Naša biblioteka

Наутилус

Domaćin
Poruka
4.393
Одозго је лежао свежањ брезова прућа – шибе. :hahaha:
(Алексеј Толстој: Петар Велики)
Ако неко мисли да се Петар недолично понео, да видимо како је младу испратио њен отац:

- Благословите младенце за венчање.
Наталија Кириловна и Ромодановски, Ларион и Јевстигнеја дигоше иконе. Петар и Јевдикија, стојећи једно поред другог, поклонише се до земље. Уделивши благослов, Ларион Лопухин извуче иза појаса бич и удари кћер три пута болно по леђима.
- Кћери моја, познавала си мој бич, сада те предајем мужу, и од данас те за непослушност нећу бити ја, него нека те муж бије овим бичем...
И поклонивши се предаде бич Петру.
(Петар Велики, А. Толстој)
:rotf:

Mrs.Bi

Veoma poznat
Poruka
13.328
Otac, Miljenko Jergović, Rende, 159 str.
Uvek sam se pitala kakav je bio otac ovog pisca koga je samo usput pominjao u ostalim svojim knjigama u kojima je pisao o porodici i stekla sam utisak da skoro uopšte nisu bili u kontaktu, jer roditelji su mu se razišli ubrzo posle njegovog rođenja.
Međutim, u ovoj knjizi koju je napisao pošto je saznao da mu je otac umro, prvi deo je zaista topla priča o ocu, koji je bio ugledan lekar i dobar čovek, poprilično nesnađen u ulozi oca, ali i sa teškim bremenom svog porekla. Redovno su se viđali, istina uglavnom u bolnici gde je otac radio, nekad nisu imali o čemu ni da pričaju, ali nije li tako sa većinom roditelja i dece.
U drugom delu ovog romančića-eseja, je malo smorio sa objašnjavanjem stanja tri vere i naroda u Bosni od NDH, preko onog rata, godina komunizma i socijalizma do ratova 90-ih. Iako delim neke njegove stavove, nemam više strpljenja da čitam i mislim o tome.

Наутилус

Domaćin
Poruka
4.393
Да не мирује тема:

... И одједном видим – из земље вири женска глава и трепче очима. Ја се силно уплаших и упитах свога сапутника: ''Зашто глава трепче?'' Он рече: ''Она је још жива. То је руска казна – за убиство мужа такву жену закопају у земљу и кроз неколико дана, кад умре, обесе је ногама навише...''
Алексашка се насмеши: ''Хи!'' Петар погледа њега и Лефорта, који се нежно осмехивао.
- Па шта? Убила је... Тако се од давнина кажњава...Зар да је за то милујемо?
(Петар Велики, Алексеј Толстој)

Наутилус

Domaćin
Poruka
4.393
A jel ima nešto kako se kažnjava muž koji ubije ženu? Ili je to i onda bilo normalno, kao što je izgleda, nažalost, i danas?
Ако будем наишао, написаћу.
Иначе, затрпа се до уши тако да може само очима да трепће!
Има како се поступа према синовима:

- Ти си , попе, читао Писмо, морао би да знаш, - грмну он – син ми се отима из руку... Најзад је почео да краде, пасји накот. Да га убијем, шта ли? Како Писмо говори о томе, а?
Поп Фиљка одговори достојанствено:
Свето писмо каже овако: кажњавај сина од малих ногу па ћеш имати мир у старости својој. И не попуштај када га бијеш штапом, неће умрети, него ће још здравији бити; што му чешће рањаваш тело – душу му спасаваш од уништења...
- Амин – уздахну оштроноси.
(Петар Велики)

Mrs.Bi

Veoma poznat
Poruka
13.328
Štefica Cvek u raljama života, Dubravka Ugrešić, Grafički zavod Hrvatske, 96 str.
Štefica mi nije tako zanimljiva, originalna i vrcava kakva je bila kad sam je prvi put čitala pre skoro 40 godina. Ne bih je ponovo ni čitala da nije na repertoaru čitalačkog kluba u mojoj biblioteci.
Uglavnom su mi utisci drugog čitanja mnogo više mlaki ( kako se kaže? mlači? mlačiji? mlačlji) nego pri prvom čitanju. Zato se i ne usuđujem da ponovo čitam neke knjige koje sam mnogo volela (npr. Sto godina samoće).
Knjiga je moja, imam je iz onog vremena, ali sam potpuno zaboravila da mi ju je poklonila drugarica sa kojom sam zajedno počela da studiram. Njena posveta me podsetila na sve te divne dane i naše druženje u tom najlepšem periodu mog života.
Pa da je i samo to, od Štefice je dovoljno.

