Prednosti i mane liste Mi glas iz naroda....zašto bi neko uopšte glasao za njih?

Da li ćete glasati za opciju Mi glas iz naroda?


  • Ukupno glasova
    45

hm337

Elita
Poruka
18.226
U svojim ciljevima u prvi plan ističu dekolonizaciju, očuvanje Kosova i Metohije, drugačiji odnos prema EU, jačanje vojske i odbrane i privredni razvoj.

Koje su po vama glavne prednosti i mane Mi u odnosu na ostale liste na desnici?

Po meni prednosti su
1) mogu da otkinu deo naprednjačkog i SPS biračkog tela kao i da izvedu na izbore neke neopredeljene

Marinika Tepić ih podrugljivo naziva Hepi koalicijom i pita se da li će im Vučić dozvoliti da izađu na izbore (https://www.danas.rs/vesti/politika/izbori-2023/branimir-nestorovic-lista-potpisi/ ). Ja ne razumem kako opozicija ne kapira da je za rušenje vlasti na izborima neophodna opcija poput „Mi glas iz naroda“ koja ima kapacitet da odvuče deo glasača vlasti kao i deo neopredeljenih ljudi koji ne izlaze na izbore pod izgovorom da su svi isti. Ljudi sa ove liste su kao istaknuti članovi društva gostujući na televiziji Happy i na raznim youtube kanalima stekli izvesnu popularnost među ka vlastima orijentisanim biračima. Demonizovana opozicija nikad neće steći takvu popularnost u toj ciljnoj grupi pa samim tim neće imati mogućnost da preuzme deo biračkog tela naprednjaka i socijalista.

2) nemaju kult vođe

Mi je nastalo druženjem sedam inicijalnih osnivača i željom da nešto promene na bolje u društvu. Nestorović je kao najpopularniji među njima isturen u prvi plan za ove izbore kao nosilac liste ali on nije predsednik stranke. Lično bih više voleo Pavića kao nosioca liste, ali Nestorović je ipak više poznat široj javnosti tako da ovaj izbor ima smisla.

Mi glas iz naroda ne gaji kult ličnosti jer ima sedam inicijalnih osnivača bez predsedavajućeg. To je nešto novo na našoj političkoj sceni gde su sve partije izgrađene oko kulta ličnosti vođe te partije. Kult ličnosti Aleksandra Vučića ne može se pobediti drugim kultom ličnosti jer nema druge ličnosti koja bi imala pozitivno orijentisanu medijsku pažnju. Jedino tim ljudi koji ima pozitivnu medijsku sliku i jake biografije može da pobedi kult ličnosti Vučića. A ima li takvih na političkoj sceni van ove grupe građana?

3) nisu profesionalni političari već grupa uglednih ljudi koja želi promenu sistema a ne kontrolu nad resursima...Mi je nesistemska opozicija jer nije stranka nego grupa građana a ljudima je dosta preko glave političkih partija.

4) jasno su određeni kao suverenistička opcija te samim tim verovatno nisu ispostava kolonijalnog upravnika


Koje su mane po meni?

1) nedostatak medijske pažnje...jasno je da će kao opcija koju ne kontroliše ni zapad ni režim biti ignorisani i od žute i od režimske štampke
2) mali koalicioni potencijal jer ne mogu, a da ne pogaze stavove, u koaliciju ni sa prozapadnim strankama ni sa onima koje su trenutno na vlasti
3) suviše su okrenuti istoku i multipolarnom svetu...mada tvrde na svom sajtu da neće prekidati proces EU integracija jer bi to moglo ekonomski pogubno za nas nego će ga postaviti na zdrave partnerske odnose bez poslušništva...
4) nemaju infrastrukturu u unutrašnjosti...to je tek u nastojanju...pa neće moći da iskontrolišu izbore...tako da je moguće da će biti pokradeni dogovorom onih stranaka koje imaju infrastrukturu...

Interesuje me vaše mišljenje o prednostima i manama ove liste na izborima....
 
Interesuje me vaše mišljenje o prednostima i manama ove liste na izborima....

Sve nove političke opcije moraju da se pokažu, niko neće glasati za njih dok ne vidi kako se snalaze u politici a za to treba vreme. To znači da moraju da se pokažu kakvi su u saradnji sa drugom opozicijom, i sa onom sa kojom se slažu i sa onom sa kojom se ne slažu (pogotovo to drugo).

