Quantcast

NAPAD PANIKE I PANIČNI POREMEĆAJ

Mrvicacaca

Početnik
Poruka
1
svima koji imaju napade panike i jos nesto gore OKP savetujem JEDNO: SAMOIZLECENJE !
nije lako , ali je definitivno jedino moguce. bez lekova ( u tezim slucajevima kombinacija s lekovima je ok).
za tvoj slucaj napada panike je resenje u samotretmanu knjigom *panic away*- ne mogu da verujem da nisi cula za tu knjigu- tehika *JEDNIM POTEZOM*, resava stanje panike i opste anksioznosti.
godinu dana sam trzila tu knjigu i konacno je imam. ako zelis poslacu ti je majlom.
pozdrav
Ja se izvinjavam,da li biste i meni mogli na mail poslati ti knjigu(ako imate prevod bilo bi jos bolje,ako ne,nema veze)?Hvala puno :*

cherry_pie

Obećava
Poruka
58
Cao...Ja sam Marina i imam 25 godina, pre par godina sam imala napade panike i bez lekova sam uspela da ih se resim uz veliki napor i odricanje...zbog te panike sam izgubila svasta u zivotu,pocev od prijatelja,posla,decka itd..
kada sam sve to povratila moj zivot je postao mnogo jasniji...i lepsi naravno...upoznala sam jednog decka do kog mi je mnogo stalo i super nam je...ali ovi prokleti napadi panike su se vratili bez ikakvog razloga,niti sam mislila o njima, niti sam bila u depresiji cak sta vise sam bila mnogo srecna zbog tog decka...
i sada kad opet vodim bitku protiv panike, postala sam drugacija osoba koja ima mnogo kraci fitilj, buknem jako brzo na neke sitnice i to izbacim tako sto se izdrndam na decka i posle mi bude zao...kao da u tom trenutku aksioznosti ne kontrolisem ja moje telo nego neki djavo...
uz to kad pobesnim jer mi ta aksioznost i panike smetaju jednostavno blokiram da ljudi i prijatelji misle da sam ljuta na njih...tako sam izgubila prijatelje prvi put kad sam imala isto to....
sta da radim,jednostavno ne mogu da ponovo prolazim kroz isto...pukla sam i besna sto ne mogu to da oteram...imam sve skoro u zivotu i ova aksioznost mi ne treba u zivotu PONOVO...

hvala unapred...
Cao. Na ovom sajtu imas knjigu koja je delotvorna kod panicnih napada. Treba da uvezbas tehniku. Tehnika se zove One Move. Pored te tehnike imas opisane i tehnike opustanja koje su veoma bitne protiv anksioznosti. Savetujem ti da i to kombinujes. Potrebno je vreme da tu tehniku savladas koja je u knjizi. Srecno i ako imas jos neko pitanje slobodno pisi.
Link je: http://panicni-poremecaj.com.ba/templates/Knjiga_Panic_Away.pdf

Takodje panicni napadi se lece i lekovima. Lekovi su iz klase antidepresiva takozvani SSRI. Oni su bas protiv panicnih napada. Koriste se 2 godine. Ako jedan lek ne pomogne, prelazi se na drugi iz te klase itd. Pored lekova je mnogo korisna i psihoterapija. Preporucio bih ti KBT psihoterapiju, ali je ona skupa. Znaci panicni napadi se lece kombinacijim lekova i psihoterapije i onih tehnika. Ne bi bilo lose o svojim problemima da pricas sa drugaricom, tj.da sve sto te muci ne zadrzavas u sebi. To je mnogo bitno.

Srdacno,
Doktor Medicine

Poslednja izmena:

bRu zLi

Poznat
Poruka
9.382
Cao. Na ovom sajtu imas knjigu koja je delotvorna kod panicnih napada. Treba da uvezbas tehniku. Tehnika se zove One Move. Pored te tehnike imas opisane i tehnike opustanja koje su veoma bitne protiv anksioznosti. Savetujem ti da i to kombinujes. Potrebno je vreme da tu tehniku savladas koja je u knjizi. Srecno i ako imas jos neko pitanje slobodno pisi.
Link je: http://panicni-poremecaj.com.ba/templates/Knjiga_Panic_Away.pdf

Takodje panicni napadi se lece i lekovima. Lekovi su iz klase antidepresiva takozvani SSRI. Oni su bas protiv panicnih napada. Koriste se 2 godine. Ako jedan lek ne pomogne, prelazi se na drugi iz te klase itd. Pored lekova je mnogo korisna i psihoterapija. Preporucio bih ti KBT psihoterapiju, ali je ona skupa. Znaci panicni napadi se lece kombinacijim lekova i psihoterapije i onih tehnika. Ne bi bilo lose o svojim problemima da pricas sa drugaricom, tj.da sve sto te muci ne zadrzavas u sebi. To je mnogo bitno.

