Neutralni drug

Lule

Iskusan
Poruka
6.383
Verovatno ste imali situaciju u kojoj se neko prema vama ponese loše, a vaš prijatelj ili drug koji je takođe i drug tog koji je prema vama ispao đubre, neće da se meša. Iako je jasno, tj. i on sam vidi da to nije situacija "za svađu je potrebno dvoje", nego je taj stopostotni krivac - ipak se pravi lud jer nije prema njemu ispao loš i nastavlja da se druži sa njim.
Da li se razočarate jer očekujete lojalnost vašeg neutralnog prijatelja ili imate razumevanja i pravdate ga?
Da li nastavljate da se družite sa njim ili se distancirate jer smatrate da vas je izdao?
Da li ste bili neutralni drug kome se kasnije to obilo o glavu?
 
Poslednja izmena:
Neutralnost je dobra. Mešati se znači samo pogoršati konflikt. Konflikt koji ja imam sa nekim je isključivo moj i ničiji više. Ne želim nikome naredjivati sa kim će se on družiti ili ne. Ako on vidi da je neko u krivu, a nastavlja druženje, to je njegova greška, a ne moja. Ne postoji tako nešto kao što je izdaja jer mi niko nije obećao bilo šta.
 
Lično nisam nikad bila za tu vrstu solidarnosti. Ne napadam čoporativno, ne branim se čoporativno. Ako sa nekim imam problem rešavam to sa njim, bez da uvlačim publiku. I nikad nisam prestala sa nekim da razgovaram jer drugi ne pričaju sa njim. Mada viđam takve primere svakodnevno. A može me ceo svet ubeđivati da sa nekim pričam, ako ja neću, onda je to to. Čudno mi je to oduvek bilo, "ej mi ne pričamo sa njom, pridruži nam se. " Zašto ?
 
Давно сам био у сл. ситуацији...шта знам...зар то није добро за тебе,мсм у једној епизоди сазнаш о обојици шта су и ко су?
Možda sam postavila previše očiglednu dihotomiju. Recimo da to ne mora da bude veoma loše (izbrisala sam ono veoma) ali recimo da vas uvredi postupkom, ili vas izneveri kada vam je potreban, a ovaj ga pravda da nije on loš, nije tako mislio i sl.
 
Poenta nemesanja je u tome da treci ne zna sta je izmedju dvoje u raspravi, sledece pitanje je....kome je bolji drug....a poslednje....drug nije prijatelj, vec neko s kim provodis vreme....
 
Ja vidim. Ako je situacija očigledna, ali neutralni neće da vidi jer neće da kvari to njihovo drugarstvo. Mene to razočarava. Ne samo što nije lojalan prema meni nego što nije pravedan.
По танком леду ходаш.
Већ си пресудио да овај није у праву, и да то други другар зна(дали зна) и још тражиш подршку?
 
Ja vidim. Ako je situacija očigledna, ali neutralni neće da vidi jer neće da kvari to njihovo drugarstvo. Mene to razočarava. Ne samo što nije lojalan prema meni nego što nije pravedan.
Ne mislim da je nemešanje jednako nelojalnost ali je blago rečeno oportunistički ako se stvari gledaju samo iz sopstvenog ugla, i to trenutno.
 
Ma da, ranije mi je bila bitna ta da kažem solidarnost, veliko poverenje u čoveka, i da taj neki moj frend stoji sa mnom protiv mog dušmanina, iako je dobar i sa njim, da se odluči za mene... posle shvatih da toga nema, čak i taj moj prijatelj može vremenom da se pretvori u dušmanina itd. Ti međuljudski odnosi su uglavnom šit, najveći stepen poverenja je uglavnom odnos roditelj - dete, ovo ostalo je najčešće slabo i krhko, i onda vremenom dođeš, i neobavezno se sprdaš po društvenim mrežama, učestvuješ malo u diskusijama, da oteraš usamljenost i malo se zabaviš, bez nekih bff ambicija...
 
Zavisi od situacije, ali bih svakako rekao svoje mišljenje i jednom i drugom ako bi me pitali za njega. U tom smislu bih se mešao. A da se samoinicijativno ubacujem u nešto gde to niko od mene nije tražio, to mi je malo glupo. Osim ako se to nešto ne tiče direktno i mene uz tu drugu osobu.
 
Ali sam u ovom slučaju u pravu - ne čitaš pažljivo, tako ni druga možda ne bi pažljivo saslušao. A već bi bio protiv njega. Kao i sad protiv mene.
Problem je što svi za sebe misle da su u pravu. Nekada situacija različito deluje iz različitih uglova, moguće je i da zajednički prijatelj osuđuje postupak ali ne osuđuje osobu.

Razumem o čemu ti pričaš - neko se objektivno postavi prema nekome loše a drugi prelaze preko toga kao da se ništa nije desilo. Hoću samo da kažem da i tu može biti nijansi.
 
Pusti sad, prva sam se setila.


Ali sam u ovom slučaju u pravu - ne čitaš pažljivo, tako ni druga možda ne bi pažljivo saslušao. A već bi bio protiv njega. Kao i sad protiv mene.

Pusti sad, prva sam se setila.


