(Ne)željena trudnoća

Kako si ti fina.
Sta se desava sa tom decom kada porastu ispricaces nam za 30 godina?

A ja cu tebi sad da ispricam. Desava se da su svega zeljna i da ih roditelji posalju da uce i vide svet. Ambicije im porastu do neba i grebu i gaze preko leseva, jer su se zarekli da njihova deca nece tako ziveti.
Ovo nije iz mog zivota, vec iz mnogih drugih koje sam slusao. Nisam ih vodio u zoloski vrt.

Ma nije valjda? Pa generacije rodjene pedesetih, sezdesetih su potekle iz vrlo slicnih okolnosti, pa nisu svi beskrupulozni koji gaze preko leseva da se ne bi vratili u svoje selo. Ne, vecina su sasvim normalni ljudi. Manje besni od svoje dece sigurno.
 
Ja već rekoh da se šivanje na mašini i kuća bez šporeta nalazi na jednom kraju skale, a ajfon i besomučna kupovina na drugom kraju (s tim što u Srbiji ta priča oko ajfona je prenaduvana, iz prostog razloga što su ljudi sirotinja). Inače, za jedno dete uopšte nije najbitnija stvar da li je "najbolje od sve dece" i koliko je vaspitano - ono što je najvažnije je da je adekvatno pripremljeno za život. Adekvatna priprema za život podrazumeva da dete ne mora da ide na njivu na uštrb škole, da roditelji imaju da mu kupe knjige, sveske i torbu, da mu usađuju u glavu da obrazovanje jeste važno, da otkrivaju i potiču njegove talente i usmeravaju ga na sticanje znanja kojima će makar pokušati da bude konkurentan i sposoban da sutra zaradi za svoj život, da ga uče da na ovom svetu ima sve i svašta i da se živi i ovako i onako, i generalno da ga uče da mućne svojom glavom i da formira mišljenje, da ga vole, paze i budu brižni.

Ne sumnjam da mogu biti srećna i lepo vaspitana deca koja žive u kući bez električnog sporeta i s tim u vezi pretpostavljeno i bez bojlera, veš mašine i ostalog... o kompjuterima da ne pričam. Ali da će biti adekvatno pripremljena za život - u to sumnjam.

Adekvatna priprema je samo zdrava licnost. Koriscenje ves masine, elekticnog sporeta, bojlera itd...ce prosecna inteligencija savladati za nekoliko dana. Samo sto ce oni znati i kako da okopaju, zasade, zapale sporet na drva. Cak, bice i pripremljeniji za zivot.

Naravno da je kljucna mera u svemu i da nijedna krajnost nije dobra. Nije dobro ziveti bez icega i biti zeljan svega, ali nije dobro ni imati sve. Ali ako biram izmedju te dve krajnosti, pre bih izabrala kao malo bolju onu da nemas nista, jer mislim da se ipak u praksi pokazalo da je vise nemastina stvorila normalnih i uspesnih ljudi, nego izobilje koje je uglavnom vodilo u depresije i narkomaniju.
 
Ne moram da se igram psihologije, dovoljno mi je da upotrebim zdrav razum bez zalazenja u dubiozu. Sto manje imas, srecniji si. Vise cenis, vise se radujes. To je problem i modernog drustva i moderne dece, dostupnost. Odsustvo truda i osecaja za vrednost onoga sto imaju. Zato ih vise nista ne zadovoljava, nista ih ne cini srecnim, sve je instant. I sto si lakse dosao do necega, manje cenis to sto imas.

Bas na prakticnom primeru. Upoznala sam u bolnici pre nekoliko meseci devojku iz unutrasnjosti koja ima dvoje dece i zivi na selu. Dobra devojka, prostodusna, rodila sa 18. Bila sam kod nje kuci i zivi bez elektricnog sporeta. Deca su normalno obucena, normalno uhranjena, slatka, pametna, radoznala. Nikada nisu bili na moru. Opet se smeju, raduju, vesele. Posle su dosli kod mene svi u Beograd, vodila sam ih u zooloski vrt. Koja je to sreca bila. Deca su joj najbolja od sve dece svih mojih drugih prijatelja i rodjaka. Najbolje vaspitana, pa nek je prostodusna hiljadu puta. Vise mu dobra cinis da nema sve nego da mu pruzis sve.

koje bljuvotine..sad bih te oterala u pyzdu materinu, ali necu. ta deca nemaju nista sem hrane i odece.

deca ce biti slatka i vesela dok ne porastu i ne skontaju koliko toga nisu imali i koliko toga nece imati, jer ovde nije rec o nedostatku ajfona, nego o nedostatku pristojnog zivota.

