(Ne)željena trudnoća

Ne bih ja dalje diskutovala sa tobom na ovu temu :)

Shvati ti to kako god hoces.Krajnja linija je da je problem to sto masa potencijalnih buducih roditelja koji upraznjavaju abortus ili imaju eventualno jedno dete nemoze finansijski da isprati ono sto mi imenujemo kao normalne decije potrebe a u sustini nemaju blage veze ni sa normalnim ni sa decijim potrebama.
Detetu je potrebno priustiti ljubav,adekvatno vaspitanje,prave smernice u zivotu,pokazati mu pravi primer i prave ljudske vrednosti a nista od toga se ne kupuje novcem.
 
E,znas sta,savrseno mi se kenjja kad krenu te price o "normalnim decijim potrebama".Kakve bre normalne decije potrebe,o cemu mi pricamo?Ma vidim,svi kukakju kako nemaju para,kako je tesko izdrzavati decu a svima pune sobe razbacanih i polomljenih igracaka.Kako dete kmekne i uperi prstom u nesto dok ga setaju ulicom tako mama i tata kupe jos deset igracaka.

Moja prababa je imala sedmoro dece.SEDMORO.Tri sina i cetiri cerke a bili sirotinja da te Bog mili sacuva.Toliko su bili siromasni da je pradeda prodao jedno parce zemlje (od koje su inace ziveli) i kupio zeni sivacu masinu da bi mogla deci da sije odelo jer nisu mogli da kupe.Evo pljuni ti mene ako oni tad nisu bili srecniji od kojeg hoces deteta danas.I svo sedmoro izrastose u dobre,postene i vredne ljude.Doduse,danas niko od njih nije medju zivima ali svi docekase startost.Svi su imali decu,unuke a neki i praunuke.I sta im je falilo?Ja se dobro secam svih njih,moj deda i njegovi braca i sestre i kada god su pricali o svom detinjstvu nikada nije bilo tuge,zalosti ili gorcine.Uvek su o detinjstvu pricali sa osmehom i zadovoljstvom.

Nego moja generacija (ja sam 85-o godiste) i ovi malo stariji od mene su katastrofalni roditelji.Znaci katastrofalni.Samo ih gledam koliko su nesposobni koliko se njihovo roditeljstvo svodi na kupovinu kamioncica koji ce njihovo dete da demolira za 5 minuta i misli da je dobar roditelj.Vaspitaj ga some.Nauci ga nesto.Nemoj praviti od njega debila.
Kad komentarisem decije potrebe, ne govorim samo o decijem uzrastu i igrackama. I tinejdzer je dete... I nema potrebu da ima samo sta da jede.

Razumem to sto pises za prababu i takva je bila situacija kod vecine nasih prababa, ali moras da razumes da je bitan i kontekst. Ni ti ne zivis kao tvoj pradeda, niti zelis da zivis kao on, zar ne?

Ne znam koliko imas dece, kog su uzrasta i kakva su ti iskustva... pretpostavljam da ovaj stav koji imas zasnivas na necemu sto dobro poznajes...

Podrzavam apsolutno da roditelji treba da se bave svojom decom, da se sa njima igraju, da ih nesto nauce, ali to nije dovoljno. Da bi dete imalo bilo kakav socijalni zivot, a da je uzrasta starijeg od predskolskog, potreban je nekakav novac. Da bi moglo da vidi jos nesto osim TV/a i komisluka, potreban je nekakav novac... da ode na ekskurziju, rodjendan... prosecna porodica nema mogucnosti za to ako ima sedmoro dece, a tvojim precima svaka cast.

Nije poenta u tome da imas sto vise dece, vec da toj deci koju imas (koliko god da ih je) budes kvalitetan roditelj. I, naravno, da njihov broj ne regulises abortusima (ako je ikako moguce) vec kontracepcijom.

