O PLESU...magija pokreta

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
smatram da vecina plesova ima katarzicno dejstvo, to jeste pitanje individue ali eto baveci se plesom jos od malena (doduse amaterski) to je nesto sto sam primjetila kod sebe a i kod prilicnog broja drugih ljudi. Ples je po meni kontakt sa nekom potpuno drugom ravni postojanja, sa cistom radoscu! :)
 
кренувши ка "крстарицином форуму" видех чланак на главном порталу који ме је веома обрадовао.наиме ради се очувеној ирској плесној групи, која је већ пар пута наступала код нас "lord of the dance". наступиће 17 и 18 маја у београдској арени са почетком у 21 час. цене карата биће у износу од 2.000 до 3. 500 динара. ко зна ђолета... :cool: ... зна :p


 
River Dance je vrsta plesa, tacnije originalni naziv za irski folklor... Lord of the Dance je naziv predstave koja se pretezno bazira na river dance-u.... Tu su (u Lordu) dodati razni scenski elementi od glume, podrska itd.... Lord of the dance je istovremeno i naziv predstave koju izvode i sama trupa... to bi bilo kao da imas baletsku trupu Zizela koja izvodi samo tu istu predstavu Zizelu... nadam se da sam pomogao:hvala:
 
River Dance je vrsta plesa, tacnije originalni naziv za irski folklor... Lord of the Dance je naziv predstave koja se pretezno bazira na river dance-u.... Tu su (u Lordu) dodati razni scenski elementi od glume, podrska itd.... Lord of the dance je istovremeno i naziv predstave koju izvode i sama trupa... to bi bilo kao da imas baletsku trupu Zizela koja izvodi samo tu istu predstavu Zizelu... nadam se da sam pomogao:hvala:

hvala. to sam shvatila kad sam ih pogledala.
jako sam se razocharala,.... i smorila.
jako puno kicha i neukusa na jednom mestu.
shto se tiche njihove kondicije , spretnosti i umeca na tome im svaka chast. ali mislim da su mogli i vishe da pokazu.
koreografija,..kostimografija, tematika.... no coment! :dontunderstand:
 
Hehe, moram da se umesam u ovo za razliku izmedju Ruverdance-a i Lorda ((: Riverdance nije originalni naziv za Irski folklor, originalni naziv plesa je pa, prosto, Irski ples,Irish Dance koji se sastoji iz dve bitne celine : Hard shoe dancing, koji se igra u cipelama za step, oni ih zovu Hard shoes, nekad i Jig shoes ali retko...I soft step koji se igra u posebnim koznim baletankama(Ghilles se zovu) i ima nekih baletskih elemenata i ne daje riram vec treba da bude leprsav, lagan, sa mnogo skokova itd..Naravno sve zavisi da li se radi o solo igranju ili figure dance-u, ima i tu razlike kako se gde izvode koraci, gde je kakav ritam itd itd...da ne davim.
Riverdance je jedan spektakl i jedna trupa za sebe i nastao je jos pre Lorda, osnivac je takodje Flatley, medjutim nije se dugo zadrzao u Riverdance trupi jer je ono sto je on zeleo bilo totalno drugacije od onoga sto je Riverdance bio i sto su drugi ljudi zeleli da naprave od toga. Riverdance je dosta tradicionalniji od Lorda, citav koncept je drugaciji, kostimi takodje, on je zeleo da to sve bude malo atraktivnije i vise...Showdance da tako kazemo ((: Lord je nastao posle i skroz je drugacija prica...Drugi solisti, drugi kostimi, drugi koncept, drugacija muzika...Meni je mozda za dlaku drazi Lord, Riverdance iz New Yorka mi se nije svideo pretezno zbog solista, ne volim Jean Butler ni Dunna nesto preterano...
Ima dobrih tacaka, nije da nema. A za to da je sve od toga kic...pa nemam pojma, shvatam da je sve to individualno. Medjutim meni ni Lord ni Riverdance nisu kic(kic je Feet of flames u Budimpesti...stresem se od pomisli na to), jer je morao postojati nacin da se taj ples nekako priblizi publici, da se modernizuje i malo komercijalizuje, da se doda taj Showdance element...Ali to imate skoro svuda, u svakom plesu
koji iziskuje neko prezentovanje pred vecom masom ljudi i koji zeli da izgleda profesionalnije...
Flatley tezi prilicno ka toj pompeznosti i da sve bude tako grandiozno i ogromno, ali u Lordu - bas prvom, originalnom, koji se premijerno prikazivao, je nekako uspeo da nadje granicu i da je ne prekoraci.
Jer verujte, taj moderni ples koji gledate i tradicionalan Irski su dve totalno razlicite stvari, Irski nikad nije bio predvidjen da se igra bas na taj nacin, prilicno se striktno znalo sta, kako, gde, a on je ispostovao same korake i sam ples, sam rad nogu i ostavio njihovu lepotu, a uneo neke novine
koji su taj ples osvezili i poboljsali ga, i priblizio ga ostalim ljudima...
Sve ostalo od njega je manje vise zaebancija, jer je lik postao popularan, osetio da moze, i onda krenuo da se zeza, eksperimentise...U svakoj sledecoj
tvorevini je samo reciklirao stare korake itd...

Eto, nadam se da je sad malo jasnije :D

Procenite i sami :

Riverdance(dok je Fletli jos bio solista tamo)

Uzivajte!
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top