Koji su po vama "True Man" filmovi?

"Život je lep" (iako nisam gledao taj film) ali prikazuje čoveka koji je imao ogromnu hrabrosti i snagu i odlučnost da zaštiti svoje dete u nemogućim uslovima.
Vrlo pametno rečeno.:ok:
Pružiti srećno detinjstvo svom detetu čak i u koncentracionom logoru dok se čeljusi smrti nadvijaju nad svima pa i samim tim detetom.
Koliko god to "srećno detinjstvo" bila samo tužna iluzija opet je najviše moguće u datom trenutku i vremenu.
Stvarno divan primer True Man/"Pravog" muškarca.:heart2:

Poslednja izmena:
"Život je lep" (iako nisam gledao taj film) ali prikazuje čoveka koji je imao ogromnu hrabrosti i snagu i odlučnost da zaštiti svoje dete u nemogućim uslovima.
ako ti je to "true man" film...al dobro...ukusi su razliciti. i jos kazes da ga nisi gledao :rotf:

le cercle rouge melvilov
masculin feminin godarov
claires knee romerov
shame mekvinov
alice in the cities wendersov
killers kiss kubrikov....

Kako ti se čini Hitklif?
Ono što ti ceniš, ali vrlo mračan...
Pomerio je planine zbog nje! To je po meni True Man/"pravi" muškarac. Neko ko pomera planine, probija granice i u stanju je da promeni svet...
Filmovi Ralfa Fajnsa (Ralph Fiennes) su nešto dragoceno.:heart2:

Orkanski visovi https://www.imdb.com/title/tt0104181/

1714238573681.png
1714238619359.png

Kako ti se čini Hitklif?
Pomerio je planine zbog nje! To je po meni True Man/"pravi" muškarac. Neko ko pomera planine, probija granice i u stanju je da promeni svet...

Pogledajte prilog 1538212Pogledajte prilog 1538213
Nazalost, ne razumem se uopste u sestre Bronte :mrgreen:

Ali nisam toliko siguran za njegov lik.

Pa kada smo kod osvete, ne znam koliko bi u tvom kontekstu bili likovi koji imaju 'Grof Monte Kristo' motive?

Sam taj motiv muske osvete je vremenom kroz umetnost dobio izrazito negativan kontekst, sto nije bilo tako tamo u 19-om veku.
Ti si izgleda protiv osvete i osvetnika.:think:
Ja ne mogu biti protiv toga...

Evo Sleepers je isto kul film sa tim "Monte Kristo" idejom i čak se Monte Kristo često pominje u samom filmu.
Baš ono muški film. Lik koga glumi Bred Pit u filmu je po meni True Man/"pravi" muškarac.

Sleepers https://www.imdb.com/title/tt0117665/?ref_=nv_sr_srsg_0_tt_8_nm_0_q_sleepers

Takođe kažu rađeno po istinitoj priči. Jedan od mojih omiljenih filmova.:heart2:

1714240271865.png

Evo Sleepers je isto kul film sa tim "Monte Kristo" idejom i čak se Monte Kristo često pominje u samom filmu.
Baš ono muški film. Lik koga glumi Bred Pit u filmu je po meni True Man/"pravi" muškarac.

Sleepers https://www.imdb.com/title/tt0117665/?ref_=nv_sr_srsg_0_tt_8_nm_0_q_sleepers

Takođe kažu rađeno po istinitoj priči. Jedan od mojih omiljenih filmova.:heart2:

Pogledajte prilog 1538220

Nisam generalno protiv toga, samo sto je danas taj motiv izrazito negativno i plitko predstavljen u umetnickim delima, osim ako nije u nekom zenskom ili levicarskom kontekstu.

rekoh ja...svako dozivljava masculine princip na drugi nacin.. zato i stavih godarov masculin feminin.

odes na neku zurku, zabavu svejedno, svaka zena ima poseban fles na odredjen tip muskarca...neka voli bildere, druga isto bildere al sa diplomom filozofskog, treca engleske suvonjave tipove, cetvrta autovane koji rade na struju i baterije, neka deseta muskarca u skotskoj suknjici ili srpkoj narodnoj nosnji gde joj samo pogled na njegovu krivinu od opanka izaziva onu jezu niz kicmu od koje odlepi.