PS ne verujem da neko moze da bude kvalitetan roditelj ako ima sedmoro dece u danasnje vreme ne samo zbog finansija, nego ta osoba nema vise ni vremena ni snage da se bavi bilo cime osim da im obezbedi puko prezivljavanje, koliko god da zeli da to bude nesto vise.
 
Citah u skokovima, vise troskocima i podela na one koji su za cedomorstva i one koji su za radjanje tudje dece je sve dublja i bespostednija.

Ima li nacina da se recimo bar priblize stavovi oko toga kada bi obavezno trebalo vrsiti abortus, a kada ga ne treba ni pokusavati? Granicne kategorije.

Ja sam naravno za slobodnu volju, ako ne racunamo da zensku decu treba od petog razreda osnovne skole, za rizicne grupacije,
pa do kraja srednje skole da prate psiholozi po sluzbenoj duznosti. Ovde naravno ne mislim da ih prate kuci, nego dokumentovano razgovorom.
Cisto da ne bude zabune kao do sada. Zamalo da opsujem, ali necu.
 
Poslednja izmena:
Kad komentarisem decije potrebe, ne govorim samo o decijem uzrastu i igrackama. I tinejdzer je dete... I nema potrebu da ima samo sta da jede.

Razumem to sto pises za prababu i takva je bila situacija kod vecine nasih prababa, ali moras da razumes da je bitan i kontekst. Ni ti ne zivis kao tvoj pradeda, niti zelis da zivis kao on, zar ne?

Ne znam koliko imas dece, kog su uzrasta i kakva su ti iskustva... pretpostavljam da ovaj stav koji imas zasnivas na necemu sto dobro poznajes...

Podrzavam apsolutno da roditelji treba da se bave svojom decom, da se sa njima igraju, da ih nesto nauce, ali to nije dovoljno. Da bi dete imalo bilo kakav socijalni zivot, a da je uzrasta starijeg od predskolskog, potreban je nekakav novac. Da bi moglo da vidi jos nesto osim TV/a i komisluka, potreban je nekakav novac... da ode na ekskurziju, rodjendan... prosecna porodica nema mogucnosti za to ako ima sedmoro dece, a tvojim precima svaka cast.

Nije poenta u tome da imas sto vise dece, vec da toj deci koju imas (koliko god da ih je) budes kvalitetan roditelj. I, naravno, da njihov broj ne regulises abortusima (ako je ikako moguce) vec kontracepcijom.

PS ne verujem da neko moze da bude kvalitetan roditelj ako ima sedmoro dece u danasnje vreme ne samo zbog finansija, nego ta osoba nema vise ni vremena ni snage da se bavi bilo cime osim da im obezbedi puko prezivljavanje, koliko god da zeli da to bude nesto vise.

Naravno da ne može.
U takvim situacijama se vaspitanje i čuvanje svodi na to da starije dete čuva, presvlači i po mogućnosti hrani mlađe dete, uz obrazloženje "šta mu fali, nek` se uči na vreme".
 
Naravno da ne može.
U takvim situacijama se vaspitanje i čuvanje svodi na to da starije dete čuva, presvlači i po mogućnosti hrani mlađe dete, uz obrazloženje "šta mu fali, nek` se uči na vreme".

Ту увек најебе најстарија сестра коју користе као катицу за све, зато се та деца рано удају - само да кидну из те ситуације.
 
Meni su glupe one konstatacije "dete ce mi biti nesrecno ako ne budem mogao sve da mu pruzim". Ne, obrnuto, bice hiljadu puta srecnije. Nesto ce zeleti, necemu ce teziti za razliku od onog kome se sve pruzi i koji besni. A to sve je uvek materijalno.
 
Trenutne životne okolnosti nalažu da bude 'neželjena', ali na drugu stranu,
to je začetak novog života koji od prirode(boga) očekuje da bude ostvaren.

Može li uopšte trudnoća tj. novi život biti neželjen...da li je takvo raspoloženje samo 'na prvu loptu'
da bi se kasnije manifestovalo u sasvim drugačijem razmišljanju i raspoloženju kada se i ako poslože sve kockice ?

