Quantcast

NAPAD PANIKE I PANIČNI POREMEĆAJ

Rayela

Legenda
Moderator
Poruka
53.237
U prsloj PG ne postoji,chak ni na netu nisam nashao nishta na tu temu,ovdje se odlazak kod psihijatra ili psihologa smatra...ma znash vjerovatno i sama na kom smo stupnju po tom pitanju.
Poslala sam ti na PP dva linka, jedan za neki forum, drugi za lecenje u Podgorici ( ako je PG uopste Podgorica;))
Lenj si bre, neces da trazis. I budi dostojan svog nika, nemoj da te prekrstim u Luzer:D

Waterfall

Buduća legenda
Poruka
30.434
Ne tvrdim da postoji jedan uzrok, moguće je ali malo verovatno. Pre mislim da postoji nekoliko uzroka. Ali i tih nekoliko uzroka bi valjda za sve ove godine iskustva i istraživanja trebali da imamo već detaljno analizirane i obrađene.

Nema milion uzroka, po šemi, svaki čovek je sam po sebi specifičan. TO JE NEISTINA, i svi to znamo.

Svaki čovek, odnosno svako ljudsko biće se slično ponaša u određenoj situaciji. Svi imamo iste okidače za strah, za tugu, za radost. Svi na isti način reagujemo na zvuk, na hladnoću, na toplotu, na dodir i td i td.

Da se ovde ne lažemo, i ne zavlačimo jedni druge, SVIMA NAM JE INSTALIRAN ISTA PROGRAMSKA ŠEMA.

Shodno tome, i iskakanje iz datog programa dešava se manje više na isti način.

Na mestima gde je zaštita najslabija.

A takvih mesta je složićete se jako malo, jer se Evolucija ( ili naši vanzemaljski tvorci) za to pobrinula.

Evolucija je napravila jako malo grešaka, jer da nije tako mi danas verovatno ne bi postojali.

Jedna od tih grešaka je "proboj" i iskakanje iz uobičajene programske šeme i otvaranje problematičnog stanja paničnog straha (realno ničim izazvanog).

Zašto je toliko teško otkriti ovu "napuklu oplatu" ? I zakrpiti je.
Radovane, ti imas pravo na svoje misljenje, ali ne znam zasto mislis da je laz da je svaki covek specifican..posebno u smislu psihe.

Ja samo zelim da kazem da uzroci mogu biti veoma razliciti, kod razlicitih ljudi. Ne kazem da ih ima milijardu ali ima ih mnogo.
Nekad ni sam ne znas sta ti je u podvesti a kamoli da zna neko drugi.

Da podvucem - nikoga ja ovde ne branim niti amnestiram, i ja bih volela da se dodje do uzroka ali to je malo teze.

xAaXax

Početnik
Banovan
Poruka
27
Senzitizacija – povećana osetljivost organizma usled ponavljanja intenzivnih i značajnih draži. Usled povećane osetljivosti reaguje se brže i snažnije, reaguje se na draži na koje se prethodno ne bi reagovalo. Porast odgovora na ponovljivi stimulus. Povećava se razdražljivost nervnog sistema. (primer: sve intenzivnije reagovanje na zujanje komarca)
Ponavljanje drazi moze da dovede i do suprotne stvari od senzitizacije, do habituacije. I cesce dovodi to do toga, nego do senzitizacije. Habituacija i senzitizacija su previse opsirne teme koje ne mogu biti, kao sto bRu zLi misli, obuhvacene u 5 recenica.

Poslednja izmena od moderatora:

bRu zLi

Poznat
Poruka
9.382
Ponavljanje drazi moze da dovede i do suprotne stvari od senzitizacije, do habituacije. I cesce dovodi to do toga, nego do senzitizacije. Habituacija i senzitizacija su previse opsirne teme koje ne mogu biti, kao sto bRu zLi misli, obuhvacene u 5 recenica.
Nemoj da pises sta bRu zLi "misli" sta ne misli, sta zamislja i kako gleda na nesto.

I ovde si nasao da prozivas, a ovo sto sam napisao je zapravo iz udzbenika Gimnazije, ili od psihologa Gimnazije koji predaje deci psihologiju., ali naravno, ti kao :"znas bolje".

