NAPAD PANIKE I PANIČNI POREMEĆAJ

Dobro, zašto psiholog ili psihijatar, lepo ne objasni osobama koje mu dolaze sa problemom paničnih napada:

Šta je okidač tog njihovog stanja.?

Koji pogrešan "prekidač" je uključila ?

i

Kako da se "diskonektuje" iz tog " programa".

Konkretno, kratko i jasno, bez uvijanja i filozofiranja.


Zašto se panični napadi ponavljaju i nakon više poseta specijalisti ?

Upravo to što pitaš se radi na sesijama kognitivno-bihejvioralne terapije. Uzmi pročitaj malo o tome, pa vidi jel se to uklapa u ono što si pitao.
 
Dobro, zašto psiholog ili psihijatar, lepo ne objasni osobama koje mu dolaze sa problemom paničnih napada:

Šta je okidač tog njihovog stanja.?

Koji pogrešan "prekidač" je uključila ?

i

Kako da se "diskonektuje" iz tog " programa".

Konkretno, kratko i jasno, bez uvijanja i filozofiranja.


Zašto se panični napadi ponavljaju i nakon više poseta specijalisti ?
A kako da objasni neko nekome zasto je tako i kako je, ako i taj koji dodje po objasnjenje pojma nema
ni zasto je dosao ni sta ga muci?
 
Rayela, ljudi sa tim problemom nije bas da ne znaju sta ih muci i zna zasto je dosao.

Bojim se da svi pomalo pojednostavljujete to pitanje a jednostavog odgovora nema. Ljudska psiha je previse kompleksna stvar koja je i samoj psihijatriji,
ma koliko na napredovala, jednim delom nepoznata.
Svaki covek je svet za sebe, i napadi se ne javlaju kod svakog iz istog razloga, niti se svi ljudi sa tim problemom lece identicno..
Zavisi mnogo od karaktera same licnosti, emocionalne (ne)stabilnosti, okruzenje, soc, uslova i jos mnogo faktora.

Da bi se doslo do uzroka onda se mora sa svakim pacijentom raditi pojedinacno i prilicno dugo a to je uglavnom nemoguce.
Mozda je neko zbog necega sto mu se desilo u ranom detinjstvu sa 30 god. reagovao napadom panike, anskioznoscu i sl.
Zato je psiha kompleksna stvar, nikad ne znas sta je ostalo zabelezeno u necijoj svesti i/ili podvesti i da li ce se, kada i kako ispoljiti.

KBT metoda se najcesce koristi ali ona pretezno radi na uklanjanju posledica napada sto opet nije zanemarljivo jer vecina ljudi pogresno tumaci svoje simptome i ima pogresno misljenje u vezi toga, itd. Ona utice da se promeni nacin razmisljanja sto je takodje vrlo korisno
jer mislim ni da zdravi ljudi ne znaju koliko zapravo cesto pogresno razmisljamo.

Svaka cast onom dr. koji otkrije uzrok ovog problema, a ne treba zaboraviti da je to kod nekih moguce a kod nekih opet - nije. Isto tako uzrok moze
biti zamaskiran nekim potpuno drugim, da kazem 'levim' problemom, pa to nije nimalo lako ustanoviti.

I kao sto rekoh, svaki covek je svet za sebe - nekome ce pomoci ova psihoterapija, nekome ona, neko ce morati da primeni i farmakoterapiju..
Opet nekome ce se napadi vracati, nekome nece...i jos milion sitnih stvari od kojih zavisi izlecenje.
 
Rayela, ljudi sa tim problemom nije bas da ne znaju sta ih muci i zna zasto je dosao.

Bojim se da svi pomalo pojednostavljujete to pitanje a jednostavog odgovora nema. Ljudska psiha je previse kompleksna stvar koja je i samoj psihijatriji,
ma koliko na napredovala, jednim delom nepoznata.
Svaki covek je svet za sebe, i napadi se ne javlaju kod svakog iz istog razloga, niti se svi ljudi sa tim problemom lece identicno..
Zavisi mnogo od karaktera same licnosti, emocionalne (ne)stabilnosti, okruzenje, soc, uslova i jos mnogo faktora.

Da bi se doslo do uzroka onda se mora sa svakim pacijentom raditi pojedinacno i prilicno dugo a to je uglavnom nemoguce.
Mozda je neko zbog necega sto mu se desilo u ranom detinjstvu sa 30 god. reagovao napadom panike, anskioznoscu i sl.
Zato je psiha kompleksna stvar, nikad ne znas sta je ostalo zabelezeno u necijoj svesti i/ili podvesti i da li ce se, kada i kako ispoljiti.

