Posao koji ispunjava

Da li ste zadovoljni poslom koji radite za platu?
Ako niste, imate li dodatni posao ili neku aktivnost koja vas ispunjava (majstorisanje, trening, slikanje, fotografija...)?

Psiholog koga sam pomenuo u jednoj od prethodnih tema, Stiv Bidalf, tvrdi da muškarca ubija ako obavlja posao koji ne voli

Потпуно сам задовољан послом којим се бавим. Ево, има 30 година, шта више, учио сам школе за то. 🙂
 
Позив је иницијацијског, а посао је контраиницијацијског карактера.

Свако ко је ушао иницијацијски у еснафски позив, зна са каквим проблемима се сусретао од оних скоројевића који су то рушили општим местима и регресијама, упрошћавајући културу рада, од политике Владе, руинирањем струке прописима држ.органа, до самих извођења и падом квалитета обављеног посла зарад тржишта.

Ако ме бар неко овде уопште разуме, ако не онда ништа (нихило)
 
Da li ste zadovoljni poslom koji radite za platu?
Ako niste, imate li dodatni posao ili neku aktivnost koja vas ispunjava (majstorisanje, trening, slikanje, fotografija...)?

Psiholog koga sam pomenuo u jednoj od prethodnih tema, Stiv Bidalf, tvrdi da muškarca ubija ako obavlja posao koji ne voli
Jesam, poslom.
Plata bi već mogla biti bolja.

Zato radim još, pa zaradim još.
Nekad sa uživanjem, a nekad ne.

Sve u svemu, udesiš pa trpiš.
Utom će već i penzija.
Šta sam stekao, stekao, više mi ni ne treba.
Bar će deci ostati šta da rasprodaju.
 
Opet sam ostavio poso jer me ubija smenski rad dva dana prva, dva druga, i dva treca gde posle trece imas samo jedan slobodan dan i odma posle u prvu ubija.Plus neprijavljen i svega mi je preko glave za samo mesec dana ovog posla koji sam prihvatio misledi da je ok i koji sam nasao posle 8 meseca pauze.

Plus je problem sto tih 8 sati imam pauzu samo pola sata i ne stajem sa radom i samo jurim i pritom radim 7 stavki uporedo i dok sam na jednoj ostale se gomilaju ako usporim i plus je fizicki poso i ima dosta da se nosi i dize i sve me to iscrpi da mi treba od buke i umora vremena da se umirim i zaspim te samo provedem ta 6 dana jeduci i spavajuci gde neki dan i ne spavam kako treba.

Izgubim sat do posla i od posla takodje a zato sto nisam u svom gradu delim sobu tj mali stan sa cimerom koji je bas neuredan i stan mu je u losem stanju.Nema ves masinu, u kuhinji mu ne funkcionise slavina i sudupera a od nedavno i lavabo u kupatilu te sve peremo u kadi koja se vremenom zapusi od neprimetnih ostatka hrane.Da ne pominjem miris budje i meble u stanu gde su zidovi poprimili crnu boju.Nemam vremena da sve to sredjujem.

On sad radi online i vise je kuci i prica dok radi i zvoni mu stalno telefon te mi dodatno otezava odmor i spavanje.I smeta mi provociranje kakospavam i kako je on mogo godinama u fabrikama a pritom ni ne zna pravu sliku mog posla.Osecam zbog toga i zvocanja put ka svadji u buducnosti i pogorsanju prijateljstva i udaljavanje i zbog svega sam odlucio da se vratim opet kuci drugi put radeci i ziveci tako u tim slicnim uslovima.

Opet me ceka osudjivanje rodbine i okoline kao neradnika koji samo ide na pecanje i svira gitaru a ja niti jurim novac niti mi je potreban vec samo hocu svoj mir i najskromniji moguci zivot da mogu da posle posla pecam, gledam serije i sviram.Odustao sam od zenidbe i braka jer ne zelim da mi zvoca neko zasto se ne trudim oko vise novca i zelim samo mir i novac za te tri stvari.Nisam lenja nisam ni mazohista da se mucim i radim samo za novac i jedan dan u nedelji.

