Može li vas neko uvrediti , ako isključite sujetu

naravno da mozhe...majka ti je prostitutka...to nema veze s mojom sujetom?...ili ima?...
mnogi ljudi tje se uvrediti ako kazhesh da im je religija losha...npr isus je bio pe.der - uvreditje vetjinu hrishtjana - to i nije sujeta?...il vi crnci ste dobri samo za branje pamuka...mozhe da te uvredi na 1001 nachin a da se ne dotakne tvoje sujete...
 
ne, to ima veze sa kulturološkim obrascem tvojim i tvoje familije - Španci kad pomeneš kevu pošize, dok Nmecima možeš da se nayebavaš do mile volje, njih tek go.vno može da uvredi i pominjanje telesnih procesa ...:)
To su ti pCovke - u odnosu na razl. civilizacije i reakcije su drugačije,a ne verujem da to ima veze sa sujetom već sa kolektivnim modelima ponašanja.

btw. Isus je bio crnac ;) a u to doba lepo ljudsko telo bilo je jednako privlaćno i muškarcima i ženama, bez obzira na pol. Budući da je hodao po Maloj Aziji (među takvijem svetom), pa još gologuz - nije isključeno :mrgreen: Doduše, bi, a ne gay.
 
Hvala Calimeru za značajan doprinos temi....citatom sa engleskim tumačenjem reči vanity i pride.

Izgleda da svi mi mešamo vanity i pride, tj taštinu i gordost, sujetu i ponos....

Da ja definišem po nekom svom vidjenju šta je kod mene šta.Pri tome ja sam sklon menjanju značenja ako filozofski i psihološki ima više logike i svrhe promeniti značenje i uklopiti ga sa značenjem drugih reči...

-sujeta : svaka aktivnost koja smanjuje vrednost osobe bilo u svojim , bilo u tudjim očima, narušava njenu slobodu izbora, a da pri tome osoba misli da to nije neophodno inače se sujeta lako obriše moranjem
-ponos : samopoštovanje očuvanja svojih karakterističnih ličnih vrednosti, i svih vrednosti koje se smatraju vrednim, znači jako slično reči "pride"
-gordost : egocentrično i prema drugima okrenuto osećanje veličanja svojih osobina i dostignuća. Posledica je često i arogancija , tj akcija branjenja tog jaza izmedju osobe i okoline. Kritična osobina je osećanje okrenuto prema drugima.
-narcisoidnost i egocentričnost najbliže liče onome što je definisano u vanity, a svi mi to ne zovemo sujetom...

Po meni je sujeta vezana za animalnost kao sistem u društvu , tj , za evoluciono tumačenje hijararhije i tu ima i svrhu. Postavljanje i održavanje prestiža u hijararhiji u odnosu na druge konkurente .
 
Ako precenjujete vrednost koju vaša aktivnost ima ali kao vrednost vama , onda je u pitanju ponos.
Ako precenjujete vrednost koju vaša aktivnost ima ali kao vrednost drugima , onda je u pitanju sujeta i narcisoidnost.
Šta od ta dva?
Pa ako uspete da često održavate to preteranu vrednost kao društveno prihvaćenu , onda sve više raste sujeta i gordost, a ako ne onda raste narcisoidnost.
Tako od uspešnosti vaše operative zavisi i vaše formiranje kao ličnost.
Tu dodjosmo ponovo u dodir sa (mojom) tezom da je iskustvo moći jako bitno za zdrav razvoj neke ličnost.Jer pruža samopouzdanje, kad dodju teškoće , kao npr sretno detinjstvo , uspešne zaljubljenosti i ljubavi, itd..uspesi u znanju....
 
Malo bih dodao u vezi mojih definicija , izvinjavam se na uzurpaciji prostora.