KBT metoda se najcesce koristi ali ona pretezno radi na uklanjanju posledica napada sto opet nije zanemarljivo jer vecina ljudi pogresno tumaci svoje simptome i ima pogresno misljenje u vezi toga, itd. Ona utice da se promeni nacin razmisljanja sto je takodje vrlo korisno
jer mislim ni da zdravi ljudi ne znaju koliko zapravo cesto pogresno razmisljamo.

Svaka cast onom dr. koji otkrije uzrok ovog problema, a ne treba zaboraviti da je to kod nekih moguce a kod nekih opet - nije. Isto tako uzrok moze
biti zamaskiran nekim potpuno drugim, da kazem 'levim' problemom, pa to nije nimalo lako ustanoviti.

I kao sto rekoh, svaki covek je svet za sebe - nekome ce pomoci ova psihoterapija, nekome ona, neko ce morati da primeni i farmakoterapiju..
Opet nekome ce se napadi vracati, nekome nece...i jos milion sitnih stvari od kojih zavisi izlecenje.
Ma sve je to tacno sta ti kazes i psies nego je to sve mnogo skupa zayebancija, radi se stotinama sati kod pishoterapeuta, a ja
to jednostavmo necu nikome da placam jer ako vec moram da placam, a moram, onda bih radije da moje pare idu u neku kasu koja
pomaze stvarno bolesnim ljuidima, a narocito deci.
Te psihoanalize naravno da nisu besmislene, ali kako vec u prvoj strofi rekoh, luksuz, a koji mogu sebi da priuste
samo jako imucni ljudi i nikako ne bi smeli da se finasiraju iz haracha koje drzava oduzima zaposlenima.
 
Skupa je zayebancija zato se retko vise i radi jer jer je potrebno mnogo vremena za to a i treba sto pre olaksati zivot onome ko ima ovaj problem..:)
Zato sam ja pisala da se vise ne radi toliko na oktrivanju uzroka jer dok se dodje toga...

Rayela, i ovo je bolest, samo nije smrtonosna naravno, i nije teska kao mnogo drugih,
a ljudi koji imaju ovaj problem umnogome su ograniceni, cesto izlozeni nerazumevanju okoline i nije to bas lak zivot.

Ali razumele smo se :)
 
Dobro bre ljudi, psihologija i psihijatrija nisu nove nauke. Izučavaju se intenzivno sigurno 200 godina unazad.


Hoćete da mi kažete da svo to nagomilano iskustvo (hiljade psihoterapeuta ) danas ništa ne znači ?

Da ćemo pre otkriti lek za rak, nego što ćemo "provaliti" program paničnog napada na primer (o depresiji da i ne govorimo) ?

Da mi danas ne znamo gotovo ništa o ETIOLOGIJI paničnog napada ?
 
Dobro bre ljudi, psihologija i psihijatrija nisu nove nauke. Izučavaju se intenzivno sigurno 200 godina unazad.


Hoćete da mi kažete da svo to nagomilano iskustvo (hiljade psihoterapeuta ) danas ništa ne znači ?

Da ćemo pre otkriti lek za rak, nego što ćemo "provaliti" program paničnog napada na primer (o depresiji da i ne govorimo) ?

Da mi danas ne znamo gotovo ništa o ETIOLOGIJI paničnog napada ?

Nije istina da ne znamo gotovo nista, etiopatogeneza je skoro potpuno razjasnjena. Pogledaj na nekom od specijalizovanih sajtova poput Medscape ili Epocrates, imaju odeljak vezan za patogenezu sigurno.
 
Dobro bre ljudi, psihologija i psihijatrija nisu nove nauke. Izučavaju se intenzivno sigurno 200 godina unazad.


Hoćete da mi kažete da svo to nagomilano iskustvo (hiljade psihoterapeuta ) danas ništa ne znači ?

Da ćemo pre otkriti lek za rak, nego što ćemo "provaliti" program paničnog napada na primer (o depresiji da i ne govorimo) ?

Da mi danas ne znamo gotovo ništa o ETIOLOGIJI paničnog napada ?

Cini mi se kao da hoces da kazes da postoji jedan, jedini uzrok panicnih napada (n.pr), kod svih ljudi.

Mnoga psihicka oboljenja su posledica organskih i/ili hemijskih promena u mozgu, ali psiha je, za razliku od tela, apstrakna stvar
i mislim da ce ljudi pre naci lek za rak (za koji inace msm da postoji ali nije u interesu farm. kompanija da se oktrije, ali to je druga tema)
nego za depresiju.(na zalost)
 
Cini mi se kao da hoces da kazes da postoji jedan, jedini uzrok panicnih napada (n.pr), kod svih ljudi.

