Његова светост папа Лав XIV

Gedeon

Veoma poznat
Poruka
13.920
https://sr.m.wikipedia.org/wiki/Папа_Лав_XIV

papa_lav_14.png


Папа Лав XIV, рођен као Роберт Франсис Прево (енгл. Robert Francis Prevost; 14. септембар 1955) је поглавар Католичке цркве и суверен Ватиканске државе од 8. маја 2025. године. Он је први папа рођен у Сједињеним Америчким Државама и први папа из Северне Америке у историји Католичке цркве.

Рођен у Чикагу, Илиноис, Роберт је рани део своје каријере провео радећи за августинце. Служио је у Перуу од 1985. до 1986. и од 1988. до 1998. године као парохијски свештеник, дијецезански званичник, професор семинарије и администратор. Године 2023. Папа Фрања га је прогласио кардиналом. Служио је као префект Дикастерија за бискупе и председник Папске комисије за Латинску Америку од 2023. године. Био је епископ Чиклаја у Перуу од 2015. до 2023. године, као и генерал Реда Светог Августина од 2001. до 2013. године. Године 2023, папа Фрања је именовао Превоста за префекта Дикастерија за бискупе, што је истакнута улога која је подигла његов профил као потенцијалног кандидата за папу.

Дана 8. маја 2025. године изабран је за папу, узевши папско име Лав XIV. Рођен у Сједињеним Америчким Државама, такође је држављанин Перуа.
 
Роберт Прево је рођен у Чикагу 14. септембра 1955. године, као син Луја Маријуса Превоa и Милдред Мартинез. Његов отац био је ветеран Морнарице Сједињених Америчких Држава из Другог светског рата и школски администратор. Отац му је био француско-италијанског порекла, док је његова мајка била шпанског порекла. Средње образовање завршио је 1973. године у школи Реда Светог Августина. Роберт је 1977. године стекао диплому из математике на Универзитету Виланова.

Одлучивши да постане свештеник, придружио се Реду Светог Августина у септембру исте године. Прве завете у реду положио је у септембру 1978, а свечане завете у августу 1981. Наредне године стекао је мастер диплому из теологије на Католичком теолошком савезу у Чикагу.
 
Након завршетка теолошких студија, Превост је започео своју свештеничку службу у оквиру Реда Светог Августина. Његова прва значајна мисионарска активност била је у Перуу, где је служио од 1985. до 1986. и поново од 1988. до 1998. године. Током овог периода, радио је као парохијски свештеник, дијецезански званичник, професор у семинарији и администратор, фокусирајући се на подршку сиромашним заједницама и образовање младих. Његов рад у Латинској Америци дубоко је утицао на његов поглед на социјалну правду и улогу цркве у друштву
 
Генерал Реда Светог Августина

Од 2001. до 2013. године, Прево је обављао дужност генерала Реда Светог Августина, водећи овај монашки ред у периоду глобалних изазова. Под његовим вођством, ред је појачао мисионарске активности у земљама у развоју и радио на унапређењу сарадње са другим црквеним телима.

Епископска служба у Перуу

Године 2015, папа Фрања именовао је Превоa за епископа Чиклаја у Перуу, где је служио до 2023. године. Током овог периода, фокусирао се на јачање локалне цркве, подршку социјалним програмима и заштиту права миграната и маргинализованих група. Његов рад у Перуу додатно је учврстио његову репутацију као пастира блиског сиромашнима.

Префект Дикастерија за бискупе

Године 2023, Прево је именован за префекта Дикастерија за бискупе, једног од кључних ватиканских тела задужених за избор епископа широм света. Истовремено је постао и председник Папске комисије за Латинску Америку. Ова улога га је позиционирала као једног од водећих кандидата за будућег папу.[

Избор за папу

Након смрти папе Фрање 21. априла 2025. године од последица можданог удара и срчаног колапса, папска конклава започела је 7. маја 2025. Првог дана није било избора, што је означено црним димом из Сикстинске капеле. Већ наредног дана, 8. маја, кардинали су постигли консензус и изабрали Роберта Франсиса Превоa за новог папу, што је обележено белим димом. Он је узео име Лав XIV и појавио се на балкону базилике Светог Петра, где је верницима упутио први благослов: МИР СВИМА ВАМА!“.
 
