Одбрамбено-отаџбински рат 1992-1995

ВРС изгубила рат а ХВО и ХОС добили рат :hahaha::rotf::mrgreen:
.

Pa kada gledaš rezultate to je istina,
Prije rata su Hrvati bili većina u Brodu i Varešu kojega su izgubili,
ali su dobili Kupres,Livno,Prozor,Žepče,Stolac,Mostar,Odžak gdje su bili manjina.
A u svakoj budućoj podjeli BiH Drvar,Glamoč i Grahovo su hrvatski ili mislite mijenjari granice RS što bi vam se moglo o glavu obit?

Moraš priznati odlični rezultati za nekoga koga je bio samo 17% u stanovništvu BiH i nije imao većinu u nijednom većem gradu BiH.:per:

A šta je radila regularna Hrvatska vojska u Grahovu, Kupresu,Glamoču,Drvaru.... Da to nije okupirao HVO?

Ja se ne bunim,samo konstatiram da nemate iste kriterije.:per:
 
Poslednja izmena od moderatora:
VRS je bila najjaca na pocetku i do kraja rata je konstatno slabila, ne znam šta je tu čudno!
Stalno su naši vojnici ginuli i ranjavani, dio je dezertirao, poslije 4 godine rata i neimaštine normalno i moral je popustio.
Do kraja rata mi nismo bili desetkovani nego prepolovljeni!

Nije bilo podrške niotkuda, na kraju rata smo štedili i municiju i granate, 4 godine su nas samo uništavali a ničim se nije popunjavalo.
Početnu prednost što smo imali u odnosu na Muslimane i Hrvate (više oružja) - na kraju rata smo izgubili jer su se oni naoružali.

A ne treba zaboraviti da je Muslimana i Hrvata u Bih zajedno 2X vise, znaci duplo više vojnika. I još plus cijela regularna vojska Hrvatske je napadala na nas za razliku od Srbije koja je slala samo dobrovoljce i nešto policije. I još plus NATO pakt koji nas je bombardovao i rušio.

Sve u svemu vrlo smo dobro prosli koja je sila na nas udarila.

16. Krajiska je bila elitna jedinica i ona je bila na udarnim mjestima i odradila zadatke, svi njihovi borci su izranjavani ili su poginuli - to što su u drugoj polovini rata bili po rovovima je bio zaslužen odmor. Mada oni ni tu nisu imali odmora.


Dalje onaj koji kaže da smo nešto mogli zauzeti a nismo - hm, hm.. Ne znam, to su dječije priče.
Mogli smo možda još nešto uzeti 1992 kada smo još bili jaki ali da smo bili bolje organizovani, a sve poslije su djecije price.

Kažem vam, ljudi shvatite, njih je bilo duplo više nego nas u BiH.... I još + Hrvatska kompletna i još + NATO koji nas je stalno bombardovao i rušio!

Mi smo se borili kao spartanci!

Не слажем се са овијем уопште. Није у питању само логистика и попуна људства него још више организација, дисциплина и способност извођења борбени операција. Са изузетком мањи јединица (поједини - Вукови са Вучјака, Бели Вукови и сл. јединице), обична јединица ВРС је била далеко способнија на почетку рата да изводи и дефанзивна и офанзивна дејства (а посебно офанзивна) уз све недостатке и хаос на почетку рата.
То је поразно.
Знам унутрашње стање у ВРС јер сам у њој имао фамилије и доста добри пријатеља (официри, подофицири и обични војници). На крају рата ВРС је била неспособна да изведе неку већу нападну операцију (с изузетком мањи јединица типа Вукови и сл.).
Дакле, пропусти недопустиви и неопростиви... избор погрешног командног кадра и промашаји ГШ ВРС.

Предност прве године рата није искориштена, ништа није ријешено.... него се рат водио као муве без главе.... Чешће се гинило бесмислено, него у неким смишљеним потезима...
Прије пар мјесеци слушам један говор Манојле Миловановића, ђе исти вели да "ми Срби нијесмо имали ратни циљева све до половине 1994. године" .... А он је био други официр ВРС.

