Od kojeg naroda su potjekli Bosnjaci?

Није ми дао ђаво мира, па сам ипак тражила ко је кривац за погрешно тумачење да сугуби значи двоструки одн. да је Твртко добио две круне или да је крунисан у два наврата. Такво тумачење: да је краљ у Србији, а не само Србима изБосне итд.. отвара енормно велику проблематику везану за територије и власт над њима његових савременика у реалној Србији, укључујуђи и Дејановића део, реалној Рашкој итд..итд.., јер се ниједан није "потчинио" Твртку, чак, штавише, истовремено су Твртко и Лазар угарски вазали.

Прилажем текст Живојина Андрејића, пре свега зато што је баш солидно урађен предлог аутора разних идеја о крунисању Твртка Котроманића и наших историка , као и главна тумачења.- много бољи него што бих ја овде саставила или копирала, па погледајте обавезно :
https://www.academia.edu/40820323/Живојин_Андрејић_О_крунисању_сугубим_венцем_босанског_краља_Твртка_I_Котроманића

Сам Андрејић долази до закључка да Твртко јесте крунисан у два наврата: за бана Босне и за краља Босне:
Pogledajte prilog 1283376

Значајно је да је Андрејић нашао бар једну везу за могуће значење "сугубог венца", који се помиње само и искључиво у Твртковом случају, а то је веза са титулом бларског кхана Омуртага из 9.века. У трновском натпису је назив " сјубиги" хан, пише Андрејић цитирајући стр 213 из Андреев Й., Лалков М., Българските ханове и царе, Велико Търново, 1996.
Нисам успела да нађем Лалковљеву књигу на нету, али видим по блгарским форумима да тумаче да је титула гласила "канасјубиги"
КАNAΣYВІГІ -КАNAΣ Y ВІГІ - КАНАС ЈУ БИГИ - КХАН ОД БОГА

Инверзија јесте присутна- од сјубиги у сугуби, али знамо да је Твртко ипак имао могућност да сазна блгарски термин, ивертован или не, преко своје жене Доротеје (брак склопљен 1374.), пореклом из видинске (угарске) бановине.

Opet ti traćiš vreme po nekim opskurnim forumima, da li bošnjačkim, da li bugarskim. :lol:

СУГУБА ЈЕКТЕНИЈА (грч: εκτενής δέησις), назива се и приљежним мољењем. По свом саставу, ова јектенија је блиска прозбеној јектенији и њен данашњи облик потиче из XV века. Уз прве две прозбе, народ одговара са "Господи помилуј" (грч: Κύριε ελέησον) једнократно, а на остале прозбе исто то, али трократно. Назив сугуба значи "удвостручена", а добила је име по томе што се у почетку ове јектеније, у два маха, двоструко обраћамо милосрђу Божијем. Састоји се из дванаест краћих молитава за Православни род наш, његове потребе, надлежног Епископа, за све уснуле, нарочито оне који су ту сахрањени, отпуштање греха присутног верног народа и добротворима храма. У случају потребе, после претпоследње прозбе, умећу се посебне прозбе за оздрављење болесника, ослобађање заробљеника, за престанак суше или непотребних падавина, помора људи, ратне опасности и др. Јектенија се завршава возгласом у коме се призива Божија милост.

https://www.pravoslavlje.net/index.php?title=Сугуба_јектенија

Jednom si napisala da neko ko vrlo slabo razume pravoslavnu duhovnost i hrišćansku tematiku, ne može da se ni ovim temama bavi. Na svom primeru si i potvrdila (empirijski, dakle) da si bila definitivno u pravu.

Malo više o suguboj (dvostrukoj, i duhovnoj i telesnoj) radosti i veselju iz monografije „Zabave i svetkovine u srednjovekovnoj Srbiji“.

Suguba1.jpg

Suguba2.jpg

uguba3.jpg

stanoje.jpg
 
Poslednja izmena:
По количини активног учешћа народа , постоје велика јектенија, мала јектенија, сугуба или приложна јектенија и прозбена јектенија.Каква је етимологија појма сугуб, не знам .

Evo kakva je, da te podučim i tome (Jovanka Radić, Sufiksne intonacije u toponimiji):

IMG_20230113_192902.jpg

IMG_20230113_193014.jpg


Crkvenoslovenski rečnik prote Save Petkovića:

IMG_20230113_193313.jpg


Sugubi je venac retko zato što je to jedini primer realne unije na ovim prostorima. Ne preuzima se samo regnum Srba, već je reč o subjektivitetu i Srbije i Bosne, usled čega je i kruna dvostruka. Nema primarne titule, što je sasvim uobičajeno u tadašnjem evropskom feudalnom svetu, već je to jedna kruna obe titule koje imaju status (srpsko-bosanskog) kraljevstva.

