MASKE SU PALE!

Ma jok...ovo je ziva istina u svom izvornom obliku...


Арбанаси су на простор Балкана доведени као плаћеничка војска с Кавказа у XII веку и учество­вали су у грађанском рату за византијски престо на страни Ђорђа Манијака. Иначе, пре тога су од X века за арабљанске гусаре пљачкали Сицилију и јужну Италију, где и данас живе у вели­ком броју. После пораза Манијака, као распуштена војска која није имала где да се врати, пе­њу се и живе у планинама које су данас у Албанији и на Косову. Баве се сточарством, плаћају порез цару Душану, пре тога тулучким грофовима (од којих воде порекло и Балшићи), који Драч и околну земљу добијају као награду за војну службу у Италији, и углавном су католици, што није претерано скривано, све до касног средњег века, кад почиње јачање и преовладавање исламског верског фактора.


hej! 'Vojska porazenog Manijaka'... vidis bre sta je sila narodnog identiteta, vekovi prolaze a navike...
 
ma ne bre ovo je istina

Although Macedonia is a young state, since it became independent in 1991, its roots run deep into history. The name "Macedonia" is in fact the oldest surviving name of a country in the continent of Europe. Archaeological evidence shows that old European civilization flourished in Macedonia between 7000 and 3500 BC. The region Macedonia is located in the heart of the Balkans, north of ancient Greece, east of Illyria, and west of Thrace. The ancient Macedonians were an ethnically, linguistically, and culturally distinct nation. The origins of the Macedonians are in the ancient Brygian substratum which occupied the whole of Macedonian territory and in Indo-European superstratum, which settled here at the end of the 2nd millennium.

The history of the ancient Macedonian kingdom begins with Caranus, who was the first known king (808-778 BC)
 
Kazem ja, krv nije voda...


НЕВЕРОЈАТНО, НО ВИСТИНИТО


Чеченските терористи ја поддржуваат УЧК во Македонија и Србија


Терористите од Чеченија со едно од своите последни соопштенија на интернет страницата www.kavkazcenter.com, ги поддржуваат припадниците на АНА во борбата со руските полтрони Србија и Македонија


Терористите од Чеченија во едно од своите последни соопштенија на интернет страницата www.kavkazcenter.com, ги поддржуваат припадниците на УЧК во наводно правичната борба, според нив, против руските полтрони Србија и Македонија, на нивните територии.
Имено, во соопштението стои дека светот требало да ја зграби можноста и да се прогласи независноста на Косово, и останатиот негов дел, кој наводно се наоѓал под контрола на останата словенска држава, а се мисли на западниот дел на Македонија од рацете на Владимир Путин.
Чеченците тврдат дека во последното излагање, рускиот претседател Владимир Путин, јавно ја понижил Американката Кондолиза Рајс, заедно со секретарот за одбрана на САД Роберт Гејтс, за време на нивната неодамнешна посета во Москва.



Наводно, според изворите на терористите од Кремаљ, Путин на Американците им се заканил дека, иако тој не дозволил изградба на заштитен ракетен систем во земјите кои се блиску до Русија, САД сепак го сторил тоа.

За возврат Русија ќе го применела истиот принцип на Балканот и ќе си ги заштитела своите интереси. Путин со сета расположлива снага која ја имал, нема да дозволи независност на Косово.

Освен тоа, Путин и Русија веќе подолг период ги вооружувале славо-балканските народи, а особено Србија, да бидат противтежа на НАТО земјите во регионот. Стратешката цел на Русите била константно и целосно да се дестабилизира овој дел од европскиот регион и да се спречи новото проширување на овие земји во НАТО алијансата.
Имено, според Чеченците, Белград ја имал клучната стратешка позиција во регионот во секоја смисла. А со тоа најголемите руски полтрони директно влијаеле на судбината на сите балкански народи.

(А.С.)

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=B97031DC74BE484188FFD98145FF95FC
 
Eto, sad kad znas gde ti je prapostojbina, znas sta ti je ciniti...kad im se pojavite tamo onako smrdljivi i degenerisani, Checheni ce da vam se obraduju kad vide da nisu bas tolika stoka, da ima i gorih...
 

Back
Top