Nega sobnog cveća

Spremila sam i spakovala cveće za zimu..:p..najzad...:lol:

25u4612.jpg


2ugdhds.jpg


537ngx.jpg


o8f97q.jpg
 
Malo podataka si dala o biljci i kako si je negovala, da bi ti pomogli nekim savetom... Da je nisi, u zelji da je spasesh, zalila par puta vishe? Mozda je napala neka shtetocina ? Proveri listove odozdo...
 
E ovako. Imam biljku koja se, kako sam skontala, zove Sv Petka. To je 1 biljka koja mi je uspela u zivotu,cak su mi i kaktusi venuli i susili se. E sad, moj problem je sto je izrasla poprilicno u odnosu na originalnu saksiju u kojoj sam je dobila, pa bih cenila svaki savet u vezi toga. Ovo je 1 biljka koja zivi kod mene pa ne bih htela ako je presadim al da joj zeznem koren il nesto. PS Ne znam nista o biljkama i ako mi neko nesto kaze molim da to bude u crticama jer nikad do sad nisam ni posadila ni presadila nesto
Hvala unapred svakome:)
 
E ovako. Imam biljku koja se, kako sam skontala, zove Sv Petka. To je 1 biljka koja mi je uspela u zivotu,cak su mi i kaktusi venuli i susili se. E sad, moj problem je sto je izrasla poprilicno u odnosu na originalnu saksiju u kojoj sam je dobila, pa bih cenila svaki savet u vezi toga. Ovo je 1 biljka koja zivi kod mene pa ne bih htela ako je presadim al da joj zeznem koren il nesto. PS Ne znam nista o biljkama i ako mi neko nesto kaze molim da to bude u crticama jer nikad do sad nisam ni posadila ni presadila nesto
Hvala unapred svakome:)

Ništa posebno..kupi joj veću saksiju, izvadi je iz stare i to ne čupanjem nego samo
položi saksiju i nežno protresi da biljka komplet izadje iz saksije..nemoj da sklanjaš zemlju sa korena
već je tako stavi u novu saksiju u koju si prethodno dodala novu zemlju negde do polovine..
..zatim premesti biljku, dopuni saksiju zemljom oko biljke i obavezno zalij vodom..
..nova zemlja će malo da ulegne nakon zalivanja, pa opet malo dopuni novom zemljom
da stablo biljke bude pokriveno donde dokle je i bila pokriveno....

To bi bilo to..:)

ps..ako ti uspeva sv. Petka..nema razloga da ti ne uspeva i drugo cveće..;)
 
Imam fikus na terasi, ogoman je. Šta bi bilo kad bi ga odrezao do pola. Ima mnogo široke grane koje rastu prilično nisko, smetaju, valja li se to odrezait. Može li se nečim svezati pa da raste u visinu. Koliko se često zalijeva i kojom količinom vode. Da li se treba gnojiti?
 
Ništa posebno..kupi joj veću saksiju, izvadi je iz stare i to ne čupanjem nego samo
položi saksiju i nežno protresi da biljka komplet izadje iz saksije..nemoj da sklanjaš zemlju sa korena
već je tako stavi u novu saksiju u koju si prethodno dodala novu zemlju negde do polovine..
..zatim premesti biljku, dopuni saksiju zemljom oko biljke i obavezno zalij vodom..
..nova zemlja će malo da ulegne nakon zalivanja, pa opet malo dopuni novom zemljom
da stablo biljke bude pokriveno donde dokle je i bila pokriveno....

To bi bilo to..:)

ps..ako ti uspeva sv. Petka..nema razloga da ti ne uspeva i drugo cveće..;)

Hvala ti na ovome...
Sad imam jos 1 molbu ako moze:)
Uzela sam od koleginice 2 pelcera od lozice, sad su vec fine korene pustili, misllim da je vec red da ih presadim. e sad, jel da ih stavim u 1 saksiju, ili posebno? i je li procedura kao za ovo presadjivanje? Il to ide nekako drugacije? Navukla sam se, vec imam 2 ljubicice i nesto zeleno ne znam ni sta je, i sad sam opusteno pocela i pelcere da sakupljam :)
 
Mogu li ja da odgovorim:mrgreen: ?...
Navukla sam se, vec imam 2 ljubicice i nesto zeleno ne znam ni sta je, i sad sam opusteno pocela i pelcere da sakupljam
.... Tako svi mi biljkoljupci... zasadish neshto pa ti lepo kad vidish kako raste, pa te jedan dan te iznenadi i cvetic:heart:.. pa ti milo i svima pokazujesh.... E ondak vidish na netu ili kod nekog neko ludilo od cveta i odmah padnesh na oko... pa pocnesh da posecujesh svaku izlozbu cveca...i tako ti se polako ali sigurno napuni kuca raznih biljaka.. pa se onda razmenjujesh, steknesh prijatelje biljkoljupce i uzivash u tvojoj bashtici koju si sama podigla:klap:

E shto se tice te lozice .. objasni kako izgleda da ti kazemo i shta je i kako da je negujesh ili josh bolje slikaj je... u sushtini sve jedno je da li su zajedno ili posebno to zavisi od tebe, da li zelish jednu bujniju saksiju ili dve.
Zelim ti dobrodoshlicu u carobni svet biljaka:bye:

Barbara ocemo da budemo i ove godine pocashceni sa slikama spakovanih biljaka za zimu :per: e i ja bi da se djoramo za jednu onu tvoju ( imash vishe saksija tih sharenih) zaboravih kako se zove neshto na A..?:think: ima duguljasto trobojno lisce... ako zelish naravno:lol:
Nadam se da cu uskoro skupiti novac za novi fotoaparat pa cete videti i moje sobne biljcice...
 