A ti, ne znam kako te nimalo nije blam; svake objave sve živo izlupetaš i samo nastaviš dalje, kao da sramote nemaš. Čak si i sugubu jekteniju spomenula, ali ništa se ne trudiš da skapiraš (čak ni minimalan trud ne ulažeš, već kopaš po tamo nekim bugarskim i bošnjačkim forumima kojelakve gluposti koje nekritički upijaš i onda ovde reprodukuješ). Još ovde pokušavaš da protivaš druge, insistirajući na potrebi poznavanja ovih stvari, pa se čak lažno predstavljao i kao neko marljivi čitalac (nazvala si sebe ni manje ni više no štreberkom, citiram te) ovde se ovako brukaš golemo; ne damo što ne poznaješ Srbe i srpsku istoriju i kulturu, već si očigledno i od pravoslavlja operisana.

Zaista si (ako stvarno ne primećuješ koliko je skandalozno i bezobrazno ovo tvoje ponapanje) u najboljem smislu ovaploćenje Sterijine Feme.
 
Poslednja izmena:
Извини ако касним ,твоје постове и теме видим сам кад нисам логована, јер си ми на ИГНОР опцији.
Ипак, твоја вредноћа је за похвалу:hvala:

СУГУБА ЈЕКТЕНИЈА (грч: εκτενής δέησις), назива се и приљежним мољењем. По свом саставу, ова јектенија је блиска прозбеној јектенији и њен данашњи облик потиче из XV века. Уз прве две прозбе, народ одговара са "Господи помилуј" (грч: Κύριε ελέησον) једнократно, а на остале прозбе исто то, али трократно. Назив сугуба значи "удвостручена", а добила је име по томе што се у почетку ове јектеније, у два маха, двоструко обраћамо милосрђу Божијем.
Како сада тумачиш Тврткова крунисања ? У два наврата или не?

Такође, да похвалим и твоју спремност да промениш став: сада признајеш народну етимологију.:ok:
И толико о похвалама.
Твој ниво васпитаности је дубоооооко испооооод просека.:mrgreen:

Sugubi je venac retko zato što je to jedini primer realne unije na ovim prostorima. Ne preuzima se samo regnum Srba, već je reč o subjektivitetu i Srbije i Bosne, usled čega je i kruna dvostruka. Nema primarne titule, što je sasvim uobičajeno u tadašnjem evropskom feudalnom svetu, već je to jedna kruna obe titule koje imaju status (srpsko-bosanskog) kraljevstva.
Верујем да ћеш да наставиш и објасниш које све територије Србије је наследио Твртко , које задужбине саградио у Србији и Рашкој, и где му је била источно-северна- јужна граница Српско-босанског Краљевства, и које је српске властелине потчинио .
:kafa:
 
Како сада тумачиш Тврткова крунисања ? У два наврата или не?

Ne znam šta bih dodao onome što sam već napisao; svoj stav nisam promenio, tako da nema potrebe za sada. Hipotetički je moguće sekundarno Tvrtkovo krunisanje u Milima, nakon Mileševe, ali ne postoje nikakvi dokazi da se to dogodilo. Ako jeste, najverovatnije se dogodilo nešto slično tj. ne baš krunisanje, već ceremonijalno priznavanje na bosanskom rusagu u nekom tradicionalnom mestu. Ali to nije krunisanje.

Такође, да похвалим и твоју спремност да промениш став: сада признајеш народну етимологију.:ok:

Koji sam to stav promenio?

Твој ниво васпитаности је дубоооооко испооооод просека.:mrgreen:

Moguće i da si u pravu; nekada svi kemo ponešto, pa se i pokajemo, ali to ne menja nimalo ništa od onog što sam napisao. Bar se ja nikada nisam ponašao tako kao ti, odnosno nikada se nisam spuštao na tvoj nivo.

