Mudrost ili znanje!?

Mudrost nije isto sto i znanje. U kompjutere stane ogromna kolicina podataka sto pretstavlja znanje, medjutim tesko da ce neko da izjavi da su masine mudre.Ipak, znanje i mudrost imaju zajednicku nit. Recimo da ti je potreban mudar savet kako da izlecis neku bolest, da li bi potrazio savet od nekoga ko malo poznaje medicinu ili ni malo? Ni jedno ni drugo, vec bi trazio eksperta u toj oblasti. Znaci da je za pravu mudrost neophodno tacno poznavanje stvari.

Mudrost je primena znanja, razboritosti i razumevanja.

:D
 
Кулиража:
Kompjuteri su glupi samo ih mi cinimo pametnima.
=
Vestacka inteligencija moze da bude veoma *visoka, ali je u potpunpsti ogranicena (da nije tako mi bi davno *), i dok su ta ogranicena prisutna, uporedjujuci kompove i ljude, ovi prvi (kojima nedostaju osecanja, osecaj za korist na primer) nemaju pravu inteligenciju...na nasu veliku srecu :wink: :shock:
 
znanje je znanje, a mudost ukljucuje ogromno znanje i iskustvo.
e sad mozda si na znanje mislio kao na teoriju, a mudrost na prakticno znanje.
ja sam teoreticar i pokusavam da se ucim i nadogradjujem na tudjim eksperimentima
praksa mi jednostavno ne ide; a i mislim da je taj naucnik mozda mnogo bolje i lakse ziveo nego starac. sad cuj jednu glupost, kako god ti to zvucalo,ali sam stvarno tako nesto mislila "nije svrha zivota samo preziveti"
a i da ti kazem ja bih ipak pre volela da sam taj naucnik; sta taj starac iskusio sve(pregazio ga tranvaj) i sad ko mrtav konj. a ovako poginem mlad i jos veliki naucnik ima svi da me pamte.
 
Ne moze 'mudrost ili znanje', neodvojivo je.
Znanje je ono sto je neko uspeo da sazna, a mudrost je 'znati' upotrebiti isto.
Neko ko ima i minimalno znanje, a ima mudrost, kadar je stati i pred najvecom gromadom od znanja.
 
Prvo ljudi se ne sortiraju.Sortiraju se kartice u biblioteci npr.
Svaki covek je za mene prvo covek, a tek onda mudar, inteligentan itd...

Priznajem da mi ovo pitanje nije bas jasno.Mudrost ili znanje mi zvuci kao babe ili zabe.
Mudrost je vise od znanja inteligencije i iskustva zajedno.Mislim da je potrebno da imaste nekakvu specificnu filozofiju pogleda na svet, kako bi ste stekli iskustvo mudraca.Kako vam u gomili dozivljaja nebi promaklo ono bitno.Zato se to nemoze nauciti.
IQ je za mene kao motor velike snage, tj. moze izvrsiti isti rad za manje vremena ili se moze popesti uz nagib uz koji se slabiji motori nikad nemogu popeti.Ali kuda ce taj motor ici to ne zavisi od njegove snage.Tako da visok IQ ne garantuje da je neko pametan a kamoli mudar.
Zanje nakrace receno gomila informacija.Ako imate dobar IQ znanje je dobro gorivo.



Tuzni_patak:
Pitanje glasi :::
Dali inteligentan čovek mora da bude i nemilosrdan (i distanciran tzv snob) prema durgima koji su mu na putu ili žele da mu naude , da bi bio čovek koji maksimalno koristi i uživa u životu?

Vrlo koplikovano pitanje, odgovor mozda mozes naci kod Dostojevskog.
 
Pamet je sposobnost koriscenja znanja.
Naprimer kada lekar primenjuje svoje znanje i iskustvo da pomogne pacijentu.
A mudrost je sposobnost koriscenja pameti
Naprimer kada odlucis da ne pomazes nekom jer to nije zasluzio.
Kada odlucis da je lose da napravis atomsku bombu.
Zato je opejhajmer bio dobar ako znate o cemu pricam i ako ja znam o cemu
pricam.
 

Back
Top