NAJVEĆA KONTROVERZA NOB-A Milovan Đilas: Zašto smo skrivali da pregovaramo sa Nemcima

Нацисти су били звери који су правили репресалије над старима, женама и децом и подигли ниво "ратовања" на ниво невиђених бестијалности.


Не бих се сложио са тим да су подигли ниво бестијалности. Људи се међусобно кољу и геноцидишу већ хиљадама година на најболесније начине који могу да се роде у људском уму.
Једини ниво који се мења је технолошки где су Немци тада предњачили.
 
U tim pregovorima je došlo do nuškanja između sukobljenih strana (Nemaca i partizana) oko mogućeg savezničkog iskrcavanja gde je postojala mogućnost rekombinovanja neprijateljstava tako da bi se partizani okrenuli protiv saveznika jer bi ovi pomogli četnicima. I sami partizani su imali interesa za predah jer su bili iscrpljeni i u prilično lošem položaju. Međutim stvar je presekao sam Hitler jer kako kaže sa banditima samo streljanje. I sam Đilas (pregovarač) kasnije veli da je od početka to pregovaranje koje je naredio Tito bilo greška jer od početka nije imalo izgleda.
 
Не бих се сложио са тим да су подигли ниво бестијалности. Људи се међусобно кољу и геноцидишу већ хиљадама година на најболесније начине који могу да се роде у људском уму.
Једини ниво који се мења је технолошки где су Немци тада предњачили.

Родоначелници су НСП, што се види најбоље данас где је убијање туђе духовности задатак број 1.
 
NAJVEĆA KONTROVERZA NOB-A Milovan Đilas: Zašto smo skrivali da pregovaramo sa Nemcima


Nedeljnik | 07. 07. 2017 - 09:47h . “Gledajući iz ovog ugla, smatram da su pregovori o primirju bili greška. Ja sam i tada, u vezi s tim, osećao nekakvu nelagodu, nervozu, nesigurnost, ali ne mogu da kažem da sam bio protiv”, rekao je Milovan Đilas krajem osamdesetsetih godina prošlog veka o jednoj o najvećih kontroverzi NOB-a: pregovora partizana i Nemaca o primirju u Zagrebu 1943. godine.


Foto: Profimedia

Milovan Đilas Milovan Đilas u knjizi “Revolucionarni rat” pominje kako je delegacija partizana išla u Zagreb na pregovore sa Nemcima 1943. godine. Ta epizoda ratovanja na prostoru Jugoslavije i tadašnje NDH, dugo je bila jedna od najvećih kontroverzi narodno-oslobodilačkog rata. Milovan Đilas je bio glavni partizanski delegat na tim pregovorima, a uz njega su se tamo nalazili i Koča Popović i Vladimir Velebit, piše “Nedeljnik”.

Istoričar Kosta Nikolić pisao je da su Velebit i Đilas Nemcima poručili da “nemaju nikakvog razloga za ratovanje protiv nemačke vojske, niti za izazivanje štete nemačkim interesima u celoj državi, bilo da su vojne ili ekonomske prirode”. “Za to ne zahtevamo nikakvu protivuslugu. Treba samo da nam omogućite priliku da se borimo protiv četnika i mi ćemo ih likvidirati”.

Prema ovom autoru sastancima su prisustvovali i predstavnici vlasti NDH. Đilas i Velebit su to negirali u svojim memoarima.

Pregovori su se odvijali za vreme Bitke na Neretvi, a partizani su želeli da dobiju vremena da pređu Neretvu i da se “posvete” borbi sa četnicima.

Krajem osamdesetih godina (1989), Milovan Đilas je u intervjuu za zagrenački “Start” pojasnio ćutanje partizanske istoriografije o ovom događaju.

- Da, to se skrivalo radi savršenije, lepše slike, radi naše totalne čistote, radi ratne nepomirljivosti, a posebno zbog idealizovane slike o samom vođstvu. Razume se, ako gledate sa jednog čisto pragmatskog političkog gledišta, tu nema nikakvog greha. U ratu se svi tuku i svi pregovaraju. Nama se također desilo da smo u jednoj teškoj situaciji pokušali da nađemo nekakav privremeni izlaz. Danas, gledajući iz ovog ugla, smatram da su pregovori o primirju bili greška. Ja sam i tada, u vezi s tim, osećao nekakvu nelagodu, nervozu, nesigurnost, ali ne mogu da kažem da sam bio protiv. Uostalom, rekao sam vam da su to bila vremena u kojima su se potirale sve naše sumnje, slabosti, strahovi i neverice. To je moguće doživeti samo u ratovima”, rekao je Đilas.

http://www.blic.rs/vesti/drustvo/na...mo-skrivali-da-pregovaramo-sa-nemcima/y1lx9p6

Још један доказ да је врху Комунистичке партије у глави била само револуција и борба против идеолошких противника.

Eee, sta su sve skrivali i lagali banditi, ne deluje mi ovo kao NAJVECA kontroverza NOB-a.
 
Kako da nismo !?
I Nemci su pregovarali sa Rusima,
kad su im poravnali Berlin i Drezden.
Pa, i Japanci sa onim kaubojskim banditima...!

