Poreklo molitve "Oče naš"

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
334.612
Brooklyn_Museum_-_The_Lord's_Prayer_(Le_Pater_Noster)_-_James_Tissot.jpg

Posebno mesto u životu svakog vernika zauzima molitva, a pre svega Molitva Gospodnja ili Oče naš, koju nas je naučio sam Isus. Prvi pisani podaci o molitvi kao takvoj datiraju još od pre 5.000 godina. Neki antropolozi kao što su Edvard Brnet i DŽejms DŽorž Frejzer smatraju da su već prva bića naše planete praktikovala nešto što danas poznajemo kao molitvu.

Molitva je religiozni čin izgovaranja određenog teksta, u kojem se vernici obraćaju Bogu. Moliti se znači razgovarati s Bogom i zadržavati se s njim, zahvaljivati, klanjati se, iznositi svoja razmišljanja i osećanja, moliti ga za nešto.

Čitava vera se zapravo zasniva na molitvi. Ona je održava i utvrđuje u privatnom i javnom životu. Katolici se, osim Bogu, mole i Blaženoj Devici Mariji, svecima i anđelima čuvarima. U hrišćanskom bogosluženju Amin se izgovara na kraju svake molitve i himne kao reč potvrđivanja.

Najčešća molitva među vernicima svih hrišćanskih crkvi je “Gospodnja molitva” poznata još i po početnim rečima “Oče naš”. Zove se “Gospodnja molitva” zato što ju je prvi izgovorio sam Isus Hrist koju je naučio apostole da se tako mole rekavši: “Ovako se vi molite…” (prema Jevanđelju po Mateju) ili “Kada se molite kažite…” (prema Jevanđelju po Luki).

Ova molitva zapisana je u Bibliji, u dve od ukupno četiri knjige jevanđelja Novog Zaveta. Prevedena je na sve jezike sveta koje govore hrišćani i kako je prilagođena lokalnim jezicima, uvek pomalo odstupa od originala zapisanog u Bibliji.

Hristos je rekao:

Oče naš, koji si na nebesima,
da se sveti ime Tvoje,
da dođe Carstvo Tvoje,
da bude volja Tvoja
i na zemlji kao na nebu;
hleb naš nasušni daj nam danas
i oprosti nam dugove naše
kao što mi opraštamo dužnicima svojim,
i ne uvedi nas u iskušenje,
no izbavi nas od zloga.

Amin

Ovom molitvom i iskrenim molitvenim raspoloženjem treba da se obraćamo Bogu uvek, jer je On dobar i milostiv Otac svih nas.
U Jerusalimu postoji crkva Pater noster (Oče naš). Prema predanju, na ovom mestu je Isus poslednji put sakupio apostole i naučio ih molitvi “Oče naš”.
U znak sećanja na taj događaj po zidovima crkve nalazi se ispisan tekst molitve na preko 100 jezika, pa i na srpskom.

Clip_2oce naš.jpg

(internet mediji/istorijskizabavnik)
 
Kada bi se stotine Miliona vernika svaki dan Bogu molili samo ovim rečima....dan za danom, dan za danom...imam utisak da bi i sam Bog šiznuo...

Ne trena njemu kalup ni šablon ni recitacija...već otvoreno srce ko kuća...i pričaš i vapiš iz dna duše i kazuješ mu ono što te boli..
 
Kada bi se stotine Miliona vernika svaki dan Bogu molili samo ovim rečima....dan za danom, dan za danom...imam utisak da bi i sam Bog šiznuo...

Ne trena njemu kalup ni šablon ni recitacija...već otvoreno srce ko kuća...i pričaš i vapiš iz dna duše i kazuješ mu ono što te boli..
Jel Isus tako rekao? Ovo su vam teze i nemojte slučjano da ponavljate
ovo kao recitaciju jer će Bog da šizne?
 
Stvarno ne vidim odakle vi vidite da se "Oče naš" ej, "Oče naš" ne treba ponavljati baš tim riječima.
Pa sve njegovo treba izvrnuti što je moguće više.
Čuj, Bog će da šizne ako stalno sluša jedno te isto.. :lol: nerovoza ga vata..
Ko da on samo molitvu čuje.

Cilj jedne molitve za sve je u tome da se ljudi misleno udruže. Što je više
ljudi udruženo u molitvi to je veća njena snaga.
 

Back
Top