Иста ствар и исто стање је било и у Војсци Крајине.
 
Izgubili ste rat jer su vam najbolji generali bili takvi kao Lisica.
Navedi mi samo jednu bitku koju je pobijedio u kojoj nije bio znatno nadmoćan.
Bitke koje je gubio, gubio je od slabijeg neprijatelja.

Gubio je bitke gdje je bio nadmoćan kao kod Livna gdje je brutalno ogadio domaće Srbe. Jedan napad na prijevoj Korićina od Glamoča prema Livnu a drugi napad iz donjeg Livnjaskog polja..od Grahova prema Livnu. Oba su propala uz gubitke njegovih snaga i ono što je zanimljivo da za te poraze ne krivi sebe ni mrvu, nego lokalno stanovništvo koje neće u rat. Način na koji je opisao glamočke i grahovske Srbe je doslovno ruganje bez ikakve mjere. Priča kako je svukao do gola lokalne Srbe u Čelebiću koji se neće boriti, prije napada na Livno posebno je slikovita.

Gubio je kod Doboja u Matuzićima je isto kriva lokalna civilna vlast a ne on. Za jedan drugi poraz kod Doboja kriv je komandant kojemu je on dao deset tenkova da krene u napad i poslije žali što mu ih je dao..

Spominjati Šibenik kao srpsku pobjedu je naprosto smiješno,dok je Lisica na koridoru imao u to vrijeme više TMS nego cjelokupna hrvatska vojska.

Моја сазнања о Лисици нијесу "из некије прича, из новина, рекла-казала". Мени лично он није био командант, али је био родбини, пријатељима - све одреда људима који су били на лицу мјеста и који имају војничко знање и солидну позадину да оцијене његов рад.
Надмоћност и слабијег непријатеља заиеби.
Било је на стотине други примјера ђе су други команданти имали далеко више и људи и технике, а нијесу направили ништа. Лисица никад није имао надмоћност о којој ти причаш... већ скрпљене јединице са којима је урадио максимум.
На Купрес су из Крајине отишли нешто активне војске ЈНА и добровољци из Книнског коруса.... Јако мало војске, скупљене на брзину.... Једини разлог зашто је операција на Купресу успјела је Лисичино вођство.
Какав је хаос био на нашој страни, Лисица је постигао чудо са оним чиме је раполагао... Неће тенкови сами ниђе ништа направити без тенкиста и без пјешадије... а пјешадије на Купресу је било мало и премало, далеко мање него на другој страни.
Ко је икад радио са тенковима, зна о чему причам.

Матузиће не спомињи, ту је иста ствар као и на Купресу, само што са скрпљеним снагама није се успјело проћи. Да ли је његова кривица то што му нијесу дали снаге које је тражио и које су му требале?

Борбе према Шибенику исто тако.... Мореш ти мислити шта оћеш, али он је за кратко вријеме изашао пред Шибеник, док други "команданти" нијесу изашли пред Госпић и нијесу узели Слуњ још три мјесеца са далеко јачим снагама...
 
Pa kada gledaš rezultate to je istina,
Prije rata su Hrvati bili većina u Brodu i Varešu kojega su izgubili,
ali su dobili Kupres,Livno,Prozor,Žepče,Stolac,Mostar,Odžak gdje su bili manjina.
A u svakoj budućoj podjeli BiH Drvar,Glamoč i Grahovo su hrvatski ili mislite mijenjari granice RS što bi vam se moglo o glavu obit?