Ovako, posadila sam ih tako sto sam do pola sipala zemlju, pa sam ih dodala pa sam, polako ko za ovu svetu petku dodala zemlje, pa zalila, pa o5 dodala zemlje. Zasad izgleda ok :) Danas sam iz skole uzela jos 2 pelcera. Ne znam kako se zovu, al nije ni bitno, meni je bitno da su lepe na oko :) U pravu si, zarazno je, a imam mesta, tako da mi sve nekako 2gacije sad izgleda. Slikacu, poslacu, al saramota me da saljem moju oskudnu kolekciju, kao da se hvalim sto sam uzgajila par biljaka. PS ne znam otkud ovo da mi uspevaju biljke, dal to vise racuna vodis s godinama, sta li...
edit: lozica je onako zelena, sa vrlo malo belog, kaze zena da je puzavica, listovi su onako duguljasti i tanki. Rekla mi je da je mogu odmah ubacim u zemlju, ali nisam htela, pa sam je drzala u casi 20-ak dana dok nije pustila koren
Resila sam da qpim Adama i Evu, secam se kad sam bila klinka kako mi je majka ujutru stavljala suzicu u ruku. 1 od lepsih secanja i detinjstva...
Au tek sad videh sta sam napisala... Pa ja se pretvaram u kevu...qq
 
Poslednja izmena:
treba da opermim mali stan sa sobnim svecem

dajte predloge za cvece : koje cvece , gde kupiti, .....

Kasno ti je sad za cveće..najbolje je to uraditi u proleće.
Sad biljke kreću na spavanje polako i samo ćeš ih namučiti da ih sačuvaš zimus..
Na skoro svakoj pijaci imaš u prodaji već zasadjene pelcere raznih sorti sobnog cveća..
Savet pri kupovini bi bio da obratiš pažnju dal je pelcer pustio koren pa je tako zasadjen
ili je bez korena spušten u saksijicu.
To ćeš proveriti tako što ćeš malo zakrenuti saksijicu pa ako rastresita zemlja krene odma napolje
znači da nije sigurno kupovati taj pelcer jer je moguće da se nije primio a ako sva zemlja u grudvi krene
napolje, znači da je koren jak..
Teško je za objasniti ali nadam se da sam uspela...:D

David..da me ubiješ sad ne mogu da se setim kako se zove ona biljčica..inače , važi..
..menjaćemo se jednog dana..;)..a i lako se prima i lako se čuva...
 
Pozdrav svim biljkoljupcima i jedno pitanje za vas.
Pre neki dan sam dobila Anthurium sa bar desetak divnih, crvenih cvetova. Medjutim, posto mu je postojeca saksija veoma mala (hoce da se prevrno od tezine lisca i cveca) interesuje me da li bih sada smela da ga presadim? :think:
Jao, mnogo je lep :heart: pa ne bih nesto da zeznem tim presadjivanjem....inace imam gomilu sobnih biljaka i "oce me" , ali cvetnice nisam imala nikada i ne znam sta da radim a da ovu ne upropastim :(
Hvala vam unapred :hvala:
 
Danas sam isla da kupim neko vestacko djubrivo u i vidim da je to sve nesto podeljeno, ovo za ruze, ono za muskatle... Ima neko za cvetnice, ima neko za zbunove i sobnop bilje... Izgubila sam se. Moje pitanje je da li postoji neko univerzalno? Da li je bitno sto cu nesto sto inace ne cveta zaliti rastvorom za cvetnice? Moze li to da mu skodi? Ovo sto sam ja gledala je u fazonu ide 1 cep na 1,5 l vode, ali ne kapiram jel treba da kupujem 2 razlicita (za one koje cvetaju i one koje ne cvetaju) ili mogu opusteno da koristim 1?
 
Univerzalna djubriva su ona koja imaju jednak udeo NPK , ona za cvetnice imaju veci Kalijum a ona za zelenish imaju veci udeo Azota tj. N. Pored toga vrlo je vazno da imaju u sebi i mikroelemente kao shto su gvozdje, magnezijum itd.
Biljka nece nishta faliti ako ih 1x-2x zalijesh neodgovarajucim djubrivom ali na duze staze, biljkama koje cvetaju ce faliti element za cvetanje pa ce praviti jaku zelenu masu na ushtrb cvetova... to ce se isto desiti ako cele letnje sezone npr. zalivamo i univerzalnim djubrivom cvetnice.
Svakako sada je prestala sezona djubrenja biljaka, jer se biljke spremaju za zimu. Da bi lepo pregurale nedostatak svetla i toplote potrebno je prestati sa djubrenjem biljaka u kuci jer cemo dobiti efekat jako izduzenih i svetlih listova itd... U bashti je josh vaznije da prestanemo sa djubrenjem na vreme da bi se korenje biljaka spremilo za prezimljavanje, u suprotnom neke vrste nemogu da prezive zimu (kao shto su palme i banane posadjene napolju)..
 
Svaka cast prelepe negovane biljke, vidi se da uzivaju:klap::heart:
Ja sam moje pre neki dan unela unutra ali su za sad u karantinu. Isprskane i oprane, pa kad budem sigurna da nece neke zivotinjke izaci iz njih rasporedicu ih po kuci.
 

Back
Top