Drugo, što kažeš "nemaju kult vođe" je isto problem. Partije bez lidera ne mogu da uspeju, glasači se pre svega vezuju za ličnost a ne za partije. Tako da ako nemaju lidera, onda neće ništa uraditi. Čak i neka ozbiljna stranka koja postoji godinama i ima ozbiljan ugled i veoma veliku prepoznatljivost kao što je Demokratska Stranka nikada neće ništa uraditi jer nema lidera (Lutovac se baš i ne može nazvati liderom). Tako da partija bez lidera nema perspektivu, lider je 99% svega. Naravno, možemo sad da diskutujemo da li treba ili ne treba da bude tako, to je već druga svar, ali je fakat tako.

Zatim je sledeći korak medijska prepoznatljivost. Moraju da nađu način da dođu do medija i pogotovo da učestvuju u emisijama sa neistomišljenicima. Ako planiraju samo monologe i prezentacije, to nije dovoljno. Moraju da se pokažu u dijalozima. To su po meni sve važne stvari koje nekog političara i partiju čine kompletnim.

A što se tiče programa, to nisam ni gledao u detalje, svaka opcija je dobrodošla. Meni se te "suverenističke" opcije ne sviđaju jer su uglavnom populistički nastrojene. Kad vidim termine poput "kolonijalni upravnik" to je već loš znak. Kolonije ne postoje vekovima, pogotovo ne u Evropi, ali postoje sfere uticaja i kod lidera malih zemalja je dosta bitno da umeju da prepoznaju geopolitičke tokove i znaju kako da im se prilagode. Nije isto plivati nizvodno ili uzvodno pa ako "suverenistička" opcija znači plivanje uzvodno, onda to svakako nije dobro.
 
Sve nove političke opcije moraju da se pokažu, niko neće glasati za njih dok ne vidi kako se snalaze u politici a za to treba vreme. To znači da moraju da se pokažu kakvi su u saradnji sa drugom opozicijom, i sa onom sa kojom se slažu i sa onom sa kojom se ne slažu (pogotovo to drugo).
ovde imaš niz osoba čiji su stavovi prepoznatljivi u javnosti posebno među pratiocima Happy televizije i raznih youtube kanala tokom dugog niza godina...znači ne radi se o ličnostima koje trebaju da tek izgrade prepoznatljivost i poverenje glasača
Drugo, što kažeš "nemaju kult vođe" je isto problem. Partije bez lidera ne mogu da uspeju, glasači se pre svega vezuju za ličnost a ne za partije. Tako da ako nemaju lidera, onda neće ništa uraditi. Čak i neka ozbiljna stranka koja postoji godinama i ima ozbiljan ugled i veoma veliku prepoznatljivost kao što je Demokratska Stranka nikada neće ništa uraditi jer nema lidera (Lutovac se baš i ne može nazvati liderom). Tako da partija bez lidera nema perspektivu, lider je 99% svega. Naravno, možemo sad da diskutujemo da li treba ili ne treba da bude tako, to je već druga svar, ali je fakat tako.
ubi nas kult vođe..od Tita preko Slobe do Vučića... najveće zlo je kult nepogrešivog vođe koji medijskom manipulacijom svoje greške fiktivno pretvara u pobede od pet prema nula...ovo je mnogo bolje...sedam plus prepoznatljivih ličnosti sa ugledom i postignućima iza sebe ....politikolog Aleksandar Pavić (sa velikim ugledom u oblasti geopolitike i sa iskustvom političkog savetnika republike Srpske u vreme najvećih iskušenja), pravnik ekonomista Branko Pavlović, kulturolog Jovan Janjić (autor kultnih knjiga o patrijarhu Pavlu), general prof dr Mitar Kovač, Dragan Stanojević ispred udruženja ROD (rodoljubi otadžbine i dijaspore), ugledni advokat Branko Lukić, narodni poslanik u pravom smislu te reči Aleksandar Jerković, onda dr Borislav Antonijević (bio kandidat za gradonačelnika na listi Patriotskog bloka na prošlim izborima), novinari Siniša Ljepojević (dugogodišnji dopisnik Tanjuga iz Velike Britanije i autor više knjiga) , Aleksandar Pavković (Balkan Info) i Darko Kocijan (legendarna radio emisija Oblak u bermudama) ...znači skup neokaljanih uglednih ljudi koje ne mogu da kupe i da oblate jedino mogu da ih medijski ignorišu...
Zatim je sledeći korak medijska prepoznatljivost. Moraju da nađu način da dođu do medija i pogotovo da učestvuju u emisijama sa neistomišljenicima. Ako planiraju samo monologe i prezentacije, to nije dovoljno. Moraju da se pokažu u dijalozima. To su po meni sve važne stvari koje nekog političara i partiju čine kompletnim.
naprednjaci su rasprodali i stavili pod kontrolu sve lokalne medije koji su bile svetlo u mraku za vreme Slobe i DOSa...zapad je uložio u kontra medije ispostave CNNa i globalne duboke države...ne možeš imati pristup svim tim medijima ako se ne uklapaš u njihovu uređivačku politiku...vidi Sašu Radulovića koji ima dobro razmišljanje ali se godinama nalazi oko cenzusa jer sem interneta nema gde da govori..
A što se tiče programa, to nisam ni gledao u detalje, svaka opcija je dobrodošla. Meni se te "suverenističke" opcije ne sviđaju jer su uglavnom populistički nastrojene. Kad vidim termine poput "kolonijalni upravnik" to je već loš znak. Kolonije ne postoje vekovima, pogotovo ne u Evropi, ali postoje sfere uticaja i kod lidera malih zemalja je dosta bitno da umeju da prepoznaju geopolitičke tokove i znaju kako da im se prilagode. Nije isto plivati nizvodno ili uzvodno pa ako "suverenistička" opcija znači plivanje uzvodno, onda to svakako nije dobro.
ovo je izrazito suverenistička opcija...više nego Saša Radulović.... evo pogledaj nedavni intervju Pavića