Ne znam da li sam u pravu ali eto vracam se u mod trazenja novog posla tj ovog puta opet u svom gradu iako ga je tesko naci i online poslovima od kuce pa sad kako mi sudbina servira na tom putu i necu da ga menjam makar propao i crko.

Evo ne znam ja ne mogu ovako i ako neko moze svaka mu cast pa sad vi procenite...

Prvi posao mi je bio u mom gradu i radio sam 5 godina i bilo je ok dok nisu poceli da mi smanjuju platu zbog vrste ugovora koja je bila sve manja i manja vremenom.Posle su krenule nesuglasice sa direktorom kad je zaposlio svoje kumcea zadnjih godinu ipo dana tamo kako sam radio koji je bio psiho malo i pricao lazi o meni.Na kraju mi je doslo sve preko glave i nisam izdrzao i produzio ugovore i hteo sam da menjam malo zivot i teram neku pravdu neznajuci da cu danas da imam ovakve probleme.Da sam znao jos uvek bi radio i taj direktorov kum je napustio poso jer je psiho.Ne znam samo kako bi zivot i desavanja bila ali eto.

Drugi su pokusaji u inostranstvu tj Slovackoj.Dva puta po 3 meseca gde je izmedju bila pauza zbog kovida.Jedan je bio ok ali stan i smestaj sa cimerima ocajan.Drugi je bio naporan jer se radilo nekad 12h i skoro mi je bilo kao na ovom zadnjem.

Posle toga sam radio opet u Srbiji u tom drugom gradu blizu mom 6 meseca dok se nije desila povreda na radu i bolovao 3 meseca zbog naprsnuce palca jer mi nisu dali zastitne cipele i neiskusan kolega tek doso ispustio profil 40 kilameni na nogu.Taj poso sam nekako da kazem radio i imao malo odmora jer je vikend bio neradan i radilo se dve smene.

I posle toga pauzirao i trazio 8 meseci nov posao i opet se vratio u taj grad u isti stan sa cimerom da probam opet i evo smucilo mi se posle mesec dana a i balans za troskove stanovanja sam sa platom se ne isplati jer na kraju meseca ne bi mi ostalo ni 50€ ustedjevine i radio bih poso koji me ubija da bih bio ziv i preziveo.
 
Dosta ljudi skoro ceo svoj život rade posao po ughovoru. Gazdama to odgovara, odgovara i državi, samo ne odgovara radnicima. Na početku je OK, daj šta daš kasnije dosadi to stalno produžavanje. Otkrio sam da dosta ljdui radi dva posla jedan zvanično gde idu sva osiguranja is taž a drugi dodatni po ugovoru an delu. Malo se zna da tada idu obaveze plaćanja poreza

Šta je ugovor o delu?​


Prema Zakonu o radu, ovaj specifičan oblik ugovora naziva se ugovor o delu, čime se daje mogućnost poslodavcu da angažuje pojedinca za specifične zadatke koji ne spadaju u redovne aktivnosti kompanije.

Ovo može uključivati različite poslove, od izrade ili popravke predmeta do izvođenja određenih fizičkih ili intelektualnih radova.

Centralna tačka ugovora o delu jeste izbegavanje klasičnog oblika zaposlenja. U suštini, osoba koja obavlja zadatke po ovom ugovoru ne prelazi u status stalnog zaposlenog u firmi ili bilo kojoj drugoj organizaciji.

Takav dogovor se zaključuje isključivo za zadatke koji nisu deo osnovne delatnosti poslodavca. Drugim rečima, takav ugovor nije namenjen za pozicije koje su bitne za svakodnevno poslovanje firme.


Koje vrste poslova pokriva ugovor o delu?​


Kada je reč o vrsti poslova koje pokriva ugovor o delu, obično se radi o određenim projektima kao što su izrada ili popravka objekata, ili izvođenje određenih intelektualnih aktivnosti koje zahtevaju nezavisan rad.

Formalni aspekti ugovora o delu su takođe važni, jer zakon nalaže da se takvi ugovori nužno zaključe u pisanom obliku. Ovaj zahtev pruža dodatnu sigurnost obe strane ugovora.

