Zašto ne želim da imam decu!

Зашто је то уопште битно?
Постоје и ништа се не предузима по том питању, то је поента.
Битно је јер су статистичка грешка.
И та несрећна деца коју изроде такође несрећни болесници су та која су екстремно угрожена екстремним сиромаштвом.
Оно о чему је писала Антигона и са чим сам сагласна је чињеница да је много људи на граници сиромаштва, чак и сиромашних, на којима се то скоро и не примећује, и који своју децу подигну у душевно здраве људе.
Дакле, довољно је само материјално елементарно да би дете, ако има љубав родитеља, одрасло у особу која је способна да пружи околини и друштву позитивно од себе.
Па највећи број криминалаца је управо из миљеа занемариваних кад су били деца.
А Роми су прича за себе.
Код њих је кључан културолошки моменат.

Аха, сад видим...па не знам шта да ти кажем.
Њихова прича је да су и они из многодетних породица, да им држава није дала посао, нису се школовали не знам због чега...једино децу знају да праве.
Кад их слушаш не примећујеш дијагнозу, само запуштеност.
С времена на време се покрену акције, набави им се огрев, одећа, али година је дуга...и следеће године кад стигне помоћ констатују да је ту још једна беба.
Једни имају тринаесторо...
Кад већ помену дијагнозе, имали смо брачни пар, приметно психички оболео, 4 деце, сва исто болесна...да кажеш да их стерилишу бићеш Хитлер, да их оставиш праве болесну децу. Ево, ни сама не знам. Отац је умро,мајка их пре тога напустила и преудала се...децу једва сместили у хранитељске породице. Туга.
Неред споља, неред унутра. Стара италијанска изрека.

О томе ти причам.
То раде углавном психички измењене особе.

Кад већ помену дијагнозе, имали смо брачни пар, приметно психички оболео, 4 деце, сва исто болесна...да кажеш да их стерилишу бићеш Хитлер, да их оставиш праве болесну децу. Ево, ни сама не знам. Отац је умро,мајка их пре тога напустила и преудала се...децу једва сместили у хранитељске породице. Туга.
Ako je to drustveno prihvaceno zasto ne bi bio i incest?

Treba li možda komisija da se oformi da odlučuje ko može, a ko ne može da "štancuje" decu?
I ko to treba da bude u komisiji?
Ne znam šta treba. Ne moram da imam spremno rešenje za neki problem društva da bih mogao da prepoznam problem, ali ako bi komisija bila rešenje, pretpostavio bih da bi trebalo da je čini konzilijum psihologa.

Претпостављам да је мислио на оне који не могу сами да издржавају децу, живе у крајњем сиромаштву, а сваке године буре купуса у подрум и беба у кући.
Мени је то исто сумануто.
Јесте нехумано забранити некоме да прави децу, али држава мора да их едукује и дели им макар бесплатне кондоме, уместо да допушта нове социјалне случајеве.
Или да таквим људима обезбеди посао, макар да чисте улице, јер они углавном нису ни школовани за нешто више.
Mislio sam na one koji nemaju ni 'leba da jedu i ne žele da promene takvo stanje u domaćinstvu jer su hronične lenštine, ali prvenstveno mislim na nezrele, psihički obolele, nasilnike, osobe s kriminalnom istorijom, sociopate itd, sve one kojima s razlogom ne bismo uzeli ni orah iz ruke, kamoli poverili podizanje i vaspitavanje dece. Neki ljudi jednostavno nisu za roditeljstvo, nisu adekvatne majčinske/očinske figure i nema ničeg čudnog u tome. Nije uvek lako identifikovati takve slučajeve ali kad se sami prepoznaju kao neadekvatni i odluče da ne žele decu, takve odluke uvek pozdravljam.

Ne znam šta treba. Ne moram da imam spremno rešenje za neki problem društva da bih mogao da prepoznam problem, ali ako bi komisija bila rešenje, pretpostavio bih da bi trebalo da je čini konzilijum psihologa.

