Nešto o dobrom i lošem

Christadelphian

Aktivan član
Poruka
1.554
što smo počeli na temi "Da li su ateisti srećniji?"

U svetu uglavnom, posebno takozvanom 'hrišćanskom' svetu, postoji ideja da dobre stvari u životu dolaze od Boga a loše stvari od đavola ili sotone. Ovo nije nova ideja; ona nije čak ni ideja ograničena samo na hrišćanski apostolat. Vavilonci, na primer, su verovali da ima dva boga, bog dobra i svetla, i bog zla i mraka, i da su njih dva u smrtnom sukobu uhvaćeni u koštac. Kir veliki kralj Persije, verovao je samo u to. Stoga mu je Bog rekao, "Ja sam Gospod, i nema drugoga, osim mene nema boga… Koji pravim svetlost i stvaram mrak, gradim mir i stvaram zlo (nesreću); ja Gospod činim sve to" (Is.45:5-7,22). Bog stvara mir i On stvara zlo, ili nesreću. Bog je tvorac, stvoritelj "zla" u ovom smislu. U ovom smislu postoji razlika među "zla" i greha, koji je čovekova krivica, on je ušao u svet kao rezultat čoveka a ne Boga (Rim.5.12).

Bog govori Kiru i narodu Vavilona "osim mene nema (drugog) boga". Hebrejska reč 'el' prevedena "Bog" u osnovi znači 'sila, ili izvor moći'. Bog veli da nema nikakav izvor moći koji postoji odvojeno od njega. Ovo je razlog zašto istinski vernik u Boga ne može prihvatiti ideju o nadprirodniom đavolu ili demonima.

Biblija obiluje primerima o Bogu koji donosi "zlo" u živote ljudi u ovom svetu. Amos 3:6 kaže da ako ima zla u nekom gradu, Bog ga je učinio. Ako na primer, ima potresa u jednom gradu, često se oseća da je 'đavo' delovao na taj grad, i da je doneo nesreću. Ali istinski vernik mora razumeti da je Bog odgovoran za to. Ovako Mih.1:12 govori da je sišlo "zlo od Gospoda do vrata Jerusalemskih". U knjizi o Jovu čitamo kako je Jov, pravedan čovek, izgubio stvari koje je imao u ovom životu. Knjiga uči da iskustvo 'zla' u životu osobe nije direktno razmerno sa njegovom pokornosti ili nepokornosti Bogu. Jov je priznao da "Gospod dade, Gospod uze" (Jov 1:21). On ne kaže da je 'Gospod dao a sotona uzeo'. On je rekao svojoj ženi: "dobro smo primali od Boga a zla zar nećemo (isto tako) primati?" (Jov 2:10). Na kraju knjige, prijatelji Jova teše "za sve zlo što bješe Gospod pustio na nj" (Jov 42:11 up. 19:21; 8:4). Ovako je Bog izvor "zla" u smislu da je krajnji propusničar problema koje imamo u našim životima

"Jer koga Gospodin ljubi, onoga stegom odgaja… Poradi vašeg odgajanja trpite… onima koji su njime uvježbani poslije donosi mironosni plod pravednosti" (Jev.12:6-11 D.F.), ovo pokazuje da nedaće koje nam Bog zadaje mogu eventualno da nas vode k našem duhovnom rastu. Postavljanje je Reči Božije protiv same sebe reći da je đavo biće koje nas prisiljava na greh ili nepravdu, dok istovremeno navodno donosi probleme u naše živote koji vode našem razvoju 'mironosnog ploda pravednosti'. Pravoslavna ideja o đavolu nailazi ovde na ozbiljne probleme. Naročito ozbiljni za nju su pasusi koji govore o ispraćaju čoveka kod sotone da bi se spasio duh", ili "da nauče ne huliti" (1Kor.5:; 1Tim.1:20). Ako je sotona zaista biće nagnuto da tera ljude na greh i ima negativni duhovni učinak na ljude, zašto ovi pasusi govore o 'sotoni' u pozitivnom svetlu? Odgovor leži u činjenici da jedan protivnik, "sotona" ili poteškoća u životu, može često proizvesti pozitivne duhovne efekte u životu vernika.
 
