Poreklo molitve "Oče naš"

Pa ljudi moji vi nista ne znate o molitvi?

Sta je molitva?
Molitva je razgovor sa Bogom kao sa prijateljem.
Bog nas zove prijateljma.
Kroz molitvu dozvoljavamo Bogu da deluje kroz nas zivot.
Kada se sretnemo sa prijateljem da li izgovaramo reci maucene napamet ili jednostavno razgovaramo?

Molitva Oce nas nije Carobna formula pomocu koje ostvarujemp neke ciljeve.
Molitva Oce nas je primer molitva.

Sami pravoslavci imaju molitvenik i mnostvo drigih molivi.
Da se vi molite samo ovom molitvom pa da razimem vasu prepirku ovde?

Naravno ako je recimo neko bolestan neces se moliti Oce nas itd iste reci napamet naucene...
Vec reci koje izlaze iz srca.
Molitva Oce nas je samo uvod, vrata da naucis slobodnu molitvu.
Pocetnik se moli Oce nas a onda polako nauci da se moli.

Recimo da se molis jer je neko bolestam

Na primer.
Samo primer, ziva molitva izlazi iz srca ne nesto napamet.

Oce nebeski hvala ti za sva dobra koja primamo iz tvoje ruke.
Ti znas nase potrebe unapred.
Ali zelis da izrazimo svoju volju da bi na osnovu nje mogao da nam pomognes.
Oce, zivimo u svetu gde je bolest i patnja.
Pa se i razboljevamo.
Ovom prilikom dolazimo pred tonom i molimo te ili molim te za mig prijatelja .........
Ti znasGospode da je on jako drag covek i da voli istinu.
Molimo te Gospode isceli ga u njegovoj bolesti i po njegovoj veri da se opet svi radujemo.
Ali tvoja volja neka bude Oce.
Molimo te i zahvaljujemo ti u Ime Hristovo amin.

Nekada molitva moze da bude samo ovako:
Boze molim te za ...g.m. isceli je od njene bolesti u Hristobo ime ali po tvojoj volji, amin. Itd...itd.

Kada analiziramo molitvu Oce nas videcemo da u njoj nalazimo samo jednu stvar za telesne potrebe ostalo su duhovne potrebe.
 
Oce nas hvala ti za danasnji dan i za tboje vodstvo, hfala ti za tvoju zastitu i za sva dobra i blagoslove koje primamo iz tvoje ruke.
Hvala ti za moje mile i drage za zivot i zdravlje, zadtitu, vofdtvo za DS.
Molimo te Gospode da ti vladas i upravljas ovom zemljom i da tvoja volja bude na zemlji kao na nebu.
U Hristovo ime amin.
 
Oce nas hvala ti za danasnji dan i za tboje vodstvo, hfala ti za tvoju zastitu i za sva dobra i blagoslove koje primamo iz tvoje ruke.
Hvala ti za moje mile i drage za zivot i zdravlje, zadtitu, vofdtvo za DS.
Molimo te Gospode da ti vladas i upravljas ovom zemljom i da tvoja volja bude na zemlji kao na nebu.
U Hristovo ime amin.
Tako je.
Sve što ti gorljivo iz srca izađe u tom trenutku.
 
Ujutro:
Oce nas hvala ti za novi dan.
Hvala ti za moje mile i drage za mir koji uzivamo u nasoj zemlji.
Vodi nas danas po tvojoj volji i daj nam Duha svetoga.
Budi ti vladar u nasem zivotu i na ovoj zemlji, otkloni sile tame iz naseg zivota.
Zastiti nas od njih Gospode nedaj im pravo na nas.
Budi ti nas car.
Cuvaj nas od zlih ljudi i vodi da zivimo po tvojoj volji.
Molim te budi sa onim koji stradaju koji su bolesni ili ratovima.
U Hristovo ime te molim Oce i zahvaljujem, amin.
 
Molitva izlazi is srca iz uma, Duh sveti nas nadahnjuje i ona nikada nije ista, moguce slicna.