- - - - - - - - - -

Adekvatna priprema je samo zdrava licnost. Koriscenje ves masine, elekticnog sporeta, bojlera itd...ce prosecna inteligencija savladati za nekoliko dana. Samo sto ce oni znati i kako da okopaju, zasade, zapale sporet na drva. Cak, bice i pripremljeniji za zivot.

Naravno da je kljucna mera u svemu i da nijedna krajnost nije dobra. Nije dobro ziveti bez icega i biti zeljan svega, ali nije dobro ni imati sve. Ali ako biram izmedju te dve krajnosti, pre bih izabrala kao malo bolju onu da nemas nista, jer mislim da se ipak u praksi pokazalo da je vise nemastina stvorila normalnih i uspesnih ljudi, nego izobilje koje je uglavnom vodilo u depresije i narkomaniju.

povraca mi.
ne mogu cak ni da odgovorim na ovo, koliko mi je muka.
 
ti tripujes da imash objektivno misljenje, rastereceno licnog iskustva. a to je nemoguce, svako misljenje je obojeno licnim iskustvom.
ja ovog puta nisam ni pomenula sebe, niti bih u tom kontekstu koji pominjes. ali zivim medju ljudima, ne u pecini..

Evo odvojio sam, da nema veze sa komentarom na tvoj post. Sve se slazem, samo nemoj da bijes.

- - - - - - - - - -


35-28=7

7 godina bez tebe, lijo, a nisu vodili dnevnik sram ih bilo.:)
 
ti tripujes da imash objektivno misljenje, rastereceno licnog iskustva. a to je nemoguce, svako misljenje je obojeno licnim iskustvom.
ja ovog puta nisam ni pomenula sebe, niti bih u tom kontekstu koji pominjes. ali zivim medju ljudima, ne u pecini..

Posto smo resili vezu tebe i mog posta, da ti odgovorim na ostatak.

Tacno je da su misljenja uvek obojena licnim konstantama. Medjutim, ako nije moguce odvojiti cinjenice od fikcija znacilo bi da nauka nema svrhe i da je sve relativno, da zavisi, znaci, od fikcije onoga ko posmatra. Kako to nije tako, posmatranjem, razmisljanjem i odvajanjem cinjenica od onoga sto nisu cinjenice moze se doci kao sto se i dolazi do objektivnog misljenja.

- - - - - - - - - -

27 nemoj mi dodavati godine :mrgreen:

Ne nego samo oduzaimam mami ono sto te je nosila.:)

- - - - - - - - - -

ne bijem ja nikad slabije od sebe..:p:lol:

Znaci imam srece. de su ti bre smajliji za poljupce?:cmok: evo ga.
 
Posto smo resili vezu tebe i mog posta, da ti odgovorim na ostatak.

Tacno je da su misljenja uvek obojena licnim konstantama. Medjutim, ako nije moguce odvojiti cinjenice od fikcija znacilo bi da nauka nema svrhe i da je sve relativno, da zavisi, znaci, od fikcije onoga ko posmatra. Kako to nije tako, posmatranjem, razmisljanjem i odvajanjem cinjenica od onoga sto nisu cinjenice moze se doci kao sto se i dolazi do objektivnog misljenja.
cak ni u prirodnim naukama nema apsolutne istine, sve se na kraju svede na to iy kog referentnog sistema posmatras
a o drustvenim naukama da ne govorimo..
da je tako kako ti kazes, postojale bi jednom date zapecacene istine..a ne postoje. postoji milion teorija u svakoj nauci..milion pravaca, koji svaki za sebe smatra da je bash on jedne iste cinjenice obradio na pravi nacin..
ovo je deo foruma zvani zivot. ne nauka.
i on ima pravu vrednost samo i onda kad je zasnovan upravo na zivotu, na licnom iskustvu, na istini svakog od nas.
i to nas negde i dotakne, neka iskrenost koju osetimo i prepoznamo..ne suvoparno iznosenje nekih teorija..
 
cak ni u prirodnim naukama nema apsolutne istine, sve se na kraju svede na to iy kog referentnog sistema posmatras
a o drustvenim naukama da ne govorimo..
da je tako kako ti kazes, postojale bi jednom date zapecacene istine..a ne postoje. postoji milion teorija u svakoj nauci..milion pravaca, koji svaki za sebe smatra da je bash on jedne iste cinjenice obradio na pravi nacin..
ovo je deo foruma zvani zivot. ne nauka.
i on ima pravu vrednost samo i onda kad je zasnovan upravo na zivotu, na licnom iskustvu, na istini svakog od nas.
i to nas negde i dotakne, neka iskrenost koju osetimo i prepoznamo..ne suvoparno iznosenje nekih teorija..