Pogledajte prilog 1538220

Nikada o Spavacima nisam mislila kao o muskom filmu. A ja volim ratne, muske filmove.
Spavaci spadaju u pet najpotresnijih filmova koje sam ikada gledala. I onda sam ga gledala desetak puta, sigurno.
Niti su oni neki osvetnici, istina je da osim eventualno Patrika, svi momci iz drustva su zauvek ostali u podrumu onog doma. Silovani, prebijani i primoravani na oralni seks iz noci u noc. Niko od njih nije postao muskarac.
Bejkona su ubila presecena i nikada odrasla deca, oni najslabiji, oni koji su cvileli najvise.
Jedini lik koji lici na muskarca je lik De Nira. Ujedno i najsnazniji lik u filmu, arhetip oca koji je osecao duznost da zastiti slabije od sebe i koji ih nakon toga stiti jer je svestan da su oni i dalje ona nezasticena deca.

Kako ti se čini Hitklif?

Pogledajte prilog 1538212Pogledajte prilog 1538213

Evo, ja cu da ti kazem. Vi niste citali sestre Bronte, dozvoli, tu knjigu sam procitala zilion puta. I u originalu, cak.

Hitklif nije pomerio nikakve planine zbog nje. On je ubaceno zlo, personifikacija djavola, mutna voda koja je porodicu ubila. Pritajen, manipulativan, trpeljiv i zao. Onaj koji mrzi jer smatra da ima pravo da mrzi.

On se sveti iskljucivo slabijima od sebe, sinu polubrata, Ketinoj cerkici, psima, kolje zivotinje, naivnoj Izabeli, mrzi sve sto je nezno, lepo, svetlo, obrazovano, cisto. Dokaz da nije svako milosrdje propraceno nagradom, on uziva kada trudnica premine, uziva kada boli one kojima zavidi, a koji mu nista lose nisu ucinili.
Edvard je postavljen kao protivteza. Plav, lep, svetlih ociju, u potpunosti pravedan, cist, lojalan svojoj porodici, svojoj sestri koja ga je izdala, zeni koja ga je izdala, samohran otac koji je jedini oduvek video ko je Hitklif zapravo i koji umire znajuci da nije zastitio dete od njega, ali umire u miru jer je dobar covek.

Kako je Emili Bronte sagradila Hitklifov lik, meni i danas nije jasno. I kako zlo pada i dobro pobedjuje, u trenutku njegove smrti deca koju je mrzeo najvise, ostaju skupa i to ne njemu u inat, o njemu vise niko i ne misli, vec sunce probija oblake. Njega vise nema i kao da ga i bilo nije.

Ako zelis muskarca u romanima sestara Bronte, lik Rocestera ti je mnogo bolji za ovu temu. On je mracan i tajanstven, ali ispod svega sto se vidi, on je lojalan i stabilan. Cak i kao prevaren, on cuva ludu zenu u kuli, vraca se u pozaru po nju, makar poginuo i sam, cuva dete koje nije njegovo, bezi po svetu iako obaveze skriveno izvrsava, svoje breme tiho nosi.

Nikada o Spavacima nisam mislila kao o muskom filmu. A ja volim ratne, muske filmove.
Spavaci spadaju u pet najpotresnijih filmova koje sam ikada gledala. I onda sam ga gledala desetak puta, sigurno.
Niti su oni neki osvetnici, istina je da osim eventualno Patrika, svi momci iz drustva su zauvek ostali u podrumu onog doma. Silovani, prebijani i primoravani na oralni seks iz noci u noc. Niko od njih nije postao muskarac.
Bejkona su ubila presecena i nikada odrasla deca, oni najslabiji, oni koji su cvileli najvise.
Jedini lik koji lici na muskarca je lik De Nira. Ujedno i najsnazniji lik u filmu, arhetip oca koji je osecao duznost da zastiti slabije od sebe i koji ih nakon toga stiti jer je svestan da su oni i dalje ona nezasticena deca.
Ja na primer ne gledam to kroz plakanje, možda mi nedostaje ženskog senzitiviteta.:) Ako Bred Pit nešto nije uradio u tom filmu to je sedenje u mestu, cvilenje i plakanje... Sad ranjeni jesu, ali in my opinion rane zacele. Muškarci se ili potpuno slome ili se oporave. Polomljen muškarac ne može da opstane. Muški i ženski senzitiviteti su vrlo različiti kao što i sama znaš.:lol: A ti ljudi za koje ti kažeš da su najviše cvileli su po rečima u samom filmu "ubijali više ljudi nego kancer" i to su bili surove vođe bande. Pazi oni su bili šefovi surovim ubicama!:lol: To ne može polomljen dečačić koji cvili! Ja sebi ne bih dozvolio luksuz da o takvim ljudima govorim kao dečačićima koji cvile.:lol: Ali razumem da je ženski senzitivitet potpuno drugačiji.;) Po mom mišljenju muškarci baš i ne cvile, oni se samoubijaju ako izgube čast kao samuraji...