Sada upravo hocu na primer da citam Bibliju i pre toga se molim:

Boze nas hvala ti za tvoju rec i otkrivenje tvoje volje kroz nju.
Molim te vodi me Duhom svetim sada kroz proucavanje tvoje reci i pomozi mi da ju razumem da tvoja rec menja moj zivot da zivim po njoj Gospode.
Pomozi jos mnogima da otkriju istine tvoje reci.
Molim te i zahvaljujem ti u ime Hristovo amin.
 
Dok osoba ne nauci da se moli, nista nije pogresno da se moli Oce nas.
Ali Oce nas je samo uvod, vrata ka licnoj molitvi.
Mleko za pocetnika.
Ali niko ne ostaje na mleku.

Gospode molim te nauci me da se molim.
Vodi moje reci i moje misli u tome Duhom svetim.
Molim te Oce u ime Hristovo.
Amin.
 
Pa ljudi moji vi nista ne znate o molitvi?

Sta je molitva?
Molitva je razgovor sa Bogom kao sa prijateljem.
Bog nas zove prijateljma.
Kroz molitvu dozvoljavamo Bogu da deluje kroz nas zivot.
Kada se sretnemo sa prijateljem da li izgovaramo reci maucene napamet ili jednostavno razgovaramo?

Molitva Oce nas nije Carobna formula pomocu koje ostvarujemp neke ciljeve.
Molitva Oce nas je primer molitva.

Sami pravoslavci imaju molitvenik i mnostvo drigih molivi.
Da se vi molite samo ovom molitvom pa da razimem vasu prepirku ovde?

Naravno ako je recimo neko bolestan neces se moliti Oce nas itd iste reci napamet naucene...
Vec reci koje izlaze iz srca.
Molitva Oce nas je samo uvod, vrata da naucis slobodnu molitvu.
Pocetnik se moli Oce nas a onda polako nauci da se moli.

Recimo da se molis jer je neko bolestam

Na primer.
Samo primer, ziva molitva izlazi iz srca ne nesto napamet.

Oce nebeski hvala ti za sva dobra koja primamo iz tvoje ruke.
Ti znas nase potrebe unapred.
Ali zelis da izrazimo svoju volju da bi na osnovu nje mogao da nam pomognes.
Oce, zivimo u svetu gde je bolest i patnja.
Pa se i razboljevamo.
Ovom prilikom dolazimo pred tonom i molimo te ili molim te za mig prijatelja .........
Ti znasGospode da je on jako drag covek i da voli istinu.
Molimo te Gospode isceli ga u njegovoj bolesti i po njegovoj veri da se opet svi radujemo.
Ali tvoja volja neka bude Oce.
Molimo te i zahvaljujemo ti u Ime Hristovo amin.

Nekada molitva moze da bude samo ovako:
Boze molim te za ...g.m. isceli je od njene bolesti u Hristobo ime ali po tvojoj volji, amin. Itd...itd.

Kada analiziramo molitvu Oce nas videcemo da u njoj nalazimo samo jednu stvar za telesne potrebe ostalo su duhovne potrebe.
Tako je

Molitva je razgovor sa Bogom.
a ne mantra
 
Dok osoba ne nauci da se moli, nista nije pogresno da se moli Oce nas.
Ali Oce nas je samo uvod, vrata ka licnoj molitvi.
Mleko za pocetnika.
Ali niko ne ostaje na mleku.

Gospode molim te nauci me da se molim.
Vodi moje reci i moje misli u tome Duhom svetim.
Molim te Oce u ime Hristovo.
Amin.
Apostoli su baš bili početnici.. :zcepanje: a ti si za njih deset nivoa više.. :zcepanje:
 
Pa sve njegovo treba izvrnuti što je moguće više.
Čuj, Bog će da šizne ako stalno sluša jedno te isto.. :lol: nerovoza ga vata..
Ko da on samo molitvu čuje.