Mislio sam na one koji nemaju ni 'leba da jedu i ne žele da promene takvo stanje u domaćinstvu jer su hronične lenštine, ali prvenstveno mislim na nezrele, psihički obolele, nasilnike, osobe s kriminalnom istorijom, sociopate itd, sve one kojima s razlogom ne bismo uzeli ni orah iz ruke, kamoli poverili podizanje i vaspitavanje dece. Neki ljudi jednostavno nisu za roditeljstvo, nisu adekvatne majčinske/očinske figure i nema ničeg čudnog u tome. Nije uvek lako identifikovati takve slučajeve ali kad se sami prepoznaju kao neadekvatni i odluče da ne žele decu, takve odluke uvek pozdravljam.
a šta ćemo s roditeljima koji iz silnog prezaštićivanja (čitaj brige i davanja) naprave decu nesposobnom za život, a neretko i psihopatske strukture upravo zbog nedavanja strukture ličnosti zbog popuštanja?
kojim detektorom ćemo njih da nađemo?
jedan od mehanizama nastanka narcisoidnog poremećaja je upravo taj.
ima li gorih ljudi po čovečanstvo od narcisa?
hoćemo i te super brižne da eliminišemo jer će nas počastiti lenštinom ili narcisom?

poenta je da u životu ništa nije linearno, svako od nas je neponovljiv eksperiment prirode.
priroda sruši svaku statistiku pre ili kasnije.
a ovo o čemu ti pišeš bi moglo da se podvede pod eugeniku u širem smislu.

a šta ćemo s roditeljima koji iz silnog prezaštićivanja (čitaj brige i davanja) naprave decu nesposobnom za život, a neretko i psihopatske strukture upravo zbog nedavanja strukture ličnosti zbog popuštanja?
kojim detektorom ćemo njih da nađemo?
jedan od mehanizama nastanka narcisoidnog poremećaja je upravo taj.
ima li gorih ljudi po čovečanstvo od narcisa?
hoćemo i te super brižne da eliminišemo jer će nas počastiti lenštinom ili narcisom?

poenta je da u životu ništa nije linearno, svako od nas je neponovljiv eksperiment prirode.
priroda sruši svaku statistiku pre ili kasnije.
Ti si jedina koja govori o nekakvom "eliminisanju" ovde. Ja govorim o prevenciji. To što je praktično neizvodljivo sprečiti svaki potencijalni slučaj, ne znači da ne treba uopšte raditi na sprečavanju. Poenta moje opaske sa dozvolom za upravljanje motornim vozilima je da se za dobijanje te dozvole prolazi kroz kakvu-takvu obaveznu evaluaciju ali i - jednako bitno - obuku. Za roditeljstvo nikakve obuke niti evaluacije nema, a trebalo bi da bude.

a ovo o čemu ti pišeš bi moglo da se podvede pod eugeniku u širem smislu.
Aj lupi još nešto glupo.

Influenserka šokirala statusom i pokrenula pravi rat na mrežama​

Plavokosa lepotica ima 33 godine i odlučila je iz mnogobrojnih razloga da deca za nju nisu poželjna.​

Eli Gonsalves, popularna influenserka sa više od milion pratilaca na društvenim mrežama, izazvala je veliku pažnju javnosti kada je podelila popis od 117 razloga zbog kojih ne želi da ima decu. Ova 33-godišnjakinja otvoreno je govorila o svojim razlozima, ističući da je njena odluka lična i zasnovana na brojnim iskustvima i razmišljanjima.

Neki od razloga koje je Eli navela u kontroverznoj objavi zašto ne želi da ima decu su:​

- vagina ne izgleda isto nakon prirodnog porođaja,
- niste više prioritet partneru,
- gubite kosu nakon porođaja,
- deca su nezahvalna i nepristojna,

- stvari koje volite biće uništene,
- ograničenja u trudnoći poput ishrane,
- izabrati dadilju je preteško,
- deca su dosadna,

- grudi su bolne i otečene,
- nikada više niste sami,
- morate da jedete specifičnu hranu u trudnoći,
- mnogo plačete…

https://www.tiktok.com/@ellie_gonsalves?referer_url=informer.rs/magazin/dom-i-porodica/911059/deca-influenserka-trudnoca-razlozi&refer=embed&embed_source=121374463,121433650,121404359,121351166,121331973,120811592,120810756,72248227;null;embed_masking&referer_video_id=7350490880802934018

Mnoge žene ne žele da budu majke​

U moru kritika i osuda koje su usledile nakon objavljivanja spomenutog popisa, Eli je istakla kako nije sama u svojim stavovima i da je dobila podršku mnogih žena koje osećaju isto, ali se boje da javno izraze svoje mišljenje zbog straha od osude. Dodala je kako je važno da se čuje glas onih koji ne žele imati da imaju decu, kao i da ljudi pokažu razumevanje i empatiju prema takvim stavovima.

