Nasilje u partnerskim odnosima

Već sam naveo da znam primer takve veze, ne braka. Odrasli ljudi, oboje rade, njega je bivša žena varala i sad je u tripu da ga i ova vara. Proveravanje telefona, svađe su često dešavanje, nadam se da nije došlo do fizičkog nasilja. Kad sve saberem i oduzmem, palo mi na pamet ono što sam napisao a vama zapalo za oko. Nišza zlonamerno nisam pomislio ni u jednom trenutku.
psihoterapije pomazu.
nije se raskrstilo sa prosloscu pre ulaska u novi odnos.
imao sam licni primer toga, kontrola na svakom nivou, ko me zove, kada, zasto...
proslost je proslost i tamo je treba zakopati.
nema buducnosti.
postoji samo sadasnji trenutak.
 
Već sam naveo da znam primer takve veze, ne braka. Odrasli ljudi, oboje rade, njega je bivša žena varala i sad je u tripu da ga i ova vara. Proveravanje telefona, svađe su često dešavanje, nadam se da nije došlo do fizičkog nasilja. Kad sve saberem i oduzmem, palo mi na pamet ono što sam napisao a vama zapalo za oko. Nišza zlonamerno nisam pomislio ni u jednom trenutku.
Svađe i ljubomorisanje nisu same po sebi uvek znak nasilja, ali su često deo takvih odnosa.
Hoću da kažem da je njihov odnos verovatno disfunkcionalan, ali to ne znači obavezno da u njemu ima nasilja, posebno ne fizičkog.
 
Već sam naveo da znam primer takve veze, ne braka. Odrasli ljudi, oboje rade, njega je bivša žena varala i sad je u tripu da ga i ova vara. Proveravanje telefona, svađe su često dešavanje, nadam se da nije došlo do fizičkog nasilja. Kad sve saberem i oduzmem, palo mi na pamet ono što sam napisao a vama zapalo za oko. Nišza zlonamerno nisam pomislio ni u jednom trenutku.
Svađe nisu ekvivalent nasilju
To je moj stav

Jbg Ljudi se svađaju

Ali
Svađe i ljubomorisanje nisu same po sebi uvek znak nasilja, ali su često deo takvih odnosa.
Hoću da kažem da je njihov odnos verovatno disfunkcionalan, ali to ne znači obavezno da u njemu ima nasilja, posebno ne fizičkog.
Uze mi riječ iz usta
 
Svađe i ljubomorisanje nisu same po sebi uvek znak nasilja, ali su često deo takvih odnosa.
Hoću da kažem da je njihov odnos verovatno disfunkcionalan, ali to ne znači obavezno da u njemu ima nasilja, posebno ne fizičkog.
Slažem se, zato sam i napisao nadam se da nema fizičkog nasilja. Mada, i bolesno I ljubomorisanje je skoro pa ekvivalent fizičkom nasilju.
 
Problemi u vezi se cesto desavaju,nekako,to je prirodno,na neki nacin.
Nije uvek lako napraviti razliku izmedju obicne rasprave dvoje strasnih,zaljubljenih ljudi i partnera koji su na ivici zivaca.Zato se na kraju krajeva i zakoni po tom pitanju razlikuju od zemlje do zemlje.Ultimativna istina je da niko ne moze podvuci jasnu crtu od toga gde prestaje rasprava (koja je korisna,cak neophodna),do linije kada pocinje nasilje.Komplikovanije je nego sto se nama sa strane cini,gotovo uvek.
Jednu stvar,medjutim,svi dobro razumemo.Kada momak/muz udari,gurne,pljune...zenu/devojku ,tu je kraj,po zakonu zdrave logike.
U principu ljudi koji su već doživeli neki vid partnerskog nasilja,oni koji su odrasli u disfunkcionalnim porodicama gde je bilo nasilja ili su sami skloni nekom obliku nasilničkog ponašanja su ti koji teško prepoznaju granicu između rasprave/nesuglasice oko nečeg i nasilničkog ponašanja. Jer rasperava/neslaganje oko nečeg ako sadrži uvrede,vukanje,odbijanje da se druga strana sasluša i uvaži to što ima da iznese,emotivno ucenjivanje,izvlačenje optužbi smišljenih na licu mesta da bi se tema skrenula,pretnje i slične nasilne elemente koji imaju za cilj da unize ili zastraše drugu stranu automacki postaje nasilje.
 
Svađe nisu ekvivalent nasilju
To je moj stav

Jbg Ljudi se svađaju

Ali

Uze mi riječ iz usta
nisam bio u odnosu u kom je bilo ljubomore ili svadje a da je sve bilo ok.
nista se ne javlja uzalud.
kada dodje do svadja znak je za alarm.
takodje nisam nikada dozvolio da dodje do bilo kog nivoa nasilja.
kada krenu znaci nemira u kuci, samo naznake, vreme je za konstruktivan razgovor.
ako nakon razgovora osecaj, atmosvera, ostaje nepromenjena, vreme je da se kupe stvari.
jedino sto ne mozes kupiti i vratiti je vreme i zdravljje.
 
U zbilji tako ide ako je brak loš a ona finansijski nezavisna.

A svađe nisu uvek pokazatelj nasilnih odnosa.
Nasilje je obrazac ponašanja i funkcionisanja odnosa a ne jedan ili par izolovanih događaja.
Pa i nema nasilja ako brak,veza nije losa.
Obrazac je nesto predvidljivo,ponavljanje,uopste nasilje nije predvidljivo,cak naprotiv,u pocetku je sve super.
 
