Ako tko pita ovakva pitanja, mjesto mu je u dječjem vrtiću, a ne razgovorz odraslih.
A ove knjige su dokaz čega? Volio bih da ti ili netko drugi, odgovorite na sljedeća pitanja?
Vlasi dolaze u Dalmaciju iz Hercegovine, Bosne, Crne Gore i Raške. To je prostor srpske srednjovjekovne države. Je li onda srpska srednjovjekovna država u stvari Vlaška?
Odakle su Vlasi došli u tu srpsku srednjovjekovnu državu?
Jesu li ti Vlasi ikad govorili neki drugi jezik osim srpski?
Jesu li ti Vlasi ikad pjevali o nekom drugom osim o Nemanjićima, Milošu Obiliću, kraljeviću Marku, Svetom Savi?
Zašto ti Vlasi stoljećima čuvaju srpsku kulturu i tradiciju?
Zašto je srpska herojska epika žila kucavica tih Vlaha?
Zašto ti Vlasi gdje god dolaze nose sa sobom srpska imena i prezimena i svetosavlje?
Kada su ti Vlasi sami sebe nazivali Vlasima i vidjeli se kao dio Rumunja?
Primjer koji ruši sve zablude o Vlasima su Srbi iz Gorskog Kotara, ili navodni Vlasi. Oni dolaze u čisto kajkavski kraj, koji je okružen čakavcima. A govore štokavski!!! Od koga su Srbi u Gorskom Kotaru, iz Srpskih Moravica, Kosanovića, Dokmanovića, Bunjevaca, Jasenka.... naučili štokavski?
Današnji Hrvati u Gorskom Kotaru još uvijek govore kajkavski. Oni su u ranijim izvorima nazvani Kranjcima. Osim njih, u Gorski Kotar je Beč doselio koloniste - Nijemce, Čehe, Slovake... ti ljudi su s vremenom preuzeli govor lokalnog stanovništva - kajkavski.
Dakle, u isti kraj, Gorski Kotar, dolaze dvije grupe kolonista - Vlasi i Česi/Slovaci/Nijemci. Jedni govore štokavski, a drugi preuzimaju kajkavski. To nam nedvosmisleno pokazuje da su ti tzv. Vlasi sa sobom donijeli štokavski jer ga nisu imali od koga naučiti u Gorskom Kotaru.
Pitanje za dječji vrtić:
Ako ti Vlasi dolaze sa područja srpske srednjovjekovne države, ako sa sobom nose srpski jezik, srpska prezimena, srpska imena, srpske običaje, srpsku vjeru, ako pjevaju samo i isključivo o srpskim precima, šta su onda ti Vlasi?
1. Hrvati
2. Srbi
3. Neki fantomski Rumunji