e pa ovo ti je sustina egzaktnosti - ABORTUS JESTE UBISTVO kraj
 
cak ni u prirodnim naukama nema apsolutne istine, sve se na kraju svede na to iy kog referentnog sistema posmatras
a o drustvenim naukama da ne govorimo..
da je tako kako ti kazes, postojale bi jednom date zapecacene istine..a ne postoje. postoji milion teorija u svakoj nauci..milion pravaca, koji svaki za sebe smatra da je bash on jedne iste cinjenice obradio na pravi nacin..
ovo je deo foruma zvani zivot. ne nauka.
i on ima pravu vrednost samo i onda kad je zasnovan upravo na zivotu, na licnom iskustvu, na istini svakog od nas.
i to nas negde i dotakne, neka iskrenost koju osetimo i prepoznamo..ne suvoparno iznosenje nekih teorija..


Eto sto ti je zena. :) Argumentovano nema sta, ali seticu se gde je greska. Za sad priznajem.

I ganija mi oduze.
 
Kad komentarisem decije potrebe, ne govorim samo o decijem uzrastu i igrackama. I tinejdzer je dete... I nema potrebu da ima samo sta da jede.

Razumem to sto pises za prababu i takva je bila situacija kod vecine nasih prababa, ali moras da razumes da je bitan i kontekst. Ni ti ne zivis kao tvoj pradeda, niti zelis da zivis kao on, zar ne?

Ne znam koliko imas dece, kog su uzrasta i kakva su ti iskustva... pretpostavljam da ovaj stav koji imas zasnivas na necemu sto dobro poznajes...

Podrzavam apsolutno da roditelji treba da se bave svojom decom, da se sa njima igraju, da ih nesto nauce, ali to nije dovoljno. Da bi dete imalo bilo kakav socijalni zivot, a da je uzrasta starijeg od predskolskog, potreban je nekakav novac. Da bi moglo da vidi jos nesto osim TV/a i komisluka, potreban je nekakav novac... da ode na ekskurziju, rodjendan... prosecna porodica nema mogucnosti za to ako ima sedmoro dece, a tvojim precima svaka cast.

Nije poenta u tome da imas sto vise dece, vec da toj deci koju imas (koliko god da ih je) budes kvalitetan roditelj. I, naravno, da njihov broj ne regulises abortusima (ako je ikako moguce) vec kontracepcijom.

PS ne verujem da neko moze da bude kvalitetan roditelj ako ima sedmoro dece u danasnje vreme ne samo zbog finansija, nego ta osoba nema vise ni vremena ni snage da se bavi bilo cime osim da im obezbedi puko prezivljavanje, koliko god da zeli da to bude nesto vise.

Nemam decu.Da li me to eliminise kao adekvatnog sagovornika?Pa ne zivim ja u nekoj kapsuli na Marsu pa da ne vidim sta i kako se radi i zivi.
Dakle problem je u danasnjem vremenu i cinjenici da su te generacije roditelja od nekih 30-40 godina dovele do toga da to osnovne decije potrepstine postane izuzetno sirok pojam.A sem toga,nemoj da se lazemo,tacno da si milijarder i da imas toliko novca da ni tvoji praunuci nemoraju prstom da maknu,nemozes naci zenu koja je u stanju da ti rodi sedmoro dece pa taman pod kamenom da je trazis.I ovo nije nikakva kritika upucena zenama vec cinjenicno stanje.Znaci nije sve ni u nedostatku materijalnih sretstava vec u razmazenosti.Vreme je problem.Vreme u kojem zivimo a koje smo sami kreirali.
 
Nemam decu.Da li me to eliminise kao adekvatnog sagovornika?Pa ne zivim ja u nekoj kapsuli na Marsu pa da ne vidim sta i kako se radi i zivi.
Dakle problem je u danasnjem vremenu i cinjenici da su te generacije roditelja od nekih 30-40 godina dovele do toga da to osnovne decije potrepstine postane izuzetno sirok pojam.A sem toga,nemoj da se lazemo,tacno da si milijarder i da imas toliko novca da ni tvoji praunuci nemoraju prstom da maknu,nemozes naci zenu koja je u stanju da ti rodi sedmoro dece pa taman pod kamenom da je trazis.I ovo nije nikakva kritika upucena zenama vec cinjenicno stanje.Znaci nije sve ni u nedostatku materijalnih sretstava vec u razmazenosti.Vreme je problem.Vreme u kojem zivimo a koje smo sami kreirali.

Sa'ce koto da ti objasni.
 
