Quantcast

kraj filozofije

pesho

Domaćin
Poruka
3.906
dal prelaskom filozofije u digitalne okvire je moguce ustanoviti filtere koji ce je izopstiti iz glavnih tokova cak i u tragovima i preusmeriti je u digitalni trash odeljak gde ce zalaziti samo avanturisti

Dragoljub69

Buduća legenda
Banovan
Poruka
26.839
Sredinom prošlog veka su filozofi Adorno i Hajdeger objavili kraj filozofije...
Nije u pitanju samo atomizacija govornih i pisanih iskaza i pojmova,već preokret koji se očekuje u naukama u pogledu
porekla postojanja,kvantne mehanike koja isključuje klasičnu logiku , te novih saznanja o hologramskom kontiniumu
kao nesagledivom ljudskim umom i senzorima kojima sve raspolaže...
Shvatanje da je ljudska umnost nedostatna...
U novije vreme se pokazuje,nazire prilika da se konstituiše ,uz pomoć kibernetike,nova umna disciplina ispred nauka...
Videćemo šta će doneti hibridni um!

NEREJ

Aktivan član
Poruka
1.735
Vec kada si ovde postavio temu, dao si odgovor. Mislim, kako objaviti kraj ( smrt ) filozofije, a istovremeno pricas o njoj ?

Logika je, dabome, filozofska disciplina. :)

Mnogo je ovde bilo polemika oko toga sta filozofija jeste. Ja sam u zaru polemike rekao nekima ( poput Ozimana ili Drakceta, npr. ) sto i nije prilicno. :(
I mi smo se ovde svadjali. To je tako. I ja mislim da tako i treba da bude.

Filozofija ne trpri dogmatizam, i to da postoji jedna i jedina istina, koja ne moze da bude promenljiva i podlozna kritici.

Inace, to vec filozofija nije. Religija jeste. Ali, to vec nije filozofija. I ovaj pdf. :)

Ljubo2

Domaćin
Poruka
3.330
Govoriti o kraju filozofije nije moguće a ne govoriti istovremeno i o kraju religije jer im je cilj isti, a to je otkriće porekla materije, života i prirode i smisla njihovog postojanja. Kao i onog dela nauke koji se istim tim pitanjima bavi. I kad se u tome uspe, tog dela nauke, kao i filozofije i religije više neće da bude. Ostaće samo tehnološka nauka u službi cilja i smisla postojanja materije, života i prirode u skladu sa zakonima po kojima oni postoje.

Uostalom, mi već sada možemo da ukinemo (zanemarimo) i filozofiju i religiju jer Univerzalni Zakon po kojem postoji materija, život i priroda je već otkriven i poznat.

Nedostaju samo ljudi sposobni da ga shvate, koji će i dalje da nastave da filozofiraju i veruju.

Boljarin

Buduća legenda
Poruka
28.422
dal prelaskom filozofije u digitalne okvire je moguce ustanoviti filtere koji ce je izopstiti iz glavnih tokova cak i u tragovima i preusmeriti je u digitalni trash odeljak gde ce zalaziti samo avanturisti

Ovo moze da se kaze za istoriju filozofije, a to je vec sada.
Filozofija je vezana za proces razmisljanja, pa kada prestanemo da razmisljamo
ili zaposlimo dokone mozgove necim drugim bice kraj filozofije.

Ljubo2

Domaćin
Poruka
3.330
Boljarin:

Filozofija je vezana za proces razmisljanja
Filozofija jeste proces razmišljanja. ali malo koji proces razmišljanja jeste filozofija.
Zato što je filozofija samo jedan od veoma retkih predmeta razmišljanja, koji ima svoj
specifičan cilj i svrhu. I dok god se taj cilj ne postigne filozofije će da bude. Uz napomenu
da bez nauke taj cilj filozofija sama, kao golo umovanje, nikada neće moći da postigne.
Štaviše, taj cilj će pre da postigne nauka, nego filozofija. I kad se to desi filozofiji će da
bude kraj, a ostaće samo nauka. Naravno, Nauka o Svesti, tj. Nauka o Nagonu samoodržanja i
njegovih 7 fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji, imajući na umu da ništa drugo i ne postoji
o čemu bi moglo da se filozofira ili naukuje.