Верујем да ћеш да наставиш и објасниш које све територије Србије је наследио Твртко , које задужбине саградио у Србији и Рашкој, и где му је била источно-северна- јужна граница Српско-босанског Краљевства, и које је српске властелине потчинио .
:kafa:

IMG_20230113_230234.jpg
 
Већ сам се осврнуо да се кроз тему провлачи бошњачка пропаганда гдје имамо и пренесен текст неког наводног доктора медиавелистике (не пишу гдје је добио докторат, у Маочи Горњој или Буковици Глувој?)) кроз који се негира било какав српски карактер босанске средњовјековне државе. Већ сам у објави поменуо писмо папе Kлимента III из 1188. године у којем поглавар Свете столице експлицитно пише Српско краљевство које је Босна, "regnum Servilie, quod eat Bosna“.
Даље, српски језик је једини језик који се помиње у босанским исправама писаним народним језиком, и то српски лингвоним се појављује у пет исправа. Значи у исправама писаним у босанским средњевјековним канцеларијама на народном језику не помиње се никакв босански или неки други лингвоним већ само српски.
И у рукопису ЉПД имамо део у којем писац Србију дијели на Рашку и Босну које раздваја ријека Дрина. Без обзира што је у питању када пише о прошлости непоуздан извор казује нам да је у том времену, значи вјероватно крај развијеног средњњег вијека, постојао наратив да је Босна део Србије. Уосталом не пише само аутор ЉПД да је Босна део Србије, и Јован Киман, историчар и "чато" на двору цара Манојла I Комнина (средина и друга половина XII вијека) у свом рукопису (овдје)
ioanniscinnamie00kinngoog 0104.jpg

Превод на српски
А идуће године, већ пред крај љета, када путеви за Србију постају најпогоднији за војску која напада, јер тада дрвеће већ почиње да губи лишће, скупи војску код Ниша. Сазнавши ту да се из Паноније шаљу снаге Далматима у помоћ постара се да војска пређе преко земље назване Лонгомир да би се Панонци, који су напредовали с десне стране, сукобили с ромејском војском. Kад стиже близу Саве одатле заокрену према другој ријеци по имену Дрина која извире негдје одозго и одваја Босну од остале Србије. Босна није потчињена архижупану Срба него народ у њој има посебан начин живота и управљања ... "
Пише да Босну од остатка Србије одваја ријека Дрина и да тамошњи господар није под влашћу рашког архижупана.
 
Славене,
Верујем да ћеш да наставиш и објасниш које све територије Србије је наследио Твртко , које задужбине саградио у Србији и Рашкој, и где му је била источно-северна- јужна граница Српско-босанског Краљевства, и које је српске властелине потчинио .
:kafa:
Нема одговора.:mrgreen:
А питање је било јасно , нисам питала шта је Твртко одузео од Алтомановића или шта је (још) успео да не препусти Балшићу, него баш јасно: "које је све територије Србије је наследио Твртко , које задужбине саградио у Србији и Рашкој, и где му је била источно-северна- јужна граница Српско-босанског Краљевства, и које је српске властелине потчинио ."

Кад неко наследи круну и земљу( по твом тумачењу) и постане краљ Србије (у овом случају) које су му границе. Написао си да је Твртко краљ Србије или Рашке. Ни то није свеједно, али, покажи Тврткову Србију у којој је од 1377.крунисани краљ.

Ne zamenjuje se u latinskim prevodima Srbljem sa Raškom ili Bosnom, već sa Srbijom ili Raškom.

Где је Тврткова Србија ?
Map_of_the_Serb_population%2C_1862%2C_H._Thiers.png
 
Већ сам се осврнуо да се кроз тему провлачи бошњачка пропаганда гдје имамо и пренесен текст неког наводног доктора медиавелистике (не пишу гдје је добио докторат, у Маочи Горњој или Буковици Глувој?)) кроз који се негира било какав српски карактер босанске средњовјековне државе. Већ сам у објави поменуо писмо папе Kлимента III из 1188. године у којем поглавар Свете столице експлицитно пише Српско краљевство које је Босна, "regnum Servilie, quod eat Bosna“.
Даље, српски језик је једини језик који се помиње у босанским исправама писаним народним језиком, и то српски лингвоним се појављује у пет исправа. Значи у исправама писаним у босанским средњевјековним канцеларијама на народном језику не помиње се никакв босански или неки други лингвоним већ само српски.
И у рукопису ЉПД имамо део у којем писац Србију дијели на Рашку и Босну које раздваја ријека Дрина. Без обзира што је у питању када пише о прошлости непоуздан извор казује нам да је у том времену, значи вјероватно крај развијеног средњњег вијека, постојао наратив да је Босна део Србије. Уосталом не пише само аутор ЉПД да је Босна део Србије, и Јован Киман, историчар и "чато" на двору цара Манојла I Комнина (средина и друга половина XII вијека) у свом рукопису (овдје)
Pogledajte prilog 1283658
Превод на српски

Пише да Босну од остатка Србије одваја ријека Дрина и да тамошњи господар није под влашћу рашког архижупана.
:ok::ok::ok:
Bravo, gosn. D!