Moraš priznati odlični rezultati za nekoga koga je bio samo 17% u stanovništvu BiH i nije imao većinu u nijednom većem gradu BiH.:per:



Ja se ne bunim,samo konstatiram da nemate iste kriterije.:per:

Слажем се,ако вам је циљ био заједничка држава са муслиманима у којој сте сведени на мањину у сопственом ентитету онда вам честитам на победи,а ако је нама Република Српска пораз,онда и нама честитам на поразу :mrgreen:
 
Pa kada gledaš rezultate to je istina,
Prije rata su Hrvati bili većina u Brodu i Varešu kojega su izgubili,
ali su dobili Kupres,Livno,Prozor,Žepče,Stolac,Mostar,Odžak gdje su bili manjina.
A u svakoj budućoj podjeli BiH Drvar,Glamoč i Grahovo su hrvatski ili mislite mijenjari granice RS što bi vam se moglo o glavu obit?

Moraš priznati odlični rezultati za nekoga koga je bio samo 17% u stanovništvu BiH i nije imao većinu u nijednom većem gradu BiH.:per:



Ja se ne bunim,samo konstatiram da nemate iste kriterije.:per:

Ti nemaš pojma ko je gdje većina (bio) i ko šta drži...

- - - - - - - - - -

Слажем се,ако вам је циљ био заједничка држава са муслиманима у којој сте сведени на мањину у сопственом ентитету онда вам честитам на победи,а ако је нама Република Српска пораз,онда и нама честитам на поразу :mrgreen:

Izgubili su čitavu srednju Bosnu, svakim danom je sve manje i manje Hrvata tamo (onih koje su Srbi spašavali)... imaju pola Mostara gdje ne mogu da prnu bez Muslimana čak se ni izbori tamo ne održavaju niti postoji vlast... do starog mosta i Španskog trga ne smiju ni da dođu :lol:

- - - - - - - - - -

Posavina je najljepši dio Republike Srpske i buduća žitnica ujedinjene Srbije!
 
Poslednja izmena:
Koliko ima istine u onome sto kaze Manojlo Milovanovic da ni jedna ni druga strana nije moglau potpunosti ovladati celim Sarajevom? Da li je VRS imala te kapacitete da zauzme celo Sarajevo?

Прве и дијеломично друге године рата смо се заносили идејом о заузимању Сарајева док у другој половини рата, када су се наше усијане главе већ биле охладиле, ту опцију више нико није ни спомињао. Да ли смо имали капацитете? На почетку рата можда и јесмо али на крају сигурно нисмо. Колега ОзренГора је објаснио и зашто. Били смо преполовљени.
 
Прве и дијеломично друге године рата смо се заносили идејом о заузимању Сарајева док у другој половини рата, када су се наше усијане главе већ биле охладиле, ту опцију више нико није ни спомињао. Да ли смо имали капацитете? На почетку рата можда и јесмо али на крају сигурно нисмо. Колега ОзренГора је објаснио и зашто. Били смо преполовљени.

A npr. da je doslo jedno 10 000 vojnika iz Srbije? (hipoteticki)
 
A npr. da je doslo jedno 10 000 vojnika iz Srbije? (hipoteticki)

То би била наравно друга прича, али се опет поставља питање шта радити са стотинама хиљада муслимана у граду. Нико није знао одговор на то питање и зато се о заузимању Сарајева вјероватно никада није озбиљно ни размишљало
 
Koliko ima istine u onome sto kaze Manojlo Milovanovic da ni jedna ni druga strana nije moglau potpunosti ovladati celim Sarajevom? Da li je VRS imala te kapacitete da zauzme celo Sarajevo?

Nikad opcija zauzimanja cijelog Sarajeva nije razmatrana od strane političara i vrha VRS... obični vojnici i niži oficiri su možda pričali o tome...

A npr. da je doslo jedno 10 000 vojnika iz Srbije? (hipoteticki)

Nije toliki problem bio broj vojnika... mi smo zauzimali dijelove grada i oko grada sa manjim brojem vojnika od neprijatelja... ipak, od 93. su Srbi u defanzivi i to je jedan od glavnih razloga što su oni ginuli mnogo više nego mi...
 