Ono što se meni najviše sviđa u tom filmu je taj najveći mogući jaz koji se prevazilazi i planine koje se pomeraju. Mnogi ljudi bi se ubili.
Mislim sigurno si videla kad nakon što ona dvojica ubijaju Kevina Bejkona barmenu kažu: "E izvini što smo poručili meso. Moramo da idemo, trebali smo da naručimo za poneti."
Kad su sreli Kevina Bejkona to nije bio susret proživljene traume i plakanja. To je bio susret 2 lava koji obigravaju oko plena: "Brisket je ovde sjajan, ali ti to nikada nećeš znati majmune."
Nakon ubistva Kevina Bejkona ja sumnjam da su plakali. Možda od sreće. Verovatno su zapalili cigare i rekli:"Au kako je ovo bilo dobro!"

Nekako se ne slažem sa tobom. Ali baš volim tvoje postove. :heart2:

E sad jeste da su oni uvek imali traume celog života. Ali to je neki duh koji prolazi kroz njih kroz zaceljene im rane.
Muškarci su i iz ženske perspektive će uvek biti neosetljiva goveda.:lol:

Pa kod nas u narodnoj je to Banovic Strahinja, samo to je tamo malo siroviji motiv, treba da se provuce kroz neke modernije filtere i dogradi, narocito zbog feministkinja :hahaha:

Majkl Korleone u Kumu je isto tako tragicna licnost, pa su morali da naprave onaj Kum 3 da bi crtao ljudima da je Majkl tragicna licnost, a ne nekakav uzor muskarcima. Zato je Kum 3 i malo shit kao umetnicko delo, jer sve sto se crta na filmu ili u knjizi, smanjuje mu umetnicku vrednost. Majkl Korleone je tragican na vise nivo. Prvo, Majkl je tragicar zato sto sam ne bira taj zivot (relativno, naravno da tehnicki svako bira svoju sudbinu), nego je ubacen u to silom prilika. Drugo, zato sto taj zivot proizvodi da nema nijednu blisku osobu; i trece, u Kumu 3, su to morali da nacrtaju tako sto mu zbog tog njegovog zivota ubijaju cerku. Ovaj treci je bas bukvalno crtanje.

Jos jedna karakteristicni muski 'anti-heroj' ili ne znam kako se to vec naziva, je Frenk Undervud u House of Cards. To je serija radjena po uzoru na Sekspirovog Ricarda Treceg. Ricard Treci je bukvalno sve suprotno od ove teme. Ali u House of Cards su ga provukli kroz filtere da ne bude toliko smesan i gadan publici, pa neko cak i njega moze da zameni za 'jakog muskarca'. Mislim na americku verziju, jer ima i UK verzija po kojoj je radjena americka, koja je stara i nisam je gledao.

Zamisli svet u kome je Ricard Treci jak muskarac :think:

Inace, treba nam Mistik na temi, da objasni kako se klasicni heroji unistavaju u postmodernizmu. :hahaha:

Ima odlican primer u seriji Lost, gde se klasican heroj i lider starog tipa- Dzek, potpuno pljuje i generalno je jedan od najomrazenijih glavnih likova u tim popularnim serijama. Iz razlicitih razloga.

Sa druge strane imate Sojera, koji je sigurno jedan od najomiljenijih likova u serijama, posebno za zenski svet, a lik i nije pravljen da bude heroj, nego obicna propalica.

Back