Neko je ovde govorio da pri donošenju zaključaka treba sve iščitati i izanalizirati da bi se shvatio kontekst. Sada vidimo da je (džentlmenski?) tebi prepustio da pokažeš kako se to radi. ;)
 
:ok::ok::ok:
Bravo, gosn. D!

Neko je ovde govorio da pri donošenju zaključaka treba sve iščitati i izanalizirati da bi se shvatio kontekst. Sada vidimo da je (džentlmenski?) tebi prepustio da pokažeš kako se to radi. ;)

Ako se ovo odnosilo na mene, sve to što je Khal Drogo naveo je izuzetno dobro poznato i o tome sam mnogo puta (o svim tim detaljima) pisao i sam na ovom forumu.
 
Je l moguće da se ovo pitanje poteže iznova i iznova ? Odakle god da su, žive u Srbiji, meni lično dragi i gostoljubivi ljudi u Sandžaku, poštujem njihovu religiju, bez obzira što smo učili godinama da su potomci poturčenih Srba .
Pa šta su? U većini islamizovani Srbi, osim nekih grupa, npr stanovnika prokletog Lijevna - katolika koji su primili Islam, ali zadržali afinitet prema Hrvatima, i na žal lost, iskazuju surovi animozitet prema nama. U zapadnoj Bosni ima Bošnjaka ikavaca koji su poreklom islamizovani Hrvati iz perioda kad su Osmanlije držale celu Dalmaciju osim mletačkih utvrđenja na samoj obali. Žao mi je, Konstantin Porfirogenit ne pominje nikakve Bosance ili Bošnjake, samo Srbe i Hrvate, tamo gde nisu bili bogati, i gde je do islamizacije došlo kasnije, npr Tuzla, može da se oseti malo drugačiji odnos prema nama, bego npr u Zenici, Bužimu i sl. :kafa:
 
Poslednja izmena:
Ako se ovo odnosilo na mene, sve to što je Khal Drogo naveo je izuzetno dobro poznato i o tome sam mnogo puta (o svim tim detaljima) pisao i sam na ovom forumu.
Nije bitno da li je nešto poznato, već kako se upotrebljava, interpretira i kontekstualizuje. Ti ovde godinama vadiš iz konteksta da bi nategnuo diskurs na svoju vodenicu, tako podržavajući svoju soroševsko-jugoslavističku paradigmu po kojoj su Srbi samo jedno od 20-ak malih južnoslovenskih plemena.
 
Poslednja izmena:
Nije bitno da li je nešto poznato, već kako se upotrebljava, iterpretira i kontekstualizuje. Ti ovde godinama vadiš iz konteksta da bi nategnuo i diskurs na svoju vodenicu, tako podržavajući svoju soroševsko-jugoslavističku paradigmu po kojoj su Srbi samo jedno od 20-ak malih južnoslovenskih plemena.

Je li i Tibor Živković, kojeg je (kako li oni beše?) navodno otrovao američki ambasador sipajući mu kancer u čaj, takođe pristalica, citiram, te tvoje soroševsko-jugoslavističke paradigme? :mrgreen:
 
Naravno, umesto da makar jednom porazmisliš o logičkoj nekonzistentnosti sopstvenih uverenja, uvek ćeš tražiti problem kod nekog drugog. A od sebe poći — e, to ne'š nikad. ;)
Пројекција је један од најпознатијих механизама одбране. Састоји се од тежњи и склоности особе да своје жеље, импулсе или садржаје подсвести који нису прихватљиви за сопствени его, пројектује на друге особе приписујући им сличне особине. Код неких професионалаца, пројекција је изражена тако да врши скривени притисак на клијента, ради изазивања промене или стварања осећања кривице.
 
Пројекција је један од најпознатијих механизама одбране. Састоји се од тежњи и склоности особе да своје жеље, импулсе или садржаје подсвести који нису прихватљиви за сопствени его, пројектује на друге особе приписујући им сличне особине. Код неких професионалаца, пројекција је изражена тако да врши скривени притисак на клијента, ради изазивања промене или стварања осећања кривице.