Poslednja izmena:
То би била наравно друга прича, али се опет поставља питање шта радити са стотинама хиљада муслимана у граду. Нико није знао одговор на то питање и зато се о заузимању Сарајева вјероватно никада није озбиљно ни размишљало

Isceras kamiJonima u Zenicu :) Naravno.....ne u visoku pec :)
 
Sto RS nije prihvatila Vens Oven plan????

Zato što po tom planu Srbi dobijaju razbijenu teritoriju (mislim u 4 dijela) koja nikako ni bi mogla opstati (a jedino smo mi u ratu imali kompaktnu teritoriju)... u praksi smo trebali dati mnoge gradove i mjesta Muslimanima... njima bi bilo mnogo lakše boriti se protiv nas sa takvih pozicija... šira regija Sarajeva je predviđena kao neki distrikt, a tu bi Srbi naravno bili preglasavani i na kraju bi se iselili... da je prihvaćen Vens-Ovenov plan mislim da sada ne bi bilo Srba u BiH ili bi nas bilo k'o u Hrvatskoj...

O paljanskom rukovodstvu mislim sve najgore, ali to je bio dobar potez...
 
Nisam, sto to mislis. :)

Ne znam kako se neko ko postavlja takva pitanja može baviti istorijom... što su Robespjer i Danton pokretali Francusku revoluciju, bolje mir da je bio... što je Italija morala da se ujedinjuje samo su izbijali ratovi zbog toga... što su se saveznici suprotstavili Hitleru toliko je ljudi izginulo zato... :roll:
 
Моја сазнања о Лисици нијесу "из некије прича, из новина, рекла-казала". Мени лично он није био командант, али је био родбини, пријатељима - све одреда људима који су били на лицу мјеста и који имају војничко знање и солидну позадину да оцијене његов рад.
Надмоћност и слабијег непријатеља заиеби.
Било је на стотине други примјера ђе су други команданти имали далеко више и људи и технике, а нијесу направили ништа. Лисица никад није имао надмоћност о којој ти причаш... већ скрпљене јединице са којима је урадио максимум.
На Купрес су из Крајине отишли нешто активне војске ЈНА и добровољци из Книнског коруса.... Јако мало војске, скупљене на брзину.... Једини разлог зашто је операција на Купресу успјела је Лисичино вођство.
Какав је хаос био на нашој страни, Лисица је постигао чудо са оним чиме је раполагао... Неће тенкови сами ниђе ништа направити без тенкиста и без пјешадије... а пјешадије на Купресу је било мало и премало, далеко мање него на другој страни.
Ко је икад радио са тенковима, зна о чему причам.

Матузиће не спомињи, ту је иста ствар као и на Купресу, само што са скрпљеним снагама није се успјело проћи. Да ли је његова кривица то што му нијесу дали снаге које је тражио и које су му требале?

Борбе према Шибенику исто тако.... Мореш ти мислити шта оћеш, али он је за кратко вријеме изашао пред Шибеник, док други "команданти" нијесу изашли пред Госпић и нијесу узели Слуњ још три мјесеца са далеко јачим снагама...

Priznajem da mi je ćirilicu malo teže pratiti.Sa nekim stvarima se slažem što pišeš.

Kada Lisicu uspoređuješ sa ostalim srpskim komandantima sasvim sigurno je bolji od većine.Za razliku od drugih komandanata on je pokazivao inicijativu.
Po meni je to glavni uzrok vašega gubitka ratovanja.Mi smo srečom na vrijeme prepoznali da osim pojedinaca ti oficiri nemaju blage veze o modernomm ratovanjnu
i naša sreča što je većina takvih prebjega iz JNA sebi odmah našla kancelarijska mjesta te je tako pravila manju štetu.

I nartavno .niste imali dovoljno kvalitetnih mobilnih snaga u rangu naših gardijskih brigada.Vukovi sa Vučjaka je nešto što ste trebali imati u većem broju.