Nauci malo bolje psihologiju ucenja, a posebno klinicku psihologiju, koju mrzis.

https://gymkopsih.wordpress.com/2013/11/10/senzitizacija-i-habituacija/

Radovan Četvrti

Domaćin
Poruka
4.665
Radovane, ti imas pravo na svoje misljenje, ali ne znam zasto mislis da je laz da je svaki covek specifican..posebno u smislu psihe.

Ja samo zelim da kazem da uzroci mogu biti veoma razliciti, kod razlicitih ljudi. Ne kazem da ih ima milijardu ali ima ih mnogo.
Nekad ni sam ne znas sta ti je u podvesti a kamoli da zna neko drugi.

Da podvucem - nikoga ja ovde ne branim niti amnestiram, i ja bih volela da se dodje do uzroka ali to je malo teze.
Ja ću ti postaviti jednostavno pitanje:

Da li veruješ da posle više od 200 godina i straživanja i nagomilanog iskustva, u knjigama zapisanog, psihologija nije uspela da otkrije uzroke nastanka i mapirala etiologiju depresije i paničnog napada ?

Mislim, da li je realno i logično poverovati u to.

A u međuvremenu smo stigli na Mars, poslali Vojadžera van Sunčevog sistema, otkrili brzinu veću od brzine svetlosti, klonirali životinje (verovatno i samog čoveka) i ukrstili gene biljaka, insekata i životinja (GMO).

jos_1_5ak

Iskusan
Poruka
5.516
Pa tebi i jeste cilj da dodje to habituacije, odna te boli uvo za simptome.
Da a kad pocne da te boli uvo za simptome onda simptomi pocinju da iscezavaju i osoba se sve vise bavi "spoljnim svetom" a sve manje sobom i svojim simptomima , zvuci malo paradoksalno ali je tako.
Zaci dok god se bavis sobom i simptomima i dok god se boris da neutralises simptome i da ih drzis pod kontrolom oni ce biti prisutni.

Inace jedan od dobrih trikova za anksioznost i panicni poremecaj je zaustavljanje disanja, ono zaustavis disanje koliko mozes, pa onda lagano krenes da izbacujes vazduh kroz usta (dok osetis da vise nema vazduha) , e onda kad zaustavis dotok kiseonika , nema hiperventilacije i nema panike. (Sad to mozda ne pali uvek i odma ali treba strpljenja i dosta vezbe)

bRu zLi

Poznat
Poruka
9.382
Da a kad pocne da te boli uvo za simptome onda simptomi pocinju da iscezavaju i osoba se sve vise bavi "spoljnim svetom" a sve manje sobom i svojim simptomima , zvuci malo paradoksalno ali je tako.
Zaci dok god se bavis sobom i simptomima i dok god se boris da neutralises simptome i da ih drzis pod kontrolom oni ce biti prisutni.

Inace jedan od dobrih trikova za anksioznost i panicni poremecaj je zaustavljanje disanja, ono zaustavis disanje koliko mozes, pa onda lagano krenes da izbacujes vazduh kroz usta (dok osetis da vise nema vazduha) , e onda kad zaustavis dotok kiseonika , nema hiperventilacije i nema panike. (Sad to mozda ne pali uvek i odma ali treba strpljenja i dosta vezbe)
Tacno. Jedan mladi psiholog iz Nisa je i napravio aplikaciju za mobilni telefon (android) za pomoc ljudima, bas baziranu na tome - na disanju.
Ako se setim postavicu ovde, besplatna je da se skine, ali probajte da izguglate, nesto tipa na engl. - Anxiety breathing game bla bla, lik se zove Zarko cini mi se, pa guglajte.

- - - - - - - - - -

P.s. Nadjoh....Spasih lenje. :mrgreen:

http://www.telegraf.rs/hi-tech/1947...likaciju-za-borbu-protiv-napada-panike-foto-2

sumljiv_tip

Ističe se
Poruka
2.219

Mada je to paradoksalno, ako su simptomi bezopasni kod anksioznosti, ukljucujuci i hiperventilaciju, zasto bi menjao disanje, narocito na jedan tako neprirodan nacin? Mozda je bolje biti samo svestan istog, udje, izadje, bez nekih namera da bilo sta menjas :)

mikelo90

Iskusan
Poruka
5.084
Mada je to paradoksalno, ako su simptomi bezopasni kod anksioznosti, ukljucujuci i hiperventilaciju, zasto bi menjao disanje, narocito na jedan tako neprirodan nacin? Mozda je bolje biti samo svestan istog, udje, izadje, bez nekih namera da bilo sta menjas :)
Recimo, hiperventilacija dovodi do izbacivanja prevelike kolicine ugljen dioksida, nastane respiratorna alkaloza, izgubis svest. Ili bar postanes konfuzan, utrnu ti ekstremiteti, pocne srce jos jace da ti lupa, pa onda da vidimo kako ces da smiris takvog pacijenta koji je ionako vec ekstremno anksiozan :)
Zato ste vidjali u filmovima ono da im daju papirnu kesu da disu u nju.

jos_1_5ak

Iskusan
Poruka
5.516

Pa da bi zaustavio ili makar ublazio te zaista neprijatne simptome.

