Quantcast

Прилози - шта је то уопште?

N3Wz

Domaćin
Poruka
4.404
Vise volim da skuvam grasak, a suvo meso cisto da zamirise. Ne volim da kuvam meso, osim ako nije specificno junetina/teletina.

Imam rostilj koji potpalim po potrebi i onda meso spremam odvojeno, ali kada se jede u kuci nema onog "Ovo s onim" nego "Dorucak, rucak, vecera". Sta je, tu je. Da li je to garnirano kao snicla s graskom ili grasak s sniclom, bas me briga, bitno da je ukusno.

Pozdrav

Poslednja izmena od moderatora:
Poruka
19.414
Не волим месо у виду шницле, увек га режем на комаде и кувам уједно са поврћем или пиринчем.

Моја јела су у једној шерпи или тепсији. Изузетак је спанаћ, једино уз њега имам месо обашка.
sve zavisi od tipa jela. sigurno neces telecu sniclu izneti na sto sa hlebom i to je to. ali pri tome, boranija sa teletinom kao kuvano jelo ima svoju dimenziju...

Poruka
15.470
sve zavisi od tipa jela. sigurno neces telecu sniclu izneti na sto sa hlebom i to je to. ali pri tome, boranija sa teletinom kao kuvano jelo ima svoju dimenziju...
Кад кажем јело, мислим - јело.

Шницла са грашком поред није јело. То је скуп неповезаних елемената у тањиру.

Poruka
19.414
Кад кажем јело, мислим - јело.

Шницла са грашком поред није јело. То је скуп неповезаних елемената у тањиру.
to sam ja lupio ... ali uz komad mesa ili tako necega se servira nesto ''kompatibilno''. nemoj samo da mi kazes da napravis cufte i jedes ih onako, ''gole'' aj ne zezaj... :)

Poruka
19.414
Ето - спанаћ и ћуфте поред.
pa sta ce ti spanac? sama tvrdis da su prilozi nepotrebni? iznsi pred porodicu, prijatelje cufte i hleb i cao... po meni postoje jela koja su kao takva oslobodjena priloga ali ne mozes krmenadlu ili junecu sniclu pred bilo koga izneti golu...ne zbog toga da te neko ne proziva, nego prosto - ne ide...

ili iznesi ribu samo tako? na sta to lici?

Poruka
15.470
pa sta ce ti spanac? sama tvrdis da su prilozi nepotrebni? iznsi pred porodicu, prijatelje cufte i hleb i cao... po meni postoje jela koja su kao takva oslobodjena priloga ali ne mozes krmenadlu ili junecu sniclu pred bilo koga izneti golu...ne zbog toga da te neko ne proziva, nego prosto - ne ide...

ili iznesi ribu samo tako? na sta to lici?
Спанаћ је оно што је главно. Ћуфте су прилог. Тј допуна.

Кад кажем шта је за ручак не кажем - ћуфте са спанаћем него спанаћ и ћуфте.

Елени

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.100
Али кажем вам да се овде само месо сматра јелом а поврће се сматра прилогом.

Мислим, неки то тако посматрају.
Ne samo ovde, tako je među svim mesožderima. I Anglosaksonci imaju side dish, Italijani contorno, Rusi гарнир...

Прилог означава нешто што је секундарно, другоразредно а то поврће никако не може и не сме бити.
Prilog je nešto što upotpunjuje obrok, bez čega bi bio nekompletan; ako se servira u više komponenti. Po principu - proteini i gvožđe + biljna vlakna, vitamini i još minerala.

Poruka
15.470
ja meso ne kupujem pa su mi variva glavno jelo a salate prilog
Као што сам рекла, месо не служим у виду шницли око које се сипа некакав прилог него у ситно сеченим комадима у оквиру варива тако да код мене нема рангирања на главно и секундарно.

proka

Buduća legenda
Moderator
Poruka
44.290
ti praktično zbrčakš sve zajedno

to je samo tvoja stvar, tvoje nepce je sudija, ali to nije pravilo za druge

- - - - - - - - - -

pravo da ti kažem ne malo puta mi se desilo da mi je prilog bio bolji od glavnog jela

upžen kiseo kupus bi uvek pre jeo pre mesa

dobro sad, da ne preterujem :lol:

N3Wz

Domaćin
Poruka
4.404
Месо само по себи није ЈЕЛО.
Nego sta je?

Meso je glavno jelo, bilo i ostalo.

Em sto ima masti, em sto je bogato proteinima.

месо не служим у виду шницли око које се сипа некакав прилог него у ситно сеченим комадима у оквиру варива
Svetogrdje!

Odredjen deo mesa, recimo teletine, isece se tako da debljina bude oko 4-5cm, dobro se usoli, dobro se pobiberi, uvije se u maramicu i u plasticnu kesu, te se ostavi u frizider do sedam dana tako.

Onda se dobro raspali rostilj koristeci fino secena drvca, resetka se podmaze biljnim uljem (ne slaninom), a onda se tu doda snicla dok je jos vatra veoma jaka. Da dobije dobru koru. Sa svih strana se tako drzi jedno 20-30 sekundi na veoma vrelom zaru, a onda se skloni na stranu gde je slabiji zar i ostavi se tako jedno 20 minuta. Pred kraj se prelije malo sa uljem, malo belog luka, a ruzmarin u medjuvremenu moze i na zar da se baci, meso upije svu aromu.

E, TO, kada probas onda ces shvatiti zasto je meso glavno jelo :mrgreen:

Poslednja izmena:

proka

Buduća legenda
Moderator
Poruka
44.290
tako i ja mislim, meso je je meso sve ostalo je prilog :ok:

- - - - - - - - - -

mada i meso može biti prilog ;)

kad ga jedete uz meso :cool:

- - - - - - - - - -