Ne moram da se igram psihologije, dovoljno mi je da upotrebim zdrav razum bez zalazenja u dubiozu. Sto manje imas, srecniji si. Vise cenis, vise se radujes. To je problem i modernog drustva i moderne dece, dostupnost. Odsustvo truda i osecaja za vrednost onoga sto imaju. Zato ih vise nista ne zadovoljava, nista ih ne cini srecnim, sve je instant. I sto si lakse dosao do necega, manje cenis to sto imas.

Bas na prakticnom primeru. Upoznala sam u bolnici pre nekoliko meseci devojku iz unutrasnjosti koja ima dvoje dece i zivi na selu. Dobra devojka, prostodusna, rodila sa 18. Bila sam kod nje kuci i zivi bez elektricnog sporeta. Deca su normalno obucena, normalno uhranjena, slatka, pametna, radoznala. Nikada nisu bili na moru. Opet se smeju, raduju, vesele. Posle su dosli kod mene svi u Beograd, vodila sam ih u zooloski vrt. Koja je to sreca bila. Deca su joj najbolja od sve dece svih mojih drugih prijatelja i rodjaka. Najbolje vaspitana, pa nek je prostodusna hiljadu puta. Vise mu dobra cinis da nema sve nego da mu pruzis sve.

U a more mi je pojam srece i radosti ... Sta fali seoskom turizmu.
Danasnji ljudi nikad nesrecniji nisu bili pored svih silnih putovanja ...
 
Nemam decu.Da li me to eliminise kao adekvatnog sagovornika?Pa ne zivim ja u nekoj kapsuli na Marsu pa da ne vidim sta i kako se radi i zivi.
Dakle problem je u danasnjem vremenu i cinjenici da su te generacije roditelja od nekih 30-40 godina dovele do toga da to osnovne decije potrepstine postane izuzetno sirok pojam.A sem toga,nemoj da se lazemo,tacno da si milijarder i da imas toliko novca da ni tvoji praunuci nemoraju prstom da maknu,nemozes naci zenu koja je u stanju da ti rodi sedmoro dece pa taman pod kamenom da je trazis.I ovo nije nikakva kritika upucena zenama vec cinjenicno stanje.Znaci nije sve ni u nedostatku materijalnih sretstava vec u razmazenosti.Vreme je problem.Vreme u kojem zivimo a koje smo sami kreirali.
eliminishe te.
kad napravish, odhranish, i podignesh samo jedno..onda ce pricamo koliko je to lako/tesko i koliko su pare nebitne.:)
Sa'ce koto da ti objasni.
ps. salim se..mozda?:lol:
 
Nemam decu.Da li me to eliminise kao adekvatnog sagovornika?Pa ne zivim ja u nekoj kapsuli na Marsu pa da ne vidim sta i kako se radi i zivi.
Dakle problem je u danasnjem vremenu i cinjenici da su te generacije roditelja od nekih 30-40 godina dovele do toga da to osnovne decije potrepstine postane izuzetno sirok pojam.A sem toga,nemoj da se lazemo,tacno da si milijarder i da imas toliko novca da ni tvoji praunuci nemoraju prstom da maknu,nemozes naci zenu koja je u stanju da ti rodi sedmoro dece pa taman pod kamenom da je trazis.I ovo nije nikakva kritika upucena zenama vec cinjenicno stanje.Znaci nije sve ni u nedostatku materijalnih sretstava vec u razmazenosti.Vreme je problem.Vreme u kojem zivimo a koje smo sami kreirali.
Ne eliminise te, ali stvarno nije isto kad gledas i kad ti se desava.
 
Nemam decu.Da li me to eliminise kao adekvatnog sagovornika?Pa ne zivim ja u nekoj kapsuli na Marsu pa da ne vidim sta i kako se radi i zivi.
Dakle problem je u danasnjem vremenu i cinjenici da su te generacije roditelja od nekih 30-40 godina dovele do toga da to osnovne decije potrepstine postane izuzetno sirok pojam.A sem toga,nemoj da se lazemo,tacno da si milijarder i da imas toliko novca da ni tvoji praunuci nemoraju prstom da maknu,nemozes naci zenu koja je u stanju da ti rodi sedmoro dece pa taman pod kamenom da je trazis.I ovo nije nikakva kritika upucena zenama vec cinjenicno stanje.Znaci nije sve ni u nedostatku materijalnih sretstava vec u razmazenosti.Vreme je problem.Vreme u kojem zivimo a koje smo sami kreirali.

Eliminise te.

I zivis u kapsuli na Marsu ako mislis da samo u danasnje vreme novac okrece svet.

A deca nemaju hard disk umesto mozga pa da prihvataju bas sve sto usadis u nijh, bas zato sto ne zive u kapsuli na Marsu.
 

Back
Top