Kobasice

U decembru sam bila u Minhenu, za Božić, kuku-lele šta sam se kobaja najela. Bilo i lepih bilo i ružnih. Npr njihova Tirolska je tanka tanka polu-suva basica koja se malko zapeče. Ma prste da poližeš. Dok sam jela i neku Milansku, fuj. Bela, debela i puna mirisnih začina. 10 dana sam živela na kobajama, tamnom mutnom pivu i perecama sa puterom (Bavarsko pecivo) :)
 
Dolazi vreme kobaja pa da dignemo temu . :D
Inače treba mi hitno neki recept za belu kobasicu , onu kao nemačku ,ovo što ima po netu na srpskom me ne zadovoljava previše . :think:
 
bela kobaja je bela jer nema aleve paprike
dakle, so, beli luk i biber i to je to :D
a ako hocete da vam mirise igrajte se sas uvim zacinima
elelm, beli luk iskljucivo domaci, onaj sitni a nikaki kineski onaj krupni, jer taj ne moze dugo da stoji, pocne da truli, gnji...\moze da se koristi samo za neku manju kolicinu od par kg koju ce te utrositi najdalje za nedelju dve...
 
Dolazi vreme kobaja pa da dignemo temu . :D
Inače treba mi hitno neki recept za belu kobasicu , onu kao nemačku ,ovo što ima po netu na srpskom me ne zadovoljava previše . :think:

pa ja bih rekla da se ona pravi samo od belog mesa sa zacinima
bilo svinjskog, bilo pileceg..sanse nema da bude onako bela od crvenog dela
 
bela kobaja je bela jer nema aleve paprike
dakle, so, beli luk i biber i to je to :D
a ako hocete da vam mirise igrajte se sas uvim zacinima
elelm, beli luk iskljucivo domaci, onaj sitni a nikaki kineski onaj krupni, jer taj ne moze dugo da stoji, pocne da truli, gnji...\moze da se koristi samo za neku manju kolicinu od par kg koju ce te utrositi najdalje za nedelju dve...
Fala , to sam i ja isto skontao da se ne boji paprikom
a imam sada planove da je malo obogatim peršunom , timijanom , možda čak i karijem jednu turu po ugledu na berlin currywurst , samo mi je malo probel sa omerima začina , al dobro svakako se proba prilikom pravljenja .
 
I ja se ovih dana spremam da sama pravim kobasice. Nikada ih nisam pravila, ali se dobro sećam recepta i ne bojim se. Sastojke imam, samo ne znam kako da punim creva kad nemam onaj špric za kobasice.
Međutim, po oglasima vidim da se prodaju neki nastavci koji se stavljaju na ručnu mašinu za mlevenje mesa. Nešto mi tu baš i nije jasno, imam mašinu (desetku), ali kako se uglavi taj levak? Pretpostavljam da se ukloni i nožić i mrežica, tu se stavi levak, pa preko toga zatvarač sa navojem?
Jesam li u pravu?
 
ukloni se samo nozic a sajbna /mrezica/ ostaje
ne mozes pogresiti, stavi u meso soli, bibera i belog luka i to je to
po ukusu ako zelis dodaj aleve paprike, neko doda kima, neko ovo neko ono
ja mesam i meso , stavim uvek 10% govedine...
 
Salame, kobasice i viršle izazivaju rak!


tručnjaci francuskog Instituta za agronomska istraživanja (INRA) u Tuluzu ustanovili su da su suvomesnati proizvodi direktni izazivači raka debelog creva! Rezultate njihovog istraživanja, koji pokazuju da kod suvomesnatih proizvoda dolazi do oksidacije i taloženja velikih količina štetnih supstanci, potvrđuje i doktor veterinarske medicine Miroslav Stojišić, bivši načelnik naše republičke veterinarske inspekcije.
Dr Stojišić upozorava da parizeri, viršle i kobasice ne izazivaju samo rak debelog creva, već i maligna oboljenja drugih organa.


Debelo crevo najviše strada

Predsednik društva Srbije za borbu protiv raka prof. dr Slobodan Čikarić takođe kaže da ima dodataka koji mogu da utiču na pojavu tumora i objašnjava da se on u zavisnosti od unosa proizvoda koji ih sadrže može pojaviti za sedam do 20 godina.


0104.jpg


http://www.pressonline.rs/info/poli...a-salame-kobasice-i-virsle-izazivaju-rak.html
 
Aaaa, tako.
Šta misliš pod krupnija šajbna? Uz mašinu sam dobila samo dve mrežice, krupnijom meljem standardno sve, a sitnijom samo za ćevape. Meso za kobaje planiram da meljem onom krupnijom, dakle onom koja bi morala da stoji u mašini i prilikom punjenja. Valjda se neće gušiti?
Izvini što ovoliko gnjavim, ali volim dacse dobro pripremim za svaki novi poduhvat
 
Nastavak za kobasice kupljen. Sve je spremno, samo još fali meso, ali mislim da ćemo i to nabaviti za vikend, pa da savladamo i kobaje.
A noćas sam se uvatila junačkog poduhvata pa skuvala švarglu (prvi put u životu). Izgleda i miriše kao prava, ali se još niko nije usudio da proba.
 