Mnoga psihicka oboljenja su posledica organskih i/ili hemijskih promena u mozgu, ali psiha je, za razliku od tela, apstrakna stvar
i mislim da ce ljudi pre naci lek za rak (za koji inace msm da postoji ali nije u interesu farm. kompanija da se oktrije, ali to je druga tema)
nego za depresiju.(na zalost)

Ne tvrdim da postoji jedan uzrok, moguće je ali malo verovatno. Pre mislim da postoji nekoliko uzroka. Ali i tih nekoliko uzroka bi valjda za sve ove godine iskustva i istraživanja trebali da imamo već detaljno analizirane i obrađene.

Nema milion uzroka, po šemi, svaki čovek je sam po sebi specifičan. TO JE NEISTINA, i svi to znamo.

Svaki čovek, odnosno svako ljudsko biće se slično ponaša u određenoj situaciji. Svi imamo iste okidače za strah, za tugu, za radost. Svi na isti način reagujemo na zvuk, na hladnoću, na toplotu, na dodir i td i td.

Da se ovde ne lažemo, i ne zavlačimo jedni druge, SVIMA NAM JE INSTALIRAN ISTA PROGRAMSKA ŠEMA.

Shodno tome, i iskakanje iz datog programa dešava se manje više na isti način.

Na mestima gde je zaštita najslabija.

A takvih mesta je složićete se jako malo, jer se Evolucija ( ili naši vanzemaljski tvorci) za to pobrinula.

Evolucija je napravila jako malo grešaka, jer da nije tako mi danas verovatno ne bi postojali.

Jedna od tih grešaka je "proboj" i iskakanje iz uobičajene programske šeme i otvaranje problematičnog stanja paničnog straha (realno ničim izazvanog).

Zašto je toliko teško otkriti ovu "napuklu oplatu" ? I zakrpiti je.
 
Priključujem se i ja temi :)

Ubrzo posle prvog napada panike sam krenula na psihoterapiju jednom nedeljno i za dva meseca više ih nisam imala ali sam se konstanto plašila da će se ponoviti. Na inicijativu terapeuta proredili smo na jednom u dve nedelje ali zbog godišnjih odmora nisam bila ceo mesec i onda su tu došli ispiti i počela sam ponovo da ih imam ali skroz drugačije nego prvi put. U samom početku oni su bili strah od javnih mesta, mnogo ljudi i osećaja da ću poludeti pasti u nesvest a sada je na javnim mestima koliko toliko okej ali ih imam kod kuće sama i uglavnom mislim da ću se ugušiti. Tu su naravno i misli da imam svakakve bolesti čim se pojavi neki simptom ali se na kraju uvek vrati na grlo i gušenje jer imam problema sa krajnicima ali od tog problema nije moguće gušenje. Posetila ove nedelje prvi put psihijatra i dobila bromazepam po potrebi i svaki dan Eliceu (cipralex). Zanima me da li je neko imao iskustva sa ovim lekom, da li utiče na pamćenje (ovo mi je jako bitno zbog faksa)?

Izvinjavam se ako ovo nije tema za lekove

Ovaj tekst mi je dosta pomagao u početku za javna mesta, ako osetim da kreće panika uzmem telefon počnem da čitam ovo, setim se terapije i smirim se relativno brzo http://www.anksioznost.net/izlecenje-napada-panike
 
Priključujem se i ja temi :)

Ubrzo posle prvog napada panike sam krenula na psihoterapiju jednom nedeljno i za dva meseca više ih nisam imala ali sam se konstanto plašila da će se ponoviti. Na inicijativu terapeuta proredili smo na jednom u dve nedelje ali zbog godišnjih odmora nisam bila ceo mesec i onda su tu došli ispiti i počela sam ponovo da ih imam ali skroz drugačije nego prvi put. U samom početku oni su bili strah od javnih mesta, mnogo ljudi i osećaja da ću poludeti pasti u nesvest a sada je na javnim mestima koliko toliko okej ali ih imam kod kuće sama i uglavnom mislim da ću se ugušiti. Tu su naravno i misli da imam svakakve bolesti čim se pojavi neki simptom ali se na kraju uvek vrati na grlo i gušenje jer imam problema sa krajnicima ali od tog problema nije moguće gušenje. Posetila ove nedelje prvi put psihijatra i dobila bromazepam po potrebi i svaki dan Eliceu (cipralex). Zanima me da li je neko imao iskustva sa ovim lekom, da li utiče na pamćenje (ovo mi je jako bitno zbog faksa)?

Izvinjavam se ako ovo nije tema za lekove

Ovaj tekst mi je dosta pomagao u početku za javna mesta, ako osetim da kreće panika uzmem telefon počnem da čitam ovo, setim se terapije i smirim se relativno brzo http://www.anksioznost.net/izlecenje-napada-panike

Koliko košta jedna seansa kod tvog terapeuta ?

Da li ti je orjentaciono rekao koliko će seansi biti potrebno da se problem reši ?
 