Da li se prevashodno pita samo majka deteta i da li je njoj konačna odluka o rađanju ili ne ?

jao, dokle bre vise?!?
jeste, sve trudnoce su barem podsvesno zeljene, i one koje nastaju kao rezultata grupnog silovanja,m i one iz incesta i one nakon pijane i drogirane noci, kad se i ne secas sta je bilo
sve je to od boga, i treba da se radujemo novom, neponovljivom, evolutivnom hicu prirode, plus abortus je greh i nikad vise ciste duse necemo moci d audjemo u hram svetog save
i dabome da se otac pita, pa makar ne video to dete nikada
bljak, povrac
 
Shvati ti to kako god hoces.Krajnja linija je da je problem to sto masa potencijalnih buducih roditelja koji upraznjavaju abortus ili imaju eventualno jedno dete nemoze finansijski da isprati ono sto mi imenujemo kao normalne decije potrebe a u sustini nemaju blage veze ni sa normalnim ni sa decijim potrebama.
Detetu je potrebno priustiti ljubav,adekvatno vaspitanje,prave smernice u zivotu,pokazati mu pravi primer i prave ljudske vrednosti a nista od toga se ne kupuje novcem.

Je'l da?

- - - - - - - - - -


Ako vec hoces da se igras psihologije onda bi trebalo malo bolje i dublje savladati tu oblast.
 
Meni su glupe one konstatacije "dete ce mi biti nesrecno ako ne budem mogao sve da mu pruzim". Ne, obrnuto, bice hiljadu puta srecnije. Nesto ce zeleti, necemu ce teziti za razliku od onog kome se sve pruzi i koji besni. A to sve je uvek materijalno.

Немају више жеља, то је тачно. А и шта да желе? Радње пуне пластичних дебиларија, све саме глупости.

Као дете добијем књигу коју желим и цео свет је мој. Вучем оца или мајку за руку да се уђе у књижару да се купи све од Жила Верна.
 
veoma je veliki broj roditelja koji detetu ne mogu da plate ni obican sport, ni knjige, ni pristojnu odecu i obucu..a vi pricate o ajfonu
a da ne pricamo o skolovanju, o stanu, o buducemo zaposlenju

no, sit gladnom ne veruje, uvek bilo.
 
S jedne strane niko ne bi da mu se drugi mesaju u zivot, a sa druge svi bi drugima da odrede sta je najbolje za njih, pa kad to ne moze onda za drustvo, a kad ni to ne moze onda bi da se upotrebi zakon.

Ok, moze i tako, ali da se dogovorimo sta su norme. Da bi bilo koji zakon mogao da se sprovede, kad vec pricamo o svetu, taj svet izdvoji mnogo para ne kaze od danas ce biti ovako, nego odvoji pare i stvori proces kojim se zakon uvodi. Zakoni preko kolena su zakoni za idiote i prave ih samo drzave u kojima idioti vladaju.
 
veoma je veliki broj roditelja koji detetu ne mogu da plate ni obican sport, ni knjige, ni pristojnu odecu i obucu..a vi pricate o ajfonu
a da ne pricamo o skolovanju, o stanu, o buducemo zaposlenju

no, sit gladnom ne veruje, uvek bilo.

Tako je i jos gore.


Ovo nema veze sa koto:) je'l sad bolje?

"Ja sam rodila dvoje i namucila sam se, jadna. Sto drugi ne mogu da rode, sta im fali." " Moji mama i tata su imali troje i svi smo zivi i zdravi."
Sve sa neke svoje tacke. Koliko devojcica danas bi htelo da se uda, ali ozbiljno shvatajuci roditeljstvo ne sme ni da se usudi, ali kada joj se desi, desi se ima samo nekoliko losih izbora.
Bar to treba sama da odluci.
 
Poslednja izmena:
Je'l da?

- - - - - - - - - -



Ako vec hoces da se igras psihologije onda bi trebalo malo bolje i dublje savladati tu oblast.