Jer kiseonik (odnosno visak istog) je kao gorivo za hiperventilaciju i simptome paicnog napada, e sad ako mu preseces dotok kiseonika onda ne moze da te spuca napad panike, kao sto ne mozes da pokrenes motor automobila ako nemas benzina.

Mislim ono kad te to spuca covek bi i dubui na glavi , samo da mu bude malo bolje.

jos_1_5ak

Iskusan
Poruka
5.516

Pa da bi zaustavio ili makar ublazio te zaista neprijatne simptome.

Jer kiseonik (odnosno visak istog) je kao gorivo za hiperventilaciju i simptome paicnog napada, e sad ako mu preseces dotok kiseonika onda ne moze da te spuca napad panike, kao sto ne mozes da pokrenes motor automobila ako nemas benzina.

Mislim ono kad te to spuca covek bi i dubio na glavi , samo da mu bude malo bolje.

Sto se tice poslednje recenice , onaj ko to moze tako, da to ravnodusno posmatra i samo saceka da ga prodje on je gotovo vec i izlecen i kad nema tog anticipiranog straha, odnosno straha od straha , onda su i sanse da se desi napad panike gotovo nikakve.

bRu zLi

Poznat
Poruka
9.382
Odmah da kazem onima koji se potajno nadaju - panicni napad i panicni poremecaj nisu ista stvar. Panicni poremecaj je neuroticni poremecaj, cija je glavna karakteristika - panicni napad.:mrgreen: Odn panicni napadi koji traju duze vreme, jakog su intenziteta, osoba ih je svesna i otprilike zna sta je to, i da je to izuzetno neugodno, grozno, strasno. A sami panicni napadi se mogu javljati ponekad i kod depresivnih pacijenata, kod fobicnih pacijenata, ali nije jos uvek uspostavljen panicni poremecaj kao posebni poremecaj.
Cak i mnogi uslovno receno zdravi ljudi dozive bar 1 panicni napad u svom zivotu, ili pak i vise, ali se on ne ponavlja u kratkom vremenskom periodu cesto, pa nisu osvestili da je to "panicni napad", nisu to povezali sa panicenjem niti sa "psihickim, psihijatrijskim boljkama".

Kada ispitamo takve ljude, obicno nam navode - "ma nesto me zezalo srce juce", "ma nesto me mnogo boleo stomak i creva se naduvala, imao sam proliv, nesto lose sam pojeo", "Ma nesto me gusilo, bila mi prostorija neprovetrena, puna virusa i prasine"..... A zapravo sve sto se desilo bila je neuroza. Anksioznost koja je presla u patologiju, akumulirala se i rezultirala u odr. vidu panicnog napada.
Tako mnogo ljudi u svom zivotu prezivi panicne napade, a ipak ne uspostavi panicni poremecaj. Neki ga dozive, iznenada, bez ikakvog povoda i posle se vise ne ponovi gooodinama, a neki ga dozive jer je on potpomognut odr., stresorima u zivotu - prelazak iz osnovne u srednju skolu, polazak na fakultet, diplomiranje, pocetak rada na prvom poslu, razvod, smrt bliznjih, finansijski kolaps itd.
Opet, genetika igra veoma vaznu ulogu, kao i za sve ostalo - neko sve to izdrzi i ne dozivi ni panicni napad, a kamoli da uspostavi panicni poremecaj, neko dozivi samo panicni napad a ne uspostavi panicni poremecaj, a nego bez ikakvih skoro razloga velikih odmah uspostavi panicni poremecaj, sa nekoliko panicnih napada dnevno, i to sa agorafobijom, pa veoma brzo kao komorbiditet nastaje i depresija, a izmedju tih etapa eto i generalizovanog anksioznog poremecaja i onog odvratnog "slobodno lebdeceg straha/teskobe/neizvesnosti".