Ali, caka je u tome što se položaj pregovarača drastično razlikuje,,,

I Rusi su pregovarali sa Nemcima i Amerikanci sa Japancima i Nemcima, indirektno, u jeko najveceg rata....
 
Ђилас је био смеће. Крцун је био смеће. Ранковић је био смеће. И Кардељ је био смеће. И Пепица. И Јованка. И Љубичић. И Моше Пијаде. И Коча. И Пеко.
Сви ваши другови, господо, су били најсмрдљивије смеће.

amin!
 
Verovatno.

Danas ujutro je Kramljin zvanicno izjavio da je u stanju da u najkracem roku nukearnim udarom ZBRISE zapadnu civilizaciju sa lica planete!

Ovakve izjave nisam cuo od kraja hladnog rata.....:sad2:

Gorbačov je igrao igru ulizištva,
a Jeljcin pijane dvorske lude, koja je zasmejavala Zapad.
A, onda se pojavio sibirski medved za koga nema dresera !
 
Gorbačov je igrao igru ulizištva,
a Jeljcin pijane dvorske lude, koja je zasmejavala Zapad.
A, onda se pojavio sibirski medved za koga nema dresera !

bear-ukraine.jpg
 
Stvarno? Koliko mogu da primetim, bradonje nisu bile faktor kada su komunisti rasparčavali Srbiju na nekoliko delova.

Pre toga je kralj obrisao Srbiju sa mape i udario temelj hrvatske državnosti. Crveni su bar vratili Srbiju, bradonje su posle razje.bale i to malo.

- - - - - - - - - -

U tim pregovorima je došlo do nuškanja između sukobljenih strana (Nemaca i partizana) oko mogućeg savezničkog iskrcavanja gde je postojala mogućnost rekombinovanja neprijateljstava tako da bi se partizani okrenuli protiv saveznika jer bi ovi pomogli četnicima. I sami partizani su imali interesa za predah jer su bili iscrpljeni i u prilično lošem položaju. Međutim stvar je presekao sam Hitler jer kako kaže sa banditima samo streljanje. I sam Đilas (pregovarač) kasnije veli da je od početka to pregovaranje koje je naredio Tito bilo greška jer od početka nije imalo izgleda.

Budalaština, tada su saveznici već digli ruke od četnika i uveliko pomagali partizanima. Četnici su dobili pre toga bar tri puta više sredstava i nisu ništa uradili, zato su saveznici prešli na partizane.
 
Budalaština, tada su saveznici već digli ruke od četnika i uveliko pomagali partizanima. Četnici su dobili pre toga bar tri puta više sredstava i nisu ništa uradili, zato su saveznici prešli na partizane.

Ali ja sam govorio o pogledima samih partizana i njihovoj bojazni da će saveznici pokušati da ih razoružaju i da bi u tom trenutku sigurno pomogli četnike.
 
Poslednja izmena:
Eee, sta su sve skrivali i lagali banditi, ne deluje mi ovo kao NAJVECA kontroverza NOB-a.
Skrivali su i skrili da su jako bliski sa ustašama i uoopšte da su velikohrvati.

- - - - - - - - - -

Личи ми на гдина Ђуку из Снса.

Đuka je kao diskutant na forumu ok lik ako mislimo na istog.Mireijevac je gluperda.
 
U svakom ratu se pregovara sa neprijateljem, niste culi za to?

11. marta oficir u stabu Nemackog opunomocenog generala u Zagrebu sacinio je u vecernjim casovima zabelesku o razgovoru koji je vodio sa pukovnikom Pfapfenrotom, povodom predloga partizanske delegacije. Izmedju ostalog u tacki 4. pise:

4. Oni izjavljuju da se ne bore protivu hrvatske drzave, i ni u kom slucaju protiv Nemaca, vec iskljucivo protiv cetnika. Oni su spremni da sa oruzjem u ruci istupe protiv svakog neprijatelja na kojeg mi ukazemo, pa isto tako i protiv Engleza prilikom iskrcavanja....

Martovski pregovori 1943. Miso Lekovic, str 93
Arhiv VII, mikrofilm NAV-N-T-501, r.267, s. 528-9

:super:
 
11. marta oficir u stabu Nemackog opunomocenog generala u Zagrebu sacinio je u vecernjim casovima zabelesku o razgovoru koji je vodio sa pukovnikom Pfapfenrotom, povodom predloga partizanske delegacije. Izmedju ostalog u tacki 4. pise:

4. Oni izjavljuju da se ne bore protivu hrvatske drzave, i ni u kom slucaju protiv Nemaca, vec iskljucivo protiv cetnika. Oni su spremni da sa oruzjem u ruci istupe protiv svakog neprijatelja na kojeg mi ukazemo, pa isto tako i protiv Engleza prilikom iskrcavanja....

Martovski pregovori 1943. Miso Lekovic, str 93
Arhiv VII, mikrofilm NAV-N-T-501, r.267, s. 528-9

:super:

Papir trpi sve.

Postoji li IKO NA SVETU da cetnicima bilo sta poveruje? :nono3:
 
Poslednja izmena:

Back
Top