Labkovski opet o samopoštovanju

Manga Hilux

Legenda
Moderator
Poruka
69.797

Žensko samopoštovanje pobjeđuje sve" - Labkovski vjeruje da 3 stvari čine ženu privlačnom​


Danas se često ističe snaga transformacije kod žena, govori se o tome kako se žena iz "bundeve" može pretvoriti u "princezu", pod pretpostavkom da zna kako to postići.



Ovo podsjeća na bajke i mitove, ali isto tako odražava dublju poruku o samoprihvaćanju, rastu i razvoju. Upravo ovu poruku je pokušao prenijeti i poznati psiholog M. Labkovski, koji smatra da ljubav i odnosi nisu čarobni fenomeni, već proizlaze iz unutrašnjeg stanja svakog pojedinca. M. Labkovski postavlja važno pitanje o tome kako doživljavamo ljubav.

Često koristimo izraze poput "osvojila me", "očarala", ili "hipnotisala", sugerišući da se ljubav poima kao neka vrsta lutrije ili čuda koje se događa neovisno o nama. Međutim, Labkovski nas uvjerava da ljubav i odnosi proizlaze iz onoga što već posjedujemo u sebi. On naglašava tri ključna elementa koja čine ženu privlačnom.


Prvo, to je stav prema vlastitim godinama. Za atraktivnu ženu, godine su samo još jedna karakteristika koja čini njen jedinstveni identitet, slično kao što je boja očiju ili visina. Zašto bi se netko stidio svojih godina, isto kao što se ne stidimo svojih fizičkih karakteristika? Labkovski postavlja pitanje koliko često žene razmišljaju o svojim godinama, ukazujući na to da ne bi trebale sebe ranije svrstavati u kategoriju "starijih" osoba.

Drugi ključni aspekt je da se ljubav ne temelji na izgledu, već na karakteru, temperamentu i odanosti samoj sebi. Unikatnost i privlačnost proizlaze iz onoga što čini osobu posebnom, a to su karakterne osobine, osobnost i autentičnost. Labkovski ističe važnost da svatko razvija svoje unutrašnje kvalitete, istražuje svoje strasti i talente, te se posveti ličnom razvoju.

Treći ključan faktor je samopoštovanje. Samopoštovanje ima snagu da prevlada sve prepreke, uključujući vanjsku i unutrašnju ljepotu, obrazovanje, talente, sposobnosti i materijalno bogatstvo. Ako se osoba iskreno voli, cijeni svoje jedinstvene osobine i šarm, te nema sumnje u sebe, bit će emocionalno snažna i uspješna čak i u usporedbi s onima koji su možda atraktivniji ili bogatiji. Bitno je shvatiti da samopoštovanje nije samo o tome koliko se osoba smatra lijepom i privlačnom. To je o dubokom uvjerenju u sebe, što uključuje samopouzdanje, razumijevanje vlastitih vrijednosti i sposobnosti, te poštovanje prema sebi.

Važno je znati prepoznati i cijeniti sve svoje kvalitete, uključujući emocionalnu inteligenciju, duhovni rast, obrazovanje, težnju za postizanjem ciljeva, i još mnogo toga. Navedeni savjeti odražavaju dublju poruku o važnosti razvoja unutarnje ljepote i snage, te o značaju samopoštovanja i samopouzdanja.


Transformacija "iz bundeve u princezu" može se postići kroz unutarnji rast, razvoj i samoprihvaćanje, što u konačnici čini ženu još privlačnijom, bez obzira na fizički izgled ili godine.



 
Samopoštovanje ( samopouzdanje ) je najvažniji faktor, po meni, ne samo kada su emotivni odnosi u pitanju, već se odnosi na život u celini.

Samopoštovanje imaju sve odrasle, emotivno zrele osobe.
Nestabilne i depresivne osobe moraju najpre da žele da im bude bolje, i tek onda korak po korak moraju da nauče šta znači samopoštovanje i pored toga, moraju da nauče da vole sebe.

I prvi i drugi element-faktor su podjednako važni koliko i samopoštovanje.

Kada naučimo da volimo sebe, i drugi će voleti nas.

Što se tiče godina, one su samo broj.

Nevažno je da li neko ima 40-50-60-70 godina ukoliko je vedar duh, pun optimizma, zna da voli i sebe i druge.

Sve ove rečenice biće savršeno jasne osobama koje imaju samopoštovanje i koje su stabilne.

Odgovori depresivnih osoba biće " Ja to ne mogu! Ja se plašim! Nemam samopoštovanja i ne mogu da se menjam! "

Ti odgovori su zapravo strah od promena. Virtualno poznajem osobe koje su depresivne i ušuškane su u toj depresiji, ne znaju kako da se menjaju i plaše se.

Izvinjavam se ukoliko sam ovom rečenicom povredila one koji su depresivni.

***
Lično, gubila sam samopoštovanje dva puta u životu, kada sam imala težak oblik depresije. Ali..imala sam želju da mi bude bolje.

Danas znam da nije bilo lako povratiti samopoštovanje. Ali je bilo moguće.

Takođe, imam samopoštovanje i svesna sam svojih mana i svojih vrlina..i dopada mi se krilatica " kako zračiš tako privlačiš".
 
Meni ženu privlačnom čini socijalna, emotivna inteligencija, komunikativnost i opuštenost. Samopoštovanje ne vezujem za ženu, vezujem za bilo koji oblik bića koji postoji, jer ko nije dobar sebi neće biti ni drugima.

Mislim da mnogi ljudi danas pričaju neke normalne stvari, o kojima ljudi znaju i sami, ali valjda tek kad čuju to od drugih mogu da počnu rezonovati to drugačije.

Smatram da godine nisu nikakvo merilo bilo čega, da žena može biti fantastična i u 25, 35, 45, da je sve stvar toga kako sebe doživljava, koliko ulaže u sebe, shvatanje sredine u kojoj se nalazi i neka životna radost. Imao sam i one od po 23 koje nisu volele život, a dočekivale su me radosno u stanu i one od 46 i kad sam imao 25 godina :)
 

Back
Top