Cilj jedne molitve za sve je u tome da se ljudi misleno udruže. Što je više
ljudi udruženo u molitvi to je veća njena snaga.
Cemu je uopste potrebna molitva?
Ako sve zna - zna sta ti treba

Molitva je samo oblik meditacije, samosmirivanje
sveznajucem ne bi trebalo da mu se neko moli bas kako je propisao jer to nije iz srca nego je naucena navika
 
Cemu je uopste potrebna molitva?
Ako sve zna - zna sta ti treba

Molitva je samo oblik meditacije, samosmirivanje
sveznajucem ne bi trebalo da mu se neko moli bas kako je propisao jer to nije iz srca nego je naucena navika
Naravno da zna šta ti treba i da ne kažeš, ali ako ne tražiš nego
misliš da možeš sam, poštuje tvoju odluku. To je samosmirivanje,
kada priznaš da nisi svemoćan.
 
Apostoli su baš bili početnici.. :zcepanje: a ti si za njih deset nivoa više.. :zcepanje:
Sto si tako brutalba?
A ti bas znas nesto o molitvi?
Pokazi mi gde su se apostoli jednom molili Oce nas?
Ni ne znas da li su ili nisu?

Evo kako se Isus molio:
Jovan 11,41Uzeše dakle kamen gdje ležaše mrtvac; a Isus podiže oči gore, i reče: oče! hvala ti što si me uslišio.

Jovan 17,1Ovo govori Isus, pa podiže oči svoje na nebo i reče: oče! dođe čas, proslavi sina svojega, da i sin tvoj proslavi tebe;
Cela 17 glava.

Luka 23,34A Isus govoraše: oče! oprosti im; jer ne znadu šta čine. A dijeleći njegove haljine bacahu kocke.
 
U Bibliji imamo čak 14 knjiga kojima je sveti Pavle autor. U tim knjigama, koje nazivamo i poslanicama, nalazimo više od 40 različitih molitava ali ni jednom oce nas.
Par primera:
U Prvoj poslanici Korinćanima piše: »Zahvaljujem Bogu svojemu svagda za vas zbog milosti Božje koja vam je dana u Hristu Isusu«,

a u Poslanici Filipljanima: »Zahvaljujem Bogu svomu kad vas se god setim.«


…neka vam dadne, prema bogatstvu slave svoje, ojačati se u sili po Duhu njegovu za nutarnjega čovjeka“ (Efežanima 3,16).

„…da prosvijetli oči vašega uma kako biste shvatili koje li nade u pozivu njegovu, i kojeg li bogatstva slave baštine njegove među svetima, i koje li prekomjerne veličine sile njegove prema nama koji vjerujemo po djelovanju moćne snage njegove“ (Efežanima 1,18-19).

„I za ovo molim: da ljubav vaša sve više i više obiluje spoznajom i svakim oštroumljem te uzmognete prosuditi što je najbolje, da biste bili čisti i besprijekorni za dan Kristov, puni plodova pravednosti koji su po Isusu Kristu — na slavu i hvalu Božju“ (Filipljanima 1,9-11).
 
Naravno da zna šta ti treba i da ne kažeš, ali ako ne tražiš nego
misliš da možeš sam, poštuje tvoju odluku. To je samosmirivanje,
kada priznaš da nisi svemoćan.
Dobar roditelj pomaze kad detetu to treba, ne treba dete da ga moli.Terati dete da mora da moli je oblik ponizavanja.
Pomogne cak i kad dete misli da moze samo.
A kad moze samo onda ga roditelj ohrabri da bude samouverenije, ne otima mu to sto je uradilo da misli da je tada
to zasluga roditelja.
 
Svetosavlje:

Одговор:
Драги брате, Интересује Те појединачна, лична молитва, и питаш: како треба да се молиш. И један ученик Христов је такво питање поставио Христу: Господе, научи нас молити се Богу. Та молба је произвела највећу реку молитве у свету, Молитву Господњу Оче наш…, коју из дана у дан, из године у годину, из века у век понављају молиони следбеника Христових. Добро је што ништа не знамо о том ученику, јер он на тај начин представља све нас. Сви смо ми представљени у њему и он у наше име говори: Господе, научи нас молити се Богу! Свака молитва, изговорена речима или остала у мислима, произнесена гласно или шапатом, кроз хиљадама година старе псалме или слободно надахнуће из срца, уствари је излазак пред Бога. О томе је Христос говорио и Самарјанки: Кад би ти знала дар Божји и ко је тај који ти говори: дај ми да пијем, ти би тражила од њега и он би ти дао воду живу (Јован 4, 10) . Тим речима Христос нам је дао кључ за схватање настанка молитве. Можда си чуо причу о Светом Сави, када је учио неписменог човека да се моли Богу. Нашао га Свети Сава како прескаче неки шанац и кад скочи на једну страну он каже “Ово теби”, а на другу страну, каже “Ово мени”. Упита га Свети Сава шта то ради, а он одговори: “Молим се Богу”! “Зашто се тако мучиш”, рече му Свети Сава, “ја ћу те научити како да се лакше молиш”. И научи га Свети Сава молитву Господњу, Оче наш… Овај човек захвали, а Свети Сава седе на лађу и отплови. Одједном, виде он онога човека како трчи по води и виче: “Опрости духовниче, ја заборавих ону молитву, па не знам шта ћу сада”! Одговори му Свети Сава: “Добри човече, кад је твоја вера тако јака да идеш по води као по сухом, настави и даље да се молиш као и досад”. Прича је прича, али и добра поука. Наша молитва ће бити угодна Богу, па ма је ми читали из најопширнијег молитвеника или изговарали својим речима, само да је прожета чврстом вером у Бога и милост Његову и да знадемо шта од Бога тражимо. Зна Отац ваш шта вам треба пре но што заиштете од њега (Матеј 6, 8) , али Он жели да му се обраћамо за све наше потребе. И Бог ће услишити све наше молбе, за нас и ближње од користи, јер Он нам каже: Иштите, и даће вам се; тражите, и наћи ћете; куцајте и отвориће вам се (Матеј 7, 7
 
Evo kako su to Apostoli radili.
Nije bilo recitacije..

1. Solunjanima 3,10Dan i noć molimo se Bogu preizobilno da vidimo lice vaše, i da ispunimo nedostatak vjere vaše.

Jakov 5,16Ispovijedajte dakle jedan drugome grijehe, i molite se Bogu jedan za drugoga, da ozdravljate; jer neprestana molitva pravednoga mnogo može pomoći.

Filibljanima 4,6Gospod je blizu. Ne brinite se ni za što nego u svemu molitvom i moljenjem sa zahvaljivanjem da se javljaju Bogu iskanja vaša.
Filibljanima 4,7I mir Božij, koji prevazilazi svaki um, da sačuva srca vaša i misli vaše u Gospodu Isusu
 
Poslednja izmena:
Kada bi se stotine Miliona vernika svaki dan Bogu molili samo ovim rečima....dan za danom, dan za danom...imam utisak da bi i sam Bog šiznuo...

Ne trena njemu kalup ni šablon ni recitacija...već otvoreno srce ko kuća...i pričaš i vapiš iz dna duše i kazuješ mu ono što te boli..
Bogu treba samo dobra duša i iskreno srce. Molitva je u tom slučaju nepotrebna. Moliti se, a ostajati grešni, to je dupliranje greha....
 
Dobar roditelj pomaze kad detetu to treba, ne treba dete da ga moli.Terati dete da mora da moli je oblik ponizavanja.
Pomogne cak i kad dete misli da moze samo.
A kad moze samo onda ga roditelj ohrabri da bude samouverenije, ne otima mu to sto je uradilo da misli da je tada
to zasluga roditelja.
Poniznost i poniženje nisu isto.
Ne smatram da dobar roditelj treba da pomaže detetu i kada ono može samo
jer time mu nikakvu uslugu ne čini, Ali to je druga tema.
Mi ništa ne možemo bez Boga. Samo imamo iluziju da nešto možemo. Ali i
taj naš izbor on poštuje. To je bezuslovna ljubav.
 
Poniznost i poniženje nisu isto.
Ne smatram da dobar roditelj treba da pomaže detetu i kada ono može samo
jer time mu nikakvu uslugu ne čini, Ali to je druga tema.
Mi ništa ne možemo bez Boga. Samo imamo iluziju da nešto možemo. Ali i
taj naš izbor on poštuje. To je bezuslovna ljubav.
Pomogne kad dete misli a ne moze a kad moze onda se potrudi da shvati da je to uspelo samo
Ne, to bi bilo ponasanje loseg roditelja, onog kome nije stalo do deteta.
 

Back
Top