Pored toga tu je i citav drugi dijapazon stvari - mucnine, vrtoglavice, glavobolje, prolivi, distimija i razvijanje depresije, cak se veoma cesto pridruzuje i agorafobija.....I uopste citava skoro psihosomatika.

Neko od vas napisao - "A sta ce nam takvo "neprirodno" disanje, disi normalno, pa se sam izbori sa panicnim napadom". :mrgreen::rtfm::whistling:
Ih druze, moli se da nikada ne iskusis to sto iskuse pacijenti ovog poremecaja. Mnogi kazu da je gore imati to stanje nego shizofreniju, iako je ovo prvo veoma lako za lecenje, cak i iz ugla psihoterapije (KBT) a ovo drugo...pa zna se - dozivotna farmakoterapija i strogo kontrolisanje recidiva. :neutral: Eto, cak se i simptomi derealizacije i depersonalizacije javljaju i u panicnom poremecaju i u shizofreniji, mada ok, u panicnom poremecaju se javljaju kod bas jaceg poremecaja, i zapustenog.

Kada si u panicnom napadu, a nemas iskustava, pomoci psihoterapeuta sa odr. kognitivnim i bihejvioralnim "orudjima i oruzjem" za odbranu od istog, pomoci farmakoterapije, tesko da ces u tom trenutku misliti da normalno i klasicno dises i da cekas da samo prodje od sebe. Vi ljudi ne znate kakav je to uzas. Dobro, zapravo mnogo strasno izgleda subjektivno nego sto je objektivno, ali nemojte tako olako osudjivati te ljude da se ne trude i slicno, jer oni u trom trenutku misle da upravo lude, da nemaju kontrolu nad svojim telom, da ce svakog trenutka doci Armagedon i unistitii se svest, svi njihovi najgori strahovi i nocne more, pocev od detinjstva do dana danasnjeg, sve Baba-Roge, izlaze iz ormara i tresu je i spopadaju najgore sto mogu.

Ako si gledao neki bolestan japanski horor film sa "andjamama" i duhovima, e eto tako ti je to otprilike. :mrgreen:

Dakle, kao sto je opisao Mikelo sta se fizioloski desava sa telom kada se previse kiseonika ubacuje u organizam, a premalo izbacuje ugljen-dioksida, postoje i tako neke kognitivne stvari koje se nadovezuju na tu fiziologiju. Osoba, koja u tom stanju tesko moze racionalno da se ponasa dobija sve neke iracionalne ideje, osecaje, pa se u skladu sa njima tako i ponasa. U prvi mah to njoj, tj mozgu izgleda sasvim logicno i dosledno, jer reaguje po evolutivnom mehanizmu, sto bi rekao Radovan Ofinger Swinger - programu, i pritisnuto je dugme - "fight or flight" - bori se ili bezi. Ovde mozak nepravilno procenjuje situaciju i od bezazlenih drazi odabira opciju - bezi, flight, odleti, ili ako nije moguce uraditi u datom trenutku to (npr kod klaustrofobije, agorafobije na mostu, socijalne fobije kada pricate zatvoreni u sali sa mnogo ljudi koji vas slusaju a ne mozete pobeci sa govornice), onda se primenjuje evolutivna tehnika - "pravi se mrtav, predaj se, i mozda ce predator otici". Znate onu foru, napadne vas medved, vi umesto da se borite i zasigurno izgubite, pravite se mrtvi i on vas onjusi, malo izudara, izlmlati i ode, ne zeli lesinu, zeli plen koji se bori i ziv je.
Tako nekako i nas mozak posmatra drazi i realitet oko sebe, pa ako nije sposoban da se bori, a onemogucen da pobegne, onda idu simptomi onesvescivanja, gubitka kontrole, kocenja itd.

