Quantcast

NAPAD PANIKE I PANIČNI POREMEĆAJ

bRu zLi

Poznat
Poruka
9.382
Ako je hiperventilacija sama po sebi opasna, onda prvo treba zabraniti KBT, gde se klijenti instrujisu da namerno hipervenitiliraju, kako bi se desenzitizovali na te senzacije koje dozivljavaju kao neprijate i katastroficne, a zatim i ove telesne psihoterapije, Aleksandra Lovena na primer, posto i oni teraju svoje klijente da cine nesto slicno.
Nemoj pricati da se zabrani nesto, posebno ne KBT jer nisi ti KBT evaluator i edukator ovih psihoterapija. To bi zabranjivao a ne bi 10001 glupost koja postoji u medicini u okviru "alternativne" medicine, tipa homeopatija, i ostale metafizike.

Evo ti procitaj ovaj tekstic, vezano za ovu temu i kbt a pisala ga je
Diplomirani psiholog – master u oblasti kliničke psihologije

REBT & KBT savetnik;Renata Senic
Nacionalno i evropski akreditovani savetnik i O.L.I. psihoterapeut
Trener životnih veština u okviru OLI Centra
Edukator OLI integrativnog psihodinamskog metoda u oblasti savetovanja, psihoterapije & koučinga;
Psihoanalitički psihoterapeut u treningu.

http://psihoterapijsketeme.rs/2011/panicni-napadi/

P.s. I H2O je sama po sebi opasna. Popijes malo vise od dozvoljene doze i - mrtav si.
I sunce treba zabraniti, dokazano je da izaziva melanom na kozi.

Hiperventilacija je samo termin, naziv odr. radnje tela, a ono sto je zaista stetno je kada dodje do odr. % odsutnosti CO2 u telu, i naravno nije isto kada se samo malo smanji i kada se preeemnogo smanji. Sad, koliko tacno treba, sta kako se dalje medicinski desava, Mikelo ce bolje znati.

Evo jos od jednog rebt/cbt psihoterapeuta o hiperventilaciji, isto ok strucnjak koji dosta radi i preko skupe-a pa je pogodan panicarima koje je sramota da idu uzivo kod psihijatra, ili psihoterapeuta.

http://www.vaspsiholog.com/2011/04/kako-da-zaustavite-simptome-hiperventilacije/

Btw, hiperventilacija se odlikuje PRODUBLJENIM I UBRZANIM disanjem, sto KBT nikako ne uci, ne budi smesan. Niti bilo koja druga metoda uci da se tako dise. Mislim, razmisli logicki - Sve skole, pravci znaju sta je hiperventilacija i koja je odlika disanja kod nje, i sta, oni su retardirani pa ce pacijente uciti bas da tako disu kako ne treba? Ne znam koliko treba biti neuvidjajan pa zaboraviti na taj podatak.
Znaci ili su svi ludi od njih, ili ti ne razumes dobro detalje oko CBT, rebt i ostalih pravaca....A bice da je ovo drugo. :mrgreen:

Dakle, izdisanje je uvek dosta duuuze, nego udah, i ne teraju se pacijenti da disu UBRZANO, nego sporije, pogotovo je sporiji izdisaj.

Dise se plitko i lagano, stomakom, a opet se unosi dovoljna kolicina O2, a CO2 se povecava u krvi.
"Kada osetite simptome hiperventilacije, zastanite na momenat i zaustavite dah na oko pola minuta. To možete učiniti tako što ćete zapušiti prstima nos. Zatim usporite disanje. Neka vam udisaj bude plići a izdisaj dublji i duži. Dakle, naglasak je na izdahu.

Primenite tehniku disanja stomakom. Sa udahom brojte do tri a sa izdahom do šest, sedam. Dišite na ovaj način bar pet do deset minuta. Ako vas simptomi i dalje ne prolaze ili prolaze sporo, pokušajte da produžite izdah još duže i smanjite udah. Dakle, ključ je u tome da dišete lagano i plitko a da pritom imate dovoljno kiseonika."

sumljiv_tip

Ističe se
Poruka
2.560
Nemoj pricati da se zabrani nesto, posebno ne KBT jer nisi ti KBT evaluator i edukator ovih psihoterapija. To bi zabranjivao a ne bi 10001 glupost koja postoji u medicini u okviru "alternativne" medicine, tipa homeopatija, i ostale metafizike.

Evo ti procitaj ovaj tekstic, vezano za ovu temu i kbt a pisala ga je
Diplomirani psiholog – master u oblasti kliničke psihologije

REBT & KBT savetnik;Renata Senic
Nacionalno i evropski akreditovani savetnik i O.L.I. psihoterapeut
Trener životnih veština u okviru OLI Centra
Edukator OLI integrativnog psihodinamskog metoda u oblasti savetovanja, psihoterapije & koučinga;
Psihoanalitički psihoterapeut u treningu.

http://psihoterapijsketeme.rs/2011/panicni-napadi/

P.s. I H2O je sama po sebi opasna. Popijes malo vise od dozvoljene doze i - mrtav si.
I sunce treba zabraniti, dokazano je da izaziva melanom na kozi.