Nastavak za kobasice kupljen. Sve je spremno, samo još fali meso, ali mislim da ćemo i to nabaviti za vikend, pa da savladamo i kobaje.
A noćas sam se uvatila junačkog poduhvata pa skuvala švarglu (prvi put u životu). Izgleda i miriše kao prava, ali se još niko nije usudio da proba.

Kad probate,ko pretekne nek se javi.:lol:
 
Danas sam se naoštrila na pravljenje kobasica, ali nigde da nađem svežu slaninu ili tvrdu masnoću.
Pošto sam meso kupila, hrabro sam napravila malo kobaja za večeru. Nisam ja baš tako vredna, nego sam crkla sam od radoznalosti kako će da radi ona modla za punjenje, i mogu vam reći da to ide super. Probala sam kako bi to išlo bez mrežice, i stvarno nije neophodna. Modla je zaglavljena između mašine i navoja i sasvim je stabilna. Pošto je to bila generalna proba - i nije išlo loše, samo mi fali još jedna ruka jer jednom držim kobasicu, jednom okrećem ručku, a treća treba da se ubacuje meso...
Uglavnom, meni ove kobaje i nisu bile nešto, stavila sam samo meso od plećke i stvarno fali još mnoooogo masnoće. Više su me podsećale na šniclu nego na kobasicu, ali mužić je ćutao i jeo da je sve zvonilo :rostilj:.
Sutra nastavak.
 
cestitamo :D
btw,od masnoce trazi "ledjnu masnocu za topljenje masti " moze i slanina ali je skupa skoro kao cisto meso a tzv tvrda masnoca je oko 60 do 85 din kg
 
Dodje mi da pravim kobasice dok ovo citam :D

Moja komsinica mi svake godine, posle klanja, donese kranjske kobasice , divne su.
Pravi ih ovako : sa svinjske glave se skine sve sto moze, izmeri i doda meso da bude 10 kg. na to se stavi zacin za kranjske kobasice i krupnije samelje. Sto su lepe kad se ispeku, onako malo se lepe za prste... ma prste da polizes Meni su lepse od crvenih, onih klasicnih : meso, beli luk, biber...
 
60 do 85 :eek:??????????????? Gde to, pobogu?
Mi smo dva dana zvali 3 klanice da bi smo se dokopali nekih jadnih 4 kile, i to po ceni od 180...:confused:, ali hajde, valjda su videli da nam je frka pa iskoristili gužvu.
Uglavnom: sveže kobaje su ispale fenomenalno, a videćemo kakve će biti kad se odime.
I još: Ne ide 1kg mase na 1m creva, za 22kg smo potrošili 35 metara crevaca i to smo ih nabijali do dž.
Zaključak: NIKAD više, ali stvarno NIKAD nećemo praviti tako veliku količinu u kućnoj režiji. Ni u ludilu! Suprug je skoro sve sam samleo i punio, dva dana je bio polumrtav od umora. Doduše, za doručak im se i osvetio :evil: pa mu nije žao.
Od sad pravim samo po 2-3 kile svežih, taman toliko mogu sama da odradim i to polako i sa merakom. Kobasice se stvarno jednostavno prave a uz Prokine recepte biće tu svakakvih specijaliteta.
 
60 do 85 :eek:??????????????? Gde to, pobogu?
Mi smo dva dana zvali 3 klanice da bi smo se dokopali nekih jadnih 4 kile, i to po ceni od 180...:confused:, ali hajde, valjda su videli da nam je frka pa iskoristili gužvu.
Uglavnom: sveže kobaje su ispale fenomenalno, a videćemo kakve će biti kad se odime.
I još: Ne ide 1kg mase na 1m creva, za 22kg smo potrošili 35 metara crevaca i to smo ih nabijali do dž.
Zaključak: NIKAD više, ali stvarno NIKAD nećemo praviti tako veliku količinu u kućnoj režiji. Ni u ludilu! Suprug je skoro sve sam samleo i punio, dva dana je bio polumrtav od umora. Doduše, za doručak im se i osvetio :evil: pa mu nije žao.
Od sad pravim samo po 2-3 kile svežih, taman toliko mogu sama da odradim i to polako i sa merakom. Kobasice se stvarno jednostavno prave a uz Prokine recepte biće tu svakakvih specijaliteta.

ja sam se pre dve nedelje vratila iz francuske i tamo sam probala neke njihove fenomenalne kobasice u kojima ne preovladava uopste beli luk..i ako ga ima, ima ga vrlo malo
probala sam kobaje u koje je umesan sir sa plavim plesnima - vrh!!!
probala sam sa karijem - ok su, izuzetno lep ukus, ali nisam pala u nesvest kao kad sam probala one sa plavim plesnima
i jela sam sa vrganjima, njih su punili u sirokom crevu i bile su debele kao kulen i imale su neopisivo dobar ukus
probala sam i sa limljenim pecenim lesnikom i pistacima..i sa krupnim mariniranim sarenim biberom..ne zna se koja im ima bolji ukus
inace ni jedne ne dime, sve ih suse na vazduhu
 

Back
Top