Roman se bavi večitom potragom za ljubavlju i srodnom dušom. Smotana Štefica sluša savete koleginica s posla, ide na izložbu, u pozorište, upisuje kurs jezika...
Autorka je svoj romančić nazvala Patchwork Story, pa je dala uputstva kao u Burdi za šivenje uz određenu kombinaciju linijice i tačkica objašnjenja: izrezati, malo razvući, malo oduzeti, sitno nabirati....

I na kraju ne mogu da ne pomenem i film U raljama života, Rajka Grlića po romanu i uz saradnju na scenariju Dubravke Ugrešić, koji daleko prevazilazi sam roman.

Mrs.Bi

Veoma poznat
Poruka
13.328
Neli, Ivan Tokin, Vulkan, 206 str.
Na prvi pogled, nešto sasvim suprotno od njanjave Štefice. (Volim ja Šteficu, da se ne pomisli da ne volim pošto je nisam baš nahvalila.)
Urbano, brzo, žestoko. Grupa mladih ljudi rade neke poslove na ivici zakona, puni su para, voze brza kola i motore, mnogo piju, stalno puše, koriste lake droge. Ali i oni su u stvari u potrazi za ljubavlju iako pokušavaju da ostave utisak da su iznad toga, da im to nije važno. Tako da, u stvari, i nije nešto drugo, samo je način drugačiji.
Kaže izdavač na koricama: "Ovo je mjuzikl, akcija i drama, istina i sreća. Ovo nije roman, ovo je vožnja. Sa pogonom od sto miliona svega, ukrug."
Ovo je bio moj prvi susret s Tokinom. Nisam čitala ni njegove kolumne. I ovaj roman mi je strašno prijao. Drži pažnju, stalno se kao nešto dešava, zanima nas šta će biti dalje. I nije razočarao.
Potražiću i njegov prvi roman Najnormalniji čovek na svetu, za koji čitaoci kažu da je bolji.

Mrs.Bi

Veoma poznat
Poruka
13.328
Sećate li se pre par godina kako je bilo živo na ovoj temi u vreme Sajma knjiga? To se planiralo kad će da se ide, šta će da kupi, ko će s kim da se sretne, u čemu će se nositi knjige, torbama, rancima, kolicima za pijacu, pa posle izveštaji gde šta ima povoljno, ko je šta kupio, koliko je platio, slike sa susreta i druženja.
Sad pretpostavljam da neće više od dvoje-troje ljudi ni pročitati ovo moje sećanje. :( Nautilus, Lamar, možda Elefteria (ona je uvek bila aktivna na sajmu)... Demantujte me !

quentin

Iskusan
Poruka
5.891
Sećate li se pre par godina kako je bilo živo na ovoj temi u vreme Sajma knjiga? To se planiralo kad će da se ide, šta će da kupi, ko će s kim da se sretne, u čemu će se nositi knjige, torbama, rancima, kolicima za pijacu, pa posle izveštaji gde šta ima povoljno, ko je šta kupio, koliko je platio, slike sa susreta i druženja.
Sad pretpostavljam da neće više od dvoje-troje ljudi ni pročitati ovo moje sećanje. :( Nautilus, Lamar, možda Elefteria (ona je uvek bila aktivna na sajmu)... Demantujte me !
Evo, i ja sam pročitao. :D
Ne sajam u Bg ne idem, ali možda se javim tokom vikenda da napišem šta sam čitao posljednjih mjeseci.
Mada atmosfera na temi zaista nije baš inspirativna.