 
Za najjacu opozicionu opciju, jer Vucic tako plasira strancice, kako bi rasuo opozicione glasove...
ne smeta ti što je ta opcija za politiku EU nema alternativu, za predaju Kosova (misliš da neće ostali delovi Srbije doći na red kad se završi sa Kosovom?) i što dobar deo ljudi sa njihove liste podržava zapadni narativ da smo genocidan narod?
 
ne smeta ti što je ta opcija za politiku EU nema alternativu, za predaju Kosova (misliš da neće ostali delovi Srbije doći na red kad se završi sa Kosovom?) i što dobar deo ljudi sa njihove liste podržava zapadni narativ da smo genocidan narod?
Nebitno je to. Zuti su vladali 12 godina, pa nisu priznali Kosmet. Zapravo SNS je daleko vise pro zapad, nego sto su oni bili....
Da su svi u jednoj koaliciji, odluke se ne bi tako lako donosile... i na kraju, politicari sto obecavaju, nikad ne ispune...
 
Poslednja izmena:
Nebitno je to. Zuti su vladali 12 godina, pa nisu priznali Kosmet. Zapravo SNS je daleko vise pro zapad, nego sto su oni bili....
Da su svi u jednoj koalici, odluke se ne bi tako lako donosile...
SNS godinama gura javni diskurs da su žuti lopovi i izdajice i prozapadni element a sam je daleko dalje otišao po tom pitanju...popularišu rusofilstvo a onda izigravaju pred zapadom racionalni kompromis između prozapadne levice i fiktivno proruske desnice..međutim Mi im kvari igru jer zastupaju stvarno one suverenističke stavove koje naprednjaci i SPS fiktivno zastupaju decenijama dok u realnosti služe zapadu...biračko telo naprednjaka i socijalista zapravo veruje u ideje koje zastupa Mi pa će lako uvideti razliku između fiktivnih i pravih suverenista ako Mi dobije medijsku pažnju...zato su mainstream mediji dobili nalog da ih ignorišu
i na kraju, politicari sto obecavaju, nikad ne ispune...
prednost Mi je što nisu političari nego skup uglednih ljudi koji uviđa da ovaj put vodi u propast i hoće da reformiše sistem
 
ovde imaš niz osoba čiji su stavovi prepoznatljivi u javnosti posebno među pratiocima Happy televizije i raznih youtube kanala tokom dugog niza godina...znači ne radi se o ličnostima koje trebaju da tek izgrade prepoznatljivost i poverenje glasača

Trebaju. Kao političari. Jedno je kad držiš monolog a drugo kako se slažeš sa neistomišljenicima.

ubi nas kult vođe..od Tita preko Slobe do Vučića...