Hiperventilacija je samo termin, naziv odr. radnje tela, a ono sto je zaista stetno je kada dodje do odr. % odsutnosti CO2 u telu, i naravno nije isto kada se samo malo smanji i kada se preeemnogo smanji. Sad, koliko tacno treba, sta kako se dalje medicinski desava, Mikelo ce bolje znati.

Evo jos od jednog rebt/cbt psihoterapeuta o hiperventilaciji, isto ok strucnjak koji dosta radi i preko skupe-a pa je pogodan panicarima koje je sramota da idu uzivo kod psihijatra, ili psihoterapeuta.

http://www.vaspsiholog.com/2011/04/kako-da-zaustavite-simptome-hiperventilacije/

Btw, hiperventilacija se odlikuje PRODUBLJENIM I UBRZANIM disanjem, sto KBT nikako ne uci, ne budi smesan. Niti bilo koja druga metoda uci da se tako dise. Mislim, razmisli logicki - Sve skole, pravci znaju sta je hiperventilacija i koja je odlika disanja kod nje, i sta, oni su retardirani pa ce pacijente uciti bas da tako disu kako ne treba? Ne znam koliko treba biti neuvidjajan pa zaboraviti na taj podatak.
Znaci ili su svi ludi od njih, ili ti ne razumes dobro detalje oko CBT, rebt i ostalih pravaca....A bice da je ovo drugo. :mrgreen:

Dakle, izdisanje je uvek dosta duuuze, nego udah, i ne teraju se pacijenti da disu UBRZANO, nego sporije, pogotovo je sporiji izdisaj.

Dise se plitko i lagano, stomakom, a opet se unosi dovoljna kolicina O2, a CO2 se povecava u krvi.
"Kada osetite simptome hiperventilacije, zastanite na momenat i zaustavite dah na oko pola minuta. To možete učiniti tako što ćete zapušiti prstima nos. Zatim usporite disanje. Neka vam udisaj bude plići a izdisaj dublji i duži. Dakle, naglasak je na izdahu.

Primenite tehniku disanja stomakom. Sa udahom brojte do tri a sa izdahom do šest, sedam. Dišite na ovaj način bar pet do deset minuta. Ako vas simptomi i dalje ne prolaze ili prolaze sporo, pokušajte da produžite izdah još duže i smanjite udah. Dakle, ključ je u tome da dišete lagano i plitko a da pritom imate dovoljno kiseonika."
Bio sam sarkastiacan kad sam rekao da treba zabraniti... a u okviru bihejviralnog dela radi se desenzitizacija, a hiperventilacija je tu jedan od glavnih nacina da se to obavi.

Poruka
5.730
Meni nije jasna jedna stvar :

Savetujete pacijentu duboko disanje, bilo kontrolisano ili nekontrolisano ( hiperventilacija), savetujete unošenje veće koncentracije kiseonika kao terapeutsku metodu ?

I ako svi znamo da panični napad ne uzrokuje deficit kiseonika ?

Ne otklanjamo osnovni uzrok problema, već pokušavamo da se izborimo sa posledicama (uglavnom bezuspešno, jer hiperventilacija neće zaustaviti panični napad ) ?

To mi liči na sledeću situaciju:

Posečemo se nekim oštrim predmetom, i umesto da ušijemo ranu i stavimo zavoj, mi pacijentu dajemo sredstva koja pospešuju koagulaciju ?

I zašto ne bi ste umesto tih solomonskih rešenja, jednostavno nevoljniku objasnili otkuda mu dolazi taj osećaj, šta ga generiše, kako da ga kontroliše i na kraju zaustavi ?

bRu zLi

Poznat
Poruka
9.382
Pogledaj sta su ovi napisali npr:

Gde tu pise "SAVETUJETE PACIJENTU DUBOKO DISANJE" Gde ?

"Neka vam udisaj bude plići a izdisaj dublji i duži."

plići

plići

plići

I ako svi znamo da panični napad ne uzrokuje deficit kiseonika ?
Ne otklanjamo osnovni uzrok problema, već pokušavamo da se izborimo sa posledicama (uglavnom bezuspešno, jer hiperventilacija neće zaustaviti panični napad ) ?
ljudi koji se bave ovom problematikom itekako otklanjaju OSNOVNI UZROK PROBLEMA.

Ovde se pisalo o kratkim "strategijama" kako ljudi sami sebi da bar malo pomognu kada ih zadesi nesto neocekivano, ili bar da ne rade ono sto je najgore raditi u datoj situaciji kako ne bi produbili poremecaj dok ne dodju do strucnog lica, i stvorili jos odlicne uslove za komorbiditete (agorafobija, depresija, somatizacijski somatoformni poremecaji, itd itd).
Ne vidim u tome nesto za kritiku, sta odmah skaces kao oparen - "a uzrok a uzrok a uzrok....".