Poslednja izmena:
Први говор новог папе Лава XIV:
"Хвала вам. Браћо и сестре, драга браћо и сестре. Ово је први поздрав Христа васкрслог, доброг пастира који је дао живот за Господа. Желио бих да и овај поздрав мира уђе у ваша срца и дође до ваших породица, до свих, свих људи, без обзира ко су, до свих народа и цијелог свијета. Мир с вама. То је мир васкрслог Христа. То је мир који је разоружан и који разоружава, који је понизан и који ће устрајати.

И долази од Бога, Бога који нас све воли, безусливно. И чујмо чак и тихе гласове. А папа Фрациско је, уистину, увијек био храбар и благословио је Рим. Папа који је благословио Рим дао је благослов свијету, цијелом свијету тог ускрсног јутра. Зато наставимо с тим благословом. Бог нас воли. Бог воли све вас и гријех неће превладати.

Сви смо ми у Божјим рукама. И истовремено, без страха, будимо уједињени, руку под руку, с Богом и међу собом кренимо напријед. Јер ми смо ученици Христови. Христос је испред нас. Свијет треба вашу свјетлост. Човјечанству је потребан он, као мост.

Да бисмо могли доћи до Бога и досегнути Божју љубав. Помозите нам, морате нам помоћи и помоћи једни другима да градимо мостове. Мостове дијалога, сусрета. И сви морамо бити један народ, народ који живи у миру.

Захваљујем папи Франциску. И желим захвалити свим својим братским кардиналима који су ме изабрали за насљедника светог Петра и који ће са мном крочити путем као уједињена Црква, увијек тражећи мир, правду и вјерност Исусу Христу, без страха. И навијештати Јеванђеље, и бити мисионари.

Ја сам син светог Августина. Припадник сам августинског реда, и свети Августин је рекао: "С вама сам хришћанин." У том духу сви заједно можемо крочити. Можемо заједно радити према земљи коју нам је Бог припремио. А Цркви у Риму упућујем посебан поздрав.

Заједно морамо пронаћи начин како бити мисионарска Црква, Црква која гради мостове... успоставља дијалог, која је увијек отворена да на овом тргу раширених руку прими свакога коме су потребни наша љубав, наша присутност, дијалог и близина.

И само још нешто, неколико ријечи на шпанском. Посебно желим поздравити своје сународњаке из Перуа. Била ми је велика част радити у Перу-у. Тако свима вама, браћо и сестре, из Рима, Италије, цијелог свијета: требамо бити Црква која иде заједно, која иде путем мира, која увијек тражи љубав, која је увијек близу онима који пате.

Данас молимо Дјевицу Марију из Помпеја. Наша Мајка, Марија, увијек жели корачати с нама, бити уз нас и помагати нам, својом љубављу и својим заговором. Зато желим молити с вама. Молимо заједно за ову нову мисију, за цијелу Цркву. И за мир у цијелом свијету. И затражимо ову посебну милост од Марије, наше Мајке.

Здраво Маријо, благодати пуна, Господ је с тобом.
Благословљена си ти међу женама и благословљен је плод утробе твоје, Исус.
Света Маријо, Мајко Божја, моли за нас грешнике, сада и на часу смрти наше. Амин.

Свима вама окупљенима овдје и свима који примају овај благослов путем радија, телевизије и других средстава комуникације. Препознајмо га на начин како то Црква препознаје. Надамо се да ће бити сачуван дуго и да ће донијети мир Цркви у цијелом свијету", рекао је Папа.
 
Lepo ime novog pape. Kratko, ali upecatljivo, deluje kao pravi covek za to mesto.
Време ће показати. Наше је да му желимо све најбоље и молимо за њега.
Твоје молитве Бог сигурно неће примити! Бог воли миротворце, а не ратоборце.
 
Први говор новог папе Лава XIV:
"Хвала вам. Браћо и сестре, драга браћо и сестре. Ово је први поздрав Христа васкрслог, доброг пастира који је дао живот за Господа.
jel on to sebe smatra za vaskrslog Hrista? :confused:
 

Back
Top