Da bi sve to ostvario mozak, mora da tera telo da radi neke glupe radnje poput hiperventilacije, i na kraju se onesvestis sto rece Mikelo ako dodje do respiratorne alkaloza.
Mada pacijenti bi trebalo da znaju da se nikada ne mogu onesvestiti kada im je visok puls. :mrgreen:Vecina subjektivno tripuju da ce se onesvestiti i da je osecaj grozan zbog toga, a visok im tada i pritisak, pogotovo gornji, i puls, i bije adrenalin. Sve ce uraditi samo se onesvestiti nece. Zapamtite to i nemojte se plasiti, iako izgleda kao da cete se 99% onesvestiti, 100% necete. :rtfm::ok:

Posto nije normalno ni disati hiperventilacijom, kada ste zdravi i sve vam je ok, onda je sasvim normalno suzbijati je u toku panicnog napada, jer to olaksava pacijentu da moze racionalno da sagleda taj panicni napad lepo, trezveno i izdrzi ga, a kada ga izdrzis, a to ne izazove mnogo veliku traumu kod tebe, na korak si od razbijanja tog anticipatornog straha, a kada i njega razbijes, onda ces panicne napade veoma lakse izdrzati, oni ce biti i dalje tu, neki odr. period, to da, ali kada napravis, da po automatizmu na njih ne obracas preveliku paznju niti te psihocki i socijalno opustose, e onda ce se oni prvo prorediti, a posle i nestati.
Slicno je kao kada nam se desava to neko fiziolosko stanje - osecaj nuzde, i to duze nuzde, pa ne panicimo i mozemo izdrzati to u sebi do kuce. E sad ko ima opasnu dijareju, a wc nije blizu, naravno da ce dobiti puno simptoma panicnog napada, srce odmah bum-bum pocinje da bije, hehe, a mozak svu glukozu trosi na "gde je wc solja, gde je, primal target no matter what". :mrgreen:

Poslednja izmena:

Radovan Četvrti

Domaćin
Poruka
4.665
Recimo, hiperventilacija dovodi do izbacivanja prevelike kolicine ugljen dioksida, nastane respiratorna alkaloza, izgubis svest. Ili bar postanes konfuzan, utrnu ti ekstremiteti, pocne srce jos jace da ti lupa, pa onda da vidimo kako ces da smiris takvog pacijenta koji je ionako vec ekstremno anksiozan :)
Zato ste vidjali u filmovima ono da im daju papirnu kesu da disu u nju.
"Respiratorna alkaloza je patološki proces u kome je primarno povećana alveolarna ventilacija u odnosu na metaboličku produkciju CO2 (ugljen-dioksida)."

"Veliki je broj mogućih uzroka: poremećaj centralnog nervnog sistema ( tumor moždanog stabla, infekcije), lekovi (salicilati, teofilin, kateholamini), hipoksemija (velika nadmorska visina, teška anemija), plućne bolesti (pneumonija, plućni edem, plućna embolija), gram-negativna sepsa i dr."

"Simptomi respiratorne alkaloze uzrokovani su povećanom razdražljivošću nervnog sistema. Klinički se ispoljava parestezijama, tetanijom, sinkopom, grčevima i srčanim aritmijama."

Da nisi ti nešto ovde malo pobrkao doktore ?

Ili pokušavaš da uplašiš ove nevoljnike koji imaju aktuelan problem?

sumljiv_tip

Ističe se
Poruka
2.219
"Respiratorna alkaloza je patološki proces u kome je primarno povećana alveolarna ventilacija u odnosu na metaboličku produkciju CO2 (ugljen-dioksida)."

"Veliki je broj mogućih uzroka: poremećaj centralnog nervnog sistema ( tumor moždanog stabla, infekcije), lekovi (salicilati, teofilin, kateholamini), hipoksemija (velika nadmorska visina, teška anemija), plućne bolesti (pneumonija, plućni edem, plućna embolija), gram-negativna sepsa i dr."

"Simptomi respiratorne alkaloze uzrokovani su povećanom razdražljivošću nervnog sistema. Klinički se ispoljava parestezijama, tetanijom, sinkopom, grčevima i srčanim aritmijama."

Doktori vole tako da posmatraju stvari fizioloski i patoloski, cak i kad za to nema potrebe.

bRu zLi

Poznat
Poruka
9.382

Ok, umes da prekopiras tekst sa stetoskopa, izguglas sta je RA i sta sad sa tim?
http://www.stetoskop.info/Respiratorna-alkaloza-3584-s2-sickness.htm

Ne, te "nevoljnike" obicno nadrilekari, sto su studirali kao Velkovka pre 30ak godina nesto, a nikada zavrsili PLASE, a zna se da je uplasen i zastrasen covek iracionalan i dobra musterija alternativnih-placebo nadrilekova.

Lepo je rekao covek, sta mislis zasto se npr u avionu daje putnicima da duvaju u kesu, kada pocnu da panice jer imaju fobiju letenja avionom i pretenduje svakog casa da postane veliki, jak panicni napad?

