Običaji za Božić u Srbiji

Poruka
8.713
И код православних је честитање Бадњег дана и Бадње вечери новијег периода. Што се каже да тога традиционално није било.
"Tradicionalno" je teška i ozbiljna reč da se upotrebi za (neću reći pravoslavni, već srpski konretno) Badnjak, naprimer. Sve što se prilikom Badnjaka u Srba radi, iz aviona je očigledno da je paganskog porekla i nema nikakve veze s hrišćanstvom. To je još jedna od onih stvari koje je Hrišćanstvo silom prilika prihvatilo kako bi lakše pridobilo ljude da promene religiju.
Tako da, šta znači tradicionalno? U kontekstu Badnjaka? Ja svakako pri tom ne mislim na kakve pravoslavne tradicionalne tekovine - jer da je tako, onda bi i svi drugi pravoslavni narodi isto radili. Ali oni to ne rade. Stvarno ne znam (možda grešim?) da naprimer Rusi ili Grci idu zorom da zasecaju drvo s tri udarca sekire, ili da imaju položajnika, ili da unose slamu u kuću, kvocaju itd itd. Ponavljam, možda grešim, ali koliko sam obaveštena to čak i drugi pravoslavni narodi nalaze čudnim i svakako ne upražnjavaju. Tako da, šta je tradicionalno? Sam Badnjak, kao hrišćanski praznik - ili nešto mnogo starije što je Hrišćanstvo prosto usvojilo? Hm.
 
"Tradicionalno" je teška i ozbiljna reč da se upotrebi za (neću reći pravoslavni, već srpski konretno) Badnjak, naprimer. Sve što se prilikom Badnjaka u Srba radi, iz aviona je očigledno da je paganskog porekla i nema nikakve veze s hrišćanstvom. To je još jedna od onih stvari koje je Hrišćanstvo silom prilika prihvatilo kako bi lakše pridobilo ljude da promene religiju.
Причамо о честитању Бадњег дана. Не о пореклу и настанку Бадњака.
Tako da, šta znači tradicionalno? U kontekstu Badnjaka?
Тема није била настанак Бадњака.
Tako da, šta je tradicionalno? Sam Badnjak, kao hrišćanski praznik - ili nešto mnogo starije što je Hrišćanstvo prosto usvojilo? Hm.
Постоји нешто што се зове инкултурација.
Хришћанство није нека шема, која на сваком делу света функционише тако да је свако мора применити тачно тако како пише. Постоје варијације.
Као што обред свете тајне венчања у СПЦ има неке варијације које нису 100% исте са другим православним Црквама, тако има и друге појединости које су специфичне.
Уосталом појам Логос који се помиње у Новом Завету је појам који није створен нити је настао тако, већ који је постојао и раније.
Да не ширим тему, инкултурација је видљива и у Новом Завету, па зашто не би постојала и данас у разним народима широм света (па и у нашем).
Погледајте како изгледају Литургије у Африци, људи пљескају рукама и певају, то је њихов начин, тога рецимо нема у неким другим земљама и континентима.
 
Причамо о честитању Бадњег дана. Не о пореклу и настанку Бадњака.

Тема није била настанак Бадњака.

Постоји нешто што се зове инкултурација.
Хришћанство није нека шема, која на сваком делу света функционише тако да је свако мора применити тачно тако како пише. Постоје варијације.
Као што обред свете тајне венчања у СПЦ има неке варијације које нису 100% исте са другим православним Црквама, тако има и друге појединости које су специфичне.
Уосталом појам Логос који се помиње у Новом Завету је појам који није створен нити је настао тако, већ који је постојао и раније.
Да не ширим тему, инкултурација је видљива и у Новом Завету, па зашто не би постојала и данас у разним народима широм света (па и у нашем).
Погледајте како изгледају Литургије у Африци, људи пљескају рукама и певају, то је њихов начин, тога рецимо нема у неким другим земљама и континентима.
U principu si ponovio, našire i koristeći učene reči, ono što sam i ja rekla.
Svako dobro.
 
U principu si ponovio, našire i koristeći učene reči, ono što sam i ja rekla.
Svako dobro.
У принципу си ме исправљала да Бадњак није традиционалан али ја то нисам ни рекао, што значи да си написала нешто што не одговара чињеницама.
Тема је била да ли је традиционално честитање Бадњег дана и код којих народа се честита Бадњи дан.
То што је Бадњак инкултурисан у хришћанство, нити шта штети нити шта омета само хришћанство.
Ja svakako pri tom ne mislim na kakve pravoslavne tradicionalne tekovine - jer da je tako, onda bi i svi drugi pravoslavni narodi isto radili. Ali oni to ne rade.
Па и није поента да сви народи имају исте обичаје.
Да ли си била некада у руској цркви у Београду ? Они на Литургији имају своје обичаје које у Србији немају. Дакле то су неке разлике које су такође за разговор, али говори о томе да разлике постоје и да не може све бити 100% исто.
 