Slažem se da smo na Kupresu imali veće ljudstvo koje je također skupljeno s brda s dola bez ikakve obuke.Npr livanjski i duvanjski studenti su direktno sa fakulteta došli na bojišnicu.Oklopa praktički nismo ni imali,kao ni ustrojenih brigadan jer je to tek početak rata u BiH i još je sve na divlje.

Za Šibenik se slažem da je Lisica napravuio incijativu i prodor do Šibenskoga mosta.Da je ostao na njemu napravio bi pravu stvar jer bi kompletan prostor Hrvatske istočno od mosta bio odlijeljen od ostatka Hrvatskem i zreo za propast.U Šibeniku je zarobljana 34 broda ,srušeno nekoliko aviona,uništeno tenkova na prilazima gradu.

Mislim da ste neko vrijeme držali dio Gospića,samo ste se morali povući?



BROJ I VRSTA ANGAZOVANIH SREDSTAVA SPRPSKIH SNAGA U OPERACIJI "KORIDOR-92" U VREMENU OD 24.06.-06.10.1992. GODINE U BOS. POSAVINI
IZ KNJIGE GEN. N. SIMICA "OPERACIJA KORODOR-92"

ARTILJERIJA ZA PODRSKU I MINOBACACI:

- MINOBACACI 60 mm, 82 mm i 120 mm: 180
- HAUBICE 105 mm : 10
- HAUBICE 122 mm : 72
- HAUBICE 155 mm : 20
- TOPOVI 130 mm : 5
- VBR 122 mm : 4
- LANSER R-65 : 2

PROTIVOKLOPNA SREDSTVA:

- SREDSTVA ZA BLISKU POB : 1386
- BsT 82 mm : 84
- PT TOP 76 mm : 36
- PT TOP 100 mm : 36
- SAMOHODNO PTO 76 mm : 2
- LANSER MALJUTKA : 82
- LANSER FAGOT : 4
- SPOLO : 12

OKLOPNA BORBENA SREDSTVA:

- OKLOPNI IZVIDJACKI AUTOMOBIL : 3
- TENK LAKI PT-76 : 3
- TENK SREDNJI T-34 : 18
- TENK SREDNJI T-55 i T-55A: 71
- TENK SREDNJI M-84 i M-84A: 24
- BVP M-80 i M-80A : 21
- OT M-60 : 23

VAZDUHOPLOVI:

- IZVIDJACKI AVION : 6
- LOVAC - BOMBARDER : 18
- HELIKOPERI TRANSPORTNI: 12

cijela HV tada nije imalo ovoliko MTS,da ovolikoj sili treba 4 mjeseca za ostvarit ono što je postigla u Posavini je loše.

- - - - - - - - - -

Слажем се,ако вам је циљ био заједничка држава са муслиманима у којој сте сведени на мањину у сопственом ентитету онда вам честитам на победи,а ако је нама Република Српска пораз,онда и нама честитам на поразу :mrgreen:

Koliko ja znam kantoni posjeduju kantonalni ustav, skupstinu, vladu koja provodi niz nadležnosti (policija, obrazovanje, korištenje prirodnih resursa, prostorna i stambena politika, kultura).Za sada sasvim dovoljno.
Hrvati imaju vlast u 4 kantona,to je oko 22% BiH.
Zar misliš kada RS bude odlazila iz BiH da ćemo mi ostati?:bye:
 
Ti nemaš pojma ko je gdje većina (bio) i ko šta drži...

- - - - - - - - - -



Izgubili su čitavu srednju Bosnu, svakim danom je sve manje i manje Hrvata tamo (onih koje su Srbi spašavali)... imaju pola Mostara gdje ne mogu da prnu bez Muslimana čak se ni izbori tamo ne održavaju niti postoji vlast... do starog mosta i Španskog trga ne smiju ni da dođu :lol:

- - - - - - - - - -

Posavina je najljepši dio Republike Srpske i buduća žitnica ujedinjene Srbije!

https://bs.wikipedia.org/wiki/Datoteka:Bih_cantons_sr.png

kao što sam rekao 22%,Mostar je riješen :per:
 

Back
Top