DAKLE, MI OTKLANJAMO UZROK PROBLEMA, PRVO POSLEDICE, A VEOMA BRZO I UZROK, pogotovo kod KBT-a, koja je jedna od brzih i boljih psihoterapija za to, i nekada je potrebno samo NEKOLIKO SEANSI za totalno ozdravljenje, jos ako je pacijent i na farmakoterapiji, sve ide mnogo brze i lakse

I zašto ne bi ste umesto tih solomonskih rešenja, jednostavno nevoljniku objasnili otkuda mu dolazi taj osećaj, šta ga generiše, kako da ga kontroliše i na kraju zaustavi ?
1) Radi se na tome. Objasnjeno je, ali ne moze odmah sve u prvoj seansi i da nestane i da se objasni i da postane expert za evolutivnu psihologiju i da mu nestane psihosomatika i da se ne boji vise bla bla bla.
2) To toliko nije ni vazno. Ne zeli covek da postane kognitivni naucnik, neuronaucnik, psihijatar, klinicki psiholog itd, vec da mu nestanu tegobe i da mu se vrati funkcionalnost svih sfera zivota koje trenutno trpe. Kao sto covek koji ima tumor zeli da prezivi a ne da postane informisaniji od onkologa.

umesto tih solomonskih rešenja, jednostavno nevoljniku objasnili
Mislis li da su naucnici glupi i ne znaju sta je to princip Okamove ostrice i umesto jednostavnog, namerno daju nevoljnicima solomonska resenja?

Poslednja izmena od moderatora:
Poruka
5.730
Evo opet se ponavljate

Nemoj bre da filozofiraš ovde sinak.

Reci osobi koja ima panični napad (ako znaš) koja pogrešna vrata je otvorio, i kako da ih zatvori !

I naravno, kako da spreči da se ista ponovo ne otvore .

A ako već ne razumeš o čemu pišem idi bre negde na vazduh. Dosta nam je više tog citiranja udžbenika iz srednje škole. Ljudi mogu to i sami da izguglaju za par minuta. Ali bojim se, teško da će im to vaše štivo uopšte pomoći. Zašto ?

Zato što u udžbenicima iz psihologije nigde ne piše gde dolazi do iskakanja iz programa, zašto, i kako to sprečiti .

Maja1997

Početnik
Poruka
3
Ja imam 19 godina i imam napade panike već 3 godine... Nekad se dese i bez razloga... Ti napadi nikad nee proc... Ali možeš ih naučit kontrolirati bez ikakvih lijekova. Ja jesam mlađa od tebe ali sto se tice napada imam previše iskustva, znala sam dobit napade i 2 puta u danu... Pa ako želiš možemo privatno pričati o tome.

Maja1997

Početnik
Poruka
3
Za panične napade nema lijeka... Jedini lijek je razgovor s psihologom i samokontrola... Da se naučiš živjeti vs tim... Oke u najgorim slučajevima tableta za smirenje pomažu.... Ali nikakve terapije i lijekovi od kojih postaneš ovisan nisu potrebni... Meni sh doktori rekli da jesu ali sam išla na razgovor s psihologom i kad mi je objasnio neke stvari ja sam sad s napadom na ti... ipak će me pratig cijeli život

sumljiv_tip

Ističe se
Poruka
2.560
Za panične napade nema lijeka... Jedini lijek je razgovor s psihologom i samokontrola... Da se naučiš živjeti vs tim... Oke u najgorim slučajevima tableta za smirenje pomažu.... Ali nikakve terapije i lijekovi od kojih postaneš ovisan nisu potrebni... Meni sh doktori rekli da jesu ali sam išla na razgovor s psihologom i kad mi je objasnio neke stvari ja sam sad s napadom na ti... ipak će me pratig cijeli život
Ne mora da znaci, uglavnom sa godinama otupe reakcije coveka , pa se i sami napada povuku ili drasticno umanje. Naravno uvek mozes i na psihoterapiju pa da se povuku i bez toga :)

Poruka
5.730
Bravo Majo. Konačno jedno iskustvo iz prve ruke. Iskustvo koje se 100 % uklapa u moju teoriju. Kada promeniš ugao gledanja, otvoriš svoj um i upoznaš svog "neprijatelja", vrlo brzo naučiš kako da mu pariraš. Vremenom ćeš otkriti i način kako da "zakrpiš rupu" na vreme, pre no što nastane proboj. Predznaci su jako bitni. Kada naučiš da ih prepoznaš, sve ostalo je rutina.

Ali za ovu borbu i konačnu pobedu neophodna je inteligencija, istraživački duh i BISTAR UM ( odsustvo bilo kakvih psihoaktivnih lekova).

Međutim, na sveopštu žalost sadašnjih i budućih pacijenata današnji psiholozi i psihijatri panične i ostale poremećaje (depresija na prim) ne umeju da "izleče" bez medikamenata.

sumljiv_tip

Ističe se
Poruka
2.560
Evo opet se ponavljate

Nemoj bre da filozofiraš ovde sinak.

Reci osobi koja ima panični napad (ako znaš) koja pogrešna vrata je otvorio, i kako da ih zatvori !

I naravno, kako da spreči da se ista ponovo ne otvore .

A ako već ne razumeš o čemu pišem idi bre negde na vazduh. Dosta nam je više tog citiranja udžbenika iz srednje škole. Ljudi mogu to i sami da izguglaju za par minuta. Ali bojim se, teško da će im to vaše štivo uopšte pomoći. Zašto ?