"Tradicionalno" je teška i ozbiljna reč da se upotrebi za (neću reći pravoslavni, već srpski konretno) Badnjak, naprimer. Sve što se prilikom Badnjaka u Srba radi, iz aviona je očigledno da je paganskog porekla i nema nikakve veze s hrišćanstvom. To je još jedna od onih stvari koje je Hrišćanstvo silom prilika prihvatilo kako bi lakše pridobilo ljude da promene religiju.
Tako da, šta znači tradicionalno? U kontekstu Badnjaka? Ja svakako pri tom ne mislim na kakve pravoslavne tradicionalne tekovine - jer da je tako, onda bi i svi drugi pravoslavni narodi isto radili. Ali oni to ne rade. Stvarno ne znam (možda grešim?) da naprimer Rusi ili Grci idu zorom da zasecaju drvo s tri udarca sekire, ili da imaju položajnika, ili da unose slamu u kuću, kvocaju itd itd. Ponavljam, možda grešim, ali koliko sam obaveštena to čak i drugi pravoslavni narodi nalaze čudnim i svakako ne upražnjavaju. Tako da, šta je tradicionalno? Sam Badnjak, kao hrišćanski praznik - ili nešto mnogo starije što je Hrišćanstvo prosto usvojilo? Hm.

Čak ni Dušan silni nije uspeo da iskoreni srpsku drevnu religiju. U njegovom zakoniku piše da se svi oni koji nisu hrišćani ožeže (da se praktično označe kao stoka sa usijanim metalom na kožu) i da se proteraju.

Posle njega to nisu uspeli ni Turci vekovima. Mada, turci se i nisu toliko trudili koliko Nemanjići. Turcima je bilo bitno da ljudi pređu u Islam, ali su u mnogo čemu poštovali ono što je srpsko zatečeno.

Sveti Sava, čovek iz vladarske dinastije Nemanjića, veoma moćne templarske porodice koja je pripadala kraljevskom bratstvu tadašnje Evrope, imao je predlog i politiku da se uradi sinteza srpske religije, po mnogo čemu slovenske religije, u hrišćanstvo. Postojali su običaji i tradicije koje je bilo teško iskoreniti u ono vreme, kao što su bili kučni bogovi. Bogovi ognjišta.

Nisu mogli ići od kuće do kuće i familije i zabranjivati im ono što je njima bilo najsvetije. Može, ali ako to više nisu bogovi nego svetci. Onda to više nije paganiizam, nego hrišćanstvo.

Jedino je Tito i komunizam na nekoliko decenijama uspeo da zabrani srbima da slave. Ali takođe i da se odreknu hrišćanstva, pa danas možeš videti da na mnogim grobovima umesto krsta stoji petokraka.

Ovo što si naveo za badnjak to je sve deo drevne slovenske religije.

Isto tako i zadušnice. Ono kad se iznese pečenje i pršuta na grob pa se krka brale. To je deo drevne srpske religije. Mnogi to ne vole i gledaju na taj običaj veoma negativno. Međutim u starim vremenima time se pokazivala veza sa precima. Da se dođe na grob i da ih se sete. Da se u njihovo ime pojede i popije. To je kao dan sjedinjenja sa precima.

Pa imaš i ono kad se bdi. Bdenje pored pokojnika, pored kovčega. Mora neko da sedi u sobi u kojoj je kovčeg i celu noć da bude budan.

Ima još dosta obreda. Ja sam izdvojio neke koje sam ja lično video da se poštuju kao nešto najsvetije i nikako se ne sme odstupati od tih obreda. Svi ti obredi imaju svoju pozadinu, svoju pozadinsku filozofiju života pa čak i funkciju u životu. Međutim ta filozofija je drugačija od hrišćanske, ona ima poseban odnos sa dušom i precima i prirodom, pa je zato nama nerazumno danas zašto se sve to radi, ali se ipak radi.

Od svega u hrišćanstvu kod nas najviše se praktikuju obredi koji uopšte nisu hrišćanski već pripadaju drevnoj srpskoj i slovenskoj religiji.
 