Sta ti znace ove podebljane, uvecane 2 reci? Pa nije ni napisao da je to stanje kojem treba da tezimo svi mi jer je cool imati RA.

Poslednja izmena od moderatora:

mikelo90

Iskusan
Poruka
5.084
Tvoje starije kolege ne navode da hiperventilacija izaziva respiratornu alkalozu sinak ?
Zato se ide u skolu, jer se ne sme verovati da su na tvom google rezultatu navedeni svi uzroci.

http://www.anaesthesiamcq.com/AcidBaseBook/ab6_2.php

Pogledaj tabelu, pod 1, treca stavka.
Pa onda opet pri dnu stranice:
Hyperventilation syndrome related to anxiety can cause alkalosis...
Dakle, sad vidis, nadam se, zasto nisi kompetentan da pricas o usko strucnim temama za koje se nisi skolovao.

P.S. U prvoj recenici onog tvog citata stoji ovo:

Znaci, nista dalje nisi morao da citas.

Poslednja izmena:

sumljiv_tip

Ističe se
Poruka
2.219
Zato se ide u skolu, jer se ne sme verovati da su na tvom google rezultatu navedeni svi uzroci.

http://www.anaesthesiamcq.com/AcidBaseBook/ab6_2.php

Pogledaj tabelu, pod 1, treca stavka.
Pa onda opet pri dnu stranice:

Dakle, sad vidis, nadam se, zasto nisi kompetentan da pricas o usko strucnim temama za koje se nisi skolovao.

P.S. U prvoj recenici onog tvog citata stoji ovo:

Znaci, nista dalje nisi morao da citas.
A kada se u toku seksa uzbudis i hiperventiliras, da li je to patolosko stanje? :)

bRu zLi

Poznat
Poruka
9.382
Tvoje starije kolege ne navode da hiperventilacija izaziva respiratornu alkalozu sinak ?
Pa sta, i ja sam cuo od mojih raznoraznih kolega i sa srednjom i sa faksom i kolega iz muzike (hobi) da ne navode nesto, pa to znaci da ne postoji?

Kao sto ti rece Mikelo, ne informisi se iz blic zene, vec moras poloziti to sto si navodno polagao pre 30 godina i jos jedno 1000 drugih ispita, kolokvijuma itd.
Pa i tad nisi nista posebno, eno Sladjana Velkov to uradila posle 16 godina pa bulazni opet po internetu.

Dakle, Medicinski fakultet, a ne Blic zena copy paste. Da si nesto lupio i bio u pravu, bio u skladu sa naucnim cinjenicama, niko ti ne bi spocitavao da zavrsis Med fax, ali posto lupas uvek sve naopako nauci, a egoisticno se postavljas za najveceg strucnjaka ovde, i lekare omalovazavas stavljajuci im navodnike, e onda mora ovako.

Causes of Respiratory Alkalosis
1. Central Causes (direct action via respiratory centre)
Head Injury
Stroke
Anxiety-hyperventilation syndrome (psychogenic)

Treca stavka po vaznosti....A ono, za Putin tea salesman-a to kao ne postoji jer tako kaze Blic Zena ahahahahaha.

- - - - - - - - - -

A kada se u toku seksa uzbudis i hiperventiliras, da li je to patolosko stanje? :)
Moze biti, ako je neko anksiozan zesce. Nije sama hipervventilacija patologija kao fizioloska pojava, vec psihogeni deo toga - najverovatnije je panicni poremecaj, GAP ili sta vec...A to jeste patologija.

Otud i psihogena impotencija i prerana ejakulacija npr.

Jedno je da se zdravo "uzbudis" drugo je da si satirijaza, a trece da bolujes od neuroze koja ti ometa zivot, pa eto i sexualni zivot.

Sve zavisi kako se postave stvari i ugao gledanja, potreban je debeli pregled nekog stanja a ne samo jedna upitna recenica koja moze mnogo znaciti, i da se da krajnji 100% tacan odgovor.

sumljiv_tip

Ističe se
Poruka
2.219
Ako je hiperventilacija sama po sebi opasna, onda prvo treba zabraniti KBT, gde se klijenti instrujisu da namerno hipervenitiliraju, kako bi se desenzitizovali na te senzacije koje dozivljavaju kao neprijate i katastroficne, a zatim i ove telesne psihoterapije, Aleksandra Lovena na primer, posto i oni teraju svoje klijente da cine nesto slicno.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.