Konačno, bitno je napomenuti da kada je u pitanju angažovanje u oblasti umetnosti ili kulture, ugovor o delu mora biti u skladu sa odgovarajućim kolektivnim ugovorom koji se odnosi na nezavisne umetnike i radnike u kulturi.

Ovakav pristup osigurava poštovanje prava i različitosti onih koji doprinose ovim sektorima.


Šta ugovor o delu obuhvata?​


Ugovor o delu pruža prilagodljivost u postavljanju pravila i dužnosti za sve učesnike, jer propisi ne nameću stroge zahteve po pitanju njegovog sadržaja.

Glavni elementi koji se često uključuju u ovaj tip ugovora uključuju:

  • Identifikaciju naručioca (klijenta) i izvođača radova,
  • Datum sklapanja sporazuma,
  • Precizan opis posla koji treba obaviti, i
  • Iznos novčane naknade.


Novčana naknada, kao važan deo sporazuma, obično se daje nakon završetka rada. Važno je istaći da izvođač radova nije zaposlen, zbog čega se naknada ne smatra redovnim primanjem.

Osim osnovnih komponenti, ugovor može da sadrži i dodatne informacije kao što su:

  • Mesto i metod izvršenja posla,
  • Obaveze naručioca kada je reč o materijalu,
  • Pravo naručioca na proveru,
  • Obavezu izvođača da obavesti o eventualnim problemima, i
  • Kriterijume za prekid ugovora.


Iako rok za izvršenje radova nije obavezan, može se odrediti zavisno od složenosti posla. Drugim rečima, sporazum o delu ne sadrži unapred definisani vremenski okvir i važi dok se zadati posao ne završi.

Bitno je shvatiti da, mada neki izvođači mogu da očekuju beneficije tipične za redovne zaposlene, kao što su godišnji odmor ili bolovanje, ove pogodnosti nisu garantovane ovim tipom ugovora.


Ko je zadužen za plaćanje poreza i doprinosa u okviru ugovora o delu?​


Posle detaljnog objašnjenja glavnih osobina i strukture ugovora o delu, važno je razumeti ko snosi finansijske obaveze koje iz toga proizilaze.

Ukoliko je naručilac posla preduzeće ili preduzetnik koji ima zaposlene, dužnost da se porezi i doprinosi obračunaju i plate pada na teret poslodavca. U tom slučaju, poslodavac mora da izračuna i uplati doprinose za penzijsko i invalidsko osiguranje, i po potrebi zdravstveno osiguranje, zajedno sa isplatom plate radniku.

Međutim, kada je naručilac posla fizičko lice koje je samostalno i ne zapošljava radnike, obaveza plaćanja poreza i doprinosa prelazi na izvođača radova.

Ovaj detalj je izuzetno važan za razmatranje prilikom dogovaranja visine naknade, jer izvođač treba da odbije iznos namenjen porezima i doprinosima iz svoje zarade i da ih samoinicijativno prijavi i uplati državi.


Kako sprečiti zloupotrebu ugovora o delu​


Zloupotreba ugovora o delu može biti česta pojava u radnim odnosima. Poslodavci i oni koji zapošljavaju često koriste ove ugovore na neprimerene načine, što nije u skladu sa njihovom prvobitnom namenom. Nije retkost da se stvore fiktivni ugovori o delu za aktivnosti koje zapravo ne spadaju u opseg tih ugovora.

Pored toga, zapaža se trend mešanja ugovora o radu i ugovora o delu, čime se isti radnik angažuje na zadacima koji su zapravo deo standardnih operacija poslodavca.

Takve prakse jasno krše zakonske norme, posebno kada je rad određene osobe potreban kontinuirano, odnsno na duže staze. Međutim, sam naziv ugovora ne odražava pravu prirodu odnosa koji se njime uspostavlja. Zato je neophodno preispitati stvarnu suštinu pravnog odnosa, a ne fokusirati se samo na terminologiju.

Manipulacija kroz promenu naziva radnih mesta unutar organizacione strukture je još jedan vid zloupotrebe. Time poslodavci nastoje da sakriju stalan obim posla, izbegavajući pridržavanje zakonskim propisima.