Ali sam u ovom slučaju u pravu - ne čitaš pažljivo, tako ni druga možda ne bi pažljivo saslušao. A već bi bio protiv njega. Kao i sad protiv mene.
Касно је...једино ти могу рећи...не примај све у другарству к срцу...сачувај то за момка..и другари су људи...греше...лаку ноћ
 
Problem je što svi za sebe misle da su u pravu. Nekada situacija različito deluje iz različitih uglova, moguće je i da zajednički prijatelj osuđuje postupak ali ne osuđuje osobu.

Razumem o čemu ti pričaš - neko se objektivno postavi prema nekome loše a drugi prelaze preko toga kao da se ništa nije desilo. Hoću samo da kažem da i tu može biti nijansi.
Ovo je sad balansiranje jer si već napisla - objektivno.

Jednom sam i sama bila u poziciji neutralnog. Dobro, sigurno nije jednom, ali ovo je bila situacija koju sam introspektivno i kritički proanalizairala. Nije u pitanju prijatelj, rod, čak ni drug, reč je o mojoj dr opšte prakse uvek simpatičnoj, nasmejanoj, ljubaznoj. Srećem komšinicu koja mi takođe nije drugarica, recimo na istom nivou poznanstva kao doktorka, takođe njen pacijent. I priča mi kako ova nije htela da joj da uput za pregled (nebitno za šta), iako je ova insistirala (posle se ispostavilo da je vrlo ozbiljno). Kao nije joj ništa. I ponela se veoma sujetno i nehumano prema njoj. Ja sam bila u fazonu - Nemoguće, nije ona takva. Naravno, nisam to rekla ovoj, ali sam u sebi mislila. Posle sam analizirajući se, shvatila da nisam želela da u svojoj glavi menjam mišljenje o doktorki. Sa svojom dr ja i dalje super, mada primećujem da se možda folira, ali kao - nemoguće da su svi ljudi loši, nemoj da se tripuješ, niša ti nije uradila. Dok jednom prilikom nije pokazala svoje pravo (ružno) lice i prema meni, ali me sad mrzi da pišem šta se desilo. :D
 
Ovo je sad balansiranje jer si već napisla - objektivno.

Jednom sam i sama bila u poziciji neutralnog. Dobro, sigurno nije jednom, ali ovo je bila situacija koju sam introspektivno i kritički proanalizairala. Nije u pitanju prijatelj, rod, čak ni drug, reč je o mojoj dr opšte prakse uvek simpatičnoj, nasmejanoj, ljubaznoj. Srećem komšinicu koja mi takođe nije drugarica, recimo na istom nivou poznanstva kao doktorka, takođe njen pacijent. I priča mi kako ova nije htela da joj da uput za pregled (nebitno za šta), iako je ova insistirala (posle se ispostavilo da je vrlo ozbiljno). Kao nije joj ništa. I ponela se veoma sujetno i nehumano prema njoj. Ja sam bila u fazonu - Nemoguće, nije ona takva. Naravno, nisam to rekla ovoj, ali sam u sebi mislila. Posle sam analizirajući se, shvatila da nisam želela da u svojoj glavi menjam mišljenje o doktorki. Sa svojom dr ja i dalje super, mada primećujem da se možda folira, ali kao - nemoguće da su svi ljudi loši, nemoj da se tripuješ, niša ti nije uradila. Dok jednom prilikom nije pokazala svoje pravo (ružno) lice i prema meni, ali me sad mrzi da pišem šta se desilo. :D
Nisi bila u poziciji neutralnog nego jesi bila neutralna jer realno nisi znala o čemu se u stvari radi. A da se sklope sve kockice treba vreme i odgovarajuće iskustvo, eto to je upravo to o čemu pišem.

Situacija je mogla da ispadne i potpuno drugačija, da se na primer na kraju ispostavilo da tvoja drugarica greši a ne dr, ali ti ni u jednom slučaju na početku ne bi mogla da budeš bilo šta drugo do neutralna. Ako je jasno šta hoću da kažem.
 
Nisi bila u poziciji neutralnog nego jesi bila neutralna jer realno nisi znala o čemu se u stvari radi. A da se sklope sve kockice treba vreme i odgovarajuće iskustvo, eto to je upravo to o čemu pišem.

Situacija je mogla da ispadne i potpuno drugačija, da se na primer na kraju ispostavilo da tvoja drugarica greši a ne dr, ali ti ni u jednom slučaju na početku ne bi mogla da budeš bilo šta drugo do neutralna. Ako je jasno šta hoću da kažem.
Tako bih i se ja pravdala ali ne mogu sebe da lažem. Ovo što ti kažeš je ono čime psiholozi danas teše svoje klijente, da ne opterećuju previše svoj mozak. :mrgreen:
Ta komšinica kad mi je to pričala je već bila na operaciji, a dr opšte prakse ne bi trebalo da pravi famu oko uputa i da maltretira osobu koja sumnja da joj je zdravlje ozbiljno ugroženo. Ali ja sam pala na njen šarm i nisam iskreno, skroz poverovala komšinici. Trebalo je da prezrem doktorku i da je emotivno distanciram u daljoj komunikaciji, a možda i promenim.
 

Back
Top