Sujeta i ponos su dobri za uporedjivanje.
Ponos okrenut ka sebi, samopoštovanje svojih karakterističnih vrednosti i svih vrednosti koje smatramo vrednim.
Sujetu možemo isključiti (dugme za isključivanje) ako imamo dovoljno ponosa , a nimalo gordosti i arogancije jer u njima je sadržana sujeta i njeni su derivati.
Često se misli da je to lako i upadne se u zamku zvana narcisoidnost i egocentričnost.
Razlika je po meni u otvorenosti svog sistema.
Navedoh gore da ako se uspešno nameće onda se više razvija gordost , a ako ne onda egocentričnost i narcisoidnost, što delimično povlači da se onda uvodi polupropustljivost ograde , tj podižu se zidovi...
Kod ponosa nema podizanja zidova , i malo je ljudi spremno da budu ponosni (tj bez zidova) i da isključe sujetu.
(1) Ponos i uključena sujeta
Posebna tema. Pitanje koliko je to ponos, a koliko gordost , čak i kada sva logika upućuje da tu nema prostora za gordost.
Pitanje koliko pakost tu igra svoju igru, kroz sujetu naravno.
Poredjenje ponosa, razloga za ponos. Sve su to po meni deformiteti reči ponos, jer ponos je osećanje okrenuto prema sebi.
Od kada sam uveo da neka osećanja i definicije imaju osobinu smera ka sebi , ka drugima, mnoge stvari su se rasčistile i uprostile...

Eto još jedne stvari koja nikad neće ući u sastav jezika, a filozofske je prirode , a mnogo bi doprinela svesnom uzdizanju jedne nacije.Narodi kojima uspe da u jezik ugrade ovakve filozofske osnove i nijanse su večito sklonije mudrijim rešenjima kao prirodnim, jer su kroz jezik formirani za lak prijem i prepoznavanje takvih osećanja.
 
Ja živim ponosno....
Lepo....ponosan i srećan onim što imaš, gledaš da usmeriš razvoj ka nečemu što bi bilo još lepše...
Isključiš sve koji bi duhovne vrednosti da spuste na materjalne ili hijararhijske...te kategorije neka ostanu odvojene.

Ljudi su tako gladni ponosa....a mogu da budu ponosni na mnogo stvari , a opet eto nisu...
Da su ponosni , ne bi dali da im se lako podvaljuju m za bubrege, ne bi dali da im se umuvaju slatkorečivi.
Ponosni ljudi ne gledaju da li ih drugi vide kao istaknute, ponosne, to je osećanje ka sebi.
 
Betty:
Zašto je kontrola toliko važna :) Ok, pa svi imamo NEKE komplekse (ili: nesigurnosti), ali otkud potreba da se njima - manipuliše?
To i mene zanima.
Licno, ne volim to da radim. Radije pokusavam da svedem ispoljavanje tudjeg kompleksa na minimum. Ili da ga, ako mogu, rasteretim tog kompleksa u odnosu na sebe.

To je, naravno, cesto nemoguce... ljude ciji kompleksi traze njihovo agresivno ispoljavanje, ili gnjecenje drugih, gledam da zaobilazim.
 
CaLiMeRo:
Pa po nekoj definiciji iz srednjoskolske psihologije koje se secam, komplekse imamo svi.
Pitanje 1 za Sakala: a kako ti reagujes kada neko igra na kartu tvoje sujete, obzirom da sam to drugima radis?

...i pitanje 2: je li to James Spider na avataru?

Mogu ti odgovoriti bilo šta i ti imaš mogućnost da mi poveruješ ili ne...
Da bi se igrao sa tuđim sujetama,kompleksima...sam moraš biti oslobođen istih...da bi se neko poigrao sa mojom sujetom,ja bih je trebao imati...a nemam je.
A da bi sad poverovao u ovo moraš me poznavati,a ne poznaješ me.
Avatar!?Pa možda...;)
 
Betty:
Šakale, ne umeš da odogvoriš na pitanje ako nije iz tvog ličnog iskustva? :shock: E ybg...pogrešio si podforum ondaK :lol:

Zašto je (i kome je) važno držati ljude pod kontrolom i koja je uloga sujete tu? Ona, očigledno, olakšava manipulaciju....

Voliš li se ti igrati sa tuđom sujetom?;)
Uopšte ne znači ako se neko igra sa tuđom sujetom da je i on sujetan.
Ja nisam ali volim da se igram.:twisted:
 

Back
Top