Upadas u zamku sopstvenog uma koji ti kaze ovo je Dobro ovo Zlo.Ali sta je dobro a sta zlo?To su dva strane iste iluzije.Takvo merilo ne postoji u STVARNOM svetu,ono je plod ove nase uobrazilje koja je od divne planete stvorila smetliste i to nazvala `civilizacijom`.
Navescu ti jedan primer.Sigurno si nekad okusio/la meso.A ko nije? E pa kako bi se osecao/la kada bi ta svinja koju si pojeo/la `okrenula` tvoje dete na raznju?Verujem,bedno...Promeni ugao gledanja,svi smo mi jedno...
 
Рекло би се да је овај нови лик поклоник МАТРИКСА... Ето како то изгледа кад балавурдија гледа филмове. Нешто слично се деси кад тинејџерке гледају популарност Бритни Спирс, па почну да се понашају, шминкају и облаче као и она. :wink:
 
Ulyssess:
Upadas u zamku sopstvenog uma koji ti kaze ovo je Dobro ovo Zlo.Ali sta je dobro a sta zlo?To su dva strane iste iluzije.Takvo merilo ne postoji u STVARNOM svetu,ono je plod ove nase uobrazilje koja je od divne planete stvorila smetliste i to nazvala `civilizacijom`.
Navescu ti jedan primer.Sigurno si nekad okusio/la meso.A ko nije? E pa kako bi se osecao/la kada bi ta svinja koju si pojeo/la `okrenula` tvoje dete na raznju?Verujem,bedno...Promeni ugao gledanja,svi smo mi jedno...

Razmisljas veoma plitko. Najednostavnije receno
u nasem zivotu postoje dve stvari koje cine da postoji dobro i zlo.
1. Postoje odredjene sile koje je Bog odredio da vladaju ovim svetom. Sile su same po sebi neutralne tj. mogu da budu dobro i zlo u odnosu na nas zivot.

2. Nase ponasanje u odnosu na sile

Da li ce sile biti dobro ili zlo u nasem zivotu odreduje nase ponasanje u odnosu na njih. Najbanalniji primere je SILA TEZA. Ona je neutralna. Proizvod je odredjenih fizickih zakona. Ako je postujemo ona je dobra za nas. Ako je ignorisemo moze da bude veoma losa.

Najvaznija sila je BOZIJA SILA. Ona je takodje neutralna. Da li ce ona biti dobro u nasem zivotu ili ce nam biti lose zavisi od naseg odnosa prema njoj. Biblija kaze da Bog cini sve na dobro onima koji ga ljube, i citamo da je cak spreman da prenebregne fizicke zakone radi toga.

Ovo sa svinjom je krajnje neukusno i neprimereno. Ne mozes da uporedis ono sto je neuporedivo. Ali to je vec druga prica.
 
maleni:
Najednostavnije receno
u nasem zivotu postoje dve stvari koje cine da postoji dobro i zlo.
1. Postoje odredjene sile koje je Bog odredio da vladaju ovim svetom. Sile su same po sebi neutralne tj. mogu da budu dobro i zlo u odnosu na nas zivot.

У питању је чисто безбожништво самозваног папе, јер по његовој теорији, Бог који је Љубав - створио је и зло. Еда ли је то могуће ? Наравно да није и да је реч о чистом апсурду. :roll:
 
MaranAta:
maleni:
Najednostavnije receno
u nasem zivotu postoje dve stvari koje cine da postoji dobro i zlo.
1. Postoje odredjene sile koje je Bog odredio da vladaju ovim svetom. Sile su same po sebi neutralne tj. mogu da budu dobro i zlo u odnosu na nas zivot.