Ova priča pokrenula je pravu debatu i mnogobrojne komentare.

- Zapravo, ova žena čini uslugu svojoj deci time što ih ne želi. Možete li da zamislite štetu koju bi ova žena napravila psihičkoj dobrobiti deteta? Dete koje raste uz majku koja je napisala ovakav popis bilo bi toliko oštećeno jer su majčin narcizam, telesna dismorfija i sveukupna sebičnost stvarno zastrašujući - napisala je jedna kritičarka.

- Zašto se ljudi toliko muče? To nije njihova stvar, nema nikakvog uticaja na njihove živote, a ipak su jako uzrujani zbog toga. Potpuno vaš izbor - pružila je podršku druga komentatorka.

- Ne želim decu i nikad nisam, ali u poslednje vreme brinem se da neću imati nikoga kada ostarim. Šta ću za proslave poput Božića? Neću imati komu da prosledim stvari, poput nakita i porodičnog nasleđa. Kako se nosiš s time? Mene to u zadnje vreme jako opterećuje. Nemam nećake, pa čak ni prijatelje koji imaju decu, tako da doslovno nemam nikoga - požalila se treća.

Informer
kako lepo opisano............covek cisto da pozeli da nema decu.
Da nema medija, nebismo znali kolka je sreca nemati decu

Ti si jedina koja govori o nekakvom "eliminisanju" ovde. Ja govorim o prevenciji. To što je praktično neizvodljivo sprečiti svaki potencijalni slučaj, ne znači da ne treba uopšte raditi na sprečavanju. Poenta moje opaske sa dozvolom za upravljanje motornim vozilima je da se za dobijanje te dozvole prolazi kroz kakvu-takvu obaveznu evaluaciju ali i - jednako bitno - obuku. Za roditeljstvo nikakve obuke niti evaluacije nema, a trebalo bi da bude.

Aj lupi još nešto glupo.
Eliminisanje iz roditeljske uloge, ne fizičko eliminisanje.
Mislila sam da imaš kapacitet to da shvatiš.
Obuka za roditeljstvo? :lol:
Kakav sjajan primer uticaja trendova na sve što je prirpdom dato čoveku. Kiborgizacija.
Čuj, on bi obuku za roditeljstvo i evaluaciju. :lol:
Izvini ali moram da napišem da nešto gluplje skoro nisam pročitala ni čula.

Imam rođaka koji je jasno i glasno rekao da ne želi decu, našao je ženu koja isto misli i nemaju ih.
Komplet familija se iščuđavala, gnjavila, coktala no oni su ostali pri svojoj odluci. Njegov razlog je da ne želi da u ovakvom svetu odgaja potomstvo. Meni je jasno zašto to misli i to je njegova odluka i ja je poštujem, čovek ne želi odgovornost.
Nije se javno izjasnio kao ova iz uvodnog posta kojoj je bitna ‚‚popularnost''.
Kakav će ko biti roditelj zavisi od mnogo faktora na koje društvo ne može imati uticaja.
Meni se mnogo toga ne dopada u načinu na koji se deca danas vaspitavaju ali samo mogu da gledam, ne mogu nikoga da menjam i nemam pravo na to.

Ne postoji test koji bi bio ni okvirno dobar da zabrani nepodobno roditeljstvo a da to ne bude eugenika, fašizam ...Najbolje što se može je da se liši roditeljstva tek kad se pokaže da se dete zlostavlja ili zanemaruje, mada i to je često predmet spora za granične slučajeve. Za neke pojave u društvu jednostavno nema (idealnog) rešenja.

Drugo, ljudi koji ne žele decu bi sigurno bili bolji roditelji od tih psihopata, krimosa, ludaka koji se baš i ne odriču mogućnosti da: kontrolišu i maltretiraju nekog a dete je super za to, ostave svoj gen i zalog za starost.

Eliminisanje iz roditeljske uloge, ne fizičko eliminisanje.
Mislila sam da imaš kapacitet to da shvatiš.
Obuka za roditeljstvo? :lol:
Kakav sjajan primer uticaja trendova na sve što je prirpdom dato čoveku. Kiborgizacija.
Čuj, on bi obuku za roditeljstvo i evaluaciju. :lol:
Izvini ali moram da napišem da nešto gluplje skoro nisam pročitala ni čula.
E baš mi je bitno tvoje mišljenje.

Back