Ne moram da se igram psihologije, dovoljno mi je da upotrebim zdrav razum bez zalazenja u dubiozu. Sto manje imas, srecniji si. Vise cenis, vise se radujes. To je problem i modernog drustva i moderne dece, dostupnost. Odsustvo truda i osecaja za vrednost onoga sto imaju. Zato ih vise nista ne zadovoljava, nista ih ne cini srecnim, sve je instant. I sto si lakse dosao do necega, manje cenis to sto imas.

Bas na prakticnom primeru. Upoznala sam u bolnici pre nekoliko meseci devojku iz unutrasnjosti koja ima dvoje dece i zivi na selu. Dobra devojka, prostodusna, rodila sa 18. Bila sam kod nje kuci i zivi bez elektricnog sporeta. Deca su normalno obucena, normalno uhranjena, slatka, pametna, radoznala. Nikada nisu bili na moru. Opet se smeju, raduju, vesele. Posle su dosli kod mene svi u Beograd, vodila sam ih u zooloski vrt. Koja je to sreca bila. Deca su joj najbolja od sve dece svih mojih drugih prijatelja i rodjaka. Najbolje vaspitana, pa nek je prostodusna hiljadu puta. Vise mu dobra cinis da nema sve nego da mu pruzis sve.
 
Ne moram da se igram psihologije, dovoljno mi je da upotrebim zdrav razum bez zalazenja u dubiozu. Sto manje imas, srecniji si. Vise cenis, vise se radujes. To je problem i modernog drustva i moderne dece, dostupnost. Odsustvo truda i osecaja za vrednost onoga sto imaju. Zato ih vise nista ne zadovoljava, nista ih ne cini srecnim, sve je instant. I sto si lakse dosao do necega, manje cenis to sto imas.

Bas na prakticnom primeru. Upoznala sam u bolnici pre nekoliko meseci devojku iz unutrasnjosti koja ima dvoje dece i zivi na selu. Dobra devojka, prostodusna, rodila sa 18. Bila sam kod nje kuci i zivi bez elektricnog sporeta. Deca su normalno obucena, normalno uhranjena, slatka, pametna, radoznala. Nikada nisu bili na moru. Opet se smeju, raduju, vesele. Posle su dosli kod mene svi u Beograd, vodila sam ih u zooloski vrt. Koja je to sreca bila. Deca su joj najbolja od sve dece svih mojih drugih prijatelja i rodjaka. Najbolje vaspitana, pa nek je prostodusna hiljadu puta. Vise mu dobra cinis da nema sve nego da mu pruzis sve.


Свиђа ми се прича али ког врага стално помињете то море? И као ипак су срећни..:roll:

То је сад неки еталон имања и немања, шта? Глупост.
 
Tako je i jos gore. "Ja sam rodila dvoje i namucila sam se, jadna. Sto drugi ne mogu da rode, sta im fali." " Moji mama i tata su imali troje i svi smo zivi i zdravi."
Sve sa neke svoje tacke. Koliko devojcica danas bi htelo da se uda, ali ozbiljno shvatajuci roditeljstvo ne sme ni da se usudi, ali kada joj se desi, desi se ima samo nekoliko losih izbora.
Bar to treba sama da odluci.
ti tripujes da imash objektivno misljenje, rastereceno licnog iskustva. a to je nemoguce, svako misljenje je obojeno licnim iskustvom.
ja ovog puta nisam ni pomenula sebe, niti bih u tom kontekstu koji pominjes. ali zivim medju ljudima, ne u pecini..
 
Ne moram da se igram psihologije, dovoljno mi je da upotrebim zdrav razum bez zalazenja u dubiozu. Sto manje imas, srecniji si. Vise cenis, vise se radujes. To je problem i modernog drustva i moderne dece, dostupnost. Odsustvo truda i osecaja za vrednost onoga sto imaju. Zato ih vise nista ne zadovoljava, nista ih ne cini srecnim, sve je instant. I sto si lakse dosao do necega, manje cenis to sto imas.