У питању је чисто безбожништво самозваног папе, јер по његовој теорији, Бог који је Љубав - створио је и зло. Еда ли је то могуће ? Наравно да није и да је реч о чистом апсурду. :roll:

To je jos jedna od tvojih "jacih" strana, sad vise i ne citas nego samo gledas imena i postavljas se negativno.
Sile koje je Bog postavio su neutralne nisu ni dobre ni zle. Bog je samo po sebi dobro ali sila kojom deluje u ovom svetu je neutralna. "Jer Sunce izlazi i vernima i nevernima" . Dakle, od naseg odnosa prema tome (nasa slobodna volja) zavisi da li ce nam nesto biti na korist ili na stetu (zlo ili dobro).
 
Опет чисто безбожништво, јер:

1.Moj. 1,4. I vidje Bog svjetlost da je dobra; i rastavi Bog svjetlost od tame.

или...

Rim. 7,12. Tako je dakle zakon svet i zapovijest sveta i pravedna i dobra.

или...

Ef. 2,10. Jer smo njegov posao, sazdani u Hristu Isusu za djela dobra, koja bog naprijed pripravi da u njima hodimo.

Ово су само неки од бројних примера. Неутралност ? хехех... свашта... Светлост је постављена свима да светли како би видели Пут у Царство Божје, и та светлост је ДОБРА, али они који одлуче да одбаце добро, и посвте се злу, сами су себе осудили. :roll:
 
Christadelphian:
Ovo je maleni OK
a gde je u toj prici djavo , po tebi?

Sotona je bio andjeo pred licem Bozjim i svoj polozaj je zloupotrebio, kao i silu koju je imao da bi se suprotstavio Bog. Po slobodnoj volji koju mu je Bog dao. Medjutim ta zloupotreba "kostala" ga je polozaja koji je imao i bio je zbacen.

Otud sve njegove pakosti i zla dela.
Jer ako posteno pogledas, zlo samo po sebi ne postoji, ono je uvek samo zloupotrebljeno dobro.
 
maleni:
Christadelphian:
Ovo je maleni OK
a gde je u toj prici djavo , po tebi?

Sotona je bio andjeo pred licem Bozjim i svoj polozaj je zloupotrebio, kao i silu koju je imao da bi se suprotstavio Bog. Po slobodnoj volji koju mu je Bog dao. Medjutim ta zloupotreba "kostala" ga je polozaja koji je imao i bio je zbacen.

Otud sve njegove pakosti i zla dela.
Jer ako posteno pogledas, zlo samo po sebi ne postoji, ono je uvek samo zloupotrebljeno dobro.
Ako se složim onda moramo nastaviti analizu sa sledećim sledom pitanja:
dozvoli :
1. ako je andjeo nešto zloupotrebio i počeo činiti pakosti onda je greh morala početi od njega a ne od čoveka ?
2. ako andjeli mogu da greše koji nam je garant da neće opet da neki sagreši
3. kako ne umiru ako greše
4. zašto nam je cilj da postanemo kao andjeli ako opet imamo iste uslove izbora i čemu to vodi?
5. Ako su "svi andjeli Božiji" (glasnici Božiji) kako da imamo dobre i loše tj dve grupe?
 
Christadelphian:
maleni:
Christadelphian:
Ovo je maleni OK
a gde je u toj prici djavo , po tebi?

Sotona je bio andjeo pred licem Bozjim i svoj polozaj je zloupotrebio, kao i silu koju je imao da bi se suprotstavio Bog. Po slobodnoj volji koju mu je Bog dao. Medjutim ta zloupotreba "kostala" ga je polozaja koji je imao i bio je zbacen.