Poslednja izmena:
"Tradicionalno" je teška i ozbiljna reč da se upotrebi za (neću reći pravoslavni, već srpski konretno) Badnjak, naprimer. Sve što se prilikom Badnjaka u Srba radi, iz aviona je očigledno da je paganskog porekla i nema nikakve veze s hrišćanstvom. To je još jedna od onih stvari koje je Hrišćanstvo silom prilika prihvatilo kako bi lakše pridobilo ljude da promene religiju.
Tako da, šta znači tradicionalno? U kontekstu Badnjaka? Ja svakako pri tom ne mislim na kakve pravoslavne tradicionalne tekovine - jer da je tako, onda bi i svi drugi pravoslavni narodi isto radili. Ali oni to ne rade. Stvarno ne znam (možda grešim?) da naprimer Rusi ili Grci idu zorom da zasecaju drvo s tri udarca sekire, ili da imaju položajnika, ili da unose slamu u kuću, kvocaju itd itd. Ponavljam, možda grešim, ali koliko sam obaveštena to čak i drugi pravoslavni narodi nalaze čudnim i svakako ne upražnjavaju. Tako da, šta je tradicionalno? Sam Badnjak, kao hrišćanski praznik - ili nešto mnogo starije što je Hrišćanstvo prosto usvojilo? Hm.
Tradicionalno je sve sto se praktikuje od davnina, sto nije moderno, tako da tu spada u Badnjak. To je verovatno bio neki narodni obicaj kod Slovena, u hriscanstvo se sigurno ne bi inkorporiralo nesto sto se kosi sa njim, npr. slavljenje neke boginje, jer je to paganizam..
 
Sveti Sava, čovek iz vladarske dinastije Nemanjića, veoma moćne templarske porodice koja je pripadala kraljevskom bratstvu tadašnje Evrope, imao je predlog i politiku da se uradi sinteza srpske religije, po mnogo čemu slovenske religije, u hrišćanstvo. Postojali su običaji i tradicije koje je bilo teško iskoreniti u ono vreme, kao što su bili kučni bogovi. Bogovi ognjišta.
Порекло славе је непознато али хајде да оставимо то по страни.
Одакле ти информација да је породица Светог Саве била темпларска ? У којој литератури си то нашао ?
 
321804490_716466713126901_7265521715961987496_n.jpg
 
Tradicionalno je sve sto se praktikuje od davnina, sto nije moderno, tako da tu spada u Badnjak. To je verovatno bio neki narodni obicaj kod Slovena, u hriscanstvo se sigurno ne bi inkorporiralo nesto sto se kosi sa njim, npr. slavljenje neke boginje, jer je to paganizam..
Da, tako je...
Slavljenje svega osim Boga je neispravno, tj nema veze sa hriscanstvom
drugo vecina tih obicaja su paganskog porekla
 
"Tradicionalno" je teška i ozbiljna reč da se upotrebi za (neću reći pravoslavni, već srpski konretno) Badnjak, naprimer. Sve što se prilikom Badnjaka u Srba radi, iz aviona je očigledno da je paganskog porekla i nema nikakve veze s hrišćanstvom. To je još jedna od onih stvari koje je Hrišćanstvo silom prilika prihvatilo kako bi lakše pridobilo ljude da promene religiju.
Tako da, šta znači tradicionalno? U kontekstu Badnjaka? Ja svakako pri tom ne mislim na kakve pravoslavne tradicionalne tekovine - jer da je tako, onda bi i svi drugi pravoslavni narodi isto radili. Ali oni to ne rade. Stvarno ne znam (možda grešim?) da naprimer Rusi ili Grci idu zorom da zasecaju drvo s tri udarca sekire, ili da imaju položajnika, ili da unose slamu u kuću, kvocaju itd itd. Ponavljam, možda grešim, ali koliko sam obaveštena to čak i drugi pravoslavni narodi nalaze čudnim i svakako ne upražnjavaju. Tako da, šta je tradicionalno? Sam Badnjak, kao hrišćanski praznik - ili nešto mnogo starije što je Hrišćanstvo prosto usvojilo? Hm.
Hriscanstvo je preuzelo dosta paganskih obicaja jos u startu. Pre svega zato sto je Konstantin koji je uveo Hriscanstvo skoro do kraja zivota bio Paganin,
i sto je Sunce zamenio Hristom. Bozic, sam za sebe je paganski praznik bio koji je samo pretaban u Hristovo rodjenje...
Dakle, izbacimo Rim iz jednacine i sta ostaje od Hriscanstva? Ni Novi Zavet ni crkva.
 
Hriscanstvo je preuzelo dosta paganskih obicaja jos u startu. Pre svega zato sto je Konstantin koji je uveo Hriscanstvo skoro do kraja zivota bio Paganin,
i sto je Sunce zamenio Hristom. Bozic, sam za sebe je paganski praznik bio koji je samo pretaban u Hristovo rodjenje...
Dakle, izbacimo Rim iz jednacine i sta ostaje od Hriscanstva? Ni Novi Zavet ni crkva.
Da a kada ja to pisem mene banuju
nece ljudi istinu pa to ti je
 
https://www.espreso.co.rs/vesti/drustvo/951741/bozic-i-badnji-dan-paganski-obicaji