Mrs.Bi

Veoma poznat
Poruka
13.328
E, dobro, ipak sam nekog izazvala.
Ne idem ni ja na sajam, ne prija mi gužva, a i slabo kupujem knjige. Ali volela sam tu atmosferu na temi. Sad je stvarno tmurna.
Kažu mlađi komunikacija se preselila na druge društvene mreže. Forumi zamiru.

Mrs.Bi

Veoma poznat
Poruka
13.328
Taj b92 je jedna od stvari kojih mi je baš žao. Kakav je to, prvo, radio bio, pa TV, da bi ga pretvorili u nešto potpuno bezlično. A evo TV operater SBB, nas je pre neki dan obavestio da ga izbacuju iz svoje ponude. Traži previše para. Sad mi, ovakav kakav je, neće nedostajati. Odavno ga ne gledam.
A Krstaricu i ja po navici, tu se i informišem o svemu i svačemu, najviše o onom što me uopšte ne zanima.

zendeli

Veoma poznat
Moderator
Poruka
11.567
Spala knjiga na dva slova. Na ovoj stranici, bar kako je kod mene podešeno, samo se smenjujemo Nautilus i ja. Poslednji Mohikanci.
Ima nas koji vas čitamo. Koji volimo knjige ali ne pišemo ovde.
Evo da se pohvalim, došla mi sestra i donijela dvije Serjanovićeve koje su mi falile i novog Tiaga. Možda nešto i napišem kad stignem da pročitam. Svi tako divne kritike o knjigama pišete a ja pravim spisak, kad nekad bude više vremena za čitanje.

Mrs.Bi

Veoma poznat
Poruka
13.328
Ova tema i nije zamišljena da se piše "stručno" nego baš obični ljubitelji knjiga i čitanja da u par reči napišu svoje utiske. Kad se u jednom momentu previše uozbiljila, onda je krenuo i raspad.
Ja imam spiskove od kad dolazim na temu. Dosta sam i pročitala. Sad baš čitam jednu tralalajku koja mi je valjda od početka na spisku. I nije neka, pisaću kad završim.
Nisam mnogo čitala Serjanovića, samo Nigdje niotkuda, ali mi baš žao što je umro. A Tiago mi nešto nije legao. Najviše mi se svidelo što je letos pisao o svojim mukama na beogradskom aerodromu koji je u rekonstukciji i opšti je raspad.

zendeli

Veoma poznat
Moderator
Poruka
11.567
Ova tema i nije zamišljena da se piše "stručno" nego baš obični ljubitelji knjiga i čitanja da u par reči napišu svoje utiske. Kad se u jednom momentu previše uozbiljila, onda je krenuo i raspad.
Ja imam spiskove od kad dolazim na temu. Dosta sam i pročitala. Sad baš čitam jednu tralalajku koja mi je valjda od početka na spisku. I nije neka, pisaću kad završim.
Nisam mnogo čitala Serjanovića, samo Nigdje niotkuda, ali mi baš žao što je umro. A Tiago mi nešto nije legao. Najviše mi se svidelo što je letos pisao o svojim mukama na beogradskom aerodromu koji je u rekonstukciji i opšti je raspad.
Serjanovićeve knjige su mi legle da pišem mislim da bih baš tako pisala. Mnogo sebe sam našla u njima.

lamar

Poznat
Poruka
8.192
Dakle, krenem ja juče u grad, odredila sam sebi slobodno po podne sa jednom namerom, ali usput donesem odluku da odem na sajam.
Bez namere da kupujem knjige osim ako mi nešto baš zapadne za oko. Kao što znate knjige čitam iz biblioteke i retko koju knjigu želim da posedujem.
Dakle namera mi je bila da obiđem sajam, da upijem malo lepe pozitivne energije, bio je lep dan, da prošetam malo osunčanom obalom Save...
Dodjem, spustim se u podzemni prolaz i slikom ću vam opistai put do hale 1, one okrugle najveće.
Nadam se da me telefon neće izdati pa da mi ne pošalje sve slike koje nameravam da vam prosledim.