Otud sve njegove pakosti i zla dela.
Jer ako posteno pogledas, zlo samo po sebi ne postoji, ono je uvek samo zloupotrebljeno dobro.
Ako se složim onda moramo nastaviti analizu sa sledećim sledom pitanja:
dozvoli :
1. ako je andjeo nešto zloupotrebio i počeo činiti pakosti onda je greh morala početi od njega a ne od čoveka ?
To i jeste cinjenica, greh je zapoceo od njega. Sotona je govorio sa Evom.
2. ako andjeli mogu da greše koji nam je garant da neće opet da neki sagreši
Nema nikakve garancije. Vec sam ti jednom ispisao citat iz Jova koji kaze da On (Bog) i andjelima svojim mane nalazi. Nema garancije.
3. kako ne umiru ako greše
To su takva stvorenja. Trajanje im je do kraja veka ili vremena. Ne mogu da ti objasnim Bozji naum po tom pitanju. Oni su sluzbenici i sve dok postoji stvorenje postojace i njihova sluzba.
4. zašto nam je cilj da postanemo kao andjeli ako opet imamo iste uslove izbora i čemu to vodi?
Ne znam nikoga kome je cilj da postane andjeo. Mi treba da smo sunaslednici Hristovi, deca Bozija, rodjena u Duhu kao On sam, a ne da budemo stvorenja kao andjeli.
5. Ako su "svi andjeli Božiji" (glasnici Božiji) kako da imamo dobre i loše tj dve grupe?
Ima andjela koji su otpali.
 
Аххххх... јадо... правиш ли ти разлику између телесне и духовне смрти ? Да ли ти је познато да ни у једном ни у другом случају се НЕ дешава нестанак ?

Телесна смрт још увек не значи да материја од које је тело сачињено нестаје.
Духовна смрт не значи да душа грешника нестаје.

Читав домострој спасења се своди на повратак Богу слободном вољом. А на крају века, када Сатана буде прогнан у дубине Пакла, неће више имати ко да искушава људе. Сем тога, они који су издржали искушења грехова и приклонули се Богу, зашто би се вратили греху онда када не буде више кога да их искушава ? Мало логике не би било на одмет. :wink:
 
maleni:
Christadelphian:
maleni:
Christadelphian:
Ovo je maleni OK
a gde je u toj prici djavo , po tebi?

Sotona je bio andjeo pred licem Bozjim i svoj polozaj je zloupotrebio, kao i silu koju je imao da bi se suprotstavio Bog. Po slobodnoj volji koju mu je Bog dao. Medjutim ta zloupotreba "kostala" ga je polozaja koji je imao i bio je zbacen.

Otud sve njegove pakosti i zla dela.
Jer ako posteno pogledas, zlo samo po sebi ne postoji, ono je uvek samo zloupotrebljeno dobro.
Ako se složim onda moramo nastaviti analizu sa sledećim sledom pitanja:
dozvoli :
1. ako je andjeo nešto zloupotrebio i počeo činiti pakosti onda je greh morala početi od njega a ne od čoveka ?
To i jeste cinjenica, greh je zapoceo od njega. Sotona je govorio sa Evom.
2. ako andjeli mogu da greše koji nam je garant da neće opet da neki sagreši
Nema nikakve garancije. Vec sam ti jednom ispisao citat iz Jova koji kaze da On (Bog) i andjelima svojim mane nalazi. Nema garancije.
3. kako ne umiru ako greše
To su takva stvorenja. Trajanje im je do kraja veka ili vremena. Ne mogu da ti objasnim Bozji naum po tom pitanju. Oni su sluzbenici i sve dok postoji stvorenje postojace i njihova sluzba.
4. zašto nam je cilj da postanemo kao andjeli ako opet imamo iste uslove izbora i čemu to vodi?
Ne znam nikoga kome je cilj da postane andjeo. Mi treba da smo sunaslednici Hristovi, deca Bozija, rodjena u Duhu kao On sam, a ne da budemo stvorenja kao andjeli.
5. Ako su "svi andjeli Božiji" (glasnici Božiji) kako da imamo dobre i loše tj dve grupe?
Ima andjela koji su otpali.
hvala na odgovorima
 
MaranAta:
Аххххх... јадо... правиш ли ти разлику између телесне и духовне смрти ? Да ли ти је познато да ни у једном ни у другом случају се НЕ дешава нестанак ?

Телесна смрт још увек не значи да материја од које је тело сачињено нестаје.
Духовна смрт не значи да душа грешника нестаје.