Zato što u udžbenicima iz psihologije nigde ne piše gde dolazi do iskakanja iz programa, zašto, i kako to sprečiti .
Evo ja cu da ti objasnim, imas dve velike skole misljenja ( i puno manjih ), prva kognitivno-bihejvioralna, gde u sustini gajis neka nerealna i katastroficna ocekivanja i vezujes za ta ocekivanja odredjene senzacije, na primer osetis neku senzaciju u stomaku, verujes da je to pocetak panicnog napada, posto smatras da je panicna napad opasan i da mozes da poludis, uznemiravas se i taj simptom jos vise pojacavas, to te ubedjuje da si u pravu i da ti se zaista dogadja p. napad i jos vise ces se uznemiriti, a posto verujes da ces da poludis od istog probaces na sve nacine da ga sprecis i da prekines to iskustvo ili kontakt i na taj nacin ti paradoksalno ostajes i dalje sa tim problem, jer ne pustas sebe da osetis te simptome i da vidis da nikako ne mozes da poludis i da to nije nista opasno. Druga skola je psihodinamicna, to su razne skole iznikle iz psihoanalize, u sustini one sve prihvataju ovo, ali dodaju i da je p. napad posledica kompromisne formacije, tj. da sluzi da bi potisnula neka zelja, fantazije i sl, recimo, i da je to najbolje resenje kojecovek pronalazi da ne postane svestan, neke neprijatne unutrasnje potrebe, npr. ljudi cesto pre prvih p. napada prijavljuju da su bili jako besni na nekoga, cesto jako bliskog. Lecjene u sustini kod svake psihoterapijske skole, polazi od slicne pretpostavke, da se uznemiranja mozemo jedino osloboditi prozivljavanjem istog, e sad ima tu raznih varijacija kako pruziti tom nekom podrsku da bi on to postigao, i razlikuje se od pravca do pravca, KBT je najbrza, mnogim ljudima nestanu simpotima posle svega par seansi, psihodinamicka verovatno temeljnija, imas telesne psihoterapije za ljude koji su ovako vise fizicki nastrojeni, vole da vezbaju, plesu, imas gestalt za ove malo vece induvidualiste itd.

Poslednja izmena:

bRu zLi

Poznat
Poruka
9.382
Bravo Majo. Konačno jedno iskustvo iz prve ruke. Iskustvo koje se 100 % uklapa u moju teoriju. Kada promeniš ugao gledanja, otvoriš svoj um i upoznaš svog "neprijatelja", vrlo brzo naučiš kako da mu pariraš. Vremenom ćeš otkriti i način kako da "zakrpiš rupu" na vreme, pre no što nastane proboj. Predznaci su jako bitni. Kada naučiš da ih prepoznaš, sve ostalo je rutina.

Ali za ovu borbu i konačnu pobedu neophodna je inteligencija, istraživački duh i BISTAR UM ( odsustvo bilo kakvih psihoaktivnih lekova).

Međutim, na sveopštu žalost sadašnjih i budućih pacijenata današnji psiholozi i psihijatri panične i ostale poremećaje (depresija na prim) nne umeju da "izleče" bez medikamenata.
Zasto pises nesto bezveze, sto nema veze sa mozgom, tek eto, da bi napljuvao jednu vrstu strucnjaka (psihologe i psihoterapeute) ? Kada se dobro zna da oni nemaju pravo da prepisuju farmakoterapiju, vec samo psihijatri?

Zasto si u recenicu bezobrazno ubacio i psihologe? Ti znas nesto o "danasnjim psiholozima". :roll::roll::roll: :dash: Idi bolje uci bruko kako se kaze pravilno swinger misic. :rtfm:

- - - - - - - - - -

Evo ja cu da ti objasnim, imas dve velike skole misljenja ( i puno manjih ), prva kognitivno-bihejvioralna, gde u sustini gajis neka nerealna i katastroficna ocekivanja i vezujes za ta ocekivanja odredjene senzacije, na primer osetis neku senzaciju u stomaku, verujes da je to pocetak panicnog napada, posto smatras da je panicna napad opasan i da mozes da poludis, uznemiravas se i taj simptom jos vise pojacavas, to te ubedjuje da si u pravu i da ti se zaista dogadja p. napad i jos vise ces se uznemiriti, a posto verujes da ces da poludis od istog probaces na sve nacine da ga sprecis i da prekines to iskustvo ili kontakt i na taj nacin ti paradoksalno ostajes i dalje sa tim problem, jer ne pustas sebe da osetis te simptome i da vidis da nikako ne mozes da poludis i da to nije nista opasno. Druga skola je psihodinamicna, to su razne skole iznikle iz psihoanalize, u sustini one sve prihvataju ovo, ali dodaju i da je p. napad posledica kompromisne formacije, tj. da sluzi da bi potisnula neka zelja, fantazije i sl, recimo, i da je to najbolje resenje kojecovek pronalazi da ne postane svestan, neke neprijatne unutrasnje potrebe, npr. ljudi cesto pre prvih p. napada prijavljuju da su bili jako besni na nekoga, cesto jako bliskog. Lecjene u sustini kod svake psihoterapijske skole, polazi od slicne pretpostavke, da se uznemiranja mozemo jedino osloboditi prozivljavanjem istog, e sad ima tu raznih varijacija kako pruziti tom nekom podrsku da bi on to postigao, i razlikuje se od pravca do pravca, KBT je najbrza, mnogim ljudima nestanu simpotima posle svega par seansi, psihodinamicka verovatno temeljnija, imas telesne psihoterapije za ljude koji su ovako vise fizicki nastrojeni, vole da vezbaju, plesu, imas gestalt za ove malo vece induvidualiste itd.
Tako je, a psihoanaliza je tu najgora i veca je verovatnoca da ce covek postepeno da se "izleci" ne radeci nista (ako ne zapadne u zacaran krug anticipatornog straha) za 6 meseci, dok ce uz pomoc psihoanalize to isto uraditi za godinu dve. :mrgreen: Sto bi rekla nasa Sonja P/ PhD kognitivni psiholog - psihoanaliza je poprilicno IMPOTENTNA za lecenje i moze trajati i po 20 godina, a ujedno iscackati iz osobe sve i svasta, pa da osobi bude jos i gore i uvesti citav dijapazon nekih pseudonaucnih tvrdnji i filozofija, te samo otezati pacijentu.