Viki.jpg


https://sr.m.wikipedia.org/sr-ec/Пројекција_(психологија)

Da li znaš da nisam ni proveravao, već odmah bio 100% siguran da si opet samo copy-paste sadržaj sa Vikipedije. :D I gle, zaista tako i bi.

Od kad primetih da su ti objave uglavnom prepune plagijata, ne čude me više ove stvari. Najčešće je reč o plagiranom sadržaju, kad god ti rečenice izgledaju nešto malo složenije (hajde što su veliki delovi tvojih objava kopije drugih tekstova, nego ti čak plagiraš i druge forumaše, uključujući i mene). Pretpostavljam da misliš da tako ispadaš značajno pametniji nego što jesi (a vrlo je upitno i razumeš li uopšte to što samo slepo kopiraš) i da ne očekuješ da će neko guglati tvoje rečenice. :mrgreen:
 
Poslednja izmena:
Pogledajte prilog 1285418

https://sr.m.wikipedia.org/sr-ec/Пројекција_(психологија)

Da li znaš da nisam ni proveravao, već odmah bio 100% siguran da si opet samo copy-paste sadržaj sa Vikipedije. :D I gle, zaista tako i bi.

Od kad primetih da su ti objave uglavnom prepune plagijata, ne čude me više ove stvari. Najčešće je reč o plagiranom sadržaju, kad god ti rečenice izgledaju nešto malo složenije (hajde što su veliki delovi tvojih objava kopije drugih tekstova, nego ti čak plagiraš i druge forumaše, uključujući i mene). Pretpostavljam da misliš da tako ispadaš značajno pametniji nego što jesi (a vrlo je upitno i razumeš li uopšte to što samo slepo kopiraš) i da ne očekuješ da će neko guglati tvoje rečenice. :mrgreen:
Pronađi odakle je ovo:

Istina najviše boli. (A istina je da se Drogo bavi naukom pošteno, a ti politički angažovano.)
 
Pogledajte prilog 1285418

https://sr.m.wikipedia.org/sr-ec/Пројекција_(психологија)

Da li znaš da nisam ni proveravao, već odmah bio 100% siguran da si opet samo copy-paste sadržaj sa Vikipedije. :D I gle, zaista tako i bi.

Od kad primetih da su ti objave uglavnom prepune plagijata, ne čude me više ove stvari. Najčešće je reč o plagiranom sadržaju, kad god ti rečenice izgledaju nešto malo složenije (hajde što su veliki delovi tvojih objava kopije drugih tekstova, nego ti čak plagiraš i druge forumaše, uključujući i mene). Pretpostavljam da misliš da tako ispadaš značajno pametniji nego što jesi (a vrlo je upitno i razumeš li uopšte to što samo slepo kopiraš) i da ne očekuješ da će neko guglati tvoje rečenice. :mrgreen:

@brundoje
 
Свесна сам ја да је у историографским делима од Берлинског конгреса наовамо пише и преписује се "Србљем и Босна", тако је и најчувенији филолог Љ.Стојановић прочитао , али то ми не смета да мислим да је бесмислена и неправилна таква реченица, посебно за средњи век и посебно што је у потпису. Нити ми смета да мислим да јесам у праву.

Сад ћу да се осврнем на једну другу ноторну глупост која се преписује и умножава без престанка без икаквог оправдања. Мрзело је да тражим који је је први од наших бебејских послушника или наших историчара комунистичке оријентације (што дође на исто) почео да говори о некаквом "двогубом" венцу као да су питању ковалентне хемијске везе, а ко је од њих то разумео као "двоструки венац" одн.Двоструку круну.

По тој логици краљ Милутин или Цар Душан, кад се наброје све територије, требало би да буду носиоци шестогубих , седмогубих или осамнаестогубих круна ?!
Тај који је први истумачио да "двогуби венац" значи владар две територије- Србије и Босне истовремено- свакако је комунистички послушник који никад није отишао у цркву нити прелистао какав извор. Само је преписивао , а по начину тумачења може се закључити да је и са интелигенцијом био "на Ви".

Дакле, кад прочитате Тврткова писма и како он сам пише о крунисању, видећете да не постоји икакав "двогуби венац". Двогуби у значењу двоструки је чиста пропаганда савременог доба. Твртко користи термин -на почетку писма писаног 10.априла 1378. у Жрновици, и на почетку писма писано 17.јуна исте 1378.године- СУГУБИ венац. То је литургијски, религиозни термин , хришћански . Твртко помиње "сугуби" венац у уводу који је , код свих наших средњевековних владара, религиозно постављен и увек дугачак. Битно је било одржати идеју цезаропапизма, па сваки владар мора бити и узорни хришћанин, а најпожељније мученик.

