Mojsijeve godine

rdeki

Elita
Poruka
17.948
Ovu temu sam otvarao pre više godina na starom pdf Religija.
U pitanju je nelogičnost vezana za godine.

Pri ulasku u Egipat bilo je 70 Izrailjaca čija su imena data u 1. Mojsijevoj knjizi 46. glava i ponovljena u 2. Mojsijevoj glavi 6. glava, gde je navedeno i njihovo potomstvo i dati su podaci ko je koliko živeo.

Među onima koji su došli u Egipat bio je i Kat, Levijev sin, koji je živeo 133 godina.
Katov sin Amram, Mojsijev otac je živeo 137 godina.

Ako uzmeo ekstremni slučaj, neka je Kat rođen onog dana kada su došli u Egipat.
Neka je Amram rođen onoga dana kada je Kat umro.
Neka je Mojsije rođen onog dana kada je umro Amram.
To čini da je Mojsije rođen 133+137=270 godine njihovog boravka u Egiptu.

U 2. Mojsijevoj knjizi, glavi 12 stoji da su Izrailjci u Egiptu proveli 430 godina.
To znači da je u momentu izlaska Mojsije trebao imati 160 godina. Nakon izlaska su lutali pustinjom 40 godina, što znači da je Mojsije morao imati 200 godina.

Ali, 5.Mojsijeva knjiga, glava 34 kaže:

7. И беше Мојсију сто и двадесет година кад умре, и не беху потамнеле очи његове нити га снага издала.
 
Ovu temu sam otvarao pre više godina na starom pdf Religija.
U pitanju je nelogičnost vezana za godine.

Pri ulasku u Egipat bilo je 70 Izrailjaca čija su imena data u 1. Mojsijevoj knjizi 46. glava i ponovljena u 2. Mojsijevoj glavi 6. glava, gde je navedeno i njihovo potomstvo i dati su podaci ko je koliko živeo.

Među onima koji su došli u Egipat bio je i Kat, Levijev sin, koji je živeo 133 godina.
Katov sin Amram, Mojsijev otac je živeo 137 godina.

Ako uzmeo ekstremni slučaj, neka je Kat rođen onog dana kada su došli u Egipat.
Neka je Amram rođen onoga dana kada je Kat umro.
Neka je Mojsije rođen onog dana kada je umro Amram.
To čini da je Mojsije rođen 133+137=270 godine njihovog boravka u Egiptu.

U 2. Mojsijevoj knjizi, glavi 12 stoji da su Izrailjci u Egiptu proveli 430 godina.
To znači da je u momentu izlaska Mojsije trebao imati 160 godina. Nakon izlaska su lutali pustinjom 40 godina, što znači da je Mojsije morao imati 200 godina.

Ali, 5.Mojsijeva knjiga, glava 34 kaže:

7. И беше Мојсију сто и двадесет година кад умре, и не беху потамнеле очи његове нити га снага издала.

Evo ovako , ajde reci ti meni iz kog je plemena mojsije?
I drugo u koliko godina su umrli Josif i njegova braca?
 
Pa racunaj koliko su oni godina ziveli u Misiru?:)
Kakve to veze ima?
Među ljudima koji su došli u Egipat nabrojen je i Kat.On je živeo 133 godine.
Njegov sin Amram je živeo 137 godina.
Amramov sin je Mojsije.
Jevreji su u Egiptu boravili 430 godina.

Iz ovoga gore nedvosmisleno sledi da je Mojsije u momentu izlaska morao imati najmanje 160 godina. A on je umro kada mu je bilo 120....
 
Iz ovoga gore nedvosmisleno sledi da je Mojsije u momentu izlaska morao imati najmanje 160 godina. A on je umro kada mu je bilo 120....

Da, i od toga oduzmi 40 godina smucanja po Sinajskom poluostrvu i dobiješ tačno 120, baš kao što piše.
Ako piše saberi, to je isto kao da piše oduzmi, samo mora neko da ti rastumači šta je avramski bog hteo da kaže. :lol:
 
Kakve to veze ima?
Među ljudima koji su došli u Egipat nabrojen je i Kat.On je živeo 133 godine.
Njegov sin Amram je živeo 137 godina.
Amramov sin je Mojsije.
Jevreji su u Egiptu boravili 430 godina.

Iz ovoga gore nedvosmisleno sledi da je Mojsije u momentu izlaska morao imati najmanje 160 godina. A on je umro kada mu je bilo 120....

Od kada ti racunas robovanje izrailjaca u misiru?
 
Da, i od toga oduzmi 40 godina smucanja po Sinajskom poluostrvu i dobiješ tačno 120, baš kao što piše.
Ako piše saberi, to je isto kao da piše oduzmi, samo mora neko da ti rastumači šta je avramski bog hteo da kaže. :lol:
Da saberem... oduzmem.... pomnožim...

E sada sam se oduzeo... Može biti da je najbolje da izračunam prvi izvod...
 
kako nema smisla, inace bi godine ropstva trebale da se racunaju od smrti faraona .
No kako sa sigurnoscu mozes da znas da je Mojsije bas treca generacija ?
Zar to nije malo vremena?
Ništa ja ne znam sa sigurnošću, već se sve to može pročitati u Starim Zavetu.
Ostavio sam gde sve to piše, pa i ti sam možeš pročitati.
 
Pa i nisi najasnije.
Gde pise da je Katov sin Amram?
2. Mojsijeva knjiga, glava 6 (kao što sam već napisao). A evo i stihova:

"18. А синови Катови: Амрам и Исар и Хеврон и Озило; а Кат поживе сто и тридесет и три године.

19. А синови Мераријеви: Молија и Мусија. То су породице Левијеве по лозама својим.

20. А Амрам се ожени Јохаведом братучедом својом, и она му роди Арона и Мојсија. А поживе Амрам сто и тридесет и седам година."
 
2. Mojsijeva knjiga, glava 6 (kao što sam već napisao). A evo i stihova:

"18. А синови Катови: Амрам и Исар и Хеврон и Озило; а Кат поживе сто и тридесет и три године.

19. А синови Мераријеви: Молија и Мусија. То су породице Левијеве по лозама својим.

20. А Амрам се ожени Јохаведом братучедом својом, и она му роди Арона и Мојсија. А поживе Амрам сто и тридесет и седам година."

Da, da...
Nesto tu ima sto ja ne vidim.
Moracu ovo malo da bolje pogledam.
 

Back
Top