sumljiv_tip

Ističe se
Poruka
2.560
Tako je, a psihoanaliza je tu najgora i veca je verovatnoca da ce covek postepeno da se "izleci" ne radeci nista (ako ne zapadne u zacaran krug anticipatornog straha) za 6 meseci, dok ce uz pomoc psihoanalize to isto uraditi za godinu dve. :mrgreen: Sto bi rekla nasa Sonja P/ PhD kognitivni psiholog - psihoanaliza je poprilicno IMPOTENTNA za lecenje i moze trajati i po 20 godina, a ujedno iscackati iz osobe sve i svasta, pa da osobi bude jos i gore i uvesti citav dijapazon nekih pseudonaucnih tvrdnji i filozofija, te samo otezati pacijentu.
Vecina bi se verovatno slozila sa tobom do pre svega desetak godina, sada su se stvari donekle promenile. Generalno cudan je perioda za pricati o psihoanalizi, posto ovih godina dozivljava svojevrsan povratak, narocito za neke stvari kod koji je kognitivna nemocna, recimo teske depresije. Skoro je obavljeno jedno veliko istrazivanje, gde kognitivna bas podbacila, a psihodinamcni pristupi oko 50 posto uspeha, sto je kod teskih depresija izuzetno. Naravno, nije to ista ona psihoanaliza iz 1890 i neke :), nastavila je ona neki svoj razvoj i kroz induvidualnu psihologiju i jungovsku i teoriju objektivnih odnosa i ego psihologiju ( iz koji je uostalom i nastala kognitivna terapija ) itd. U stvari to su sad raznorazni psihodinamicni pravci, koji su doduse svi krenuli od psihoanalize. Konkretno za panicni poremecaj imaju i oni sada skracene i fokusirane programe i koliko sam nacuo vrlo su efektivni. Sada je integracija glavna rec kod mnogih, cak i Aron Bek, preporucuje na edukacijam KBTa, svojim ucenicima, imas i snimak toga, da se povremeno primene i psihodimacni modeli kod klienata. Ono vreme gde je Elis imao neki svoj ventig pa pljuvao po ostalim pravcima je proslo uglavnom , rekao bih. :)

Poslednja izmena:
Poruka
5.730
Malo mi je nejasan termin "senzacija u stomaku", ali zaključujem da osoba koja oseti tu senzaciju SAMA SEBE uvlači u vrtlog negativnih zaključaka. Panični napad ne nastaje samom senzacijom već nakon POGREŠNE OBRADE prispelih podataka u mozgu, koji potom generiše strah i paniku.
Ako sam dobro razumeo, postoji vremenska distanca između senzacije u stomaku i paničnog napada. Jer je potrebno da nesrećnik prospinuje u mozgu pogrešno obrađene informacije.
Tek nakon toga dolazi do eksplozije.
Zaključujem da od momenta prve senzacije do napada panike osoba ništa ne čini kako bi sprečila eksploziju, već naprotiv sama ubrzava proces. Zašto ?

Zašto ga ne naučite da zaustavi nadolazeću oluju. Sigurno ima nekoliko sekundi vremena, da uradi tako nešto.

Ne vidim svrhu pustati ga da proživljava napad, kako bi se uverio da ga eto, nije ubio, i nije mu se ništa loše desilo na kraju. Svaki napad je ipak jedna velika trauma..
Sasvim bespotrebno traumiranje osobe koja već zna da ga napad neće ubiti, jer je naravno preživeo prethodnih koliko već napada.

Suština cele priče je u tome da osoba na osnovu kojekakvih senzacija donosi pogrešan zaključak i sama pokreće POGREŠAN PROGRAM.
Treba mu samo predočiti da to ne čini.
Da senzaciju ne registruje KAO OPASNOST, i sve će se zaustaviti na samom početku.

Pa zar je to toliko teško ?