Читав домострој спасења се своди на повратак Богу слободном вољом. А на крају века, када Сатана буде прогнан у дубине Пакла, неће више имати ко да искушава људе. Сем тога, они који су издржали искушења грехова и приклонули се Богу, зашто би се вратили греху онда када не буде више кога да их искушава ? Мало логике не би било на одмет. :wink:
Ne reče li ti da je pakao duhovni pojam ?
pa ja vas pitam kako andjeli mogu da greše kada su Božiji glasnici ?
Znaš li šta znači "glasnik"
Biće da ipak nemam logike !
 
maleni:
Christadelphian:
maleni:
Christadelphian:
Ovo je maleni OK
a gde je u toj prici djavo , po tebi?

Sotona je bio andjeo pred licem Bozjim i svoj polozaj je zloupotrebio, kao i silu koju je imao da bi se suprotstavio Bog. Po slobodnoj volji koju mu je Bog dao. Medjutim ta zloupotreba "kostala" ga je polozaja koji je imao i bio je zbacen.

Otud sve njegove pakosti i zla dela.
Jer ako posteno pogledas, zlo samo po sebi ne postoji, ono je uvek samo zloupotrebljeno dobro.
Ako se složim onda moramo nastaviti analizu sa sledećim sledom pitanja:
dozvoli :
1. ako je andjeo nešto zloupotrebio i počeo činiti pakosti onda je greh morala početi od njega a ne od čoveka ?
To i jeste cinjenica, greh je zapoceo od njega. Sotona je govorio sa Evom.
2. ako andjeli mogu da greše koji nam je garant da neće opet da neki sagreši
Nema nikakve garancije. Vec sam ti jednom ispisao citat iz Jova koji kaze da On (Bog) i andjelima svojim mane nalazi. Nema garancije.
3. kako ne umiru ako greše
To su takva stvorenja. Trajanje im je do kraja veka ili vremena. Ne mogu da ti objasnim Bozji naum po tom pitanju. Oni su sluzbenici i sve dok postoji stvorenje postojace i njihova sluzba.
4. zašto nam je cilj da postanemo kao andjeli ako opet imamo iste uslove izbora i čemu to vodi?
Ne znam nikoga kome je cilj da postane andjeo. Mi treba da smo sunaslednici Hristovi, deca Bozija, rodjena u Duhu kao On sam, a ne da budemo stvorenja kao andjeli.
5. Ako su "svi andjeli Božiji" (glasnici Božiji) kako da imamo dobre i loše tj dve grupe?
Ima andjela koji su otpali.
Da nastavimo analizu
1. Ako je greh započela od sotone što je pripisana čoveku i čovek je kažnjen?
2. Božije nalaženje mana andjelima je jasno poredjenje u smislu da i njima takvima on će naći manu što samo potvrdjuje da oni ne mogu tako da greše
3.Andjeli ne mogu umreti, žive večno kao i oni koji budu vaskrsli
4. postajanjem kao andjeli dobijamo Božansku prirodu i večni život a ne da bi bili slični samo iz ćefa.
5. Dao si zaključak bez objašnjenja
 
Christadelphian:
Ne reče li ti da je pakao duhovni pojam ?
pa ja vas pitam kako andjeli mogu da greše kada su Božiji glasnici ?
Znaš li šta znači "glasnik"
Biće da ipak nemam logike !


Анђели исто имају слободну вољу. Нису у питању испрограмирани роботи како их ти замишљаш... Да ли је теби уопште јасно на који начин се грех увлачи у човекову свест ? :?
 
Christadelphian:
Andjeli imaju slobodnu volju da služe Bogu
a ne da biraju izmedju drugih bogova
oni su izabrali !!!

Теби синко није јасан појам "слобода", а одмах затим и "слободна воља". Онај ко има само једну опцију за бирање - уопште нема слободу. Тако да је и твоја прва реченица чисти апсурд. Сем тога, код њих, као ни код човека није питање избора "неких других богова", него избор између послушности и непослушности јединоме Богу. Капиш сад ? :wink:
 

Back
Top