stanje, naročito nakon ponovljenih povreda

Starenja ne bi bilo kada bi svako oštećenje bilo reparirano odmah i neograničen broj puta, ali ćelija samo određen broj puta moze da obnovi oštećenje, posle toga postaje senilna i zaboravlja kako. A zašto postaje senilna je već pitanje koje zalazi u pitanje entropije - zašto stvari posle nekog vremena gube svoj početni elan i zategnutost. Možda bukvalno jer se Univerzum širi

U svakom slučaju je patološki proces u pitanju, i verujem da će jednog dana biti rešen kao i sve druge bolesti. Osim ako je život kao takav patološki proces i ništa ne može biti urađeno, što je verovatno istina 🥰

Na temu, slažem se da ne mora da se stari na društveno utvrđen način i da je uobičajen način starenja donekle placebo, ali starenje je objektivan proces, tj akumulacija oštećenja na dnk koja ne mogu da se repariraju istom brzinom kojom nastanu. To se lako vidi pod mikroskopom kad se ćelija kože izloži uv zračenju. Teško se to posle vrati u početno stanje, naročito nakon ponovljenih povreda

Starenja ne bi bilo kada bi svako oštećenje bilo reparirano odmah i neograničen broj puta, ali ćelija samo određen broj puta moze da obnovi oštećenje, posle toga postaje senilna i zaboravlja kako. A zašto postaje senilna je već pitanje koje zalazi u pitanje entropije - zašto stvari posle nekog vremena gube svoj početni elan i zategnutost. Možda bukvalno jer se Univerzum širi

U svakom slučaju je patološki proces u pitanju, i verujem da će jednog dana biti rešen kao i sve druge bolesti. Osim ako je život kao takav patološki proces i ništa ne može biti urađeno, što je verovatno istina 🥰

Zapravo mi smo možda u manjoj ili većoj meri pronašli način kako da si produžimo mladost i kako duže da ostanemo mladi i sveži ali ne i kako da zaista produžimo i životni vek, otprilike nekih 115-120 godina je najviša granica do koje neki čovek može da dogura, sad koliko god ti imao dobru genetiku, živeo zdravo, kvalitetno, brinuo o sebi, ne znam ni ja šta radio ono maksimum možeš da dobaciš dotle i to je to, kao da je neko sa strane čačkao po našem DNK (pa otud recimo i fenomen postojanje negativne krvne grupe) i kao da nas je programirao da se tad "gasimo", otprilike kao kada bi programiramo i podesimo televizor da se sam ugasi nakon sat vremena ili u odredjeno vreme.
Sad verovatno nije teško zaviriti u naš DNK i samo izbrisati taj program i samo kliknuti na "turn off" ili "delete" ili džabe kad ne znamo i kad to zna samo onaj ko je to i podesio, ono u principu to je lako i može da se završi samo jednim klikom ali pošto mi ne znamo gde i šta treba da kliknemo i gde treba da kliknemo na "turn off" za nas je to večita i nerešiva enigma, ono kao kad te zeza komp i ne znaš šta da radiš sa njim, dodje ti da ga tresneš od zid ili da ga baciš a treba samo da odeš u bios i tamo na onoj opciji jednom klikom da isključiš neku opciju ali džaba kad ne znaš koju opciju i gde treba da ideš ili recimo u principu meni je lako da otključam tvoj telefon, ono znam da treba samo 4 cifre da unesem i to je sekund posla ali šta vredi kad ne znam koje su to 4 cifre a ima milion kombinacija, tako da bi to za mene bila nerešiva enigma.

Mada ja mislim da verovatno ni ne treba da budemo besmrtni jer večni život bi bio zatvor za dušu jer duša žudi za novim iskustvima i novim oblicima postojanja, telo je samo "vozilo" ili "ljuska" za dušu ili kao što je odeća ili odelo za naše telo, kao recimo ne znam ja sam kupio super jaknu i sad naravno da želim da mi traje što duže, da je što duže nosim, da što duže ostane nova, u dobrom stanju i da zadrži taj novi sjaj , itd ali da li želim da tu jaknu nosim večno, pa ne želim jer prosto nakon nekog vremena poželeću malo da promenim jaknu, da probam jaknu u nekoj drugoj boji, neku drugu marku, neki malo drugačiji model jakne ili šta ja znam (ono ne znam nakon nekoliko godina nošenja jedne te iste jakne ona nam već malo i dosadi i malo nam postane već demode) , ono hteću malo da promenim i da osetim iskustvo i osećaj nošenja i neke druge i drugačije jakne, epa tako verovatno je sličan princip i sa našom dušom koja ima potrebu nakon nekog vremena da iskusi i oseti i neki drugi oblik postojanja i neka nova iskustva, tako da sva živa bića su smrtna i imaju ograničen životni vek.

Back