Za maštovitog psihologa, ovo bi trebalo da je dečja igra.

sumljiv_tip

Ističe se
Poruka
2.560
Malo mi je nejasan termin "senzacija u stomaku", ali zaključujem da osoba koja oseti tu senzaciju SAMA SEBE uvlači u vrtlog negativnih zaključaka. Panični napad ne nastaje samom senzacijom već nakon POGREŠNE OBRADE prispelih podataka u mozgu, koji potom generiše strah i paniku.
Ako sam dobro razumeo, postoji vremenska distanca između senzacije u stomaku i paničnog napada. Jer je potrebno da nesrećnik prospinuje u mozgu pogrešno obrađene informacije.
Tek nakon toga dolazi do eksplozije.
Zaključujem da od momenta prve senzacije do napada panike osoba ništa ne čini kako bi sprečila eksploziju, već naprotiv sama ubrzava proces. Zašto ?

Zašto ga ne naučite da zaustavi nadolazeću oluju. Sigurno ima nekoliko sekundi vremena, da uradi tako nešto.

Ne vidim svrhu pustati ga da proživljava napad, kako bi se uverio da ga eto, nije ubio, i nije mu se ništa loše desilo na kraju. Svaki napad je ipak jedna velika trauma..
Sasvim bespotrebno traumiranje osobe koja već zna da ga napad neće ubiti, jer je naravno preživeo prethodnih koliko već napada.

Suština cele priče je u tome da osoba na osnovu kojekakvih senzacija donosi pogrešan zaključak i sama pokreće POGREŠAN PROGRAM.
Treba mu samo predočiti da to ne čini.
Da senzaciju ne registruje KAO OPASNOST, i sve će se zaustaviti na samom početku.

Pa zar je to toliko teško ?

Za maštovitog psihologa, ovo bi trebalo da je dečja igra.
Stvar je u tome da je napad bezazlen, a da bas sprecavanjem da se desi jacas to svoje uverenje da je opasan, tek kada pustis da se desi, prozivis ga i vidis da ti nista ne fali, e onda on prestaje biti traumaticno iskustvo. Dok god blokiras, ti em nepotrabno pravis dodatnu tenziju, em jacas ta svoja neracionalna uverenja.

Poruka
5.730
Stvar je u tome da je napad bezazlen, a da bas sprecavanjem da se desi jacas to svoje uverenje da je opasan, tek kada pustis da se desi, prozivis ga i vidis da ti nista ne fali, e onda on prestaje biti traumaticno iskustvo. Dok god blokiras, ti em nepotrabno pravis dodatnu tenziju, em jacas ta svoja neracionalna uverenja.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Meni ovo zvuči kao neuspelo blokiranje!

Jer ako POKUŠAJEM BLOKADE u stvari samo JAČAŠ SVOJA NERACIONALNA UVERENJA, ti u stvari nisi pronašao pravi način blokade napada.

Ti znači u samom startu polaziš od pretpostavke da nećeš uspeti.

Moraš biti maštovit, da bi uspeo u ovome. Nije to teško, veruj mi.

Poruka
5.730
Moje lično iskustvo vezano je za depresiju, ne za panični napad, ali siguran sam da svako može naučiti kako da upravlja i kako da kontroliše to stanje.

Evo recimo ja mogu sad da uključim svoj depresivni program. Na kraju dana već ču plakati kao malo dete. Na kraju drugog dana već će mi se po glavi vrzmati suicidne misli. Trećeg dana ću već razmišljati o načinu kako da se ubijem. Dalje nisam išao iz razumljivih razloga.
Isto toliko vremena, možda malo duže, potrebno mi je da se vratim u normalu!

Možda nećeš poverovati u ovo, ali ja sam to proživljavao ( i istraživao usput), i odgovorno tvrdim da se depresijom može upravljati.

Stoga sam ubeđen da se i panični napad takođe može kontrolisati.

Jer apsolutno sve komande su u našoj glavi

E sad, koliko će vremena još proći dok psiholozi i psihijatri ne ukapiraju da kong -bihev. metoda ne daje DOVOLJNO DOBRE rezultate, a lekovi još manje, i ne potraže nova rešenja, u sferi mog neposrednog iskustva, veliko je pitanje?
Ili možda nisu zainteresovani da ga traže ?

sumljiv_tip

Ističe se
Poruka
2.560
Moje lično iskustvo vezano je za depresiju, ne za panični napad, ali siguran sam da svako može naučiti kako da upravlja i kako da kontroliše to stanje.

Evo recimo ja mogu sad da uključim svoj depresivni program. Na kraju dana već ču plakati kao malo dete. Na kraju drugog dana već će mi se po glavi vrzmati suicidne misli. Trećeg dana ću već razmišljati o načinu kako da se ubijem. Dalje nisam išao iz razumljivih razloga.

Možda nećeš poverovati u ovo, ali ja sam to proživljavao ( i istraživao usput), i odgovorno tvrdim da se depresijom može upravljati.

E sad, koliko će vremena još proći dok psiholozi i psihijatri ne ukapiraju da kong -bihev. metoda ne daje DOVOLJNO DOBRE rezultate, a lekovi još manje, i ne potraže nova rešenja, u sferi mog neposrednog iskustva, veliko je pitanje?
Pa vidis ti ces plakati, znaci neces bezati od neprijatnog osecanja, proziveces aga, isto ti je i sa anskioznoscu.