Slažem se, loše smo birali. Ali će ljudi opet da biraju lidera. To sa "ekipom" neće moći da prođe. Videćeš. Ljudi se vezuju za ličnost, ne grupu.

naprednjaci su rasprodali i stavili pod kontrolu sve lokalne medije koji su bile svetlo u mraku za vreme Slobe i DOSa...zapad je uložio u kontra medije ispostave CNNa i globalne duboke države...ne možeš imati pristup svim tim medijima ako se ne uklapaš u njihovu uređivačku politiku...vidi Sašu Radulovića koji ima dobro razmišljanje ali se godinama nalazi oko cenzusa jer sem interneta nema gde da govori..

DJB je bio parlamentarna stranka u momentu kad je vodio liberalnu, građansku i pro-EU politiku. Imao je 16 poslanika u Parlamentu i odbornike po Srbiji. To je za današnje uslove impresivan uspeh, sad niko iz opozicije samostalno to ne može da postigne. Posle kad je prešao na te "suverenističke" mantre, sve se osulo i bori se za cenzus. Najlakše je sve pripisivati medijima ali treba biti realan koliko si sam odgovoran za situaciju u koju si se našao. Možda se prosto takva politika ne sviđa ljudima.

ovo je izrazito suverenistička opcija...više nego Saša Radulović.... evo pogledaj nedavni intervju Pavića

Znači izolacija i pritisci... ;)
 
Trebaju. Kao političari. Jedno je kad držiš monolog a drugo kako se slažeš sa neistomišljenicima.
ako im daju priliku da učestvuju u debatama videćeš da su itekako sposobni za to
Slažem se, loše smo birali. Ali će ljudi opet da biraju lidera. To sa "ekipom" neće moći da prođe. Videćeš. Ljudi se vezuju za ličnost, ne grupu.
Bolje je vezivati se za grupui od mnogo manjih lidera koji zastupaju istu ideju nego jednog lidera koji se predstavlja kao nepogrešiv i bogomdan da sam odlučuje o svemu
DJB je bio parlamentarna stranka u momentu kad je vodio liberalnu, građansku i pro-EU politiku. Imao je 16 poslanika u Parlamentu i odbornike po Srbiji. To je za današnje uslove impresivan uspeh, sad niko iz opozicije samostalno to ne može da postigne. Posle kad je prešao na te "suverenističke" mantre, sve se osulo i bori se za cenzus. Najlakše je sve pripisivati medijima ali treba biti realan koliko si sam odgovoran za situaciju u koju si se našao. Možda se prosto takva politika ne sviđa ljudima.
kad se okrenuo suverenizmu izgubio je mogućnost pristupa prozapadnim medijima...nije do toga da nema više puno ljudi koji bi podržavali njegove stavove nego do toga da u medijskom mraku nema pristup potencijalnim glasačima
Znači izolacija i pritisci... ;)
ne znači...nisu više devedesete da postoji jedna moćna sila koja te štapom uteruje u svoj tor...sad bi morali da počnu da nude šargarepe da nas privole u svoj tor to jest na svoju stranu gvozdene zavese koja se vaspostavlja...lepa šargarepa bi bila naprimer da nam vrate Kosovo...
 
Bolje je vezivati se za grupui od mnogo manjih lidera koji zastupaju istu ideju nego jednog lidera koji se predstavlja kao nepogrešiv i bogomdan da sam odlučuje o svemu

Mogo bih se složiti ali nažalost tako ne funkcionišu stvari. Uostalom, videćeš.

kad se okrenuo suverenizmu izgubio je mogućnost pristupa prozapadnim medijima...nije do toga da nema više puno ljudi koji bi podržavali njegove stavove nego do toga da u medijskom mraku nema pristup potencijalnim glasačima

Hm... da li je baš tako. Negovi glasači su uglavnom bili ljudi iz urbanih krajeva, Beograd, oni koji imaju internet... zato je on i napravio takav bum na izborima 2014 ili 2015 (ne sećam se tačno), imao 12%. Isto nije imao pristup medijima. Sad došao na 1-2% u Beogradu.