Ovi postupci predstavljaju ozbiljne zloupotrebe ugovora o delu. Bez obzira na metodu zloupotrebe, neophodno je preduzeti adekvatne mere da se takvo ponašanje iskoreni. Svaki radnik ima pravo na pošteno ocenjivanje svog doprinosa, u skladu sa zakonom koji štiti njegova prava.
 
Da li ste zadovoljni poslom koji radite za platu?
Ako niste, imate li dodatni posao ili neku aktivnost koja vas ispunjava (majstorisanje, trening, slikanje, fotografija...)?

Psiholog koga sam pomenuo u jednoj od prethodnih tema, Stiv Bidalf, tvrdi da muškarca ubija ako obavlja posao koji ne voli
sve vezano za umetnost ili elektroniku.

preferencijal fotografija od 15godine, pa istorija, a onda kompleksni hardverski dizajn svakakvih kosntrukcija.
 
sve vezano za umetnost ili elektroniku.

preferencijal fotografija od 15godine, pa istorija, a onda kompleksni hardverski dizajn svakakvih kosntrukcija.

Маестро,

Јел те нека гола постмодерна уметница обавестила да Позив више не постоји у овој фази постхуманизма, а све од силних Послова.

Послови обожавају одрађивање и отаљавање робова у постдемократским робовласничким друштвима ... :kafa: ...сркк

(када идемо у Земун на Карађођеву?)
 
Маестро,

Јел те нека гола постмодерна уметница обавестила да Позив више не постоји у овој фази постхуманизма, а све од силних Послова.

Послови обожавају одрађивање и отаљавање робова у постдемократским робовласничким друштвима ... :kafa: ...сркк

(када идемо у Земун на Карађођеву?)
aham... najvise take volem koje misle da su nesto tipa nadrealno van svih tokova, pa kad upoznaju umetnicku sandzamu u pravom svetlu oma sfate kolko im je minorna njina ekpresija :lol:

posao-zadovoljstvo... to su nebuloze, covek ili zna nesto da radi ili ne zna... neko je glup ko q za mnoge stavri, ali je talentovan da pravi pare bukvalno ni iz cega, dok neko sa ogromnim znanjem mozda zivi na socijali...nema pravila. da su danasnja "savremena" drustva ogrezla u feudalno robovlasnickoj srzi, najbolji je primer srbija. isto tako je istina da se svako drustvo kada zeli da odbrani sopstvenu sustinu vraca zivotinjskim korenima i to vidimo svuda u svetu...a kakav ce biti epitaf ovoj "civilizaciji" gde tehnologija sve jede a covekov duh ostaje u blatu, to niko ne zna. u postmoderni samo priznajem arhitekturu.

kad os...javni. :)
 
aham... najvise take volem koje misle da su nesto tipa nadrealno van svih tokova, pa kad upoznaju umetnicku sandzamu u pravom svetlu oma sfate kolko im je minorna njina ekpresija :lol:

posao-zadovoljstvo... to su nebuloze, covek ili zna nesto da radi ili ne zna... neko je glup ko q za mnoge stavri, ali je talentovan da pravi pare bukvalno ni iz cega, dok neko sa ogromnim znanjem mozda zivi na socijali...nema pravila. da su danasnja "savremena" drustva ogrezla u feudalno robovlasnickoj srzi, najbolji je primer srbija. isto tako je istina da se svako drustvo kada zeli da odbrani sopstvenu sustinu vraca zivotinjskim korenima i to vidimo svuda u svetu...a kakav ce biti epitaf ovoj "civilizaciji" gde tehnologija sve jede a covekov duh ostaje u blatu, to niko ne zna. u postmoderni samo priznajem arhitekturu.

kad os...javni. :)

Све више људи не знају ствари, а знају да "праве паре."

Дакле питање није за те што су глупи ко к.... а праве паре из идиотских производа, већ ови што су глупи ко к... , а купују његова гомна!

Царство Квантитета
 
обуците униформу. осетите се испуњени љубављу према отаџбини и честито је носите.

волећете свој посао. служити отаџбини
 

Back
Top