KUTAK, svrati na trenutak! / Da li neko zna?

  • Začetnik teme nakindjuren
  • Datum pokretanja
Uh... Ja sam na nekom internet kvizu videla pitanje koji je turcizam za BLAGOSLOVEN i lupih HALAL i pogodih (ali svi znamo da ti kvizovi uopšte ne moraju biti merodavni za takve stvari).
Elem, ispade da je ALAL od HALAL što znači BLAGOSLOVEN.

E, a sad pogledah kod Vujaklije i pod HALALITI stoji da je od arapskog HALAL (drugo A dugo, na turskom je nešto slično) što na arapskom znači ŠTO JE VERSKI ISPRAVNO, a na srpskom je dobilo značenje OPROSTITI, POKLONITI.

Alal mi vera, baš sam se potrudila :lol:
 
Drustvo, 'ajde da malo razmRmRdamo ovaj podforum.
Ulozimo malo mentalnog napora i napravimo malu riznicu znanja i prijatno mesto za diskusiju?
Sta kazete vi na to?
Jeste da su ovakvi podforumi zahtevniji od onih gde se samo caska, al' dovoljno je da se svako samo malo potrudi. A ako knjizevnost stvarno volite, to i nije neki napor.


Ova tema nek vam sluzi za komentare, predloge, sugestije. Plus za informacije tipa:

- novi knjizevni konkursi
- najave promocija i novih izdanja zanimljivih knjiga,
predavanja o raznim piscima, knjizevne veceri
- uopste sve sto je zanimljivo i tice se knjizevnosti kod nas i u svetu!


Hvala na saradnji! :)

 
raven:
Pre nedelju dana pokrenut je sajt Art-Anima ( http://art-anima.com ), koji za cilj ima predstavljanje domaće fantastične proze, ali i edukaciju ljudi koji bi želeli da se bave pisanjem kratkih priča. Pored baze korisnih tekstova (o strukturi priče i pravilima kojih bi se trebalo pridržavati prilikom pisanja) na sajtu možete naći nekoliko priča domaćih afirmisanih autora, beleške o piscima, prikaze knjiga i zanimljive vesti. Takođe, možete posetiti forum na kome mladi autori predstavljaju svoje radove za koje od afirmisanih domaćih pisaca dobijaju kritike. Na istom forumu i vi možete predstaviti svoje kratke priče, ali vodite računa da one budu formatirane i gramatički doterane.
raven:


Iako je sajt Art-Anima namenjen pre svega piscima fantastične proze, siguran sam da će tekstovi koji se na njemu nalaze biti od koristi i onima koji pišu van tog žanra.


:wink:
 
V konkurs za najkracu kratku pricu :D

May 17th, 2006
Izdavačka kuća „Alma”, u saradnji sa „Beografitima”, organizuje V konkurs za najkraću kratku priču. Šalju se do tri neobjavljene priče, ne duže od 15 redova (900 znakova). Nema nikakvih tematskih ili žanrovskih ograničenja. Priče, odštampane u tri primerka, potpisuju se šifrom, a razrešenje šifre dostavlja se u zasebnoj manjoj koverti, gde se navode i osnovni podaci o autoru (datum i mesto rođenja, zanimanje, književni rad, saradnja sa časopisima, objavljene knjige, adresa, telefon, e-mail adresa…).

Žiri će dodeliti I, II i III nagradu.

Priče, potpisane imenom i prezimenom, mogu se poslati i elektronskom poštom, i u tom slučaju ne učestvuju u konkurenciji za nagrade, ali će biti objavljene u zborniku – ukoliko to svojim kvalitetom zavređuju.

Radovi se šalju na adresu:

Alma
Molerova 62-A
11000 Beograd

ili


almabg@sezampro.yu
Konkurs je otvoren od 15. aprila do 15. avgusta 2006. godine. Nakon konkursa biće objavljen zbornik najlepših ostvarenja pristiglih na konkurs. Objavljene priče neće se honorisati.

Sve informacije o konkursu, nagradama, autorima zastuplje- nim u zborniku, predstavljanju knjige i sl. biće objavljene na sajtu www.alma.co.yu.



Knjizevni konkurs internet casopisa "Helly Cherry"

June 20th, 2006
Internet časopis Helly Cherry raspisao je književni konkurs koji je stalno otvoren. Tema je naučna fantastika, fantastika, horor, nadrealno i bajke. Nema ograničenja na dužinu priče, niti je bitno da li su priče pre toga objavljivane.

Svi zainteresovani mogu da šalju svoje priče na adresu - petelin@drenik.net
 
divlja:
Inace, ovaj sajt sto je raven ostavio je odlican za sve koji pisu fantastiku, sad je malo "prolupao", ali obavezno ga posetite u buducnosti!:-)

Sajt je rehabilitovan, tako da sada možete bez ikakvih problema da pročitate tekstove o tome kako napisati kratku priču, pročitati neku od desetak kvalitetnih priča domaćih afirmisanih pisaca fantastike, a oni koji žele kritiku za svoju priču, istu mogu da dobiju na forumu, koji obilazi popriličan broj pisaca fantastike (ovo ne preporučujem onima koji nisu spremni na veoma oštru kritiku).