Čini mi se da je ovde fazon da žena trpi jer ( po njenim rečima) veza može da uspe ako ima tolerancije . Nisam ništa odgovorio jer nisam znao da se dešava to što se dešava. Msm, ko će da te osudi ako ne trpiš psihičku torturu?
nazalost idalje živimo u većinski patriarhalnom društvu koje je sklono da osuđuje žene kao krivce ako im brak ili veza ne uspeju...Čak nije ni retkost da se fizičko nasilje,čak i ono koje se kobno završi po žene nekako proglašava za njihovu krivicu i da su sigurno nekako izprovocirale to
 
Inače iako statistika tvrdi da su muškarci skloniji fizičkom a žene nekim suptilnijim oblicima nasilja tipa emotivno i psihičko...istina je da je to u praksi često sve povezano u jednu zbrkanu gomilu gde ima elemenata faznih vrsti nasilja u isto vreme i totalno nema veze sa polom nasilnika
Ima veze u smislu koji si već na početku naveo. Muškarci su skloni ovome, žene onome ali u konkretnom slučaju može biti svašta ili ništa.

Plus kao što rekoh fizičko nasilje uvek podrazumeva i psihičko. Štaviše, fizičko nasilje obično nastupi nakon dužeg ili kraćeg perioda psihičkog nasilja.
 
Pa i nema nasilja ako brak,veza nije losa.
Obrazac je nesto predvidljivo,ponavljanje,uopste nasilje nije predvidljivo,cak naprotiv,u pocetku je sve super.
kada je sve u vezi braku ok kraja smehu neznostima nema osim kod obaveza naravno.
privrzenost je na visokom nivou.
zajednicke van zajednicke aktivnosti isto.
poverenje na max level.
promene se ne desavaju preko noci.
treba na vreme uociti.
popravljati ili odustati.
nasilje bilo koje vrste je suvisno.
posledice dobiju obe strane.
imamo pogresna shvatanja ljubavi zajednickog vremena veze braka u danasnjem svetu.
 
Pa i nema nasilja ako brak,veza nije losa.
Obrazac je nesto predvidljivo,ponavljanje,uopste nasilje nije predvidljivo,cak naprotiv,u pocetku je sve super.
uvek potoje mali znaci upozorenja koji se lako previde na početku,u fazi upoznavanja jer jednostavno ima tog nekog efekta "ružičastih naočari" u tom periodu. Ali malih zakova ima....kek kad taj period prođe,kad se zaglibi i kad počnu da se dešavaju krupnije,neprijatnije stvari i premota se film u nazad vidi se da su bili znaci tu od početka
 
Pa i nema nasilja ako brak,veza nije losa.
Obrazac je nesto predvidljivo,ponavljanje,uopste nasilje nije predvidljivo,cak naprotiv,u pocetku je sve super.
Nasilje nije šablon da je u tom smislu predvidljivo, nego se misli na to da nasilni odnosi obično imaju karakterističan tok, a nasilnici karakteristične obrasce ponašanja.
 
uvek potoje mali znaci upozorenja koji se lako previde na početku,u fazi upoznavanja jer jednostavno ima tog nekog efekta "ružičastih naočari" u tom periodu. Ali malih zakova ima....kek kad taj period prođe,kad se zaglibi i kad počnu da se dešavaju krupnije,neprijatnije stvari i premota se film u nazad vidi se da su bili znaci tu od početka

Nije samo do ružičastih naočara nego kao prvo ti znaci nisu uvek toliko očigledni i potrebno je objektivno neko vreme da se razluči šta je šta, a drugo i najbitnije, nasilnici su često izuzetno manipulativni i svoju nasilnu stranu pokazuju najčešće onda kada su sigurni da žrtva nema kud, psihički, emotivno, fizički itd. Zato nasilje obično nastupa kasnije u vezi, zato se češće ispoljava ili pogoršava kada je žena trudna, i tako redom.
 
nazalost idalje živimo u većinski patriarhalnom društvu koje je sklono da osuđuje žene kao krivce ako im brak ili veza ne uspeju...Čak nije ni retkost da se fizičko nasilje,čak i ono koje se kobno završi po žene nekako proglašava za njihovu krivicu i da su sigurno nekako izprovocirale to
Ti si veoma pamertan mlad čovek, moram da primetim.
 
Ima veze u smislu koji si već na početku naveo. Muškarci su skloni ovome, žene onome ali u konkretnom slučaju može biti svašta ili ništa.

Plus kao što rekoh fizičko nasilje uvek podrazumeva i psihičko. Štaviše, fizičko nasilje obično nastupi nakon dužeg ili kraćeg perioda psihičkog nasilja.
da,jer nasilnik konstantno radi na tome da pomera žrtvi granicu
 
Nasilje nije šablon da je u tom smislu predvidljivo, nego se misli na to da nasilni odnosi obično imaju karakterističan tok, a nasilnici karakteristične obrasce ponašanja.
Ne,ne bih rekao.Tu nema pravila,ko je nasilnik a ko nije cesto ni partner nemoze da oceni u pocetku.Znakovi ne postoje,(osim za neko strucno lice,mozda).
Pa jer onaj hirurg nije uzivao svu podrsku drustva...
 
Fizičko nasilje uvek podrazumeva i psihičko.
Da li je to bas tako uvijek?
Prije dosta godina je u stanu iznad zivio par koji je znao gadno da se svadja. Zena je njega redovno kinjila verbalno ali tokom svadja bi mu rekla takve stvari da meni nije jasno kako je on mogao nju uopste da gleda a ne da posle zivi sa njom, mazi i ima ikakav blizi kontakt.
Uvijek je reagovao isto, necim bi lupio i izjurio iz stana.
Da je on imao tanje zivce i da ju je ikada udario nakon gadosti koje je govorila, ona bi bila zrtva koja je zlostavljana a on nasilnik koji je udario jadnu zenu i niko ne bi mario za ono sta je dovelo do ivice.
 

Back
Top