Srdacno,
Doktor Medicine
Nije KBT skupa, skupi su neki psihoterapeuti. I REBT moze biti skupa i TA a tek psihoanaliza dugogodisnja (kada se sve sracuna)....

Postoje psihoterapeuti koji zaista vole svoj poziv i cilj im je da sto vise pomognu ljudima i da ih sto pre izlece a ne samo da namlate pare.
E takvog treba ubosti.

cherry_pie

Obećava
Poruka
58
Nije KBT skupa, skupi su neki psihoterapeuti. I REBT moze biti skupa i TA a tek psihoanaliza dugogodisnja (kada se sve sracuna)....

Postoje psihoterapeuti koji zaista vole svoj poziv i cilj im je da sto vise pomognu ljudima i da ih sto pre izlece a ne samo da namlate pare.
E takvog treba ubosti.
Postoji ogroman broj ljudi kojima je bavljenje religijom pomoglo da nestanu simptomi.
Najbitnije je da se osoba redovno uz post pricescuje a mnogo je vazno da ide na Svetu tajnu jeleoosvecenja. Tada se citaju citati iz Svetog Jevandjela koji su toliko mocni da mogu da regenerisu obolelu osobu. Ta tajna jeleoosvecenja se 2 puta godisnje odrzava u crkvi ili manastiru. Svima bih preporucio da odu na ovo. Necete se pokajati ! ! !

bRu zLi

Poznat
Poruka
9.382
Postoji ogroman broj ljudi kojima je bavljenje religijom pomoglo da nestanu simptomi.
Najbitnije je da se osoba redovno uz post pricescuje a mnogo je vazno da ide na Svetu tajnu jeleoosvecenja. Tada se citaju citati iz Svetog Jevandjela koji su toliko mocni da mogu da regenerisu obolelu osobu. Ta tajna jeleoosvecenja se 2 puta godisnje odrzava u crkvi ili manastiru. Svima bih preporucio da odu na ovo. Necete se pokajati ! ! !

Srdacno,
Doktor Medicine
:roll: Ocigledno si preskocio deo na studijama medEcine koji govori o placebo i nocebo efektu a ? Placebo ti je to sto ti pricas, a nocebo ti je ono kada pop odgovara depresivnu suicidalnu osobu da baci opasne psiho lekove da je to lose i da se vise, jace i bolje moli, te ce joj bog pomoci kod depresije. Znam bar 5 slucajeva mrtvih ljudi kojima je pop savetovao da baci djavolske tablete te "farmakomafije" i da se sto vise mole. Posto bog ne postoji (uslovno receno), a efekat placeba ne moze da izleci jednu takvu bolest poremecenog metabolizma mozga kakva je klinicka depresija, osoba nuzno postaje toliko depresivna, da na kraju ipak pokusa suicid.

Evo, ja sam licno razgovarao sa jednom osobom posle pokusaja suicida, koji je vise bio proba nego pravi uspesan pokusaj (popijeno previse tableta namerno, al ipak ne toliko dovoljno da se ubije).
Ta osoba je bila izrazito religiozna, otprilike ta neka moralna shvatanja su je koliko toliko i drzala, kao i postovanje pravoslavnih vrednosti - "ne smes sebi da oduzmes zivot, to samo bog moze i sve", mada to je samo bio paravan i sareni poklon-papir sa masnom. Ono sto je osobu zapravo drzalo dalje od suicida i koliko toliko da se uspesno bori sa depresijom su bili ANTIDEPRESIVI selektivni inhibitori ponovnog preuzimanja serotonina SSRI, a nelagode, panike, brige i teskobe su se manje vise odrzavale uz pomoc antiepileptika i anksiolitika rivotrila.