Zamisli ovako, umislis da ces se istopiti ako pokisnes, to je tvoje iracionalno uverenje i ti ces naravno izbegavati po svaku cenu da pokisnes, a ako kojim slucajem osetis da kisa sipi po tebi, ti ces misliti da je ta senzacija kapi koje dodiruju tvoju kozu, prvi simptom tog topljenja i brze bolje ces se sklanjati sa kise. E sad zamisli da ti resis da ipak ostanes na kisi, naravno videces da ti se nisita nece dogoditi ako pokisnes, isto je tako i sa panicnim napadima, dok god bezis od njih oni ce jaci, uveravaces sebe da je to zaista nesto opasno, a ako pustis da "pokisnes", uverices se da to nije nista opasno i oni ce slabiti.

bRu zLi

Poznat
Poruka
9.382

Radovane, koliko netacnih stvari si ovde ispisao....Gotovo SVE sto si ispisao je NETACNO. I sta si ti ono polagao pre 30ak godina, ne rece nam nikako? :roll:
Kao sto ne znas kako se pravilno pise misic koji grci analni otvor, tako ne znas skoro ista i iz ove teme, medicine i srodnih pomazucih nauka.

Kakav program bre tvoj, kakvo izazivanje depresije do suicidalnosti, i istovetno njeno otklanjanje za priblizan vremenski period, da li bre ti imas Minhauzena sunce ti kalaisano?
Zasto pises nebuloze, neki BOLESTAN COVEK/ZENA./DETE se mogu ubiti tako. Dovoljno je da ne rade nista i da "traze resenje u svojoj glavi", jer je "sve u tvojoj glavi" i sigurno ce doci do nivoa suicida. :roll::rtfm::evil:

Niti ti mozes da izazoves depresiju na zahtev, niti mozes da je se resis lako, sam, ako je zaista u pitanju jaka klinicka depresija. To ti sto mozda imas borderline, pa si cas manican cas polu--depresivan, ili pak distimican, ne znaci da mozes da izazoves depresiju do samoubistva, kao i da je lecis, vec je to sto ti vidis i osecas kao "mogucnost" da to uradis, kao sto rekoh, ili Minhauzen, ili neka forma histrionicnog poremecaja licnosti i slicno - Pozornica je svuda oko nas, a Radovan je glavna uloga, heeej psihijatri i psiholozi, psihoterapeuti, zasto ne implementirate "Radovanov sistem" u sve udzbenike psihologije i psihijatrije, psihoterapije? Gasite sve modalitete psihoterapija, psihoanaliza je duga, KBT je kratka ali nistavna, neucinkovita, TA je prodavanje magle, a porodicna sistemska terapija, horoskop-zanimacija za zene, sve to gasite, jer stize "Radovanov sistem". U samo par koraka, uz pomoc programa u svojoj glavi izazvacete sebi bilo koju mentalnu bolest, ali isto tako je se i resiti.
Pitanje je samo, da li vam je dosadno u zivotu ili imate problem? Ako vam je dosadno, mozete se igrati i izazvati sebi neku bolest, ono, to bi bila "praksa", "prakticna nastava na sebi" buducim psihijatrima, lekarima na specijalizaciji, izazovu na sebi neku mentalnu bolest, poremecaj, da tacno znaju kako je to 100%, a onda za par dana, sve to ugase "Radovanovim sistemom" preko programa u glavi. A ako vam nije dosadno vec ste bolesni, nemojte ici kod psihijatra i psihoterapeuta, oni se ne trude, i ne rade im strategije i tehnike lecenja, primenite Radovanov sistem, za 3-4 dana sve gotovo, samo da se zahikta PROGRAM.

:worth:

Radovane, da sam tvoj licni psihijatar, zbog ove recenice bi imao otvoren karton kod mene. :lol::mrgreen:
Mislis da psiholozi i psihijatri "ne kapiraju" ? Pitas se "jos koliko ce vremena proci da ukapiraju svi svetski mozgovi ovo i ono....." ? :rtfm: Razmisli ! Zasto je to tako?:rtfm:
Zasto oni svi "ne mogu da ukapiraju toliko dugo", a time se bave, to im je struka, najbolji su od svih u tome, a ti jedan "mozes da ukapiras" ?
Hajde majku mu, primenti sistem Okamove ostrice ovde, i nepisane zakone verovatnoce?

Da nije mozda DA ONI SAVRSENO KAPIRAJU, a da UPRAVO TI NE KAPIRAS NISTA, i imas mnogo jake mehanizme odbrane licnosti, kao i mnogo toga (Minhauzen mozda malopre spominjan, zatim Daning i Kruger i tako razna neka muska imena :mrgreen: ) te i kada ti se prica i nastoji da ti se pomogne i objasni, ti se ne dajes, a znamo za sta je to indikacija nazalost. :(

Pogledaj malo oko sebe. Uvek JE DIJAGNOZA ISTA - Ako neko misli da je ceo svet glup a on jedini pametan - zna se tu odmah ko je tu zapravo glup.
Ako neko misli da ceo svet ne moze nesto da provali a on kao provalio jedan - zna se tu "kako je provalio". Tako u medicini nastaju oni koje na engl. nazivaju "quack" ili prolupao lekar, strucnjak.
Nazalost, takvi imaju i jednu crtu a to je - harizmaticnost i lucidnost, pa veoma brzo okupljaju oko sebe veliki broj slicnih zaludjenika, te postaju neke moderne pseudonaucno-religiozne mesije i predvodnici ne-religijskih i religijskih kultova.