Da li na temi ima doktora ili struchnog lica koje bi bilo voljno da odgovori na par pitanja ? Platio bih ako treba.
Bivshi sam ovisnik,skinuo se 96.,od tada ostao na Bensedinu 2 x dnevno po 2 mg,imam hep C,probleme sa sinusima i to prevelike,probleme sa visokim pritiskom zbog chega uzimam svakodnevnu terapiju,sticajem raznih okolnosti i gubitkom bliske osobe javili su se neki kako mi je psihijatar proshle nedelje rekao PN i prepisao mi antidepresiv Lata ili Eloryqa,Demetrin a Bensedin htio da mi pojacha na 3 x po 5 mg...nisam htio josh nishta od toga da koristim jer smatram da mogu kroz to proci i bez toga,ali ...
 
Sta je tacno pitanje?

Jedno od pitanja je da li neurog,kojim se poslom inache bavi dotichna doktorica moze nakon 15,20min da postavi takvu dijagnozu i prepishe te ljekove i da li ja grijeshim shto ne zelim da pochnem koristiti to jer inache imam hep C na koje bi sve to bojim se loshe reagovao ?
Ovo pitam jer je sama rekla da kod mene kao vidi vishe utripovanih nego stvarnih panichnih napada i strahova ali ipak je prepisala sve to.

EDIT_ sjutradan odem do psihologa,koji pogleda,kaze odmah pa terapija je savremena bla bla,pochni je uzimati a kod mene cesh morati da dolazish jednom nedeljno makar 2,3 mjeseca,inache sat razgovra mu je 25 eura.
Neshto sam kontao,vjerovatno im je lakshe i ljepshe da imaju klijente koji su onako malo vishe happy,no da ne grijeshim dushu.
 
Poslednja izmena:
Neurolog ili psihijatar? Koliko sam razumeo, psihijatar ti je propisao tu terapiju.
Odgovor na prvo pitanje bi bio da takvu dijagnozu, specijalista koji se time bavi i ima visegodisnje iskustvo, moze da postavi za 15-20 minuta. To jesu lekovi koji se koriste za ove probleme koje ti imas. Tokom vremena ce se ta terapija menjati, izbacice ti Bensedin, a onda ce se kasnije izbaciti i antidepresivi.
Nije ti psiholog (pretpostavljam psihoterapeut) rekao da uzimas lekove samo da bi mu dolazio veseliji :) Kombinacija lekova i psihoterapije daje odlicne rezultate, ako mozes to sebi da priustis.
 
Da, ali negde na pecatu pise i specijalista cega :)
Mislim, pazi, ovo moze da ti dijagnostikuje i dr opste medicine, nije to nista komplikovano, nego me bi me samo malo cudilo da se bas neurolog time bavio, ali kapiram ako je po preporuci.

E ne vidim dalje jer ni cvikere kad stavim neshto ne vidim shta dalje pshe,neshto je zabrljano jbg.
Znachi chitajuci o pomenutom antidepresivu na neti i uputstvu za lijek prochitah da moze izazvati milion nuspojava,a poshto sam vec naveo da imam zajebanciju i sa pritiskom a pijem izmedju ostalog i Corvitol,ne znam kako bi sve to zajedno djelovalo ?
 
10 x 25 eura ...aj ok,a da li ce problem,korijen,srz problema biti rijeshen ?

Videces i sam posle drugog, treceg razgovora, pokusavaj da saradjujes sa psihoterapeutom, slusaj savete, budi optimistican,
nadji i neki forum ( sigurna sam da postoje) na kome ljudi sa slicnim problemima iznose svoja iskustva, u drustvu sa istomisljenicima
uvek je sve nekako lakse, a mozda postoje ( sigurna sam da i to postoji) grupna terpaija.

- - - - - - - - - -

Znam,da se problem ne bi vracao nakon izvjesnog perioda,ali isto je problem ici ako nisi finansijski u mogucnosti pogotovo jer ni oni sami ne znaju za koji ce vremenski period rijeshiti i hoce li rijeshiti problem.

Ma raspitaj se za tu grupnu terapiju, to mora da postoji barem za ljude koji su nekada bili zavisnici.
 
Videces i sam posle drugog, treceg razgovora, pokusavaj da saradjujes sa psihoterapeutom, slusaj savete, budi optimistican,
nadji i neki forum ( sigurna sam da postoje) na kome ljudi sa slicnim problemima iznose svoja iskustva, u drustvu sa istomisljenicima
uvek je sve nekako lakse, a mozda postoje ( sigurna sam da i to postoji) grupna terpaija.

- - - - - - - - - -



Ma raspitaj se za tu grupnu terapiju, to mora da postoji barem za ljude koji su nekada bili zavisnici.

U prsloj PG ne postoji,chak ni na netu nisam nashao nishta na tu temu,ovdje se odlazak kod psihijatra ili psihologa smatra...ma znash vjerovatno i sama na kom smo stupnju po tom pitanju.
 

Back
Top