To je ono sto je odrzavalo osobu a ne vera, bog, crkve, paljenje sveca moljakanja. Zasto tako mislim? Pa zato sto je praksa pokazala da kada nema lekova, ovo prvo (religija) nicemu ne sluzi i ne moze da pomogne niti malo. Ova osoba, o kojoj govorim, nije cak ni bataljivala lekove. Sta li bi tek bilo da ih je batalila i potpuno se oslonila na religiju? :dash: Verovatno en bi bila ziva.
Dakle, iako nije bataljivala lekove, lekovi, kao i doziranje (koje je trebalo biti jace) je pomalo izgubilo dejstvo pa je osoba zapadala jos u tezu depresiju, i umesto da ode opet kod psihijatra i opet promeni lekove (ko ce to opet raditi....), doziranja i uraditi usput neku psihoterapiju, ona se proaktivirala po crkvi i citala religiozne knjige.

Da zlo bude vece, religije su takvo zlo, da em sto si bolestan, citajuci i radeci na tome, ti se osecas jos depresivnije, jer imas svakojake OKP misli npr, nervozan si, prejedas se neuroticno, pa ta religioznost od tebe pravi jos veceg depresivca jer se osecas jos vise "gresnim", sto je i glavna poenta religija - da si gresan no matter what sta radio, i da onda mora da se "iskupljujes" i onda tu upadaju popovi i sva bulumenta koja iskoriscava takve jadne depresivne ljude. Pa sta mislite, zasto sekte (i hricanstvo je pocelo kao sekta judeizma) uspevaju i operisu bas upravo kod ovakvih ljudi - stari, depresivni, odbaceni, psihoticni, anksiozni, bez kruga porodice, prijatelja, oni koji nisu ni u jednom "coporu" pa zude za socijalnim prihvatanjem i da budu deo neke komune?

Dakle, pitao sam osobu KAKO I ZASTO je pokusala suicid, i kako se to sada uklapa sa njenom religijom? Da ironija bude jos veca, nedelju dve pre suicid, ta osoba mi je pricala kako lekovi mozda i ne rade posao, ali je religija ta koja je "drzi u zivotu" kao i "bog", i da nije toga, izvrsila bi suicid, ali ovako nece, zna da ce se dugo muciti, ali bar je sigurna da nece izvrsiti suicid, jer je to zabranjeno po njenoj veri.

I gle "cuda" pokusala da izvrsi suicid, jedva je spasili. Pa kako to, gde je sada bog, religija, vera, stav te osobe DA SE TO NE SME, DA JE TO PROTIVNO VERI?

Pitao sam tu osobu i suocio je sa svojom odlukom - Samo je slegla ramenima i rekla - pa ja to nisam htela....Dok god sam mogla da "drzim bolest pod kontrolom odn da se opirem". U jednom trenutku nekako vise ne znas gde si i zasto da zivis, nista ti vise nema smisla, i tada ni nije ni na kraj pameti religija, mozda i jeste ustvari ali sve je to nistavno i nema uticaja, zelis samo da sebi oduzmes zivot, nekako ti se suze vidici i sve ti je crno i gledas samo da pobegnes odatle, nemam pojma, tako nesto, ne mogu to lepo ni da ti opisem....
Znam da je taj pokusaj suprotno svemu sto uci moja vera, i sada sam jos vise gresna, pa cu morati jos vise da investiram psihicke energije u obracanje bogu kako bi mi oprostio, ali tih trenutaka te ne moze spasiti ni bog ni vera, ni moljakanje, ni odlazak u crkve i manastire, nista.

Naravno da ne moze. Zato sto je to placebo zaludjivanje postojanjem Deda Mraza ili roditelja za infantilne odrasle ljude koji zele da imaju nekog iznad-roditelja koji ce ga stititi od svega bolnog, traumaticnog, strasnog i osujecenog u svom adultnom zivotu, jer njihovi zemaljski roditelji su mogli da ih stite samo do 18 godina a onda sam bato odgovaras za sve, i neki nikako ne mogu to da prerastu, i eto ideje boga.
Zato to nesto umisljeno isfantazirano ne moze da spasi kao sto ne moze da spasi science fiction lik iz SF romana Ronald-a Hubbard-a religije sajentizam i sajentoloska crkva. Kako ih reklamiraju svetkse vace i Holivud, a okrecu brdo novca, ne bi me cudilo da SF roman i prica postanu "Nova Biblija" za dvadesetak godina a ove 3 abrahamske religije se ugase i izgube svoje ovce. I posle ce neki "doktor medicine" preporucivati psihijatrijskim pacijentima da se mole izmisljenom liku iz SF romana umesto da se lece naukom. :dash:

Depresija, posebno duboko progresirana depresija sa raznim komorbiditetima (panicni, GAP, OKP, agorafobija itd) se leci iskljucivo farmakoterapijom - lekovima i psihoterapijama koje su naucno dokazane da deluju (npr kao KBT) a ne nekim placebo glupostima i nedokazivim stvarima. Kao i u onkologiji, za kancer, tako je i ovde VREME OD KLJUCNOG ZNACAJA ZA IZLECENJE.
Sve sto se ranije pocne, bolji su i brzi rezultati, remisije su dooosta vece i duze, a kada se krene kasno imamo pacijente koji se lece po 20 godina jednim te istim lekovima i neefikasnim antinaucnim nazovi psihoterapijama, koji onda pricaju kako "lekovi nicemu ne sluze a imaju nus-efekte" i da farmakomafija napravila to da truje samo ljude.

Najbitnije je da se osoba redovno uz post pricescuje a mnogo je vazno da ide na Svetu tajnu jeleoosvecenja.
:roll: Ma paz da je to najbitnije? Stvarno? :roll::dash: A kako ces izleciti onda ateistu, islamistu, hindu-vernika, budistu, satanistu, agnostika, antiteistu, deistu, i da ne nabrajam dalje? Za njih nema pomoci onda.

citati iz Svetog Jevandjela koji su toliko mocni da mogu da regenerisu obolelu osobu.
Kad regenerise celo telo i obolelu osobu, cemu onda tvoja struka, cemu tvoj rad u praksi i napor? Daj idi cuvaj ovce onda, ili proizvodi buradi za vina, a bolesnici ce da se "lece" svetim jevandjeljima. :roll:

Poslednja izmena od moderatora:

Radovan Četvrti

Domaćin
Poruka
4.589
Džaba toliko potrošenih reči. Ljudsku prirodu ne možeš promeniti

U prirodi čoveka je da traži objašnjenje za nešto što mu se dešava. Da pokuša da pronađe put do rešenja problema koji ga muči.

Ukoliko oficijelna psihologija i psihijatrija nisu u stanju da mu odgovore na pitanja :

Šta mi se to dešava ?

Šta je uzrok mog stanja ?

Kako ono nastaje ?

Koliko traje, i kada će prestati ?

On će odgovore potražiti negde na drugom mestu.

Religija je jedno od prvih alternativnih rešenja.

Mislim da 99% osoba koje imaju napad panike konkretno, nisu zadovoljni odgovorima postavljenih svojim psiholozima i psihijatrima.

Lako je prepisati antidepresiv ili neki drugi lek. Time se ne stiče poverenje na relaciji pacijent - psihijatar.

Pacijent traži odgovore na svoja pitanja, odgovore od stručnih lica. A iskrenih odgovora nema !

Kako će vam verovati i biti dosledan u sprovođenju terapije, kada shvata da lekar (psihijatar ili psiholog) u stvari nezna pravi uzrok njegovog problema.

Kako će neko ko ne zna pravi uzrok bolesti, uspešno lečiti i izlečiti istu ?

Eto osnove za nepoverenje prema zvaničnoj psihijatriji, i razloga zašto se ljudi okreću religiji, manastirima, svetiteljskim moštima i td i td.

bRu zLi

Poznat
Poruka
9.382
Religija nije nikakvo resenje niti moze biti lek. NE LECI. To sto se ljudi okrecu tome kada pomisle da ne mogu drzati zivot vise u svojim rukama (a kao da su ga nekada i drzali), niej argument da to nesto leci. LJudi kada padnu u ocajanje zovu i Milana Tarota, i gle "cuda" vecina njih kaze da im je "sve pogodio"i da im je "pomogao". A ni on ne LECI niti moze da da odgovore.