Božić i Badnji dan puni su običaja i simbolike koja nije izvorno hrišćanska. Ono što mnogi Srbi pokušavaju da prenebregnu je činjenica da smo kao narod postojali i pre primanja hrišćanstva. Kao mnogobožcima nije nam bilo lako da se odreknemo starih običaja, pa smo mnoge prilagodili novoj religiji – hrišćanstvu.
Mnogi običaji vezani za Badnji dan sasvim su paganski, a crkva im je kasnije dala hrišćansko obeležje. Običaje oko Badnjeg dana su Srbi nasledili od svojih predaka i još uvek ih održavaju. Evo i koja je simbolika nekih od najlepših božićnih radnji:

Za badnjak se seče grana hrasta, koji je kod Slovena oduvek bio sveto drvo. Vezuje se za slovensko božanstvo Svetovida. Badnji dan je pun rituala i simbolike, živopisnih radnji i svi su oni povezani sa porodičnim kultom i kultom ognjišta.
Loženje badnjaka je u vezi sa ognjem i ognjištem. To je središnji element simbolike rađanja novog sunca jer je i Badnji dan odmah posle kratkodnevnice. Mladi hrast je spaljivanjem davan ognju radi nove godine, a pregršti varnica bacanih u nebo su najavljivale mnogo roda i prinosa.

I seča badnjaka ima svoju pagansku simboliku –

Badnjak seku isključivo muškarci, najčešće domaćin i najstariji sin, u rano jutro, pre izlaska sunca. Pre sečenja se drvetu nazove „dobro jutro“, čestita mu se praznik i moli se da donese zdravlje i sreću porodici. Zatim se drvo posipa žitom, a u nekim krajevima mu se daruje kolač posebno umešen za tu priliku. Drvo se ne sme dodirnuti golim rukama, pa onaj koji ga seče navlači rukavice.

Drvo se uvek zasecalo sa istočne strane jer je trebalo da padne na istok. Onaj ko je sekao badnjak, trudio se „da se drvo ne muči“ tj. da se obori iz jednog udarca ili najviše sa tri. Ako drvo ne padne ni posle trećeg udarca, mora se kidati rukama jer više udaraca nije dozvoljeno. Kada domaćin donese badnjak, ostavlja ga pored ulaznih vrata, a tek sa prvim mrakom se badnjak unosi u kuću i stavlja, prema običaju, na ognjište.


I božićna pečenica nastala je od čina prinošenja žrtve paganskom bogu –

Posle donošenja badnjaka kolje se pečenica (ponegde se kolje ili „utuče“ na Tucindan). Obično je to prase, retko jagnje, a ponegde ćurka ili guska. Pečenica je žrtva za novo leto, a ponegde se zove i veselica ili božićnjar. To je ostatak starog kulta prinošenja žrtve za rađanje novog Boga.
Badnjak se celiva, maže medom i stavlja na ognjište. Kada je badnjak stavljen na ognjište, prema njemu se moralo ponašati kao prema živom biću − kitili su ga zelenim granama, ljubili, ali i prelivali vinom, posipali žitom…


Običaj nalaganja badnjaka na vatru veoma je star. Deca „džaraju“ vatru, odnosno grančicama raspaljuju vatru izazivajući pregršt varnica i iskri govoreći „koliko iskrica toliko parica, pilića, košnica…“ nabrajajući svu stoku i živež čije se blagostanje priželjkuje.

Slama koja se unosi u kuću, obedovanje na podu i raznošenje oraha po kući su deo kulta mrtvih –

Na Badnje veče se u kući očekuju „domaći“ ili „domaći pokojnici“ ili „domaći duhovi“. Svi preci su sa ukućanima, zato je večera tiha da ih ne bi oterali i zato se tri dana sa trpeze ne prikuplja nego samo donosi, pa se čak i ne čisti po kući.

Pročitajte i Sveti Nikola, najrasprostranjenija srpska slava: Evo razloga zašto se baš ovaj svetac slavi u toliko srpskih domova


Nekada se obedovalo na podu, tj. na slami koju domaćin unese sa badnjakom. To je u stvari gozba sa nevidljivim precima. Kada se jelo prospe onda se kvoca i na taj način se pozivaju duše predaka na gozbu.

U hrišćanskom tumačenju slama je simbol prostirke na kojoj se rodio Hristos.

Duše predaka nalaze se i u uglovima kućnim. Zato se o Badnjoj večeri orasi (kao žrtve precima) bacaju baš u 4 ugla prostorije.

Badnja večera je posna, ali bogata i svako jelo koje se iznese na trpezu ima simboličko značenje. Treba da obiluje jelom i pićem da bi i nova godina bila rodna i puna izobilja. Nekim jelima se pridavao poseban, magijski značaj, zato su ona i obavezna: med, beli luk (koji ima amajlijsko značenje), pasulj, kupus, riba, voće (orasi, lešnici, jabuke, suve šljive). Večera protiče u miru i tišini.
 

Back
Top