Kapiram ja da je najlakše okriviti medije ali da li je to baš tako? Sad je ušao u koaliciju sa Tadićem iz čiste muke kako bi na "o ruk" dobacili do 3%. Do juče je pričao kako je Tadić odgovoran za loš sistem koji imamo (što i jeste tačno) a sad sa njim. Jbg, klasično politikantstvo. Doista ne znam šta je bilo tom čoveku da se toliko skrlja kad je politika u pitanju. Ti slobodno budi u zabludi da su "mediji krivi" ali ako malo bolje razmisliš, videćeš da baš i nisu.

ne znači...nisu više devedesete da postoji jedna moćna sila koja te štapom uteruje u svoj tor...sad bi morali da počnu da nude šargarepe da nas privole u svoj tor to jest na svoju stranu gvozdene zavese koja se vaspostavlja...lepa šargarepa bi bila naprimer da nam vrate Kosovo...

Ne znam koliko je to realno ali se slažem da lepo zvuči. Populizam je na ovim prostorima široko rasprostranjen, političari uopšte ne moraju da nude realna rešenja, samo par tih fraza i ljudi glasaju za njih a nemaju nikakvu predstavu kako zaista da preokrenu neku političku situaciju.
 
Mogu da zamislim koliko će intelektualno, kolturno, dostojanstveno izgledati poslanici MI - glas iz naroda u odnosu na bašubozuk većine poslanika vlasti i Gospodareve opozicije.
Siguran sam da će daleko nadmašiti cenzus.
То што си рекао тако ствари посматра 10-20% људи максимум, шта са осталима? Њихово схватање ствари је пресудно за стање на политичкој сцени која изгледа како изгледа.
 
Mogu da zamislim koliko će intelektualno, kolturno, dostojanstveno izgledati poslanici MI - glas iz naroda u odnosu na bašubozuk većine poslanika vlasti i Gospodareve opozicije.
Siguran sam da će daleko nadmašiti cenzus.
Ако постигну успех то ће бити највише због њихове популарности а не због одличне реторике, огромног знања и интелектуалног потенцијала који имају а нарочито не због одсуства класичног понашања већине политичких чинилаца на нашој сцени.
То што немају класичног "вођу" може бити и контраефекат због свих оних који не могу то да схвате и не умеју другачије да гледају ствари. Због свих оних којима треба "вођа" да их води јер сами не знају да размисле много више од нагонских потреба.
 
То што си рекао тако ствари посматра 10-20% људи максимум, шта са осталима? Њихово схватање ствари је пресудно за стање на политичкој сцени која изгледа како изгледа.
Tačno ali u slučaju da MI napravi iznenadjenje na ovim izborima i uzme značajniji broj poslanika javiće se jedna nada (iskra) u narodu koja će zapaliti vatru.
Ljudi će shvatiti da njihov glas vredi i da mogu nešto promeniti.
Ova politička nomenklatura u poziciji i opoziciji strogo je kontrolisana.
Po mom dubokom ubedjenju jedina nezavisna opcija su MI.
Sama činjenica da su jedva sakupili dovoljan broj potpisa govori o tome ... dok su neke stranke koje će na budućim izborima imati znatno manje birača to obavile bez problema i u rekordno kratkom roku.
 
Ако постигну успех то ће бити највише због њихове популарности а не због одличне реторике, огромног знања и интелектуалног потенцијала који имају а нарочито не због одсуства класичног понашања већине политичких чинилаца на нашој сцени.
То што немају класичног "вођу" може бити и контраефекат због свих оних који не могу то да схвате и не умеју другачије да гледају ствари. Због свих оних којима треба "вођа" да их води јер сами не знају да размисле много више од нагонских потреба.
Nemaju klasičnog vodju zato što MI imaju bar nekoliko ljudi koji po svom kapacitetu u svakom pogledu mogu biti lideri.
Evo, zamisli kao premijera advokata Branka Pavlovića (koji se takodje veoma razume i u ekonomiju) jednu svestrano obrazovanu ličnost, i uporedi sa Anom Brnabić.
Aleksandar Pavić, Siniša Ljepojević ... sve ljudi da ih slušaš i da ima šta da čuješ ... svaki bi od njih mogao da bude lider.
Nestorović je tu prvi medju jednakima, a svakako da je najpoznatiji i najpopularniji.
 

Back
Top