Odgovore daje nauka i to se veoma dobro zna kako sta koliko, ali prosecan psihijatar nema vremena da edukuje prosecnog neobrazovanog pacijenta a kamoli one ultra glupe i tupe, o jedno 5-6 naucnih disciplina, da bi shvatili zasto im se pali panicni napad, kao i da je to nas odbrambeni evolutivni mehanizam koji je zabagovao i sada se pali u nepotrebno vreme.

Znaci veoma je prosto odgovoriti pacijentu i sta mu se to desava, i sta je uzrok njegovog stanja, i kako ono nastaje i koliko otprilike moze da traje i kada ce prestati (kada se ispune odr uslovi + trud pacijenta i desenzitizacija).

Ove odgovore mu moze dati samo naucnik sa dokazima i istrazivanjima a nikako neki religijski tutuban koji je nabubao dogmu iz bronzanog doba, pa ce lupetati gluposti da je covek gresan, da je djavoiman, da ga zaposeli demoni ili duhovi, da ga iskusava bog i ostale gluposti koje se mogu cuti od sumanutih religioznih autoriteta.

Samo da se setimo, ona poplava u Srbiji velika, po njima je zato sto je bradata zena pobedila u Austriji na Evroviziji, pa se onda bog ljuti, a kada se ljuti on prvo iskusava one koje najvise voli - nebeski narod - Srbende krezube, te im je poplavio pola zemlje, i unesrecio hiljade i hiljade dece itd.

Eto koliko oni pojma imaju o bilo cemu a kamoli o psihijatriji i psihologiji. Sta vise, oni su, i trebalo bi biti debeli predmet proucavanja psihologije i psihijatrije, ako je vec predmet proucavanja - patologija Jerusalimskog sindroma - akutno psihoticno stanje istripovanog zaludjenog vernika kada je u kontaktu sa drazi koja sluzi kao masovna histerija i masovna shizofrenija.

jos_1_5ak

Iskusan
Poruka
5.486
Pa za panicni poremecaj i ne postoji pravi uzrok vec samo okidac , nit je to bitno kako nastaje , jer i da neko zna to mu bas i ne resava problem.

Jednostavno nema tu neke velike filozofije, neki ljudi jednostavno imaju osetljiviji nervni sistem , hipersenzitivni su i imaju nizi prag tolerancije na stres i na frustracije, pa onda eto skloniji su psiholoskim tegobama i sad jedino sto mogu to je da rade na jacanju svoje psihe, suocavanju sa strahom i da snagom volje prevazilaze to , a takodje postoje i medikamenti koji pomazu da se to malo drzi pod kontrolom i da se covek malo lakse suoci sa time.

Radovan Četvrti

Domaćin
Poruka
4.589
Ok. Slažem se.
Samo, mislim da bi sve nekako lakše išlo kada bi čovek znao odgovore na neka pitanja.

To mi se dešava zbog toga i toga. Konkretno, jasno i koncizno.

Svaka nepoznanica rađa strah ? Strah koji se uvećava. Strah koji pokreće još neke druge mehanizme u mozgu i u čitavom telu.

Ja sam na primer zbog jake gorušice izazvane običnom Helikobakterijom išao na rengen pluća (sumnja na rak), potom kod kardiologa (test opterećenja) a možda bi me poslali i psihijatru (verujući da umišljam) da mi kardiolog odmah nije rekao da imam želudačnu kilu.

Eto, da mi je moj lekar odmah rekao da je u pitanju Helikobakter mene nebi uhvatila panika i sumnja da imam ko zna kakvu tešku boleštinu. Taj strah je realan i teško se kontroliše .

Samo saznanje da je u pitanju želudačna bakterija me je preporodilo. Simptomi su se odmah smanjili, ili čak nestali. Dok su u fazi neznanja i straha (da nije ono najgore) bili jako izraženi.

Mogu da zamislim kako se oseća osoba koja ima panični napad, a ne zna uzok istog?

bRu zLi

Poznat
Poruka
9.382
Ok. Slažem se.
Samo, mislim da bi sve nekako lakše išlo kada bi čovek znao odgovore na neka pitanja.

To mi se dešava zbog toga i toga. Konkretno, jasno i koncizno.

Svaka nepoznanica rađa strah ? Strah koji se uvećava. Strah koji pokreće još neke druge mehanizme u mozgu i u čitavom telu.

