Прилози - шта је то уопште?

Vise volim da skuvam grasak, a suvo meso cisto da zamirise. Ne volim da kuvam meso, osim ako nije specificno junetina/teletina.

Imam rostilj koji potpalim po potrebi i onda meso spremam odvojeno, ali kada se jede u kuci nema onog "Ovo s onim" nego "Dorucak, rucak, vecera". Sta je, tu je. Da li je to garnirano kao snicla s graskom ili grasak s sniclom, bas me briga, bitno da je ukusno.

Pozdrav
 
Poslednja izmena od moderatora:
Не волим месо у виду шницле, увек га режем на комаде и кувам уједно са поврћем или пиринчем.

Моја јела су у једној шерпи или тепсији. Изузетак је спанаћ, једино уз њега имам месо обашка.

sve zavisi od tipa jela. sigurno neces telecu sniclu izneti na sto sa hlebom i to je to. ali pri tome, boranija sa teletinom kao kuvano jelo ima svoju dimenziju...
 
sve zavisi od tipa jela. sigurno neces telecu sniclu izneti na sto sa hlebom i to je to. ali pri tome, boranija sa teletinom kao kuvano jelo ima svoju dimenziju...

Кад кажем јело, мислим - јело.

Шницла са грашком поред није јело. То је скуп неповезаних елемената у тањиру.
 
Кад кажем јело, мислим - јело.

Шницла са грашком поред није јело. То је скуп неповезаних елемената у тањиру.

to sam ja lupio ... ali uz komad mesa ili tako necega se servira nesto ''kompatibilno''. nemoj samo da mi kazes da napravis cufte i jedes ih onako, ''gole'' aj ne zezaj... :)
 
Ето - спанаћ и ћуфте поред.

pa sta ce ti spanac? sama tvrdis da su prilozi nepotrebni? iznsi pred porodicu, prijatelje cufte i hleb i cao... po meni postoje jela koja su kao takva oslobodjena priloga ali ne mozes krmenadlu ili junecu sniclu pred bilo koga izneti golu...ne zbog toga da te neko ne proziva, nego prosto - ne ide...

ili iznesi ribu samo tako? na sta to lici?
 
pa sta ce ti spanac? sama tvrdis da su prilozi nepotrebni? iznsi pred porodicu, prijatelje cufte i hleb i cao... po meni postoje jela koja su kao takva oslobodjena priloga ali ne mozes krmenadlu ili junecu sniclu pred bilo koga izneti golu...ne zbog toga da te neko ne proziva, nego prosto - ne ide...

ili iznesi ribu samo tako? na sta to lici?

Спанаћ је оно што је главно. Ћуфте су прилог. Тј допуна.

Кад кажем шта је за ручак не кажем - ћуфте са спанаћем него спанаћ и ћуфте.
 
Evo priloga uz piletinu, grašak i krompir pire

GzI9RlQ.jpg
 
Али кажем вам да се овде само месо сматра јелом а поврће се сматра прилогом.

Мислим, неки то тако посматрају.

Ne samo ovde, tako je među svim mesožderima. I Anglosaksonci imaju side dish, Italijani contorno, Rusi гарнир...

Прилог означава нешто што је секундарно, другоразредно а то поврће никако не може и не сме бити.

Prilog je nešto što upotpunjuje obrok, bez čega bi bio nekompletan; ako se servira u više komponenti. Po principu - proteini i gvožđe + biljna vlakna, vitamini i još minerala.
 
ja meso ne kupujem pa su mi variva glavno jelo a salate prilog

Као што сам рекла, месо не служим у виду шницли око које се сипа некакав прилог него у ситно сеченим комадима у оквиру варива тако да код мене нема рангирања на главно и секундарно.
 
Месо само по себи није ЈЕЛО.

Nego sta je?

Meso je glavno jelo, bilo i ostalo.

Em sto ima masti, em sto je bogato proteinima.

месо не служим у виду шницли око које се сипа некакав прилог него у ситно сеченим комадима у оквиру варива

Svetogrdje!

Odredjen deo mesa, recimo teletine, isece se tako da debljina bude oko 4-5cm, dobro se usoli, dobro se pobiberi, uvije se u maramicu i u plasticnu kesu, te se ostavi u frizider do sedam dana tako.

Seasoned-steak-fillets-Getty-Images-626265294-58b5ba555f9b586046c.jpg


Onda se dobro raspali rostilj koristeci fino secena drvca, resetka se podmaze biljnim uljem (ne slaninom), a onda se tu doda snicla dok je jos vatra veoma jaka. Da dobije dobru koru. Sa svih strana se tako drzi jedno 20-30 sekundi na veoma vrelom zaru, a onda se skloni na stranu gde je slabiji zar i ostavi se tako jedno 20 minuta. Pred kraj se prelije malo sa uljem, malo belog luka, a ruzmarin u medjuvremenu moze i na zar da se baci, meso upije svu aromu.

E, TO, kada probas onda ces shvatiti zasto je meso glavno jelo :mrgreen:
 
Poslednja izmena:

Back
Top