Kobasice

I ko stop rekoh
IMG_0132[1].jpg
IMG_0135[1].jpg
IMG_0137[1].jpg
IMG_0138[1].jpg
IMG_0139[1].jpg
malo eksperimentiranja!
1.8kg mesa plecka malo junetine i oko 400g slanine.
zacini-so,biber,sareni biber aleva paprika malo cilija,korijander,kleka,malo karija ,malo kumina 200ml brendija ,belog luka ,secera i tako.
Jedno pace cu susiti sa onim turbo susionik pa posle malo hladno dimiti,ostale cu pola dimiti pa onda na susenje u frizideru,a ostalo ide bezdimljenja na susenje
 
Poslednja izmena:
  • Podržavam
Reactions: N3W
Podimljeno jedno 10sati i sada pravac frizider na zrenje,mora tamo jer je toplo vreme
IMG_0146 (1).jpg

I ovo je moja mala pusnica koja se nalazi na terasi
IMG_0145.jpg
 

Prilozi

  • IMG_0146 (1).jpg
    IMG_0146 (1).jpg
    42,6 KB · Pregleda: 9
  • IMG_0144.jpg
    IMG_0144.jpg
    48,1 KB · Pregleda: 9
  • IMG_0145.jpg
    IMG_0145.jpg
    47,6 KB · Pregleda: 9
Poslednja izmena:
recept je lak, na 10 kg mesa ide 200 gr soli a sve ostalo po ukusu :D

ja obavezno stavljam beli luk, biber i tucanu papriku :ok:

То је најједноставнији, а најбољи начин. Ја мало пропржим паприку на тигању прво и ставим трунку босиљка да буде доза слатког у љутом. Лепо је и када се лук мало прокува па стави.
 
То је најједноставнији, а најбољи начин. Ја мало пропржим паприку на тигању прво и ставим трунку босиљка да буде доза слатког у љутом. Лепо је и када се лук мало прокува па стави.
Od kad tako praviš ? sa prokuvanim lukom ? ( ajde,bosiljak mi i ima logike,jer možda može i trunka ruzmarina da se stavi) ali nikada nisam čula za prokuvani luk.Odakle potiče taj recept,iz kog kraja?
I koja je razlika izmedju barenog luka i ovog sirovog? da li je manje ljuto?
 
То је тајна ћевабџија. Две-три глависе лука на 500мл воде ја радим.
Мења укус. Вода од прокуваног белог се рецимо ставља у смесу за ћевапе. То јест, вода се сипа (не више од два деци) која даје добру арому и укус. Исто може и за смесу за кобасице, исти је принцип, а бели се може тако прокуван чак и измлети и сјединити са месом по укусу.
Да би имало ту чар месо мора бити мало масније, а сад то можда не воли свако.

Принцип се ради првенствено због ароме.

Можеш и други принцип да укомбинујеш, рецимо маст од јагњећег печења се пропржи са зачинима неких 5 минута, а онда се то дода у смесу за кобасице.

За прво прављење предлажем да се направи једна тура да буде са стране за испробавање. Иде добро и на роштиљу, и на тигању, а и сува. Бели лук је фантастичан избор. :ok: Треба га свуда трпати.
 
Poslednja izmena:
Hvala na odgovoru :)
Predpostavila sam da je to nečija tajna.
Ove godine planiram da pravim kobasiće,pa ću uzeti i taj recept u obzir.
Meni je komšinica pričala da je jela kobasicu,domaću pravljenju naravno,ali da je bila u onom debljem crevu,dva puta samlevena,od sastojaka je imala samo meso,so i beli luk i kaže da je fantastičan ukus.
I ja volim beli luk i to bih volela da probam.
U suštini,sad znam osnovu 10 kg mesa +200 gr soli,ostalo po izboru.
Ja samo nisam oduševljena kombinacijom beli luk+biber,paprika pa masno meso.
 
jel može, ako imaš vremena, neki detaljniji recept ??