Dakle, posetite http://art-anima.com :)
 
kako da objavim zbirku pesama, ako pri tom nemam keša da poguram akciju? ne garantujem da su sve savrsene, medjutim, neke su sigurno dobre, a koliko znam, to sve moraju da prekontrolisu urednici i tako ti nadredjeni...... nego, mene zanimaju one akcije gde bi neka moja pesma pobedila na nekakvom takmičenju i dobila tiraž od 500 primeraka ili slicno!!!!! još jedna pomoć mi treba! izbor pesme- to je naravno individualno, ali ne mogu ni sama da odaberem, neke precenjujem, a druge opet potcenjujem.....aaaaaaaaaaaaaa........... lavirint!!!!!!
 
Divlja, zasto mislis da ne ide?
Naravno, da postoje takvi konkursi. Ovako, ja sam na jednom dobio prvu nagradu i stampanje zbirke u 300 primeraka, 200 mojih, 100 izdavacu. :)
Kod nas (tj. u bivsoj SCG) postoji nekoliko takvih konkursa.
1) Festival mladih pesnika u Vrbasu
2) Festival mladih pesnika u Zajecaru
3) Disovo prolece u Cacku
4) Ratkoviceve veseri poezije u Bijelom Polju
5) Festival "Spasoje Pajo Blagojevic" u Pluzinama
Na tim konkursima nagrada je stampanje knjige. ;)

Vrbas i Zajecar su svake godine u maju, kao i Disovo prolece. Pluzine su u julu, ali je rok za slanje bio do danas :( . Konkurs za Ratkoviceve ove godine jos nije raspisan, bice otvoren sigurno do avgusta, a finale je u septembru. Cim izadje konkurs, dacu vam ga.

Postoji jos mnogo manjih konkursa, na kojima se ulazi u zbornik, ili dobija neka mala suma novca. Ako ste zainteresovani, sajt je www.knjigainfo.com

Pozdrav!
 
Vanja88:
Divlja, zasto mislis da ne ide?
Naravno, da postoje takvi konkursi. Ovako, ja sam na jednom dobio prvu nagradu i stampanje zbirke u 300 primeraka, 200 mojih, 100 izdavacu. :)
Kod nas (tj. u bivsoj SCG) postoji nekoliko takvih konkursa.
1) Festival mladih pesnika u Vrbasu
2) Festival mladih pesnika u Zajecaru
3) Disovo prolece u Cacku
4) Ratkoviceve veseri poezije u Bijelom Polju
5) Festival "Spasoje Pajo Blagojevic" u Pluzinama
Na tim konkursima nagrada je stampanje knjige. ;)

Vrbas i Zajecar su svake godine u maju, kao i Disovo prolece. Pluzine su u julu, ali je rok za slanje bio do danas :( . Konkurs za Ratkoviceve ove godine jos nije raspisan, bice otvoren sigurno do avgusta, a finale je u septembru. Cim izadje konkurs, dacu vam ga.

Postoji jos mnogo manjih konkursa, na kojima se ulazi u zbornik, ili dobija neka mala suma novca. Ako ste zainteresovani, sajt je www.knjigainfo.com

Pozdrav!

a valjevski konkurs? cini mi se da i tako nesto postoji...
 
Da, ali valjevski je samo za srednjoskolce.
Salje se valjda, svake godine do pocetka aprila rukopis zbirke pesama pod sifrom, sa razresenjem u posebnoj koverti, i sa potvrdom da si redovan ucenik srednje skole. Rezultati su uvek najkasnije do 10.maja. Tada se zna ko su finalisti. Bira se 10 ili 12 finalista i posle njihovih nastupa na finalnoj veceri ziri proglasava pobednika kome se stampa zbirka. To je zaista lep konkurs.
Nisam ga stavio na gornji spisak zato sto je ogranicen samo na srednjoskolce.
Valjevska gimnazija salje svake godine dopise svim srednjim skolama u februaru kao poziv za konkurs, pa ako je neko zaiteresovan, moze se obratiti i svom profesoru knjizevnosti ;).
Pozdrav

Vanja
 
Za pesme ili kratke price je ok ali za roman ili dramski roman,kako god,malo je teze.Ja radim na svojoj drami oko godinu dana,dala sam je nekim ljudima da je procitaju i sve je to lepo, kritike su dobre ali verujem da covek mora sam u ovom slucaju da se pogura.Razmisljala sam da se uputim nekom izdavacu ali sujetna kao i svaki mladi "pisac" :D jos to nisam ucinila.Sta uopste ja da kazem tim ljudima???Znate ja sam zelela da konkurisem na dramaturgiji pa sam napisala dramu i eto nisam se ni pojavila na prijemnom ove godine jer me je bio strah,upisala knjizevnost pa reko da izdam dramu??? :D Kada je pisanje u pitanju retko kada se zbunim ali u direktnoj komunikaciji... :? zaveze mi se jezik.Treba umeti to. :D Hvala vam za ove konkurse to je jako lepa stvar za nas jos uvek nedovoljno afirmisane :D
 

Back
Top