Исецкала сам мало од тог увода из жрновачког писма да видите:
Pogledajte prilog 1283052
Pogledajte prilog 1283055

Значи, сугуби венац на почетку је у смислу "мученички, Христов трнов венац" јер он ће поднети све муке и искушења .И тај сугуби венац нема везе са крунисањем.

А у наставку Твртко пише о свом крунисању, (препричавам слободно да буде ближе савременом млађем читаоцу), после тога да сматра Божјим даром владање босанском земљом: потом му је Бог као дар дао да наследи престо сопствених прародитеља господе србске, јер бејаху његови прародитељи пре него пређаху у царство небеско. И он оде у земљу србску хотећи престо родитеља својих, и тамо крунисан би (венчан би). Божјим даром сматра ВЕНАЦ (Круну) краљевства прародитеља својих.

Дакле, Твртко зна да је једну круну (венац) добио у току крунисања у Србији, и свестан је да његови родитељи потичу од српских прародитеља, и отуда он има право на венац.

А због Алахових верника на овом форуму, који свакако не разумеју шта значи "сугубо" , ево кратке поуке:
У току православног богослужења моле се и певају заједно свештено лице-главни појац и присутни народ . Народ уствари има једноставне припеве и такви делови литургије где се народ укључује на антифони начин, зову се јектенија. По количини активног учешћа народа , постоје велика јектенија, мала јектенија, сугуба или приложна јектенија и прозбена јектенија.Каква је етимологија појма сугуб, не знам .

Prilično je fascinantno da si čak i o jekteniji malčice čitala, pa i svalila krivicu na Ljubu Stojanovića, kao da je ta reč uopšte nekakva misterija koju je neko prokljuvio u nekom trenutku.

Evo ti za dopunu svemu što sam napisao i rječnika srpskih starina (Đura Daničić):

Danicic2.jpg


http://digital.bms.rs/ebiblioteka/p...type=publications&id=2251&m=2#page/4/mode/2up

Djura_danicic.jpg
 

Jasno je da u današnjem svetu postoje razni načini da se osobe zaraze raznim bolestima; ko zna, možda obaveštajne službe imaju i posebne prostorije u kojima pojedince nad kojima je potreban tihi atentat, zamole da pričekaju 20-ak minuta dok ih bombarduju zračenjem (spekulišem samo, naravno).

Ono što je ovde posebno iracionalno jeste smatrati Tibora Živkovića legitimnom metom za to.

I to je neke i problem, konstantno, ljudi koji su skloni teorijama zavere, a žele da se bave ovim temama. Nikada se ne polazi od onoga šta je istina, već se polazi od onog šta je hipotetički moguće. I onda od hipotetički zamislivog, kroji po nahođenju nešto što bi želeli. A iza nedorečenosti se krije činjenica da nema ni ubeđenosti u to što se insinuira i čime se razbacuje u jednake svrhe i jednakom kontekstu kao što narkoman koristi fiks (radi osećaja uzbuđenja koji stvara dotična tvrdnja, koju zamislimo makar na trenutak kao moguću).
 
Poslednja izmena:
Jasno je da u današnjem svetu postoje razni načini da se osobe zaraze raznim bolestima; ko zna, možda obaveštajne službe imaju i posebne prostorije u kojima pojedince nad kojima je potreban tihi atentat, zamole da pričekaju 20-ak minuta dok ih bombarduju zračenjem (spekulišem samo, naravno).

Ono što je ovde posebno iracionalno jeste smatrati Tibora Živkovića legitimnom metom za to.

I to je neke i problem, konstantno, ljudi koji su skloni teorijama zavere, a žele da se bave ovim temama. Nikada se ne polazi od onoga šta je istina, već se polazi od onog šta je hipotetički moguće. I onda od hipotetički zamislivog, kroji po nahođenju nešto što bi želeli. A iza nedorečenosti se krije činjenica da nema ni ubeđenosti u to što se insinuira i čime se razbacuje u jednake svrhe i jednakom kontekstu kao što narkoman koristi fiks (radi osećaja uzbuđenja koji stvara dotična tvrdnja, koju zamislimo makar na trenutak kao moguću).
Nije iracionalno. Ti se praviš autističan (toša) kada ovde tvrdiš da kulturni i naučni radnici ne mogu biti mete obaveštajnih službi.

PS. Znaš li ti šta znači reč legitiman?
 

Back
Top