recimo jedan za ove tople dane kad bi pravili kobaje za roštilj ili da ih pečemo u saftu

i drugi za jesen :D
 
Evo da podelim recept,koji je koristio moj deda,otac pa sada i ja....
Meso se pre uglavnom dok su moji ziveli u Baniji koristilo od baniske sare(svinja koja je jela zir,zivela u vocnacima,rovarila zemlju,i jela jako malo kukuruza....)koliko sam upoznat jako malo ih je preostalo u Baniji.Svinja je morala da bude stara 2-3 godine....E sada posto ovde u Vojvodini takve svinje nema dobre su i ove rase koje se ovde uzgajaju...
Recept je otprilke ovakav....Na 100 kg mesa,70-75%treba da bude krtina a 25-30%masnoca...
Meso se samelje ne previse sitno ne previse krupno...Od zacina dodaje se so,oko 2%,po ukusu ljuta paprika(ako se pretera budu gorke kobasice),beli luk koji je pre toga stajao u vreloj vodi(2-3 sata,ne previse belog luka mogu da pozelene),beli biber bolji je tucani nego onaj u prahu (isto ne previse mogu da budu kisele kobasice)... i malo secera na ovu smesu oko 30 grama.I nista vise nikakva slatka paprika i ostali zacini ....
Kada se meso dobro izmesa ostavi se da ostoji jedan dan i onda se puni u creva,tanka debela kako ko voli...
Kobasice se ostave 1-2 dan da se ocede,zatim se dime na tvrdom drvetu(moze tresnja,visnja zbog boje),hladan dim,ne vise od 5-6puta(od 5 do 7 sati) na svaki drugi dan,znaci sve ukupno 10-12 dana.......Ne volim preterani miris dima.....
E sada najveci problem,odimljene kobasice gde ih susiti i drzati?Trebalo bi da stoje negde gde ima vetra i gde nema previse sunca,kod mene imam problem sa vetrom pa koristim ventilatore....Znaci neka prozracna tamnija prostorija sa konstantnom temparaturom....
Period potreban za susenje je oko 45 do 50 dana....
Posle ovog perioda trebalo bi ih ostaviti jos jedno 2-3 meseca u prostoriji gde je temparatura oko 10 stepeni,da dodatno meso sazri....Ako izdrzite ovaj period onda tek budu prave,mada se u praksi pojedu i podele odmah posle susenja....
Ovako osusene mogu da se cuvaju u podrumu,mogu da se vakumiraju pa stave u zamrzivac,mogu da se cuvaju u zitu(po meni najbolja metoda).....
 
Пива, кобасице, переце и добра музика


Први „Новосадски Октоберфест” одржаће се последњег викенда у октобру, 28. и 29, у „Мастер-центру” Новосадског сајма. Како су најавили организатори
догађај ће проћи у знаку пива, кобасица, переца и много добре музике.

Од 21. октобра испред Градске куће на Тргу слободе грађани ће имати прилику да посете и инфо-штанд „Новосадског Октоберфеста” и да дегустирају пива, кобасице и переце. У пратећем програму те манифестације планирана је и велика изложба о историјату пиварства у Војводини, а осим пива „Хајнекена”, „Карлсберга” и Апатинске пиваре, посетиоци „Новосадског Октоберфеста” моћи ће да окусе и занатска пива. Баш као што традиција налаже у немачкој верзији „Октоберфеста”, они који желе да буду конобари на таквој манифестацији, морају да испуне одређене услове. Стога ће почетком октобра у Београду и Новом Саду бити одржан кастинг за конобарице и конобаре.


Када је реч о музичком делу програма, на манифестацији ће наступити Звонко Богдан, „Ортходокс Келтс”, „Гифт”, „Ничим изазван”, Тхе Фрајле, „Јурасик рок”, „Штикле и виклери”, као и велики број домаћих и страних ди-yејева.


„Новосадски Октоберфест” одржава се под покровитељством Града Новог Сада и Немачко-српске привредне коморе, стога ће ту манифестацију свечано отворити градоначелник Милош Вучевић и амбасадор Немачке Аксел Дитман.

- - - - - - - - - -

pa da idemo i vidimo kako oniprave kobaje :think:
 

Back
Top