Ja sam na primer zbog jake gorušice izazvane običnom Helikobakterijom išao na rengen pluća (sumnja na rak), potom kod kardiologa (test opterećenja) a možda bi me poslali i psihijatru (verujući da umišljam) da mi kardiolog odmah nije rekao da imam želudačnu kilu.

Eto, da mi je moj lekar odmah rekao da je u pitanju Helikobakter mene nebi uhvatila panika i sumnja da imam ko zna kakvu tešku boleštinu. Taj strah je realan i teško se kontroliše .

Samo saznanje da je u pitanju želudačna bakterija me je preporodilo. Simptomi su se odmah smanjili, ili čak nestali. Dok su u fazi neznanja i straha (da nije ono najgore) bili jako izraženi.

Mogu da zamislim kako se oseća osoba koja ima panični napad, a ne zna uzok istog?

Pa to je zato sto si malko vise neurotican. Ovo nije uvreda, vec ono, klasika, puno ljudi je takvo, nije to samo po sebi nista "lose" niti uvredljivo.
Imas ljude koji su toliko zdr. neodgovorni, da kada im kazu i da boluju od teske bolesti, oni ili ne veruju, ili misle da ce se tek onako preko noci izleciti, iako je bolest npr neizleciva (razne autoimune hronicne bolesti).
Sto se tice rakova, ni tu se ne plase, procitali oni negde na netu da kostice iz kajsija "lece" rak 100% za 2 nedelje, pa ne brinu.

Ljudi koji na bilo koju tegobu pomisljaju na rak su na ivici hipohondrije, i uopste su jedna neuroticno-panicna struktura licnosti.

Pa oseca se tako da razvije anticipatorni strah, strah od straha, strah od ponovnog javljanja panicnog napada, a onda postaje totalno i nebitno zasto je prvi napad uopste i zapoceo (potisnuta trauma napada psa u detinjstvu, koja je izasla na videlo u vidu panicnog napada i hipersenzitizacije kada je posle mnooogo godina ispred nas istrcao opasan pas a nama se u trenutku upalio mehanizam fight or flight (bori se ili bezi) pa je asocijacijama prizvao potisnutu traumu od pasa).
Senzitizacija – povećana osetljivost organizma usled ponavljanja intenzivnih i značajnih draži. Usled povećane osetljivosti reaguje se brže i snažnije, reaguje se na draži na koje se prethodno ne bi reagovalo. Porast odgovora na ponovljivi stimulus. Povećava se razdražljivost nervnog sistema. (primer: sve intenzivnije reagovanje na zujanje komarca)

Taj anticipatorni strah se jos naziva i "strah od ocekivanja". Da li od novog panicnog napada, da li od ocekivanja neceg sto ne zelimo da nam se desi (sramocenje ispred puno ljudi, razmisljanje da li ce nam neko nesto dobaciti, razmisljanja da li cemo imati sve pod kontrolom i iskontrolisati sebe, strah da se ne onesvestimo, nije toliko ni bitno. To ocekivanje samo po sebi je kao ON switch za novi panicni napad, koji je tom prilikom nastao zbog prvog uzroka, vec je nastao jednim zatvorenim krugom, proizveo se iz prvog napada, i sada vise i nema veze sa pravim uzrokom, vec je sve stvar domino efekta: prvu dominu guremnoi ona padne. Ona je pala zato sto smo je gurnuli. Druga domina pada, ne zato sto smo i nju gurnuli, nego zato sto se desio pad druge. Treca pada jer je pala druga i tako u nedogled dokle god neko ne zaustavi dominu sledecu, ili pak dok god ih ima pa ne padne i poslednja (ljudski zivot ugasen).

Zbog svega ovoga, osoba ima dvostruki problem - Da se resi straha ponovnog javljanja panicnog napada, kao i neprijatne teskobne anxioznosti koja je sveprisutna, dok se ocekuje sledeci napad, ili hipervigilnom paznjom "osluskuje" telo, svaki pokret, disanje, svako trnjenje, najmanji bol, senzacija, telesna pojava, kao i da razresi prvi uzrok koji je doveo do javljanja prvog panicnog napada, i da osnazi taj aspekt licnosti koji nije razvijen, pa je doveo do panicnog napada.

