kraj filozofije

pesho

Veoma poznat
Poruka
10.107
dal prelaskom filozofije u digitalne okvire je moguce ustanoviti filtere koji ce je izopstiti iz glavnih tokova cak i u tragovima i preusmeriti je u digitalni trash odeljak gde ce zalaziti samo avanturisti
 
Sredinom prošlog veka su filozofi Adorno i Hajdeger objavili kraj filozofije...
Nije u pitanju samo atomizacija govornih i pisanih iskaza i pojmova,već preokret koji se očekuje u naukama u pogledu
porekla postojanja,kvantne mehanike koja isključuje klasičnu logiku , te novih saznanja o hologramskom kontiniumu
kao nesagledivom ljudskim umom i senzorima kojima sve raspolaže...
Shvatanje da je ljudska umnost nedostatna...
U novije vreme se pokazuje,nazire prilika da se konstituiše ,uz pomoć kibernetike,nova umna disciplina ispred nauka...
Videćemo šta će doneti hibridni um!
 
Vec kada si ovde postavio temu, dao si odgovor. Mislim, kako objaviti kraj ( smrt ) filozofije, a istovremeno pricas o njoj ?

Logika je, dabome, filozofska disciplina. :)

Mnogo je ovde bilo polemika oko toga sta filozofija jeste. Ja sam u zaru polemike rekao nekima ( poput Ozimana ili Drakceta, npr. ) sto i nije prilicno. :(
I mi smo se ovde svadjali. To je tako. I ja mislim da tako i treba da bude.

Filozofija ne trpri dogmatizam, i to da postoji jedna i jedina istina, koja ne moze da bude promenljiva i podlozna kritici.

Inace, to vec filozofija nije. Religija jeste. Ali, to vec nije filozofija. I ovaj pdf. :)
 
Govoriti o kraju filozofije nije moguće a ne govoriti istovremeno i o kraju religije jer im je cilj isti, a to je otkriće porekla materije, života i prirode i smisla njihovog postojanja. Kao i onog dela nauke koji se istim tim pitanjima bavi. I kad se u tome uspe, tog dela nauke, kao i filozofije i religije više neće da bude. Ostaće samo tehnološka nauka u službi cilja i smisla postojanja materije, života i prirode u skladu sa zakonima po kojima oni postoje.

Uostalom, mi već sada možemo da ukinemo (zanemarimo) i filozofiju i religiju jer Univerzalni Zakon po kojem postoji materija, život i priroda je već otkriven i poznat.


Nedostaju samo ljudi sposobni da ga shvate, koji će i dalje da nastave da filozofiraju i veruju.
 
dal prelaskom filozofije u digitalne okvire je moguce ustanoviti filtere koji ce je izopstiti iz glavnih tokova cak i u tragovima i preusmeriti je u digitalni trash odeljak gde ce zalaziti samo avanturisti


Ovo moze da se kaze za istoriju filozofije, a to je vec sada.
Filozofija je vezana za proces razmisljanja, pa kada prestanemo da razmisljamo
ili zaposlimo dokone mozgove necim drugim bice kraj filozofije.
 
Boljarin:

Filozofija je vezana za proces razmisljanja

Filozofija jeste proces razmišljanja. ali malo koji proces razmišljanja jeste filozofija.
Zato što je filozofija samo jedan od veoma retkih predmeta razmišljanja, koji ima svoj
specifičan cilj i svrhu. I dok god se taj cilj ne postigne filozofije će da bude. Uz napomenu
da bez nauke taj cilj filozofija sama, kao golo umovanje, nikada neće moći da postigne.
Štaviše, taj cilj će pre da postigne nauka, nego filozofija. I kad se to desi filozofiji će da
bude kraj, a ostaće samo nauka. Naravno, Nauka o Svesti, tj. Nauka o Nagonu samoodržanja i
njegovih 7 fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji, imajući na umu da ništa drugo i ne postoji
o čemu bi moglo da se filozofira ili naukuje.
 
Znaci stigao je kraj lazima?


Boljarin:

Filozofija jeste proces razmišljanja. ali malo koji proces razmišljanja jeste filozofija.
Zato što je filozofija samo jedan od veoma retkih predmeta razmišljanja, koji ima svoj
specifičan cilj i svrhu. I dok god se taj cilj ne postigne filozofije će da bude. Uz napomenu
da bez nauke taj cilj filozofija sama, kao golo umovanje, nikada neće moći da postigne.
Štaviše, taj cilj će pre da postigne nauka, nego filozofija. I kad se to desi filozofiji će da
bude kraj, a ostaće samo nauka. Naravno, Nauka o Svesti, tj. Nauka o Nagonu samoodržanja i
njegovih 7 fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji, imajući na umu da ništa drugo i ne postoji
o čemu bi moglo da se filozofira ili naukuje.
Ti kada ga objasnis, objasnio si....kao boga te molim ne objasnjavaj vise, mora malo da se slegne....
 
Laž je jedina filozofija svake religije ... U bilo koju, naročito hrišćansku, religiju da zagrebemo naiđemo uvek na isto - LAŽ, koja je nekima postala zanat i najbolji alat za manipulisanje s` neborazovanim ljudima ...
jel zato kineska drzava pobi 400.000 budista sto lazu?
jel se zato samospaljuju, zbog propagande lazi i zive izopsteni daleko od svojih porodica?
koliko god religije nekad mogu biti nekom odurne jer ih ne razume, od njih je gori apsolutizam i totalitarizam koji pokusava paramecijuma od ljudi nametnuti laznu ideologiju kao zamenu za religiju, represijom se obracunavajuci sa svim drugim religijama. od toga nista ne videh gore na ovom svetu.
 
A je l` za vreme inkvizicije "hrišćanska crkva" pobi na najzverskiji način više od 5.000.000 nevinih žena samo zato što ih je Bog stvorio kao žene?
pa nemojmo tako daleko jer cemo se vratiti na pitanje marije magdalene, raspeca, ko je izdao hrista, templara i potrage za svetim gralom zbog koga je manijak sa brcicima oterao milione u smrt i unakazio generacije.
budisticka filozofija... kada se suocis sa njom na pravi nacin onda ti je jasno zasto new wave ideolozi od crvenih pa do ovih danas zele da ih satru.
 
Čuj dokaze.Da si ucen kao sto tvrdis, znao bi da dokazi ne idu sa verom.
Ne sa verom, vera je nešto sasvim drugo što ti nikada nećeš pravilno shvatiti, ali sa lažima istorije religija ... Zar se Biblija može da smatra bilo kakvom relevantnom istorijskom činjenicom? Šta je u njoj uopšte usklađeno sa tim istorijskim činjenicama? Navedi mi jedan, jedini, primer i počeću da mislim da si stvarno nešto naučio ...
 
pa nemojmo tako daleko jer cemo se vratiti na pitanje marije magdalene, raspeca, ko je izdao hrista, templara i potrage za svetim gralom zbog koga je manijak sa brcicima oterao milione u smrt i unakazio generacije.
Da, treba se vratiti i tome kako bismo lako dokazali kako su zli, polupismeni i bezdušni ljudi neobrazovanim fanaticima uteravali nekakvu svoju suludu religiju ...
 

Back
Top