Svakodnevna nega, zalivanje i djubrenje nije dovoljno. - biljkama treba tepati. Da bi odgajili biljku, moramo se prema njoj ponasati kao prema kucnom ljubimcu. Treba je negovati, jer ne moze opstati sama od sebe.
ZDRAVA ZEMLJA
Zdrava zemlja je srce svake biljke. Ona u saksiji, pre svega, treba da obezbedi oslonac biljci i dozvoli vodi, mineralima i vazduhu da kruze oko njenog korena. Kucno bilje cesto je primorano da raste u manje kvalitetnooj zemlji, koja je u glavnom sterilna i oskudeva u mineralima i mikrooorganizmima. Biljkama u saksijama zato je neophodno prihranjivanje. Ne trba zaboraviti da korenu treba prostor i zato biljke sadite u dovoljno velike saksije.
SVETLOST
Suvise ili premalo svetloosti moze ograniciti rast biljke. Nedostatak svetlosti cini da biljka izgleda slabo, isuseno, istanjenih listova. Suvise svetlosti takodje smeta. Direktno izlaganje suncu duze od 1 - 2 sata dnevno spaljuje listove neznijih vrsta.
Biljke mozete cuvati na prozoru. Svaki prozor pruza razlicitu kolicinu svetlosti. Severni prozori izlozeni su neznoj i velikoj kolicini svetlosti, idealni za svo cvece, pa i kaktuse. Juzni i istocni prozor pruza najvecu kolicinu svetloosti, pa je potrebno zaseniti ih zavesom. Postavljanje reflektora ili lampe iza biljke moze biti jedan od nacina snabdevanja biljke sa dovoljno svetlosti, tamo gde je prirodno nema.
DODAJTE VODI SIRCETA
Potreba za vodom kod biljaka obimna je i zavisi od doba godine, vrste biljke, velicine saksije, kolicine svetlosti kju biljka dobija i drugog.
Neka vam prilikom proveravanja potrebe za vodom prst sluzi kao pokazatelj. Pratite kolicinu vode koja je potrebna svakoj biljci koju imate, a kada ovo ucinite, mozete napraviti raspored zalivanja.
Nemojte koristiti hladnu vodu, vec odstojalu, sobne temperature. Pravilo je da se u glinenim posudama zemlja brze susi, za razliku od one u plasticnim. Biljkama u razvoju ili cuvanim u toplijoj prostoriji treba vise vode.
Biljke ce izgledati bledunjavo i bolesljivo ako se zalivaju vodom direktno iz slavine. Ostavite vodu da odstoji pre zalivanja bar 24 sata ili u nju dodajte malo sirceta. Sirce ce smanjiti pH vode i doprineti da biljka bolje iskoristi hranljive sastojke u vodi. Najbolje je prirodno jabukovo sirce, bogato mineralima.
ISHRANA BILJAKA
Djubrenje je veoma vazno. Organska djubriva, kao sto su pepeo, mlevene kosti i slicno poboljsavaju strukturu zemlje., regulisu vlaznost i doprinose da zemlja postane paperjasta i zasicena ugljenim kiselinama. vo djubrivo, pored toga, ne spaljuje biljku i ne povecava toksicnost soli, kao sto to cine sinteticka djubriva.
Hrana za biljke moze poteci i iz vase kuhinje. Zalivajte biljku vodom u kojoj ste predhodno kuvali jaja ili povrce. Vodi za zalivanje dodajte talog iz iskoriscene kesice caja, jer je i to bogat izvor hranljivih materija.
PROIZVODNJA KISEONIKA
Biljke prociscavaju vazduh koristeci ugljen dioksid a proizvodeci kiseonik. Specijalni izvestac NASE iz 1989. zabelezio je da samo jedna saksijska biljka moze procistiti vazduh u prostoriji od 9m2.
Za stvaranje kiseonika bitno je kretanje vazduha, koje doprinosi da biljke stvaraju vise kiseonika. Zato otvarajte sto cesce przore!
PAZITE NA TEMPERATURU
Nase kucno bilje uglavnom potice iz toplijih krajeva. Idealna temperatura za vecinu biljaka varira od 16 - 27*C danju i 5 - 10*C nocu.
I ZAPAMTITE...
Mnoga istrazivanja ukazuju na to da je biljkama potrebno tepanje, bas kao i nama samima.