Dzabe farmakoterapija kod tezih slucajeva, ako cak i psihiatar ne objasni ukratko osobi, da je rec o normalnom zdravom evolutivnom mehanizmu opstanka, koji se eto pali, sada i kada ne treba bas, jer "baguje", i nije primeren i potreban toliko u danasnjem bezbednom svetu gde nam ne preti opasnost na svakom koraku, kao nekada u sumi, dzungli, savani, ili gde su nam preci vec ziveli.

Nekada je panicno reagoanje bilo distinkcija izmedju zivota i smrti, toga da li ces ostaviti dalje svoj DNK ili neces stici, jer opasnosti vrebaju sa svih strana. Mnogo je godina proslo od tada, ali ti neki fiziolosko-psiholoski mehanizmi opstanka su nam ostali, kao npr trticna kost, slepo crevo ili smanjeni ocnjaci.

Kada se to lepo objasni pacijentu, on polako shvata sta se desava, prihvata to kao svoju prirodu i zna da je to nesto normalno, samo predimenzionirano i ne javlja se u pravo vreme, i napusta onaj panicni koncept - "da ludi,d a ga iskusava djavo, da mu se desava nesto izvanzemaljski, da nema kontrolu nad tim i da je to nesto uzasno, nesto sto je doslo iz pakla koliko je strasno itd.

Odjednom je sve lakse, i ta psiholoska barijera je olaksana, ostaju samo da se saniraju fizicke manifestacije odn psihosomatske, a to sanira lepo farmakoterapija i osoba je posle kraceg vremena (ako se krene odmah dok se ne razbukti panicni + komorbiditeti) totalno izlecena, pa ce se cak i smejati sama sebi od cega se plasila i "koliko je detinjasta i glupa bila" sto je brinula o tome i toliko dizala galamu oko svega toga, a sada joj to izgleda smesno i bezazleno.

I upravo ej to fora u panicnom poremecaju - dok ga imas, izgleda ti kao najteza moguca stvar i bolest na svetu, nema veceg uzasa, a kada prihvatis taj uzas, on nestane, pa ti se cini da je to sve bilo nesto smesno, kao neki ruzan san i ne verujes da ti je to predstavljalo nekada toliki problem.

A obrni okreni, pravi uzrok svog tog uzasa je zapravo STRAH OD SMRTI. Praiskonski strah koji se projektuje u sve ostale strahove koji postoje, kao i fobije.

Waterfall

Buduća legenda
Poruka
30.419
Senzitizacija – povećana osetljivost organizma usled ponavljanja intenzivnih i značajnih draži. Usled povećane osetljivosti reaguje se brže i snažnije, reaguje se na draži na koje se prethodno ne bi reagovalo. Porast odgovora na ponovljivi stimulus. Povećava se razdražljivost nervnog sistema. (primer: sve intenzivnije reagovanje na zujanje komarca)

Dakle, to se odnosi i na osetljivosti na fizicke i psih. simptome?

Btw, imala bih da kazem nesto o uzrocima i pronalazenju i'/ili ne pronalazenju istog ali me nesto mrzi da pisem :mrgreen:

xAaXax

Početnik
Banovan
Poruka
27
Ja bolujem od panicnog poremecaja bez agorafobije zato ti i savetujem da ne pricas stvari o kojima nemas pojma a budi siguran da o tim stvarima znam mnogo vise od tebe.Panicari koliko god se to cinilo cudnim ne gube kontrolu nad svojim ponasanjem i znam dosta ljudi kojima se desio panicni za vreme voznje i nikad nisu napravili ni prekrsaj.Smetaju mi strasno ovakvi komentari posto ti ocigledno nije jasno kako tvoje reci mogu da uticu na ljude koji se i ovako plase da ce im se nesto strasno desiti.Zato probaj da procitas ono sto si napisao pre nego sto izbacis!:rtfm:
Oces da kazes da psihogena smrt nije moguca? Onda ti ja kazem da ti sa naukama o psihi nemas pojma.

Radovan Četvrti

Domaćin
Poruka
4.589
Dobro, zašto psiholog ili psihijatar, lepo ne objasni osobama koje mu dolaze sa problemom paničnih napada:

Šta je okidač tog njihovog stanja.?

Koji pogrešan "prekidač" je uključila ?

i

Kako da se "diskonektuje" iz tog " programa".

Konkretno, kratko i jasno, bez uvijanja i filozofiranja.

Zašto se panični napadi ponavljaju i nakon više poseta specijalisti ?

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.