Bas na prakticnom primeru. Upoznala sam u bolnici pre nekoliko meseci devojku iz unutrasnjosti koja ima dvoje dece i zivi na selu. Dobra devojka, prostodusna, rodila sa 18. Bila sam kod nje kuci i zivi bez elektricnog sporeta. Deca su normalno obucena, normalno uhranjena, slatka, pametna, radoznala. Nikada nisu bili na moru. Opet se smeju, raduju, vesele. Posle su dosli kod mene svi u Beograd, vodila sam ih u zooloski vrt. Koja je to sreca bila. Deca su joj najbolja od sve dece svih mojih drugih prijatelja i rodjaka. Najbolje vaspitana, pa nek je prostodusna hiljadu puta. Vise mu dobra cinis da nema sve nego da mu pruzis sve.

Kako si ti fina.
Sta se desava sa tom decom kada porastu ispricaces nam za 30 godina?

A ja cu tebi sad da ispricam. Desava se da su svega zeljna i da ih roditelji posalju da uce i vide svet. Ambicije im porastu do neba i grebu i gaze preko leseva, jer su se zarekli da njihova deca nece tako ziveti.
Ovo nije iz mog zivota, vec iz mnogih drugih koje sam slusao. Nisam ih vodio u zoloski vrt.
 
Ne moram da se igram psihologije, dovoljno mi je da upotrebim zdrav razum bez zalazenja u dubiozu. Sto manje imas, srecniji si. Vise cenis, vise se radujes. To je problem i modernog drustva i moderne dece, dostupnost. Odsustvo truda i osecaja za vrednost onoga sto imaju. Zato ih vise nista ne zadovoljava, nista ih ne cini srecnim, sve je instant. I sto si lakse dosao do necega, manje cenis to sto imas.

Bas na prakticnom primeru. Upoznala sam u bolnici pre nekoliko meseci devojku iz unutrasnjosti koja ima dvoje dece i zivi na selu. Dobra devojka, prostodusna, rodila sa 18. Bila sam kod nje kuci i zivi bez elektricnog sporeta. Deca su normalno obucena, normalno uhranjena, slatka, pametna, radoznala. Nikada nisu bili na moru. Opet se smeju, raduju, vesele. Posle su dosli kod mene svi u Beograd, vodila sam ih u zooloski vrt. Koja je to sreca bila. Deca su joj najbolja od sve dece svih mojih drugih prijatelja i rodjaka. Najbolje vaspitana, pa nek je prostodusna hiljadu puta. Vise mu dobra cinis da nema sve nego da mu pruzis sve.
Ja već rekoh da se šivanje na mašini i kuća bez šporeta nalazi na jednom kraju skale, a ajfon i besomučna kupovina na drugom kraju (s tim što u Srbiji ta priča oko ajfona je prenaduvana, iz prostog razloga što su ljudi sirotinja). Inače, za jedno dete uopšte nije najbitnija stvar da li je "najbolje od sve dece" i koliko je vaspitano - ono što je najvažnije je da je adekvatno pripremljeno za život. Adekvatna priprema za život podrazumeva da dete ne mora da ide na njivu na uštrb škole, da roditelji imaju da mu kupe knjige, sveske i torbu, da mu usađuju u glavu da obrazovanje jeste važno, da otkrivaju i potiču njegove talente i usmeravaju ga na sticanje znanja kojima će makar pokušati da bude konkurentan i sposoban da sutra zaradi za svoj život, da ga uče da na ovom svetu ima sve i svašta i da se živi i ovako i onako, i generalno da ga uče da mućne svojom glavom i da formira mišljenje, da ga vole, paze i budu brižni.

Ne sumnjam da mogu biti srećna i lepo vaspitana deca koja žive u kući bez električnog sporeta i s tim u vezi pretpostavljeno i bez bojlera, veš mašine i ostalog... o kompjuterima da ne pričam. Ali da će biti adekvatno pripremljena za život - u to sumnjam.
 

Back
Top