Radovane, nisi znao da se pise SFINKTER MISIC. I jos mnoge druge stvari. Ostavi se svoje deluzije o nekom programeru, programu i da imas moc da sam sebi za par dana izazivas psihicke poremecaje, bolesti i da ih za isto toliko lecis, jer je "sve u glavi", "kljuc je u glavi", (najodvratnija recenica u svetu medicine, pored "koristimo samo 10% mozga" ).
Zaista je mucno citati tvoje deluzije, a znamo da ti ne mozemo pomoci preko foruma....Ono jeste, edukovali smo te pravopisno-terminoloski, znas sada u medicini kako se pravilno neke stvari zovu, ali to nije dovoljno.....

Jer ono..... Evo ovako delujes, kada te citamo ovde na forumu gde ti "edukujes psihologe i psihijatre, gde modaliteti psihoterapija ne rade, a farmakoterapija - jos manje, a svima njima treba previse vremena da ukapiraju kako se pali i gasi program" - za razliku tebe koji si ukapirao to, uprokos sto si ko zna gde, kod koga, polagao nesto pre 30ak godina :

Znaci ono, pre bih cak i njoj objasnio sta je Didaktika i otrezio je od "Stilovi Univerzalizma", "30 dana didakticke prakse", nego tebe od programera, programa i totalne deluzije o mentalnim bolestima homo sapiensa:

Poslednja izmena:

Waterfall

Buduća legenda
Poruka
31.157
Senzitizacija – povećana osetljivost organizma usled ponavljanja intenzivnih i značajnih draži. Usled povećane osetljivosti reaguje se brže i snažnije, reaguje se na draži na koje se prethodno ne bi reagovalo. Porast odgovora na ponovljivi stimulus. Povećava se razdražljivost nervnog sistema. (primer: sve intenzivnije reagovanje na zujanje komarca)

Dakle, to se odnosi i na osetljivosti na fizicke i psih. simptome?
Mozda Bru nadje vremena za koju god. da mi odgovori :aha:

jos_1_5ak

Iskusan
Poruka
6.062
Mozda Bru nadje vremena za koju god. da mi odgovori :aha:
Hehe dok se on ne pojavi mozda ja mogu da pomognem malo.

Mislim jasno je da covek kada oseca opasnost nebitno dal stvarnu ili umisljenu, on svoje misli i energiju preusmerava na to i onda mu skace adrenalin i logicno je dok je covek pod adrenalinom on oseca i psihicke i fizicke simptome , psihicke te sto oseca veliku dozu straha usled cega skace adrenalin a kao posledica skoka adrenalina tu onda dolazi do lupanja srca, skoka krvnog pritiska i onda sva cula postaju naostrenija (kako bi sto bolje nanjusila opasnost ) ,, culo mirisa se pojavaca pa postajes osetljiva na mirise, culo sluha pa obracas paznju na svaki sum , culo vida pa vidis izostreno i na kilometar.......a usled toga svega dolazi do fizickih simptoma kao sto su : zgrcenost misica (psecas se napeto), hiperventilacija, mucnina, otezano disanje, ziganja i probadanja u raznim delovima tela, trnjenje ruku.......itd, ali sustina svega je da te tvoje misli dovode u takvo stanje, isto kao sto te i pozitivne misli dovode u potpuno drugacije psiho fizicko stanje.
Znaci cim malo razresis taj kurslus u glavi i pocnes malo na to da gledas drugacije i da tome ne pridajes toliko vaznost videces kako ce simptomi da gube na intenzitetu i vremenom i u potpunosti da isceznu.

Poruka
5.730
Hehe dok se on ne pojavi mozda ja mogu da pomognem malo.

Mislim jasno je da covek kada oseca opasnost nebitno dal stvarnu ili umisljenu, on svoje misli i energiju preusmerava na to i onda mu skace adrenalin i logicno je dok je covek pod adrenalinom on oseca i psihicke i fizicke simptome , psihicke te sto oseca veliku dozu straha usled cega skace adrenalin a kao posledica skoka adrenalina tu onda dolazi do lupanja srca, skoka krvnog pritiska i onda sva cula postaju naostrenija (kako bi sto bolje nanjusila opasnost ) ,, culo mirisa se pojavaca pa postajes osetljiva na mirise, culo sluha pa obracas paznju na svaki sum , culo vida pa vidis izostreno i na kilometar.......a usled toga svega dolazi do fizickih simptoma kao sto su : zgrcenost misica (psecas se napeto), hiperventilacija, mucnina, otezano disanje, ziganja i probadanja u raznim delovima tela, trnjenje ruku.......itd, ali sustina svega je da te tvoje misli dovode u takvo stanje, isto kao sto te i pozitivne misli dovode u potpuno drugacije psiho fizicko stanje.
Znaci cim malo razresis taj kurslus u glavi i pocnes malo na to da gledas drugacije i da tome ne pridajes toliko vaznost videces kako ce simptomi da gube na intenzitetu i vremenom i u potpunosti da isceznu.
Bravo sinak. Ništa joj dalje ne moraš objašnjavati. Izložio si samu suštinu u par rečenica. Ostalo zavisi od njene maštovitosti.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.